Duyuru

Gizle
No announcement yet.

BALIĞI ÖLDÜRMEK

Gizle
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• BALIĞI ÖLDÜRMEK

Bu yazıyı bizimle paylaştığı için Sayın Jak BOENO ya çok teşekkür ediyoruz.

Balığı öldürmek

Avcılık, su üstünde veya altında, sonuç olarak bir canlının öldürülmesini hedefler.

Üst seviye, avın vurulduğu anda ölmesini sağlayacak atışı yapabilmektir. Ne yazık ki, bu, en ustalarımız için bile mümkün olmuyor.

Vuruş noktası, hayati organlara isabet etmediği zaman, avınız yaralı kalır. Karada, özellikle yivli avcılığında, iyi atıcı iseniz, hareketsiz hedefe isabet ortalamanız yüksek olur.

Su altında işler böyle yürümüyor. Avınız genellikle hareketli ve kaçmaya hazırdır. Atışınızı, su ortamında, çok fazla parametre etkilemektedir ve parabol eğimi fazladır. Bunun gibi sebeplerle, istediğiniz noktayı vurma ortalaması oldukça düşüktür.

Bunun anlamı, genellikle avınız vurulduktan sonra canlıdır, yani yaralıdır. Aşağıda açıklayacağım birkaç nedenden ötürü, yaralı avın en kısa zamanda öldürülmesi gerekir.

Öncelikle ahlaki yönden, yaralı avın, ızdırabına, mümkün olduğu kadar çabuk son verin.

Yaralı balık, kurtulabilmek için çırpınacaktır. Hareket ve titreşimler, su içinde, kolaylıkla iletilir. Balıklar bu titreşimlere duyarlıdırlar. Onlara ulaşan her uyarı, beslenme,çiftleşme veya tehdit olarak algılanır. Büyük bir kütle oluşturduğumuza göre, bizden gelecek hareketler, olasılıkla tehdit olarak agılanacak ve avın kaçmasına neden olacaktır.

Yaralandıktan sonra, kurtulmak için mücadele eden balığın toksin üretimi artar ve etinin tadı bozulur.

Belinizdeki yaralı ve kanayan balık, başka avcıların da dikkatini çekebilir, düşüncesi bile hoş değil ancak yaşanmış olaylar, buna da dikkat etmemizi gerektiriyor.

Balığı nasıl öldürelim ?

Atışınız hayati bölgelere yapılmışsa, avınız sönecektir.Bu durumda, hem yakalamak, hem de zaptetmek kolay olur. Aksi takdirde, yaralı balığı hemen yakalamak ve sıkı tutmak gerekir. Eğer avınız, küçük ve orta boylarda ise, vurduktan ve yakaladıktan sonra beraberce satha çıkarsınız. İlk şoktan sonra kısa bir müddet hareketsiz kalan balık, çok sürpriz çırpınmalar yapabilir. Bu nedenle, şişten çıkarmadan, balığı ipe geçirmekte fayda var.

Taşıma ipinizin ucundaki sivri uçlu kısa şiş, öldürme işlemi için çok uygundur. Bıçak ta kullanabilirsiniz, ancak küçük balıklarda, kafanın diğer tarafından kolaylıkla çıkan bıçak elinizi de kesebilir.

Boşta kalan elinizle balığı kafasından tutun, diğer elinizle, taşıma ipinin kısa şişini, balığın solungaç altına sokun.

Beyin, gözlerin arka geri bölgesinde yer alır. Solungaçların altına soktuğunuz şişi bu doğrultuda iterek beyni delin. Öldürme işlemi sonucunda, balık ağzını açarak tepki verecek ve ölecektir. Bundan sonra, balığı ipe geçirin ve tüfeğinizin şişini çıkarın.

Avınız büyükse, bıçak kullanmanızda fayda var,aynı şekilde, beyni hedef alın fakat bıçağı dışarıdan kullanın.

Özellikle orfoz için, solungaç altına kesinlikle elinizi sokmayın, çok kötü yaralanabilirsiniz.

Avcılık ve ahlak

Kara veya sualtı avcılığında olsun, iyi avcı olmanın belirli disiplin ve kuralları vardır. Bu disiplin, zaman içinde ahlak ve tecrübe ile oluşmuştur. Teknik konuda, yazılabilecek çok detay var, ancak avlanmak, nedeni ne olursa olsun, bir canlının öldürülmesini amaçlar ve gerçekleştirir. Bu nedenle avcılık disiplininin ahlaki tarafını, bir kaç basit fakat anlamlı cümle belirler.

Curnatada 450 bıldırcın vurmak, veya kıstırdığınız çil sürüsünün tamamını avlamak, ahlaki açıdan avcılık disiplini dışında kalır. Taşaltında sıkıştırdığınız karagöz sürüsünün hepsini vurmak da aynı anlama gelir.

Çil yerli kuştur ve barındığı merada üreyip çoğalır. Sürüde kuş bırakırsanız, seneye de av yaparsınız. Bugün çil kekliğe rastlamak çok çok zor. Nedeni dar görüşlü, ahlaki yönden gelişmemiş vatandaşlarımızdır.

Bu kafa yapısı aynı zararı bayrağımıza, ülkemize, değerlerimize, ekonomimize ve tabi ki, denizlerimize ve canlılarına da vermekteler.

Avcılığın ahlaki disiplini bu konuları kapsıyor. Bir çoğumuzun düşündüğü ve yaptığı gibi,

" Ben bıraksam bile nasıl olsa başkası avlayacak " fikrinden biran önce kurtulalım .

Saygılar

Jak Boeno

kara avciligi de yapiyorum uzun yillardir.hiçbir zaman yiyebilecegimden fazla av vurmadim.av ahlaki konusunda bizler gibi düsünen insanlarin çogalmasi birazda bize bagli.saygilarimla.

Yorum yap

ben bi seferinde 12 kilo balık vurdum işte bu yüzden ahlaklıyım

Yorum yap

kara avıda var 6 yıldır avlanıyorum denızde 4 doldu

o bıldırcın muhabbrtı var bızdede bıde adada 250 bıldırcın vurduk offff bı alaykı sorma duman ettik demezlermı ıyı ... yemisler gibi anlatmazlarmı sınır oluyorum

o yuzden bu yıl bızımj orada keklık kalmadı okadarkı her yıl gelen avcılar yanı kulupler bu yıl gelmedı ya hastalıktan yada dedıgınız dıbı bılıncsız avcılardan

Yorum yap

Herşeyi yaparken ahlakı göz önüne getirmeliyiz
          ABDULLAH ÇALIKAYA
          10/10/1992 B rH -
          ?STANBUL
          a[email protected]
          05456340010

Yorum yap

bılgı için tsekkurler...

Yorum yap

Avcılık ruh işi bence karada ve denizde fark etmiyor.
              Bilgiler için teşekkürler.
              Bal?k ça??rmay? bilmem, onlar beni ça??r?r

Can ARSLAN ?stanbul 13/11/1971

Yorum yap

ozan kardeş kara avıylada ilgileniyormusun ??
                bende uzun yıllardır kara avcılığıda yapıyorum ama öyle bahsettiğiniz gibi katliamcılardan değilim aksine, çevreci geçinenler, ava karşı olanlardan daha çevreciyim bir çok kuş salım kampanyasınada katılıyorum. Arkadaşlar tezgahlarda 1 kiloluk orfozlara sıkça rastlıyorum buda çok üzücü oluyo 1 kiloluk orfoz vurulurmu arkadaşlar bence bunun önüne geçilmesi gerekir tabi her aline zıpkını alan dalgıç kesilise buda mümkün olmayacaktır neyse çok yanlış var ama düzeltmek için çaba harcayan yok kendi meramızı kurutmaya, kurutanlara seyirci kalmaya devam ediyoruz bence biz bu konuda bişeyler yapmalıyız arkadaşlar

Yorum yap

orfoz zaten tehlike altındaki türler arasında ve avlanması yasak bu kuralı çiğniyosun bari ufacık hayvanı vurma demi

Yorum yap

ozan siteye yeni üye oldum.sizi tebrik ederim yeni başlayan bir insan olarak bu kadar güzel şeyler öğrenebileceğimi sanmıyordum.ben mersinliyim ama karadenizde balı mavlıyorum.bu sene su altında avlanmak istiyorum.sitede sizin trecrübelerinizi okuyup çok şey öğrendiğğimi düşünüyorum.sizi takip ediceğim

Yorum yap

Ben avcılığa başladığım günden bugüne kadar yemiyeceğim balığa atış yapmadım.Birçok kez denizden saatler sonra boş çıkmış ve etrafımdaki insanların imalı esprilerine maruz kalmış olsam da bu prensibimden asla vazgeçmedim.Her canlı bu dünya için gereklidir.Gereksiz yere öldürmenin bir anlamı yok.

Yorum yap

merhaba ozan.hayatın boyunca vurduğun en büyük balık kaç kg dı.ve bu büyük balıkları hangi sisteme dayanarak yukarı çıkardın.herhangi bir tekniği filan varmı yani.şimdi diyelim 100 kg balığı vurduk.makara gitti.sonra benim ne yapmam gerek bana bir yardımcı olurmusun.saygılar...

Yorum yap

Ahlak; sporda, avda, hayatın her alanında sahip olmamız gereken bir erdem. Verdiğin bilgiler için teşekkürler. Lütfen çevremize de yardımcı olalım ahlaklı olma konusunda. Avcı her zaman geleceği düşünen insandır..

Yorum yap

bu konuda çok dikkatli olunmasına bende taraftarım şüphesiz zira ellerimde hala lagos solungaçlarının kestiği yaralarının izlerini taşıyorum bunlar benim hoşuma gidiyor aslında ama pek hoş görünmüyor :D

Yorum yap

bugün kalkana gittik kalkanlar kalkıp gitmişş kompresörle temizlemişler tesbih gibi şişe dizmişler ahlak değil kafayok

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X