Duyuru

Gizle
No announcement yet.

SİT ALANLARI

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• SİT ALANLARI

adrasanda avlanmanın yasak olduğu ve o bölgelerin(çıralı,üçadalar,olimpos civarları)sit alanı olduğu yazılmış...tüzükte böyle bir yazı veya madde varmı?bileniniz varsa bir açıklasa,oralarda jandarma veya sahil güvenlikle başımız ağrımasa!ne dersiniz!!!

merhaba sümer bak sana bana gelen bir yazıyı göstereyim:

göneren kurum tarım ve köy işleri bakanlığı
    Sportif avcılığa ilişkin 36/2 Numaralı sirküler 12 Ağustos 2004 tarih ve 25551 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı dalışa yasak saha ilan etmemektedir.
    Dalışa yasak sahalar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilemktedir.Bu bilgilere 24 Eylül 2001 tarihli Resmi Gazete'de yer almaktadır.
    Selamlar

bu bilgilerden sonra resmi gazeteden bahsi geçen sahaları buldum.Ama bu sahalar koordinat cinsinden verildiği için buraları anlayamadım dolayısı ile bende kültür turizm bakanlığına mail attım oradan gelen bilgide sit alanlarının aletli dalışa yasak olduğunu ve süresiz olarak yasaklandığını belirttiler.
    şimdi burada bir sorun var sahil güvenlik ve jandarma sizi ne sebeple yakalayabilir ki? apneist dalgıçlar yani nefesli dalış yapmak aletsiz dalışa giriyor.Zıpkın avcılığıda tüpsüz olarak serbest yani siz; ister sit alanı olsun veya olmasın heryerde dalma hakkına sahipsiniz.(bazı mendirekler hariç) .burada size düşen,aletsiz dalış yaptığınızı karşınızdakilere anlatın ve mutlaka sportif balıkçılık belgenizi yanınızda bulundurun.Hakkınızı savunmayı bilin yoksa herkes kafasına göre biyerleri yasak ilan edecektir.UNUTMAYIN YENİ SİRKÜLERDE ALAN SINIRLAMASI YOK.

Yorum yap

aletli dalış diye bir terim yok sportif dalışa yasak yerler deniyor maalesef bizede yasak ama 2001 yılı öncesine göre cok yer serbest bırakıldı
      tarım ve köyişlerinin sirküllerinde yok.
      kültür ve tabiat bakanlığının sirküllerinde var her alan kendi bölge haritası üzerinde belirtilmiş bende 6 mb boyutunda pdf formatında var siteye koymamız lazımki arkadaşlar nereler yasak bilinçli dalsınlar ve haklarını savunabilsinler. bu pdf dosyayı bir şekilde site sorumlularına aktarırım onlarda siteye koyarlar.isteyen arkadaşlar msn mesanger kurarsa oradan kendilerine aktarmamda mümkün [email protected] olarak ekleyin beni. aktif oldugumda aktarırım.

Yorum yap

selam ünsal aletli dalış diye bir terim yok demişsin ama bu bana gelen mailde vardı(kültür bakanlığından).Aletli dalış demek tüp ve benzeri hava almaya yarayan ekipmanla dalış demek.Biz zıpkıncılar ise apneist yani nefes tutarak dalan dalgıçlarız.Yani su altında nefes almak için hiçbir alet kullanmıyoruz.Yani bu durumda sit alanlarında dalıp kaçak kazı yapmamız da mümkün olmadığına göre bize yani aletsiz dalış yapan dalgıçlara sit alanı sınırlandırması getirilemez.

Yorum yap

Sahil güvenlik sayfasında aletli aletsiz dalışın tanımı bu şekilde yapılmıştır. detaylı bilgi için http://www.zipkinci.com/forum/viewtopic.php?t=1259 ilgili topikten incelene bilir.

Tanımlar
          Madde 4 - Bu Yönetmelikte yer alan;

a) Aletsiz Dalış : Dünya sportif eğitim standartları çerçevesinde hiçbir hava kaynağından faydalanmadan, teknik kuralları uygulamak suretiyle sualtına inmeyi yüzmeyi ve mümkün olduğunca sualtında kalmayı sağlayan dalışları, (ABC dalışları, Skin diving)

b) Aletli Dalışlar : Dünya sportif eğitim • standartları çerçevesinde su üstünden beslenme yapılmadan (nargile gibi), sadece hava doldurulmuş tüpler ve çift kademeli regülatörler kullanarak derinlik limiti 30 m. (eğitim esnasında maksimum 42 m.) olan, dalma esnasında kesinlikle dekompresyonsuz yapılan dalışları,ifade eder.

Yorum yap

çok güzel biz burdan kanunların neler olduğunu ve haklarımızın ne olduğunu çözmeye çalışıyoruz ama iş jandarma ve sahil korumacılara geldiği zaman her zaman hakkımızı malesef koruyamıyoruz veya savunamıyoruz :( nedenide çok açık karşımızdaki insan türkiye cumhuriyeti güvenlik birimleri...çok afedersiniz arkadaşların rütbeliside biraz laftan anlamaz dayatmacı bir tip ise,o zaman uğraş uğraşabilirsen.hiç bir şey yapmasa bile sizi ve aletlerinizi alıp karakola götürüyor,sonu tatlıya bağlansa bile boşu boşuna zaman kaybı...daha önceki yazımda da belirtmiştim,yaz sezonu başlamadan resmi kurumlarla dernek başkanımız ve kurucu üyelerin temasa geçmesi gerekiyor.malüm önümüz yaz ve dalışlar ve kontroller,arkasındanda şikayetler başlıyacak.en iyisi bu işi bir an önce yetli makamın yayınlayacağı resmi bir yazı(tüm sahil güvenlik ve jandarma)ile işi bitirmemiz gerekir diye düşünüyorum...arkadaşlar,gerçekten gönül verdiğimiz bu sporu rahatca yapabilmemiz için bu konuların çözülmesi gerekir diye düşünüyorum...

Yorum yap

Hazırlanıyor...
            X