Duyuru

Gizle
No announcement yet.

kaçan balıklar

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• kaçan balıklar

Eylül sonu İstanbul boğaz çıkışı kilyos tarafına gittim bildiğim meralarda
    güzel bir av... için
    Suya saat 15:00 da girdim çok sert karayel nedeni ile deniz berbat, bulanık ve dalgalı. Koyun kısmen sakin kısımlarını dolasıp bir kaç taşa baktım, fakat rüzgar dahada şiddetini arttırmıştı hiçbir şey göremeden geçen bir sat ve aşırı yorulma sonucu sudan çıkmak için kıyıya yöneldim, sahile 5-6 m kala abartma payını bilmem minimum 8-10 kilo civarı devle karşılaştım en fazla 90-100cm mesafe ve kolumu geri çekerek(zıpkın ucu balıktan ileride !)tetiğe bastım (inatla makara kullanmıyorum, gerçi o sığ suda taşların arasında makara ne kadar işe yarardı)su karıştı ben zıpkını bırakmadan direk balığa hamle yapıyorum, bir defa kucakladım desem yalan olmaz. ne kadar sürdü bilmiyorum vurulduğu kısım sol solungaçın yanı ve şiş 10-15 cm sonra çıkmış, birden misine gerildi zıpkın elimde birşey göremiyorum, sonra hafiflemiş zıpkın, ulan şişlemi gitti derken
    şiş bana kalmış o sinir ve üzüntü ile sudan çıktım. Biraz dinlenip su içtim,
    koyun dalganın döndüğü kısmı birikinti dolu( yosun, çöp vs) yahu ben mücadele ederken yoruldum bu balık hem ağır yaralı, hem benle biraz yoruldu oda karşıda soluklanıyor diyerek tekrar suya girdim. Dalgalar bir m üzeri koyun kuytu kısmından girdim zıpkının ucunu göremediğim suda benim yorgun-yaralı devi arıyorum 3-4 m derinliktebirden bire beliren kiloluk levreklere(ispendekmi desem?) atmıyorum atamıyorum, 3-5 tanesi geldi geçti birkaç saniye bakıştık ben dalga, rüzgar, bulanık sudaki yosun ve çöpler arasında, kafamda keşkelerle aranırken sağımda ses (suyun kaynama sesi, sessizbir sürtünme gibi )duraksadım zıpkını çevirdim, bir anda üzerime gelen lüfer sürüsünü gördüm atamadım bile flaş çakması gibi göründüler ve kayboldular. Ve bu iş bitti dedim hızla kıyıya yönelip sudan çıktım.
    20 yıldan uzun bir süredir sadece balık için suya giren ben bu işi bilmiyorum diye kendimle dalga geçip kızarken, batmaya yakın güneşe bakıp acaba dedim ve aynı yere kalan yaklaşık son yarım saatlik sürede bir daha girmeye karar verdim. ZİHİN VE VÜCUT OLARAK SAKİNCE
    SUYA GİRDİM, devi bulmaktan ümidi çoktan kesmiş belki o kiloluklardan denk getiririm, belki lüferler bir şans verir derke ilk 5-10 dakika geçti dönüşe başladım ve sivriburunlarla karşılaştım kararmış suda, bulanıklığın içinde, akıntının içinde 3-4 m dibe indim ilk karagözü 1 m civarı mesafeden vurdum ama bakalım bu nasıl gidecek diye düşünüyorum yaklaştım tık yok şiş tam omurdan girince felç olurya, astım belime yattım bir tane daha , aynı noktadan yine felç ikiside kuyruğu titretiyor başka hareket yok ve iki adet kiloluk karagözle sudan çıktım.
    O gün denizde 4 karada 1 saat kadar kaldım. Bence bilgi, deyim, tecrübe,ekipman vs hepsi önemli ama bilipte yapmamak , yada şartlar gereği yapamamak başka. şans denilen şeyi hesaba katmadan bu iş olmaz zaten.
    Bu tip şarlarda helede karadenizde, sınırları zorlamanın sonucunda olabilecekleri biliyorum, konsantrasyon bozulduğunda yapılması gerekeni biliyorum, Balığa nasıl atacağımıda biliyorum(iyi-kötü)ama bazen kontrolüde kaybediyorum demekki, kontrolü kaybettiğimde hayatımın trofe adaylarından birinide kaybetmiş, ayrıca onada yazık etmiş oldum.
    Birdahaki sefere...
    selam ve saygılar
    Bal?k ça??rmay? bilmem, onlar beni ça??r?r

Can ARSLAN ?stanbul 13/11/1971

hepimizin mlsf basina gelen seyler - isin tuzu biberi
    cok guzel yazmissin dostum
    belki anilar bolumune tasinsa daha ii olur
    buarada imza bolumundeki cumlen harbi superrrrrrrr :lol:

Yorum yap

Mesaj konusu kaçan balıklar olmasına ragmen hikayenın sonuna kadar sankı balıgı bulacakmışsın gibi gelerek okudum. Sağlık olsun balık gitmiş ama heyecanlı bir anı kalmış.

Yorum yap

Adaşım can imza cümlem aslında av felsefemide yansıtmak için, çok sağolasın.
        İsmail abi sen 10 dakkada sonucu gördün, hemde oturduğun yerde, ya ben 5-6 saat o sonuç için uğraştım.eyvallah,
        selam ve saygılarımla

Yorum yap

güzel bı anın olmus. ama üzülme bu tecrübe sayesınde bır daha kı sefere daha buyuyunu vurursun... nasıplerın bol olsun...

Yorum yap

güzel bı anın olmus. ama üzülme bu tecrübe sayesınde bır daha kı sefere daha buyuyunu vurursun... nasıplerın bol olsun...

Yorum yap

Yorum yap

Yorum yap

Valla ben üzüldüm yaa o balığın kaçmasına. Kısmet tabii, başka sefer inşallah ;)

Yorum yap

Dostum geçmiş olsun. Bir dalıcının başına gelebilecek en kötü şey gelmiş başına, ancak üzülme bu olay hepimizin başına gelmekte. Bazen şansızlık bazen ise ıskalamaktan kaynaklanıyor. olsun hayatın boyunca hatırlayacağın ve pişmen olacağın bir anı. :D Keşke Makaram olsaydı diyeceğin bir anı :o

Yorum yap

Belki saçma bir bahane olacak fakat karadenizde makara kullanmıyorum ve kullanamıyorum, her ne kadar gerekliliğine inanmış olsamda..

Yorum yap

nasıl rahat ediyorsan öyle dal

Yorum yap

Bu anıdan çıkaracağımız önemli ders nedir arkadaşlar? ''makara şart'' Geçmiş olsun dostum. ''Ulan şişle mi gitti?'' lafına çok güldüm.

Yorum yap

bu hafta sonu itibarı ile sonuç: inada gerek yok, makara şart.
                            Zeynel bey haklı çıktınız...

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                            X