Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Yasaklar ve yasak yerlerde dalış

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Yasaklar ve yasak yerlerde dalış

Arkadaşlar;

Yasaklar konusunda hakkınızı aramanızı tavsiye ederim, şöyleki

Konuna göre tüm dalışa yasak olan yerlerde tüplü dalış=aletli dalış yasaktır. Bunu şu şekilde açıklayabilirsiniz.

1-Buralarda insanlar tekne ile veya kıyıdan olta atıyorlar ve balık tutuyorlar kimse bir şey demiyor.
    2-İnsanlar burada yüzüyorlar, gözlükle denizin dibini izliyorlar hatta tekneden atlayıp dibe dalıyorlar!!!

acaba eline zıpkını alıncamı yada soğuktan korunmak için giyindiğimiz elbiseyi giyincemi yasak oluyor, yok böyle birşey.

şunu aklınızdan çıkarmayın biz dalış yapmıyoruz zıpkınla balık avlıyoruz. Bu sadece türkçenin kelime eksikliğinden kaynaklanan bir isim benzerliğidir.

Eğer tüm bu açıklamalarınıza rağmen yetkili ceza kesiyor ve / veya malzemelerinize el koyuyorsa adamdan isminin yazılı olduğu ve yaptığı işi açıklayan bir yazı isteyin bunu vermiyorsa sizde malzemelerinizi vermeyin, yazıyı aldıktan sonra bölgenin ilgili makamına kişiyi mahkemeye verin.

Ancak bu şekilde bu sorunları aşacağız. Yoksa her sudan çık diyene boyun eğersek işimiz gün geçtikçe zorlaşır.

Ben buna benzer olaylarla karşılaştım karşılaşıyorum, yukarıdaki gibi açıklamalardan sonra sorun kalmıyor. Hatta yanınızda tüzük ve kanunların birer çıoktısını da bulundurmanızı tavsiye ederim

tabii yasak balıkları vurmamak, liman içlerine (dış taşları hariç) ve yüzmenin dahi yasak olduğu yerlere dalmamak kaydı ile yukarıda yazılanlar doğrudur.

Birde yanınızda şu saçma avcılık belgesi olması şart ne yazık ki

şu anda geçerli olan 36/2 no'lu sirkülerde avcı belgesinin yanınızda bulunmasını, hatta böyle bir belge edinmeyi gerektiren bir madde yer almıyor (önceki sirkülerde vardı) ama yine de büyle bir belgenin yanınızda olması, size müdahalede bulunabilecek yetkili kimselerin çekinerek biraz daha titiz davranmasına yol açacaktır.
    Kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına ilişkin kanuna göre dalışın yasak olduğu yerlerde aletli dalışın kastedildiği doğru ama bu açıkça belirtilmediği için her türlü dalış yasak kapsamına giriyor, yani kurunun yanında yaş da yanıyor. Derneğimizin bu konuda girişimde bulunarak gerekli düzenlemeyi yaptırmaya çalışması gerekli.

Yorum yap

Selçuk ve Murat bey, Benim çekindiğim bir konu Cahil bir insanla denizde münakaşa etmek, Köylüye veya Oranın Cahil yerlisine birşey anlatmak mümkün değil. Yetkisi olmayan kişiler bile O bölge yasak çık diyebiliyorlar.

Tam olarak bilgilenmek istiyorum böyle durumlarda yanımızda hiçbir belge ve sirküler yoksa ilk yapacağımız şey ne olmalı?

Bir münakaşada cahili malup etmek imkansızdır.

Yorum yap

jandarmayı çağır, sorunu anlat jandarmda sorun çıkarıyor ise hemen mahkemeye ver.

Yorum yap

30.05.2005 tarihinde sahil güvenlik e-mail adresine atmış olduğum bilgi mesajı aşağıdadır cevabını bekliyorum cevap gelmez ise dernek adı ile resmi yazı yazıp yollayacağım

Sayın Yetkili / Komutanım;

Zıpkınla balık avlayan, sualtı avcıları olarak birlik olmak adına dernekleşme yoluna giderek sorunlarımızı ortak bir dilden kurumsal olarak konuşma ve çözme çalışmaları içindeyiz.

Konu ile ilgili olarak "Sualtı Avcıları Derneği" adı altında bir dernek kurduk ve burada sorunlarımızı tartışıyoruz. Sorunlarımızın en başında, Jandarma ve Sahil güvenlik ile yaşadığımız sorunlar gelmektedir. Bu nedenle konunun bilir kişileri olarak sizlerden, konu hakkında ilk ağızdan bilgi almak, hatta ve hatta yaşadığımız sorunların çözümüne katkısı olacak, ziyaret edip karşılıklı konuşmamızın faydalı olacağını düşündüğünüz kişiler varsa isim ve telefon bilgilerini rica ediyoruz.

Yaşadığımız sorunlara gelince kısaca şöyle : Bugün bilindiği üzere denizlerimizde - kıyılarımızda dalışa yasak bazı bölgeler bulunmaktadır ve bu bölgeler, Sahil Güvenlik Komutanlığının yayınlamış olduğu kitapçık ve haritalarda da açık olarak belirtilmiştir. Fakat burada yoruma açık bir konu bulunmakta ve doğal olarak Sahil Güvenlik botları ve Jandarma yetkililerinin her biri bu konuyu farklı şekildeler de yorumlamaklardadırlar.

şöyle ki : Öncelikle dalış kelimesinin karşılığı aletli dalış yani bir hava kaynağı ile sualtına inme işlemine verilen isimdir ve kanunlarda dalışa yasak bölgelerde dalış yapılması izne tabidir yazar fakat Türkçe de zıpkınla, yedek bir hava kaynağı kullanmadan yapılan balık avı da eskiden beri süregelen bir alışkanlıktan dolayı dalmak kelimesi ile özdeşleşmiştir. Dolayısı ile zıpkınla balık avlayanlarda dalış yapıyorlar olarak algılanmaktadır. Durum böyle olunca dalışa yasak bölglerde av yapan arkadaşlarımızın malzemlerine el konulmakta ve ceza almaktadırlar. Fakat aynı dalışa yasak bölgelerde insanlar olta atabilmekte, gözlük ile veya gözlüksüz yüzebilmekte hatta ve hatta tekne ile ağ bile atabilmektedirler. (tatbikat -atış sahası, askeri bölgeler veya yazı ile kesin olarak yasaklanmış yerler (batık şehir gibi) dışında) Yani bizim yapmış olduğumuz tüm faliyetleri yapmaktadırlar. Fakat avcı arkadaşlarımız ellerine zıpkın alınca, çevredeki balıkçılar anlamsız bir kıskançlık içine düşmekte ve ilgili mercie şikayette bulunarak yetkilileri gereksiz yere meşgul - rahatsız etmektekdirler.

Buradanda anlaşılacağı gibi sorun bir kavram karmaşasından kaynaklanmaktadır ve yaşadığımız sorunlar anayasamızın eşitlik ilkesine aykırıdır. Çünkü daha öncede söylediğimiz gibi insanlar yasak bölgelerde yüzebilmekte gözlük ile dibi seyredebilmekte ve ağ atabilmektedirler.

Bu sorunun çözülmesi için cevabınız veya vereceğiniz ilgili kişinin irtibat bilgileri bizim için büyük önem taşımaktadır.

Konuyu bilgilerinize sunar vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Murat GÜL
          Tel:0.533.5815662

Not : Zıpkınla balık avı yapan kişiler, yedek bir hava kaynağı kullanmadan, yasak türleri avlamadan ve fener ile gece avı yapmayan yani kanunlara uygun olarak av yapanlardır

Yorum yap

Murat Bey sizi sonuna kadar destekliyoruz..

Yorum yap

Murat bey merhaba
              Merak ettim sahil güvenliğe atmış olduğunuz e-meile bir cevap geldimiz acaba
              Yoksa Resmi yazışma yolunamı başvurdunuz

Yorum yap

Kerem Bey;

Konuyla ilgili sahil güvenlik ankara merkezdeki yüzbaşı 1 temmuza kadar izinliymiş bu nedenle dönmesini bekliyorum, döner dönmez kendisini telefon ile arayıp konu ile ilgili konuşacağım, gelişmeleri buradan bildireceğim

Yorum yap

Murat Bey, aramızda hukukçular, doktorlar vb. değişik meslek gruplarından arkadaşlarımız var. Derneğimiz kurulduğuna göre, sağlık, hukuksal münasebetler vb, görevsel bir dağılım yapsak nasıl olur sizce. Malum yasaklar ve yaptırımları gibi konularda herhangi bir arkadaşımız bir avukat arkadaşımız kadar bilgi sahibi olmayabilirler, ya da bir hekim arkadaşımız sağlık sorunları ile ilgili birtakım yerlere daha çabuk ulaşıp ihtiyacı olan bir üyemize kolayca yardım edebilir. Biz üyeler de bu konularda başımıza birşey geldiğinde hemen sorumlu arkadaşımıza ulaşarak görüş ve mümkünse yardımlarını talep edebiliriz. Bu da derneğin amaçlarına uygun bir hareket tarzı gibi geliyor bana. Ne dersiniz?
                  Yusuf Ziya ?ipal

Yorum yap

Yusuf bey;

Haklısınız bunu yapacağız zaten şu anda hala dernekler masasından onaylanmış tüzüğümüzü bekliyoruz. O gelir gelmez zaten bir genel kurul toplantısı yapıp, bir icra komitesi oluşturup bu konuların üzerine kurumsal bir kimlik ile eğileceğiz. Bu benim kendimce tepkinin ne olacağını görmek için yaptığım bir girişim. Buradan gelecek bilgiler dernek icra komitesinin neyle karşılacağını bilmesi açısından data olacaktır.

Yorum yap

murat bey,bu topiği takip ediyorum zira anlatmış olduğunuz olayın sonucunu merak etmekteyim.Yazınızda da belirttiğiniz üzere,sahil güvenlik komutanın 1 Temmuz itibarıyla izinden döneceği ve size gerekli açıklamayı(cevap)yapacağını söylemiştiniz.Tarihleri takip ettiğimde aradan oldukça uzun bir süre geçmesine rağmen herhangi bir gelişme ve yazı göremiyorum.Galiba komutanımız hala izinden dönmedi!!!???yada size cevap verme nezaketinde bulunmadı...konuyla ilgili gelişme ne durumdadır merak etmekteyim.

askeri bölgeye yakın mendireklerde dalış yaptığım sırada dikkatimi balıktan daha çok sahil güvenlik botlarına veriyorum,buda beni rahatsız ediyor.Bu konuyu artık bir noktalayabilsek ,siz dalışyapabilirsiniz EVET yada siz dalış yapamazsınız buralarda HAYIR kelimelerinden birisini duyarak kesin bir sonuca gitseydik daha verimli dalış yapardık diye düşünüyorum.Dernek kurulduğuna göre resmi olarak bir yerlere başvursanız ve yetkililerle bu konuyu noktalasanız tüm zıpkıncı arkadaşları rahatlatsanız diyorum.

sizden yetkili mercilerden alınacak bir cevap görüşme sonucu bekliyorum.
                      teşekkürler...

Yorum yap

Hali hazırdaki uygulamalar ve sirkülerin gerek kanunlaştırılması gerekse uygulamadaki çarpıklıkların, anlam karmaşasından kaynaklandığı aşikardır.'' Ben yaptım oldu ,, mantığı sürüp gelmektedir. Uygulamada olan ve gelecekte alınacak kararların alınmasında , fikri alınması gerekli bir kurum kimliği kazanmak derneğin birinci önceliği olmalıdır , yani insanların bizi kaale almalarını sağlamak için gerekli bütün yazışmaları yapmak gerekliliği inancındayım . Bizim yani foruma ve derneğe üye olan arkaşların bu aşamada üzerine düşen görev olup biteni oturduğumuz yerden izlemek olmamalı.Eğer dernek kendisine bu konuda muhatap bulamıyorsa yada fikirlerine saygı göremiyorsa. Site adminlerinin ve dernek yöneticilerinin bize göstereceği adresleri ve mail account larını dilekçe ve mail yağmuruna tutmak taraftarıyım.Eğer hem fikirsek kanunlar çercevesinde bu uygulamanın ses getireceğine eminim.Unutmayalım''Karanlıkta göz kırptığınızda kimse bunu görmecektir,,. Saygılar..
                        Selçuk Nasuho?lu

Yorum yap

Maalesef gerek sahil güvenlikte gerekse jandarmada scuba ile serbest dalışın ne anlama geldiğini bilmeyen personel var. Böyle birine denk geldiğinizde size dalıp dipten kum çıkarmanın dahi yasak olduğunu söyleyebilirler.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                          X