Duyuru

Gizle
No announcement yet.

dip süresi ile ilgili soru?

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• dip süresi ile ilgili soru?

arkadaşlar yeni oldugum için başınızı biraz ağrıtıcam k.bakmayın artık. 40 sn ile 1 dk arası dip sürem var. yüzüye çıkınca ne kadar snra dip yapabilrim? kaç dk sonra dalarsam zararsız sıyırırım :) TEşEKKÜRLER

Cevap: dip süresi ile ilgili soru?

Dip süresinin en az iki katı.
    Cahit Uluyol
    "Bu yeryüzü bir daha; Mustafa Kemal ATATÜRK gibi yüce bir ?ahsiyetle ?ereflenmeyecektir."

Yorum yap

oncelıkle Senkoptan son zamanlarda cok kaybımız ve uzuntumuz oldu,

Oyuzden Soruyorum; Saatınız var mı? karakıyı 2metrelık yerlerse kendınızı ıyı hıssettıgınız surece nasılsa dalacaksınız ama nıspeten daha derın yerlerde kı buna bıze az gıbı gorunen 6 mtlerde dahıl neyazıkkı keyfe keder olmuyor,Saat onemlı buyuzden.
      2-2.5 dakıka olarak gordum okudum mınımum daha yuksek sureler verenlerde var-Duzeltme:Cahıt Abı acıklamıs.

Not: Tum bunlara uysanız bıle ZARAR almadan sıyırma garantısı neyazıkkı YOK. Oyuzden Once senkop konularını okuyun,ılk yardımı yenıden hatırlayın ve derın dalıs yapıyorsanız body'sız asla dalmayın-onunda bıldıgınden emın olun

Kazasız belasız dalıslar dılerım

Yorum yap

şu videoyuda bir izle küçük ama önemli ayrıntılardan bahsediyor

Yorum yap

Teşekkür ederim hepinize . öncelilikle bi saat edinmek şartmiş. (daha yeni oldugum için en fazla 5 mt gidiyorum)

Yorum yap

Saat edinmek sanıldığı kadar şart değil. Yıllardır saatsiz dalarım, pek çok arkadaşım da öyle dalar. Saate bağımlı kalmadan vücudunun tepkilerini dinleyerek yapmalısın bu sporu. En iyi uyarıyı yine bedenin yapar.

Dalıştan çıktıktan sonra nefes düzenin sağlanana kadar, kendini iyi, verimli hissedene kadar beklersin.
            NE MUTLU TÜRK'ÜM D?YENE

Let's face it
            Robbery rising
            We're all bad all, bad all faces
            .....
            ...
            .

Yorum yap

Çağatay Kemal KURNUÇ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
              Saat edinmek sanıldığı kadar şart değil. Yıllardır saatsiz dalarım, pek çok arkadaşım da öyle dalar. Saate bağımlı kalmadan vücudunun tepkilerini dinleyerek yapmalısın bu sporu. En iyi uyarıyı yine bedenin yapar.

Dalıştan çıktıktan sonra nefes düzenin sağlanana kadar, kendini iyi, verimli hissedene kadar beklersin.
              Çağatay abime aynen katılıyorum.Derin dalış yapan, bu işe yıllarını vermiş ,gerek sporu gerekse su altı kanunlarını, vücüt fizyolojisini ,beynen ve bedenen bu işin hazırlıklarının nasıl yapıldığının farkında olan kendini yetiştirmiş bir dalıcıya saat emniyet sağlar iken.

Bu işe yeni başlamış isin mantalitesini ve mental hazızlık dönemini tam kavrayamamış.Tecrübe olarak yetersiz olan dalıcılara saat malesef emniyetten çok tehlike getiriyor.Derinlikler az da olsa fiziken ve ruhen daha iyi olduğunuz süreleri baz alıyorsunuz ve su altında saate bakarak Mesela '' daha 1 dakıka olmuş ben 1:30 rahat duruyorum '' diyerek istemsiz olarak dalıcılar malesef kendını zorlayabılıyor.Buna yüz yüze defalarca şahit oldum.
              Ama gün günü ne yazıkki tutmaz bir gün 2 dakıka üzeri olan dip süreniz ertesi gün 1 dakıka olabılır.Bunun nedenı kapasıteden ziyade uyunan uyku, yenılen yemek,suyun bulanıklığı , pisikolojik faktörlerle alakalıdır. ÖNCELİKLE VÜCUDUMUZU DİNLEMELİ,DİP SÜRESİ İLE ALAKALI OLARAK KESİNLİKLE SAAT BAZ ALINMAMALIDIR.sAATİN EN GÜZEL AVANTAJI SATIHTA SÜREMİZİ KOLAY TAKİP EDEBİLMEMİZDİR.YANI SURF TİME.bu sebeple kullandığımız saat muhakkak surftime saymalıdır.
              Dipte nekadar kaldığınızı çok merak etmeyin avcılık becerinizi geliştirememiş iseniz zaten su altında kalacağınız 3-5 dakıkanın bile önemi yoktur.Zaten adamın başına ne gelirse meraktan gelirmiş emniyetli olan dipte nekadar kaldığımız değil satıhta nekadar nefeslendiğimizi merak etmektir.

Yorum yap

Yıllarca saatsiz dalmış birisi olarak, dipte sürenin ne kadar hızlı geçtiğini bilmeden daldığımı saat aldıktan sonra farkettim (aslında saati sadece saatin kaç olduğunu görebilmek için almıştım). Özellikler taş altı ve baskın avı sırasında sürenin ne kadar çabuk geçtiğini anlamıyor insan ve vucüt sinyal vermeden yüzeye çıkmak ta en önemlisi, tabi benim inancım 1dk üzeri dalışların herzaman risk taşıdığı yönünde, bu yüzden benim için saat çok önemli. Acemi birisi için saat bence daha önem arz etmekte, iniş ve çıkış zamanını ayarlayamaz ve satıha çıkmak için vücudundan gelecek uyarıyı beklerse gecikebilir. Arkadaşlar 1dk hertürlü av için yeterli süre kabul edilmeli, 1dk dan sonra gelen balık yaşamaya devam etsin aynen sizin yapacağınız gibi, balıkla birlikte ölmeye gerek yok.
                Burçin'in dediği gibi birde satıh süresi olayı varki oda çok çok önemli, ne kadar nefessiz kaldı iseniz en az 2 katı (2 dk. dan az olmamak şartı ile) normal nefeslenmeniz gerekiyor. Eskiden habire dalıp çıkıyordum, Allah(cc) korumuş...
                Dip sürenizi saat belirlemez saat sadece bir ölçüm cihazıdır, daldınız kısa sürede sıkıştınız veya ufakda olsa rahatsızlık hissettiniz, saat daha 20sn oldu diyor aaa çok azmış diyip yatmaya devam etmek aptallık olur, saate göre az ama vücut sinyali verdiyse hemen yüzeye çıkılmalı.
                Neticede saat gereklimi? Evet, ancak bu saati az mı nefes tutuyorum çok mu nefes tutuyorum diye öğrenmek için değil, güvenliğinize katkı sağlayacak bir araç olarak takın.
                sigpic

?ener BANDIRMA
                ?stanbul - 1972
                60 sn yeterli.

Yorum yap

bandixir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                  Yıllarca saatsiz dalmış birisi olarak, dipte sürenin ne kadar hızlı geçtiğini bilmeden daldığımı saat aldıktan sonra farkettim (aslında saati sadece saatin kaç olduğunu görebilmek için almıştım). Özellikler taş altı ve baskın avı sırasında sürenin ne kadar çabuk geçtiğini anlamıyor insan ve vucüt sinyal vermeden yüzeye çıkmak ta en önemlisi, tabi benim inancım 1dk üzeri dalışların herzaman risk taşıdığı yönünde, bu yüzden benim için saat çok önemli. Acemi birisi için saat bence daha önem arz etmekte, iniş ve çıkış zamanını ayarlayamaz ve satıha çıkmak için vücudundan gelecek uyarıyı beklerse gecikebilir. Arkadaşlar 1dk hertürlü av için yeterli süre kabul edilmeli, 1dk dan sonra gelen balık yaşamaya devam etsin aynen sizin yapacağınız gibi, balıkla birlikte ölmeye gerek yok.
                  Burçin'in dediği gibi birde satıh süresi olayı varki oda çok çok önemli, ne kadar nefessiz kaldı iseniz en az 2 katı (2 dk. dan az olmamak şartı ile) normal nefeslenmeniz gerekiyor. Eskiden habire dalıp çıkıyordum, Allah(cc) korumuş...
                  Dip sürenizi saat belirlemez saat sadece bir ölçüm cihazıdır, daldınız kısa sürede sıkıştınız veya ufakda olsa rahatsızlık hissettiniz, saat daha 20sn oldu diyor aaa çok azmış diyip yatmaya devam etmek aptallık olur, saate göre az ama vücut sinyali verdiyse hemen yüzeye çıkılmalı.
                  Neticede saat gereklimi? Evet, ancak bu saati az mı nefes tutuyorum çok mu nefes tutuyorum diye öğrenmek için değil, güvenliğinize katkı sağlayacak bir araç olarak takın.
                  Aynen katılıyorum harfi harfine ........

Yorum yap

saat önemli. dalışta herşey kontrolün altında olmalı. tabi vücudunu çok iyi dinlemeyi de bilmelisin. bazen vücut olmaması gereken kadar rahat olabiliyor.
                    https://www.youtube.com/c/ÖMERBIRAK
                    M.E.B
                    mu?la-1981

Yorum yap

Yeni başlamış ve tek başına dalan biri olarak ne zaman 5 metreyi geçsem, ki bir iki defa haricinde pek olmadı hep bu videolar aklıma geliyor ve hiç zorlamadan sakince çıkıyorum. Bence profesyonellerin girdiği şu şekilleri görünce ben gibi bir acemi 3-4 metrenin altına bile inmemeli. Hepinize teşekkürler...
                      Erdem TERZ? / 1986
                      Rize
                      Serbest dal?? : 2013 May?s

Yorum yap

OTDÜ üniversitesinin yayınladığı kitaplarda her dalış arasında minimum 5 dk yüzey bekleme değerleri mevcuttur aynı zamanda kendi sınırını bilmelisin ve apnea sürende değişkenlik olduğu takdirde vücudun reaksiyonik tepkiler verecektik buda senin sınırlarını belirtir ve o sınırı geçmemen gerektiğini bilmelisin!!!
                        CMAS * E?itmen

Okan ERASLAN/ANTALYA

(0532 214 12 56)-24 saat aç?k !

Ci?er bitse de yürek atmakta çünkü sevgi dipte hala ???ldamakta..

Yorum yap

Saolun arkadaslar bend yenı oldugum ıcın bu bılgıler gercekten cok onemlı.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                          X