Duyuru

Gizle
No announcement yet.

yeni başlayacağım,kararlıyım,tavsiye istiyorum...

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• yeni başlayacağım,kararlıyım,tavsiye istiyorum...

merhaba herkese. yeni üyeyim ve google'dan zıpkın malzemesi satan siteleri ararken buldum burayı :). iyi ki de bulmuşum. siz abilerimden tavsiye istiyorum.yazlıkta(burhaniye-pelitkoy) komsudan edindiğim yılmaz 75pro + gözlük-şnorkel ve cressi paletlerle birkaç kez dalış yaptım.paletler çok agırdı yani yaklaşık 85-90 cm wardı.mavi lacivert arası artık modelini bilemiyorum.birkaç ufak balık vurdum/nişan almayı bilmememe ragmen sansa :D/ şimdi ben kendime yeni malzemeler almak istiyorum.daha yeni olmam ve sıg sularda avlanacak olacağım için sizden makul fiyatlı çözümler bekliyorum.sıg su demişken genelde kaya diplerinde falan olurum ya da max 4-5-6m ama belki tekne ile açılırsak 25-30 m ye de dalabilirim. diyeceksiniz tabi agırlık lazım falan ama eylulde gideceğim düşünürsem babama fazla masraf çıkarmak istemiyorum.kaliteli bir zıpkın,palet ve maske alacağım. bana ne onerirsiniz?artık onumuzdeki sezona kıyafet ve agırlık da alırım. cevaplarınız benim için onemli şimdiden teşekkürler...

Re: yeni başlayacağım,kararlıyım,tavsiye istiyorum...

merges Nickli Üyeden Alıntı
    .sıg su demişken genelde kaya diplerinde falan olurum ya da max 4-5-6m ama belki tekne ile açılırsak 25-30 m ye de dalabilirim.
    Merges, öncelikle foruma hoş geldin. Lütfen profil kısmından imza bölümüne ad ve soyadını yaz, forum kuralları gereğince mecburidir. 25-30 metre için bir şey diyemeyeceğim...
    "Totally Addicted To Bass"
    Av.Mustafa PAKER (1980) - Göztepe/?ZM?R

Yorum yap

tamam 25-30 metreye birden dalmam imkansız. :)
      3-4 metreye kadar daldım o paletlerle ama asagıda hiç kalamadım.suratıma bir baskı hissediyorum ve hiç verimli olmuyor...bunun birsürü tekniği var,yazmışsınız ama ben anlayamadım.video koysanız çok çok iyi olur mesela.ben direkt dalıyorum belimden güç alıp-elimle suyu çekip en sonda da ayaklarım içeri girince denizkızı gibi süzülmeye başlıyorum.ama ördek dalışını okumaya çalıştım sessizlik için ama hiçbişi anlamadım???

Yorum yap

yiğit hoş geldin..bak burada öğreneceğin çok şeyler var,tüm yazıları oku,tekniklerin nasıl uygulandığını öğren..sana tavsiyem 25-30mt için acele etme,bulabileceğin tecrübeli arkadaşlarınla dalışlar yap...bir de ustaların dvd veya vcd flimlerini seyret...
        malzeme konusunda daha acele etme bence...

Yorum yap

Sümer abinin de dediği gibi acele etme. Yavaş yavaş, sindire sindire ilerlemekte fayda var.

Yorum yap

Yigit hoşgeldin,

Sende gerekli herşey var,istek yeterli bir durum ama bazı fiziksel özelliklerin bu işi yaparken etken bir durum.Bu işin saglıklı yapılabilmesi için gerekli bütün bilgileri sitede bulabilirsin.Sorun olur ise özelden yada msn den soru yazman yeterli.Baş ucu kitabi olarak Jak BOENO nun su altı avcılıgı ile ilgili kitabını şiddetle tavsiye ederim.

Yorum yap

Yiğit merhaba, bende bir acemi olarak birkaç tavsiyede bulunmak isterim. Kaliteli malzeme demişsin ; bence kaliteli malzeme üzerine en iyi olan ve sana problem çıkarmayan malzemedir. Masken yüzüne tam otursun, elbisen çok bol veya dar olmasın, kıyıdan girmeyi ve sığ suda avlanmayı düşünüyorsan paletlerin fazla uzun palalı ve sert olmasın... Üzerine olmayan ve problem çıkaran malzeme seni sudan soğutur. zaten hiçbirşey için acele etmediğin ve bol bol pratik yaptığın taktirde neye ihtiyacın olduğunu kendin anlayacaksın. Sitede arkadaşların sattığı VCD DVD filmlerden edinerek birçok konu hakkında fikir sahibi olabilir ve bunları pratiğe dökebilirsin ayrıca sn. Jak BOENO nun kitabını almanıda tavsiye ederim.

Son olarak 25 30 metre hedefin olmasın 5 6 metrelerdede balık vuruluyor. zaman içinde performans ve tecrübe arttıkça belki... Hiçbir balık canımızdan kıymetli değil sınırlarını bil ve asla zorlama.

Yorum yap

herkese teşekkür ederim değerli cevaplarınızdan dolayı. dediğiniz kitabı edineceğim. malzeme konusunda da aceleci davranmayayım o zaman.ilk etapta kışın herhalde zıpkınlar paletler falan biraz indirime girer,o zaman alırım.zıpkın olarak 75lik düşünüyorum ama hangi marka ? (apnea iyi midir?siz bilirsiniz hangi markalar iyidir bana soylerseniz sevinirim? bir de makaralı mı makarasız mı o da war?)buradaki yazıların bir kısmını okudum biraz daha okuyacağım ama zıpkınla nişan almanın teknikleri falan war mı?bir de zıpkını direk balığın üzerine mi atıcaz yoksa hareket yonunun biraz ilerisine mi? gerçi daha çok sorum var ama... :)

Yorum yap

Yiğit öncelikle aramıza hoşgeldin diyorum,
                  Kitabi aldığında iyice okursan merrak ettiğin birçok sorunun cevabını genel hatlarıyla bulacaksın.Geriye sadece çoğu usta avcı gibi zaman içinde edinilen tecrübe ve her eski avcının edindiği kişisel yöntemler kalıyor.Arada takıldığın ve yardım istediğin konular olursa, artık adreside biliyorsun " zipkinci.com " .
                  şİmdilik söyleyebileceğim, apnea yerli üretim ama kalitesi ithal malzemelere yaklaştı.Bence başlangıç olarak apnea işini görür. Ama daha uzun süreli kullanum ve biraz daha kaliteli malzeme dersen, sana picasso derim.Zıpkını ilk olarak makaralı almana gerek yok zaten sığda avlanacaksın.Eğer şansına 3 - 5 kg. balıklar karşına çıkmazsa makaraya gerek yok.Makara extra satılıyor alp istediğin zaman takarsın. Picasso century 75 lik zıpkın - picasso black team paşet - picasso black team maske siyah silikon v elastik herhangi bir snorkel işini fazlasıyla görür.
                  Görüşmek üzere........
                  Bu arada 15 gün önce Burhaniye Ören'deydim Pelitköy civarında dalış yaptım.... güzel meralar var...
                  SURWOOD AH?AP ZIPKIN
                  Birol ?ENKUL - 1974
                  [email protected]
                  0 554 267 93 73

Yorum yap

yıgıt hoş geldin.bence elindeki malzemelerle önce pratigini artır bu etapta sana yeter. deneyimin arttıkça yetersiz olan malzemeyi zaten kendin görüp karar vereceksin.bir diger arkadaşımızında belirttigi gibi bencede sayın jak boenonun, kitabını mutlaka okuyarak hayata geçirmeye çalış başarılar. :lol: :lol: :lol:

Yorum yap

teşekkürler :). birol abi güzel meralardan kastın?
                      yani o bölge bilirsin genelde yosun ve sazlıktan oluşuyor. ben iskeleden giriyorum ve yer yer fay çatlakları var.yarım veya 1 metre arasında kesikler var ama oraları çok izlememe ragmen büyük balık görmedim.sadece isparoz gördüm zaten onlara da atmaya değmiyor.biraz da balık mevsimindendir diye düşünüyorum. eylülde gidersem ya da seneye daha keşfedeceğim yerler olur sanırım :). o civarlara tekrar geleceksen görüşmek isterim seneye :). kıyafet almayacağım ama bir eldiven gerekir sanırım çunku o dandik yılmazı çekerken (bir de komşu modlamış sanırım lastik 20 mm idi, çok sert ve siyah bişiydi) ellerim hep parçalandı.geçen nette bi reklam gördüm 59$ 75lik zıpkın+eldiven wardı ama bi daha görmedim.eğer biliyorsanız hangi markanın bana soylerseniz sevinirim...

Yorum yap

Yaz mevsiminde herhangi bir eldiven işini görür (1YTL ye satılan inşaatçı eldivenleri vs)

Birde yeni başlayan ve sığda avlanacak biri için Blackteam Palet biraz sert palalı değilmi ? Birkaç kişiden çok sert palalı olduğunu ve uzun mesafeli yüzüşlerde yorucu olduğunu duymuştum. acaba yanlışmı biliyorum :)

Yorum yap

Cem haklısın pala olarak biraz sert ama, avlanacağı bölgede çok uzun palet vurmasını gerktirecek yerler yok
                          Çoğu zaman dip yapması gerekecek.Ama haklısın Belki scubapro daha iyi olur.
                          Yiğit 60$ lık hangisi olur bilmem ama, bir arkadaşım apnea powerpoint aldı 90lık 90 ytl.75 liğide 75 - 80 ytl civarındadır.

Pelitköyde İzmitliler sitesi var önünden geçerek sahil tarafına indik.Soldan devam ettik.Sonra sitelerin arasından toprak bir yol iniyor sahile. ama toprak kum yok .İnsanlardaburalarda denize girmiyor zaten bir burun var.Zaten pelitköy sahilinde başını sola çevirince direk orayı görüyorsun. Yabancısı olduğumdan tam olarak tarif edemiyorum kusura bakma. Ama kısa bir aramadan sonra bulabilirsin.Güzel bir taşlık.Derinlik 1 - 2 mt' den 12 - 13 metreye kadar çok iyi avlar yapabilirsin. İnşallah görüşmek üzere.
                          SURWOOD AH?AP ZIPKIN
                          Birol ?ENKUL - 1974
                          [email protected]
                          0 554 267 93 73

Yorum yap

Yiğit selam,
                            Zipkinci olmak öyle aldım elime tüfek cumburlop suya ile olmaz. ciddi dikkat etmek gereken sağlık için önemli noktalar var.
                            Bence hangi malzeme diye düşünmeden önce nasıl sağlıklı dalarımı ögren.
                            Demişsin ki maske suratımı sıkıyor, Bu çok normal belli bir derinliğe inince basınç nedeniyle maske suratına dahada yapışıyor rahatlamak için maske içine burnundan az miktar hava vermen gerek.
                            Öncelikle kulak açmayı öğren bu şart. Dalarken kulaklarında acı hissettiğinde ne yapıyorsun? işte bu noktadaaa kulak eşitlemen lazım. Sakın acıya dayanmaya çalışma, eğer eşitleme yapmadan dalmaya devam edersen kulak zarın yırtılabilir. Dikkat etmezsen birdaha hiç dalamayabilirsin.
                            Biraz korkutmuş oluyorum ama gerçek bu.
                            Buna dikkat etmediği için çok dalış hayatı bitmiş insan var.

Son olarak önce Nasıl sağlıklı ve güvenli dalarımı ögren. Malzeme işin en kolay kısmı.

Rastgele

Yorum yap

Dikkatinizi çektimi bilmiyorum ama sn. JAK BOENO'nun kitabında en sonda tüfeğin nasıl kurulacağını anlatıyor çook ince bir enstantene burda mesajı veriyo zaten

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X