Duyuru

Gizle
No announcement yet.

çipura

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• çipura

Arkadaşlar çipura ile ne zaman karşılaşsam genelde uzaktan pimpirikli bi biçimde beni kesip yavaşça uzaklaşıyorlar. Agaşonda diğer baliklara göre çok çekingenler. Sizce de öyle mi? Yoksa ben mi birşeyleri yanlış yapıyorum.? şu ana kadar bir kaç küçük balık dışında çipura vuramadım. Büyüklerini sadece uzaktan seyrettim. (Kaçan balık hep büyük olur zaten :) )Bu konuda görüş lütfen. Teşekkürler.

Merhaba öncelikle forum kurallarımız gereği imza kısmını doldurmanızı rica ediyorum (ad - soyad - bulunduğunuz il - yaş ) sorunuza gelince evet çipura biraz daha nazlı ben genelde çok iyi saklanabileceğim kayaları yada yosunları seçiyorum ve agoşona cevap vermeye başladıkları anda biraz kapanıyorum başımı öne eğerek çok az da kendimi geri çekiyorum o zaman daha hızlı geldiklerini gözlemliyorum mutlaka daha değişik yollarda söz konusudur iyi avlar...

Yorum yap

evet dediğiniz gibi çupra çok pimpirikli özellikle sargozların irileride oyle..ben de geri çekilme taktiğini uyguluyorum özellikle bakmamaya gozlük camının hiç oynamamasına dikkat ediyorum..

Yorum yap

Ali bey afedersiniz kuralları çiğnemek istemem.Dikkatimden kaçmış. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Yorum yap

bence çuprayı avlamanın en iyi yolu optimum yaklaşım mesafesinde atışı yapmak.. nitekim çupranın sese karşı merakı da dikkatimi çekti. gırtlaktan gelen hafif seslerde balık 10-15 sn. sese dikkat kesiliyor; bu aranın iyi değerlendirilmesi avınızı almanıza yarayabilir ;)

Yorum yap

ben akdenizde en kolay çipura avlıyorum acaba bölgeye göre değişkenlik gösteriyomu egede hiç dalmadım çünkü.

Yorum yap

slm cipura agasona cok nali gelir..ve bir defa yaklasir ..o anda atman lazim.

kaya altinda tam tersi elle bile yakalarsin iyi sıkıstırırsan..

Yorum yap

cuprayı vurmanın en iyi yolu bulunduğunuz bölgede biraz oyalanmanız balık size alışınca hiç kaçmıyor istediğin gibi avlanabilirsin o zaman.
                Dalmak Dalmak Ve Gene Dalmak ??te Bütün Meselem Buuuu :)
                Gökhan YILDIRAN(1986)
                Bahçelievler/?ZM?R

Yorum yap

Antalya'da çok nadir görünüyor ve bir göründü mü bir daha görünmüyor :) Buradakiler sinaritten beter. Çok az var olanlarda çakal :)
                  Cengiz ÖZÇEL?K - 1978
                  sigpic
                  " Dive4Life "
                  Cep: 0533 620 06 62

Yorum yap

çupra aslında zeki bi balık değildir ancak çuprayı agaşonda değilde taş altında ararsan daha başarılı olursun.

Yorum yap

Çipura vurmanın püf noktası beslenirken yakalayıp görünmeden yaklaşmaktır.Hayvan sizi gördü mü en az 10m. uzağa kaçar.Sonra sanki hiçbirşey yokmuş gibi salına salına devam eder yoluna.Belki unutmuştur falan diye yaklaşmaya çalışırsanız bir 10m. daha topuk...çipuraların zeki olmadıklarına katılmıyorum.Ancak bazen dalgın olabiliyorlar:) İşte ben o anı hiç kaçırmam.

Yorum yap

benim en çok ve zevkle avladığım balıkların başında gelir çipura sezonda 100 üzerinde çipura vurduğum olur,benim uyguladığım taktiği uygularsanız emin olun çipura olmayan yerde bile çipura olup olmadığını 5-10 dak anlarsınız,veya gördüğünüz an kaçan çipuraları zıpkının ucuna kadar getirirsiniz,öncelikle her avda olduğu gibi meranıza hakim olun ,çok sesiz ve oranın bir parçası gibi haraket etmeye özen gösterin,çipuraları veya çipurayı gördünüz sizi gördü ve kaçtı,hiç acele etmeyin öncelikle orada çipranın beslendiği (genelde kabuklu deniz hayvanlarını sever)yeri keşfedin veya tozuta bileceğiniz bir kumluk bulun sesizce dalın paletlerinizin ucuyla dibi biraz tozutun ve kıyıya çekilip tozuttuğunuz yeri gözlemleyin çipranın salına salına geldiğini göreceksiniz,size sadece yavaşça süzülüp (unutmayın tek atılş şansı var)sağlam yerden vurmak kalacaktır,bu taktiğin heryerde geçerli olup olmadığını bilmiyorum ben güney egede avlanıyorum ve bu şekilde vurduğum çipranın sayısını hatırlamıyorum
                        B O Z B U R U N
                        www.bozburun.bel.tr

Murat Merdan YÜCEL
                        1971

Yorum yap

çupra için kumun yapısıda çok önemlidir dikkat edin deniz kirliliğinin çok olduğu yerlerde çupraya rastlamak mümkün değil.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                          X