Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Amatör Denizci Belgesi

Gizle
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Amatör Denizci Belgesi

  amatör denizci belgesi
  temmuz ayında yüyürlüğe giren yönetmelik doğrultusunda bulunduğum bölgedeki liman başkanlığına gittim. buradaki yetkili sınav açılması için 10-15 kişinin başvurusunun olması gerektiğini söyledi.
  bu konuda bilgisi olan var mı?belge alan var mı?

 • #2
  X

  Mehmet Bey merhaba :D . Başlığında Amatör Balıkçılık Belgesi demişsin, konuyu Amatör Denizcilik Belgesi olarak yazmışsın :roll: . Tam olarak hangisi hakkında bilgi istediğini anlayamadım ikisi farklı şeyler, denizcilik belgesi bildiğim kadarıyla tekne kullanmayla alakalı ve nasıl alındığı hakkında bilgim yok. Balıkçılık belgesi ( Amatör ) Tarım ve Köyişleri Bakanlığından alınıyor ve çok kolay Muzaffer Beyin bu konuyla ilgili yazıları var arama butonundan faydalanarak ulaşabilirsin

  Saygılar

  Yorum yap


  • #3
   yanlışlık için özür..sorun şu ; amatör denizci belgesinin alınması. ilginiz için teşekkürler.

   Yorum yap


   • #4
    x

    Malesef bu konu hakkında bilgim yok :cry: ama arkadaşlar yardımcı olacaktır, yukardaki arama butonunu tıklayabilirsin

    Saygılar

    Yorum yap


    • #5
     Başlık düzeltilmiştir.

     Yorum yap


     • #6
      AMATÖR DENİZCİ BELGESİ

      NASIL ALINIR, NASIL YENİLENİR

      Yakın bir süre sonra Amatör Denizci Belgesi (ADB) sınavları Amatör Denizcilik Federasyonu (ADF) tarafından düzenlenecek, sınavı başaranlara belgelerini Denizcilik Müsteşarlığı verecektir. Aşağıda ADB sınavına girmek isteyenlerin günümüz koşullarında uyacakları esaslar anlatılmaktadır. Sınavların ADF tarafından yapılmaya başlanmasıyla birlikte meydana gelecek kimi ufak değişiklikler, ilgilenenlere yine buradan duyurulacaktır.

      ALINMASI

      Amatör Denizci Belgesi almak isteyen kişilerin sınava girecekleri yerdeki Liman Başkanlığına bir dilekçe ile başvurmaları ve başarmaları gerekir. Sınavın yeri ve tarihi Liman Başkanlığından öğrenilir, dilekçe metni aşağıdaki gibi olabilir:

      ....................Liman Başkanlığına

      Tarih:

      Amatör Denizci Belgesi sınavına girmek istiyorum. Gerekli belgeleri ekte sunuyorum. Adaylığımın kabulünü rica ederim.

      Saygılarımla

      (Ad, soyad, imza)      Adres ve telefon numarası      EKLER:

      Açıklama: Dilekçeye aşağıdaki belgeler eklenir


      Nüfus cüzdanı örneği, bir adet.

      Açıklama: Fotokopi de olabilir; onaylı olması şarttır. Onay, başvurulan kurumdan veya muhtarlıktan veya noterden alınacaktır.


      Öğrenim Belgesi örneği, bir adet.

      Açıklama: En az ilkokul veya ilköğrenim okulu diploması olacak. Fotokopi olabilir; onaylı olması şarttır. Onay, başvurulan kurum veya noterden alınacaktır.


      Sağlık raporu, bir adet

      Açıklama: Sınavdan sonra da, ADB düzenlenmeden önce verilebilir. Rapor, göz ve kulak-burun-boğaz (KBB) uzmanları bulunan herhangi bir resmî veya özel sağlık kuruluşundan alınabilir. Raporda ”amatör denizci olur” ibaresi bulunacaktır. Rapor ayrıca, kara taşıtı sürücü adaylarına rapor vermeye yetkili bir kuruluştan da alınabilir. Bu takdirde “B sınıfı sürücü olur” ibareli bir rapor alınması yeterlidir. Rapor verilmesi için adayların sadece göz ve KBB muayenesinden geçmiş olmaları yeterlidir. Bu muayeneler kara taşıtı sürücüleri için geçerli esaslara uygun yapılacaktır. Sağlık raporunda monooküler oldukları belirtilen kişiler de ADB sahibi olabilirler.


      Vesikalık fotoğraf, üç adet, renkli.      Sabıka (adlî sicil) kaydı veya devlet memuru olduğunu kanıtlayan belge, bir adet.

      Açıklama: Adlî sicil kaydında yurtdışına adam kaçırma ve/veya kaçakçılık suçundan hüküm giymemiş olmak koşulu aranır.


      Aday henüz 18 yaşını bitirmemiş ise velisi tarafından düzenlenmiş muvafakatname, bir adet.

      Açıklama: En genç aday yaşı 14 olabilir. Velinin imzası noterden onaylı olacaktır.      YENİLENMESİ

      ADB’ nin herhangi bir nedenle değiştirilmesi veya yenilenmesi istenirse belgenin alınmış olduğu yere bir dilekçe ve üç fotoğraf ile müracaat edilir.

      ADB;

      a. Geçerlik süresinin dolmuş olması veya yıpranma nedeniyle yenilenecekse eski belgenin dilekçeye eklenmesi,

      b. Kayıp nedeniyle yenilenecekse sicil numarasının dilekçede kesinlikle bulunması

      gerekir.

      Açıklama: 01 Temmuz 2004 tarihinden önce verilmiş Amatör Denizci Yeterlik Belgesi veya Yat Kullanma Belgesi adını taşıyan belge sürelidir. Anılan tarihte yürürlüğe giren Amatör Denizci Yönetmeliği hükümleri gereğince verilen Amatör Denizci Belgesi süresizdir.

      Yenileme için verilecek dilekçe metni aşağıdaki gibi olabilir:      ...................... Liman Başkanlığına

      Tarih:

      Başkanlığınızdan aldığım ............... sicil numaralı Amatör Denizci Belgesi’nin süresi geçmiştir (veya yıpranmıştır veya kaybolmuştur). Yenilenmesini istiyor, gerekli belgeleri ekte sunuyorum.

      Saygılarımla

      (Ad, soyad, imza)

      Adres ve telefon numarası      Ekleri:

      Üç adet vesikalık fotoğraf, renkli.

      Süresi geçmiş veya yıpranmış belge


      Genel açklama:

      1.Kişisel başvurulara dayalı olarak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Harp Okulu mezunu subaylar ile Astsubay Güverte Sınıfı okulları mezunları, fakülte ve yüksekokulların denizcilikle ilgili bölümlerinin güverte ve makine bölümlerinden mezun olanlar ile denizcilik meslek lisesi güverte bölümü mezunlarına Amatör Denizcilik Belgesi sınav şartı aranmadan verilir.

      2.Türkiyede oturma izni almış olan yabancı uyruklulara, Amatör Denizci Yönetmeliği’nde öngörülen şartları sağlaması halinde Amatör Denizci Belgesi verilir.

      3.İdare, sağlık durumlarından kuşku duyulan ya da hasta oldukları bildirilen amatör denizcilerden, sağlık durumlarının tekne kullanmalarına engel olup olmadığının belirlenmesi amacıyla sağlık yoklamalarının yenilenmesini her zaman isteyebilir.

      Yorum yap


      • #7
       Ayrıntılı bilgi için Amatör Denizcilik Federasyonu internet sayfası

       http://www.adf.org.tr/index.html

       Yorum yap


       • #8
        ilgi ve alaka gösteren herkese teşekkürler.
        görüşmek üzere....

        Yorum yap


        • #9
         arkadaslar selam
         muzaffer kocun adb (amator denızcı belgesı )nasıl alınır konusu adf(amator denizciler federasyonunun) ınternet sıtesınden alınma yazısıdır ben yenı adb aldım basvuru ıcın oncelıkle o belgeler ıstenmıyor dılekcede ıstenmıyor yanınızda ıkı fotograf alıp hafta ıcı mesaı saatınde gıdıp oradakı yetkılıye sınava gırmek ıstedıgınız soyluyorsunuz oda sınav gırıs belgesı hazırlıyor sıze verıyor sınavlar her ayın ılk carsamba gunu saat 14:00 te yapılıyor yer İstanbul kabatastakı denızcılık mustesarlıgı sınav sonucları bellı olduktan sonra yanı kazandıktan sonra dıger evraklar ıstenıyor 20 soru soruluyor 20 sorudan 9 unu cevaplayan gecmıs oluyor her soru 5 puan calısmak ıcın kıtap sorun bır cok kurulusun bırkac amator denızcıler ıcın hazırladıgı kıtap mevcut ama hepsının bır eksıgı var sınavdan 90 yada 100 almak ıstıyorsanız bırkac kıtabı calısmanız gerekebılır tıcaret odasının hazırladıgı bır kıtap var bır dıger kıtap karakoyde akademı kıtap evı var denızcılık kıtapları satar orada da kaptanın el kılavuzu dıye bır kıtap var oda ıs yapar adf nın cıkarmıs oldugu bır kıtap var oda amator denızcılere yazılmıs kıtap bunlardan yaralanabılırsınız
         kazanılan sınavdan sonra nufus ornegı savcılık yada calıstıgınıza daır belge
         ogrenım belgesı ornegı ya okuldan tasdıklı yada noter 10 mılyonluk bır makbuz kesıyorlar tabıkı fotograf ta gerekıyor ayrıca saglık raporu ıstıyorlar sultanahmette bır yer var sanırım karakoyde bır yer var bırde uskudar da benım raporu aldıgım uskudar ıskelesının tam karsısında mıhrımahsultan tıp merkezı var onu da tavsıye edıyorlar rapor gıderı 62.500 ytl rapor ıcın noter tasdıklı nufus ornegı ve 5 adet fotograf ıstenıyor benım yaptırdıgım yerde ptesı carsamba ve cuma gunlerı gemı adamlarına hızmet verıyor muayneler saat 15:30 dan sonra baslıyor saglam cıkarsanız ertesı gun ogleden sonra raporunuzu alabılıyorsunuz kbb. goz.dahılıye .psıkaytri .ortopedı.bolumlerı sıze bakıyor
         bunları tamamladıktan sonra evraklarınızı lıman daıre baskanlıgına goturuyorsunuz bellı bır gun verıp adb nızı alıp gule gule kullanıyorsunuz
         basarılar
         Tamer Otken / 1965
         ?stanbul

         Yorum yap


         • #10
          Amatör denizci belgesi sadece tekne kullanmak için gerekiyor. Boyu 8 m yi ve motor gücü 10 hp yi aşan tekneleri kullanmak için belge gerekiyor.
          .
          Amatör denizci belgesi ya da diğer adıyla amatör kaptanlık belgesi ile kapalı alanlarının hacmi 50 groston'a kadar olan hususi tekneleri ve ticari gezi teknelerini kullanabilirsiniz.Bu belge ile ticari balıkçı tekneleri kullanılmaz.
          .
          Groston bir hacim ölçüsüdür ve 1 feet küp olarak hesaplanır. 1 groston = 1 feetküp = 0,3 metreküp olarak dönüştürebiliriz.
          .
          Sınavlar liman başkanlıklarınca yapılıyor.Sınavlarda sorulan sorular, Harita kullanma, motor, telsiz kullanma ,ilkyardım, gemicilik bilgileri , denizde çatışmayı önleme başlıkları altında bölümler halinde tek imtihan olarak yapılıyor.Sorulan soru sayısı değişiklik gösterebiliyor.
          .
          Sınavda başarılı olana gerekli belgeleri getirdiği takdirde belgesi veriliyor.Bu belge 5 yıl için geçerli.Süre sonunda yeni alınmış bir sağlık raporu götürülürse belge yenileniyor.
          .
          Mevcut teknesi bulunan arkadaşlar ve ilerde bir tekne sahibi olmayı düşünen arkadaşlar bu belgeyi muhakkak almalılar.

          Yorum yap


          • #11
           bn amatör denizci belgesi ve ehliete sağlık raporu almaya gittiimde 2 ayrı kaıt vardı ve fiatlarıda farklıydı, b sınıfı sağlık raporuna 50, amatör denizciye 75 istemişlerdi, normal fiatlandırma o şekildeymiş :?

           Yorum yap


           • #12
            abi sen bizi mahvettin bu kadar şeyi yaptıktan sonra ben su ürünlerini satın alırım valla :D

            Yorum yap


            • #13
             abi sen bizi mahvettin bu kadar şeyi yaptıktan sonra ben su ürünlerini satın alırım valla :D

             Yorum yap


             • #14
              Öz_yalıköylü Nickli Üyeden Alıntı
              abi sen bizi mahvettin bu kadar şeyi yaptıktan sonra ben su ürünlerini satın alırım valla :D
              Lütfen profilden imza bölümüne ad, soyad ve doğum tarihi ekleyiniz.
              "Totally Addicted To Bass"
              Av.Mustafa PAKER (1980) - Göztepe/?ZM?R

              Yorum yap


              • #15
               boy 8m.den ve motor hp 9.9 ve daha küçük olursa amatör denizcilik belgesi gerekmiyor o zaman.
               fakat başka bir konu başlığında (zodyak konusu tartışılıyordu...)botun/tenkenin boyu ne olursa olsun bu belgenin zorunluluğundan söz edilmişti...
               çelişkide kaldım.

               Yorum yap

               Hazırlanıyor...
               X