Duyuru

Gizle
No announcement yet.

AGAşON

Gizle
Bu konu sabit bir konudur.
X
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • AGAşON

  Bu yazıyı bizimle paylaştığı için Sayın Jak BOENO ya çok teşekkür ediyoruz.


  Balığı Çağırma Sanatı
  Balıkların doğal koşullarda meraklı canlılar olduklarını farketmişsinizdir. Agaşon tekniği, onların bu davranış biçimlerinden faydalanma temeline dayanır ve açık suda yapılabilecek en uygun avlanma şeklidir. Diğer tekniklerle avlanması pek mümkün olmayan birçok makbul balık bu teknikle avlanabilir.
  Başarılı bir agaşon sonsuz keyif verir. Su altında, avınız ile aynı şartları paylaşarak giriştiğiniz düello, bu ortama ne kadar uyum sağlayabildiğinizle orantılı olarak başarıya ulaşır.
  Her mevsim ve derinlikte yapılabilen agaşon avının tecrübelerle oluşmuş genel kurallarına göz atalım .

  GENEL KURALLAR
  Yer seçimi başarılı bir agaşonun püf noktasıdır. Yattığınız yer ve pozisyonunuz yanlış ise, uzun süre beklersiniz.
  Görüş iyi ise, keşif dalışına pek gerek duymadan, satıhtan yer seçimi yapabilirsiniz. Avınızın aydınlık taraftan gelmesini sağlamak için gölge ve aydınlığın karıştığı yerleri tercih edin ve yatacağınız yeri gölgede seçin.
  Genellikle aynı meralarda dalıyorsanız, dip yapısını ve balık davranışlarını inceleyin ve hatırlayın. Balıklar tehdit altında iken sığdan derine doğru kaçmayı tercih ederler, o halde, derinden sığa doğru yatıp beklemek daha iyi sonuç verir.
  Aynı noktada arka arkaya agaşon yapmayın. İlk denemenize kimse gelmemişse, hemen arkasından yapacağınız ikinci denemeye de kimse gelmeyecektir.
  Seçtiğiniz yere olabildiğince farkedilmeden ulaşın. Dip yapısı uygunsa, apnea kondisyonunuzun izin verdiği ölçüde, dalışınıza geriden başlayın ve agaşon noktasına dipten saklanarak ulaşın.
  Dibe birkaç metre kala palet vurmayı kesin, negatif iseniz sessizce düşmek çok avantaj getirir.
  Seçtiğiniz yere ulaşınca doğru yönde yatın ve dip yapısının size sunduğu tüm imkanlardan faydalanın. İçine sığabileceğiniz derin çatlaklar, erişteler, üzerine yatabileceğiniz yukarı meyilli büyük taşlar uygun yerlerdir.
  Cinslerin davranış biçimleri farklıdır. Levrek, karagöz, kikla agaşona iyi gelirler. Saklandıktan sonra kendinizi göstermeniz hemen sonuç verir. Aksine sinarit ve çipura son derece temkinli ve kurnaz balıklardır.
  Dip yapısı çok engebeli ve taşlık ise, çok zor yaklaşırlar, bu nedenle sinarit avı için düz zeminler daha uygundur.
  Balık davranışları ve avlanma yöntemlerini ayrı bir konu olarak ele alacağız.
  Saklanmanın yanısıra, ses kaynakları kullanmak da balıkların dikkatini çeker. Gırtlağınızdan çıkaracağınız ritmik sesler, kemere veya taşa vurulan kabza, lastik gıcırtıları meraklarını cezbeder.
  Kumluk dipte iseniz, önünüzde bir miktar kum kaldırıp bulanıklık sağlayın. Bu yöntemi sadece kumluk zeminde uygulayın, çamur varsa bulanıklık uzun süre kaybolmaz. Avınız sizi net olarak göremediği için yakınınıza kadar sokulabilir, ancak sizin de onu görme imkanınız kısıtlıdır. Karşılaşma çok ani olabilir. Buna hazırlıklı olun.
  Atış için her zaman hazır olmanız gerekir. Tüfeğinizi kolunuzun devamı gibi ileri uzatabilecek kadar müsait çatlak veya zemin bulmak zordur, ayrıca yön değiştrmeniz gerekirse, kolun tamamı hareket edeceği için avınız büyük ihtimalle kaçacaktır.
  Tüfeğinizi, önünüzdeki uygun bir noktaya, ortasından dayayın. Dirseğiniz kırık pozisyonda iken, küçük bir bilek hareketi ile, tüfeğin yönünü değiştirebilirsiniz. Yattıktan sonra hareket etmek doğru değildir ancak çok küçük değişiklikler gerekebilir.
  Başınızı oynatmayın. Sığ agaşonlarda geniş görüşlü makeler kullanırsanız, sadece gözlerinizle etrafı ve avınızın hareketlerini takip edebilirsiniz.
  Üzerinize birden fazla balık geliyorsa, içlerinden birine odaklanın. Daha büyüğünü görürseniz bile, hedefinizi değiştirmeyin. Çok sık yapılan bir hatadır ve genellikle agaşon, boşa atışla veya hiç atış yapmadan sonuçlanır.
  Tüfeğinizin yönünü değiştirmek isterseniz, bu hareketi çok ağır yapın ve boşta kalan elinizle lastiklerin titreşmelerini önleyin.
  Yer seçimini yaptıktan sonra pozisyon alabileceğiniz noktaları tespit etmek için birkaç keşif dalışı yeterli olur.
  Derinde avlanacaksanız, kemerinizi mümkün olduğu kadar hafif ayarlayın. Değişken ağırlık iyi bir yötemdir ancak elinizden bırakırken çıkacak sesler yüzünden önerilmez.
  Kısa tüfeklerle agaşon yapılmaz. 100 cm idealdir. Güçlü lastik ve 6.5 mm uzun kelebekli şiş kullanın. Makara kullanın ve içinde dalış derinliğinin % 30 fazlası kadar ip olmasına dikkat edin.
  Limitlerinizi aşmayın, son anda yapacağınız atıştan sonra vurduğunuz balığı yakalamak için nefesiniz yetmeyebilir, stres yaşarsınız. Bazen avınız çok nazlanır, bilin ki sizden çok daha uzun süre bekleyebilir.
  Çok sığ suda özellikle levrek avı için, bilek ağırlığı kullanın. Kemeriniz de biraz ağır olsun. Tam doldurduğunuz ciğerleriniz sizi taşıdığı için, bir miktar hava bırakırsanız, düşersiniz. Bu hareketiniz, avınızın üstünüze gelmesini sağlar. Bu avlanma şeklini 1 metreden daha derin suda kesinlikle yapmayın.

  Agaşon yapmak için uygun koşullar nelerdir ?
  Görüş iyi değilse, aşağıdaki balığı göremeyeceğiniz için kule yapamazsınız. Aynı şekilde taşaltı avı için yer seçemezsiniz. Bu durumda, agaşonda balık vurma şansınız daha fazladır.
  Çalkantılı deniz, taş içinde barınan balığı rahatsız ve dışarıda durmaya zorlar. Teniğinizi ilerletmek için iyi fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.
  Agaşon yapmak için balık görmeniz gerekmez, seçiminiz doğru ise ve tekniğiniz oturmuş ise, yattığınız zaman balık sizi görecektir.
  Farklı dip yapılarının birbirini kestiği yerlerde örneğin, eriştelerin içinde döküntüler bulursanız, şansınızı muhakkak deneyin.
  Ani yükselen kıyılar ve topuklar derinden sığa doğru yatmak için idealdir. Avınız yukarıdan aşağıya daha rahat gelir.

  Sığ ve derin suda agaşon
  Agaşon tekniği, varyasyonlarını da hesaba katarsanız, her derinlik ve dip yapısında uygulanabilir. Ancak derinlik farkı, bu tekniğin başarısına doğrudan etki eder. Avlanma bölgesini iyi tanıyor ve derinliği biliyorsanız bu faktörlere göre hareket etmenizde fayda var.

  Sığ suda agaşon
  Özellikle kış aylarında daha verimlidir. Yaz mevsiminde, avlanacağınız sığlıklar, daha yoğun bir baskı altındadır.
  Tekne trafiği, olta balıkçıları, denizi diğer kullananlar, balığı rahatsız eder ve açığa sığınmaya zorlar. Kışın bu hendikaplar olmayacaktır.
  Sessizliğin çok önemli olduğunu tekrar hatırlatalım.Sığ suda, özellikle de çalkantı veya akıntı varsa paletleriniz başınıza dert olur. Onları mümkün olduğu kadar su üstüne çıkarmadan kullanın. Özellikle inerken paletlerin sağa sola kayması, büyük ve siyah bir kütle görüntüsü verir. Bu görüntü, avınız için tehlike ve uyarı anlamını taşır. Çabalarınız boşa gider. Yatacağınız yere mümkün olduğu kadar çabuk inin ve hemen pozisyon alın. şnorkelinizi atmak önemlidir, dalış derinliğiniz, şnorkeliniz içinde kalan havanın boşalmasına
  yetecek süreyi tanımaz.
  Çalkantı, sığ suda bulanıklığa neden olur, avınızla aniden karşılaşabilirsiniz. Bu karşılaşmayı beklediğiniz için balığa oranla daha avantajlı durumda olursunuz. Ancak atış yapmak için çok hızlı adeta reflekslerinizle hareket etmeniz lazım. Tüfek boyu için 90 cm uygundur.
  Ağırlığınızı dikkatle ayarlayın, yattığınız zaman pozitif olmamalısınız.
  Sığ suda gün ışığı filtre olmaz ve tüm renkler görünür, bu nedenle kamuflaj elbiseler çok daha iyi sonuç verir.

  Derin suda agaşon
  Denize dik inen kayalıklar, açıktaki topuklar veya önceden belirlediğiniz sığlıklar, derin suda avlanmak için çok imkan tanır. Öncelikle, av merası denizden faydalanan diğer gruplar tarafından bozulmaz. Büyük balık, derinde daha rahattır.
  20 metrelerde avlanabilmek, iyi bir apnea disiplini ve su içinde hareket becerisi gerekir. Nefes alma tekniğinizin gelişmiş olması çok önemlidir, bu ilerlemenin de ancak doğru ntrenmanlarla olabileceğini unutmayın.
  Agaşon avı, saklanarak beklemeye dayandığı için, aşağıda geçireceğiniz süreye çok dikkat edin. Ciğerlerinizdeki oksijenin kısmi basıncı derine indikçe artar. Bu da size konfor ve rahatlık getireceği gibi tehlike de oluşturur.
  Bu rahatlığa aldanıp dip süresini zorlamak muhtemel bir senkop için davetiye demektir. Limitlerinizi bilin ve saygı gösterin. İniş ve çıkışınız dahil olmak üzere 1'15" iyi süredir.
  Uygun yer belirlemek için yarım kule ve keşif dalışı yapın, akıntıya karşı inin. Tüfeğinizi, ileri uzatılmış pozisyonda taşıyorsanız, dibe varmadan yanınıza alın.
  Dip yapısı belirlenince, gözlemlerinizi tamamlamak için etrafınızda yavaşça dönün, küçük balıkların varlığı, büyüklerin de orada fakat ilk anda göremiyeceğiniz uzaklıkta olabileceklerini gösterir. İlk yatışınızda gelmemişlerse, büyük ihtimalle, merakları yeterince uyanmamıştır. Küçük yer değişiklikleri ile devam edin.
  100 cm tüfek, güçlü lastikli uzun kelebekli şiş ve muhakkak makara kullanın.
  Agaşon tekniği, her seferinde yeni deneyimler ve heyecan demektir.
  Bu konuda tecrübelerimizin kısa bir özetini paylaştık. Faydalı olacağını ümit ederiz.

  Jak Boeno

 • #2
  sevgili ozan öncelikle bu değerli bilgiler için teşekkür ederim.

  Yorum yap


  • #3
   Abicim verdiğiniz bilgiler için gerçekten teşekkürler... :D :D :D :D :D :D :D :D
   ABDULLAH ÇALIKAYA
   10/10/1992 B rH -
   ?STANBUL
   a[email protected]
   05456340010

   Yorum yap


   • #4
    bilgiler için tesekkurler...

    Yorum yap


    • #5
     ben serbest dalisa yeni basladim.benim gozlugum devamli su aliyor.hangi tip gozlugu kullansam ayni sorunu yasiyorum.napmaliyim

     Yorum yap


     • #6
      captainalicaptainali Nickli Üyeden Alıntı
      ben serbest dalisa yeni basladim.benim gozlugum devamli su aliyor.hangi tip gozlugu kullansam ayni sorunu yasiyorum.napmaliyim
      Maskeyi karada suratına koyup burnundan çok az hava çektiğinde maske suratında kalıyorsa sorun maskede değil senin yerleştirmendedir.Elbisenin maskeye kısmadığından ve bıyıklara dikkat derim öncelikle. :) :)

      Yorum yap


      • #7
       ..............................................

       Yorum yap


       • #8
        bıyıktır büyük ihtimalle.varsa bıyık kesmek engüzeli :)

        Yorum yap


        • #9
         değerli bilgilerin için çok teşekkür ederim

         ustam :) ben 10 yıldır avlanıyorum gecen sene duydum bu sitede agaşon kelimesini ve araştırdım ama merak ettigim şeyler var elimden tutup bak bunu yok diyen yok sadece okuyarak öğrenebiliyorum azimliyim ama şunu merak ediyorum sigara kullanmıyorum yaz boyu 5 ay yılda haftada 3-4 sefer dalıyorum benim agaşonu kendi kendime öğrenebilme şansim nedir fazla nefes tutamıyorum spormu yapsam diye düşünüyorum sence benim benim durumum nedir biraz püf nokta nefes açmam için ne yapmalıyım
         AL? ÜZER

         1982


         Mu?la - Bodrum

         http://zipkinci.com/picture.php?albu...ictureid=21610

         Yorum yap


         • #10
          Sayın Ozan YILDIRIM

          Öncelikle size AGAşON hakkında verdiğiniz değerli bilgiler için ben ve benim gibi bu spor'a yeni başlamış herkez adına teşekkür ederim.
          Sanıyorumki bu bilgilere kendi azmimizi ve sabrımızı da eklersek gerçekten suya daldığımızda başarıya ulaşmamamız için hiçbir engel yok.

          Yorum yap


          • #11
           ozan abi tesekkurler

           bilgiler icin tesekkurler.agoşonu kendi kendime ögrenebilirmiyim uygulayabilirmiym tavsiyelerinizi bekliyorum .serbest dalış icin kitap öneriyormusunuz?

           Yorum yap


           • #12
            Sayın Ozan Bey,

            Zıpkınla Balık Avı Ve Nefesle Dalış Teknikleri bölümün de bulunan yazılarım hemen hepsi değerli Dostum Jak Beye aittir.Pek çok site üyesinin size verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ettiğini okuyorum.Emeğe ve bilgiye saygı adına gerekli düzeltme ve bilgilendirmeyi yapacağınızı tahmin ediyorum.
            Saygılar...

            Yorum yap


            • #13
             ertuğrul alayoğlu Nickli Üyeden Alıntı
             Sayın Ozan Bey,

             Zıpkınla Balık Avı Ve Nefesle Dalış Teknikleri bölümün de bulunan yazılarım hemen hepsi değerli Dostum Jak Beye aittir.Pek çok site üyesinin size verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ettiğini okuyorum.Emeğe ve bilgiye saygı adına gerekli düzeltme ve bilgilendirmeyi yapacağınızı tahmin ediyorum.
             Saygılar...
             Ertuğrul Bey,
             Söz konusu mesajın altında zaten Sayın Jak Boeno' nun adı yazıyor.Dikkatli okumanızı dilerim.
             Her zaman emeğe ve bilgiye saygı gösterilmektedir.
             Sadece tenkit edici değil, katılımcı mesajlarınızı da görmek dileği ile.

             *Mesajım kişisel görüşümü yansıtmaktadır.
             "Totally Addicted To Bass"
             Av.Mustafa PAKER (1980) - Göztepe/?ZM?R

             Yorum yap


             • #14
              Mustafa Bey;

              Yazıyı Size yazmamıştım.Ama yine de cevabınız için teşekkür ederim.Jak Boeno ismi makalelerin altın da yazmıyor demiyorum.Yazar başlığın da Ozan Beyin ismi geçtiği için kimi üyeler konuya vakıf olamıyor ve yazıların Ozan Beye ait olduğunu zannediyor.Hatta kaynak kitap ismi soruyorlar.Zıpkınla balık avı teknikleri ve serbest dalış konusun da Türkiyede tek oterite olarak kabul edilen Jak Boeno için yaptığım bu uyarının, bu spora gönül vermiş deniz dostları için yapıcı olduğuna inanıyorum.
              Saygılar.

              Yorum yap


              • #15
               OZAN BEY bize böyle kıymetli bilgileri aktardığınız için çok teşekkür ederim.Agaşon tekniğini ilk defa sizden öğrendim ve bu gün deneme fırsatım oldu fakat nefesim yüzünden başarılı olamadım ancak sinaritlerin bana doğru saf saf geldikleri anda aldığım hazzı tarif edemem umarım nefes süremi uzatırım da bu üzerime doğru gelen balıkları vurabilirim .....

               Yorum yap

               Hazırlanıyor...
               X