Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Kule Tekniği ; Balığa yaklaşma sanatı

Gizle
Bu konu sabit bir konudur.
X
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Kule Tekniği ; Balığa yaklaşma sanatı

  Bu yazıyı bizimle paylaştığı için Sayın Jak BOENO ya çok teşekkür ediyoruz.


  Kule sözcüğü fransızca " couler " fiilinden gelir ve akmak anlamını taşır. Çok incelik ve teknik beceri gerektirmesine rağmen balığa en doğal yaklaşma şeklidir. Variasyonları yok denecek kadar azdır ve diğer tekniklere göre çok sadedir. Kule avcılığının temelinde, su içinde hareket etme şekliniz ve bu konudaki beceriniz yatar.

  Amaç, atış yapmadan önce, avınıza mümkün olduğu kadar yaklaşmaktır. Balıklar, meraklı canlılardır, tedirgin veya stres altında değillerse, onlara yaklaşabilirsiniz. Stres altında balıklar, yavaşça uzaklaşmak ile aniden kaybolmak arasında çeşitli davranış biçimleri gösterirler. Bu davranışları, ne kadar etkilendikleri ile orantılıdır. O halde, avınızı tedirgin etmeden yaklaşabilmeyi başarmalısınız. Bunun için gerekli olan şartları gözden geçirelim.

  Öncelikle, efektif bir kule, palet vuruşlarının sona erdirilip, negatif yüzerliğe geçtikten sonraki düşüş veya " akış " ile başlar. Bu andan itibaren, paletlerinizi sadece hafif yön değişiklikleri için hareket ettirmelisiniz. Ağırlık hesabı ve ayarı çok önemlidir. Avlanacağınız derinliği önceden belirleyin ve kemerinizi ona göre ayarlayın. Örneğin, 10 metrelerde avlanacaksanız, ilk 5 - 6 metrelerde nötr yüzerlikte olacak şekilde yüklenin. Kule avcılığında değişken ağırlık kullanılabilir ancak, tavsiye edilmez. Özellikle, kule için inildiğinde, avınız uzaklaşmış ise, bu hareketi, iyi bir agaşon ile devam ettirebilirsiniz. Eğer değişken ağırlık kullanmış iseniz, elinizden bırakırken çıkacak sesler, balığı ürkütebilir.

  Başarılı bir kule gerçekleştirebilmek için, başlangıcından sonuna kadar her safhasının da başarı ile uygulanması gerekir.


  Satıhta, yüzünüz aşağı dönük pozisyonda, tamamen gevşemek ve konsantre olabilmek için, 3 - 4 dakika diyafram soluması yapın ve ritmi düşürün.

  Ciğerlerinizi, diyaframdan başlayarak göğüs kafesi ve omuzlarla sonuçlandıracağınız standart bir teknikle tam olarak doldurun.

  Nefesinizi gırtlağınız ile tutun. Yeni başlayanların sıkça yaptıkları bir hata olan, diyaframdan nefes tutmak, oksijen tüketimini çok arttırır. Diyafram, oldukça büyük bir kastır ve fazlaca oksijen tüketir.

  Snorkeli ağzınızdan atın.

  Mükemmel bir ördek dalışı gerçekleştirin.

  İlk metreleri sağlam palet vuruşları ile geçin.

  Sessizlik, bütün av tekniklerinde olduğu gibi kule tekniğinde de ana kuraldır. Bu nedenle, palet vurmayı, negatif olduğunuz anda kesin.

  İnişiniz sırasında, ani hareketler yapmayın. Vücudunuzu ve hareketlerinizi, dışarıdan seyrediyormuş gibi görmeye çalışın ve hatalarınızı düzeltin.

  Kule avcılığı için, uzun tüfek gerekir. 100 cm. tüfek boyu, uzun kelebekli 6.5 mm şiş ve kuvvetli lastik kullanın, tüfeğinizde, dalış derinliğinizin % 30 fazlası kadar iple birlikte, makara bulundurun.

  Tüfek taşımak, önemli bir detaydır. İnişte, tüfeği, vücudun bir uzantısı gibi ilerde tutmak, hidrodinami açısından avantaj getirir, ancak, uzantılar, özellikle, doğal ortama uymayan malzemeden yapılmışsa, balıklar tarafından tehdit olarak algılanır. Tüfeğinizi, kolunuz geride, kabzasından tutarak, vücudunuza yapışık ve yanında gizleyerek taşırsanız, hidrodinami kaybedersiniz ancak, balıklar daha az tedirgin olurlar.
  Bu konuda seçiminizi, dip yapısı, av bölgesinin bakirliği ve balıkların genel davranışlarına göre siz belirleyeceksiniz.


  Kulak eşitlemek için kullandığınız elinizle, bakışlarınızı biraz gizleyin. Bu konu tartışmaya açıksa da, avcı bakışının avı tedirgin ettiği olasıdır. Uygulamakta artılar olabilir.

  Eğer tüfeğinizi yanınzda taşımışsanız, atış menziline girerken çok ağır hareket ederek, pozisyona girin. Son metrelerde, tüfeği yavaşça ileri uzatın.

  Avınız halen rahat ve hareketsiz ise tetiği kararlılıkla çekin.

  Tekniğiniz geliştikçe, avcılık başarınız artacaktır. Unutmayın ki, su altı avcılığı, çok antrenman ve deneyim gerektirir, bunun başka yolu yoktur. şampiyonlar, senenin 300 gününü suda geçirmektedirler. Okuduklarınızı, anlayarak ve uygulayarak çalışın. İlk denemelerin başarılı olması ancak şanstır, ancak zaman içinde ilerleyecek ve su altı avcılığının keyfine varacaksınız.

  Avlanma tekniklerini sırası ile inceleyeceğiz

  Saygılarımla

  Jak Boeno

 • #2
  Belki doğru olabilir ama elbisem olmadığından balık beni gördüğü gibi kaçıyor ve yaklaşamıyorum :(

  Yorum yap


  • #3
   ozan tesekkürler,aslında bu kitabı alıp bir okumak lazım ya

   Yorum yap


   • #4
    bedenin barladından seni görüyo bir koyu tişort işini görür

    Yorum yap


    • #5
     Bu güzel bilgiler için minnettarız.Emeği olan herkese teşekkürler...

     Yorum yap


     • #6
      paylaşım için teşekkkürler yeni dalışa başlayanlar için gerçekten çok yararlı bilgiler

      Yorum yap


      • #7
       Bu güzel bilgilerin için saol emeğine sağlık.

       Yorum yap


       • #8
        Cevap: Kule Tekniği ; Balığa yaklaşma sanatı

        Gırtlaktan nefes tutmak ve diaframdan tutmak nasıl oluyor açıklarmısınız anlayamadım?

        Yorum yap


        • #9
         Cevap: Kule Tekniği ; Balığa yaklaşma sanatı

         TeŞekkÜrler ArkadaŞim.Çok Yararli Bİjgİler Edİndİm.
         Muhammer / ANTALYA

         Yorum yap


         • #10
          Cevap: Kule Tekniği ; Balığa yaklaşma sanatı

          teşekkürler

          Yorum yap


          • #11
           Cevap: Kule Tekniği ; Balığa yaklaşma sanatı

           Teşekkürler süper bir paylaşım...

           Yorum yap


           • #12
            Cevap: Kule Tekniği ; Balığa yaklaşma sanatı

            cok guzel bır paylasım olmus emegınıze saglık

            Yorum yap


            • #13
             Cevap: Kule Tekniği ; Balığa yaklaşma sanatı

             çok teşekkürler.

             Yorum yap


             • #14
              Cevap: Kule Tekniği ; Balığa yaklaşma sanatı

              yeni başayanlar için çok faydalı bilgiler teşekkür ederim

              Yorum yap


              • #15
               Cevap: Kule Tekniği ; Balığa yaklaşma sanatı

               eğer mümkünse bu teknikleri video ile birlikte bi anlatım olsaydı çok daha güzel olurdu..daha öğretici olmas açısından..teşekkürler

               Yorum yap

               Hazırlanıyor...
               X