Duyuru

Gizle
No announcement yet.

BRÖVELERDEKİ YILDIZLARA GÜVENMEYELİM

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• BRÖVELERDEKİ YILDIZLARA GÜVENMEYELİM

Scuba yapan değerli arkadaşlar, amman ha brövelerinizdeki veya bodynizin brövesindeki yıldızlara güvenmeyiniz.Ne demek istediğmi sanırım anladınız.Parasını bastıran tek bir derse veya uygulamaya katılmadan brövesini alabiliyor ya da mevcut brövesine yıldız ekleyebiliyor.
    Başımız sıkıştığında zor durumda kaldığımızda en büyük yardımcımız,yine kendi tecrübelerimiz ve soğukanlılığımız olacaktır. Buradaki sözlerim yanlış anlaşılmasın.Brövesiz ya da bodysiz dalın demek istemiyorum.
    Malzemelerinizi her zaman bakımlı tutun.Malzemelerinizi gözü kapalı kullanabilecek kadar iyi tanıyın.Her seferinde değişik kiralık malzemeyle dalacağınıza, imkanlarınızı zorlayıp kendi malzemelerinizi edinmeye çalışın.
    Klüplerle veya turlarla yapılan dalışlarla birlikte ayrıca kendi scuba grubunuzu da oluşturup arkadaşlarınızla da vakit buldukça dalmaya çalışın.Bu tip müstakil dalışlar size daha faydalı olacaktır.
    Eğer korkuyorsanız ya da dipte soğukkanlılığınızı koruyamıyorsanız yanınızdakilere ve bodynize güvenip bu işi yapmayınız.Dalış arkadaşlarınıza ekstradan sorumluluklar yüklemeyin.Kendinizi ve dalış arkadaşlarınızı riske atmış olursunuz. Unutmayın ki her dalıcı en başta kendi güvenliğinden mesuldür.Kendinizi hazır hissetmiyorsanız, sığ sularda sık sık antrenman dalışları yapın.
    Etrafınızdaki kişilerin tecrübelerinden ve bilgilerinden öncelikle dinleyerek yararlanmaya çalışın.Zaman içinde yaşayarak kendi tecrübelerinizi oluşturun.karşınızdaki insan sizden daha acemi bile olsa onun söeylediklerine de kulak verin.Herkesin birbirinden öğrenebileceği birşeyler vardır.
    şunu asla unutmayın :
    Zorda kaldığınızda,yardımınıza ilk koşacak olan yine kendi tecrübelerinizdir.

Hepinize sağlıklı ve keyifli bol dalışlar diliyorum

Profıl kısmından ımza bolumune ısım soy ısım eklemek mecburıdır....sevgı ve saygılarımla...

Yorum yap

hakkında sahibi olmadıgınız birini buddy niz olarak secmeyin derim ben.. zira geçen yaz bunun dezavantajını yaşadım.. deniz şakaya gelmez.. yücel beyinde dedgi gibi brövelerinize güvenipte asla yalnız başınıza dalmayın.. yanınızda mutlaka biri olsun.. 'güvenlik' herşeydir..
      herkese saglıklı ve güvenli dalışlar...

Yorum yap

+1 8)

Yorum yap

basınıza bırsey geldıgınde yanınızdakının sıze yardım edemedıgınıde bı dusunun bu ıster cok guvendıgınız bırı olsun yada tanımadaıgınız bır dalıs arkadası basınıza sızı zorlayacak bır olay bır kez gelır o an yırttınız yırttınız yırtamazsanız dıyecek bısey yok ben okadar cok egıtmen gordum ve tanıdım kı yanındakının basına bı olay gelıpte heyecandan elı ayagı tıtreyıp yardım edemedıgını hatta daha da abartayım dalıs arkadasının havası bıtıpte regulatorunu vermeyen dalıs partnerı bıle gorudm
          sız sız olun herkesle dalın ama once arkadasınızı kırmayacak sekılde sınayın ve once kendınıze guvenın sonra arkadasınıza bu kısı brove acısından sızden yuksek yıldızlı kısı olsabıle
          kazasız scubalar
          Tamer Otken / 1965
          ?stanbul

Yorum yap

ben kendi brovelerime ve yıldızlarım güveniyorum. Nasıl aldığımı da tabi ben biliyorum. ;)

bu brove meselesi de yine bireylerin bilincine bağlı, araba kullanmayı bilmeden ehliyet alanlar araba kullanamadıklarını bilmeleri gerekir. Bu işi yapacaksanız eğitim alacağınız yeri iyi seçmelisiniz ve çaba göstermelisiniz.
            kurslardaki tüm beceriler suyun altında başınıza gelebilecek kötü senaryoların bir tatbikatıdır diyebiliriz. O becerileri başarıyla geçen öğrenciler bir çok olaya karşı tecrübe edinmiş olurlar.
            Yani bireyler bu eğitimi tam olarak alamadıklarını bile bile bu işi yaparlarsa hazırlıksız yakalanabilirler.
            bu işler de artık ticarete döküldüğü için dalış okulları müşterilerine derslerden kaldınız diyemiyorlar ve ortaya bahsettiğiniz olay çıkıyor. Eğer bu işe yeni başlayacak arkadaşlar varsa tavsiyem kolaya kaçmayıp herşeyi öğrenmeleri.
            saygılar.

Yorum yap

+1

Yorum yap

1993 senesinde Kıbrısta süreklidalış yaptığım Fred Dive isimli okulun günlük dalışlarından birindeydim.DAlışa katılmak istediklerini söyleyen 3 genç geldi ve haliyle kendilerine bröve soruldu.HErbirinin brövesi vardı fakat aralarından biri Cmas 2 balıkadam brövesini gösterdi ve yaklaşık 2 senedir dalmıyorum ama problem yok dedi...Divemaster ın hatası bu arkadaşı dalışa kabul etmek oldu ve maalesef benimle buddy yapıldı.DAlış 30 metre civarında ve yaklaşık 25-30 dakika olarak planlandı.Akıntı muazzam dı ve daha anchorline ı takip ederek dibe ulaştık .Dalış esnasında akıntıyı arkamıza alıp, belirli bir bölgedeki kayalıkların etrafından dolaşarak tekrar inişe geçtiğimiz yere gelecektik ve bunun için haliyle akıntıyı karşımıza almalıydık.Buraya dek her şey iyidi ancak akıntıya karşı lokomotif gibi oksijen tüketmeyi başaran Buddymim gauge unda 50 barın altında hava kaldığını farkettim.Zaten dalışesnasındaki hareketlerinden oldukça rahatsızlık duymuştum.YAnına gittim ve paniklediğini farkettim havası tükenmek üzereydi ve gurup da tekneye doğru yol almıştı dolayısı ile arkada kalmıştık.MEcburen ahtapotun birini ona vererek çimleme yolu ile satıha çıkmaya karar verdim ve Allaha şükür ki Anladı...Safety stopa geldiğimde eleman bayılmakla bayılmamak arasında gidip geliyordu ve yüzeye çıkıp BC sini şişirdiğimde hakikaten bayıldı.TEkne DAlga yüzünden bibi göremiyor ve akıntıyla uzaklaşıyorduk ve en sonunda bizi gördüler ve aldılar.Bu olayla belki kafanızı şişirdim ama lütfen şuna dikkat edelim;

YILDIZA ALDANMAYALIM, özellikle uzun süre dalış yapmamış kişilerin discovery dışında ve 5-6 mt fazlasında dalış yapmadan derine gitmemesine dikkat ettirelim ve unutmayalım sorumsuzca yaptığımız bir davranış hem bizi hemde başkasını ölüme götürebilir. Ayıldığında ve teknede yüzüme bakacak hali kalmamıştı bu arkadaşın ama hem kendine hemde bana büyük bir ders oldu....
                KAlın sağlıcakla,

Serkan

Yorum yap

brövelerinizi alırken onu gerçekten hak edip etmediğinizi kendi vicdanınızla sorgulayabilirsiniz.herşeyin ticarete döküldüğü bu zamanlarda,dalış okullarında parayı basarak yapılması gereken dalış sayısından az dalış yaparak bir üst bröveye atlamanız mümkün.bence eğitmenin vicdanıda çok önemli bu konuda...dalış okulunda çalıştığım için iyi biliyorum...ben brövelerime dalış sayısı olarak ve teorik bilgi olarak güveniyorum.tssf * dan sonra ** almak için 20 açık deniz dalışı,** dan *** almak için 40 dalışı uygun görüyo.ki dalış okulları bu kadar bile dalış yaptırmıyo...yeni başlayan arkadaşlara yetersiz bir şekilde alınan yıldızın önemli olmadığını,pratik ve teorik olarak çalışmalarını arttıtmalarını öneririm.tssf önceki yıllarda siparişte kitap yolluyordu.şimdi cd yolluyor.tssf nin kitabından ilave olarak padinin dalış kitabından faydalanmanızı tavsiye ederim.test ve uygulamaları gerçekten iyi...ayrıca internet ortamında sürekli araştırmacı olun.ve en önemlisi bröveniz ne olursa olsun bilgi edinirken herzaman araştırmacı olun.çok fazla bişey biliyosanız dahi herzaman karşınızdakini dinlemeli,ben bunları zaten biliyorum deyipte kendinizi üstün görmeyin...

Yorum yap

insan kendini tanıyor , kendi sınırlarından , yapabileceklerinden ve yapamayacaklarından cidden haberdar ise , yıldızlarına ve brövelerine güvenebilir arkadaşlar...

Yorum yap

siz siz olun sakın arkadasınızın brövesi yüksek diye badi secmeyin kendinizi kurtaracak olan sizin tecrübeniz su sakaya gelmez dalın sağlıcakla saygılar

Yorum yap

kesinlikle katlıyorum yazılanlara bende 2 yıldır dalış yapmıyordum ve bu yaz ilk defa dalışa gittim 2 yılın ardından ben en son dalış yaptığımda 12lik tüple çok rahat dalıyordum çoğu zmn 80 bar kalıodu tüpümde bu yaz gittiğimde yine 12lik tüple daldım fakat bu sefer 17 dakkada tüp bitti sömürdüm resmen ama ALLAHTAN tanıdık yer ve babamlar ve arkadaşlarıyla dalıyodum ve gruptaki herkes en az 3*** ve 1000in üstünde dalışı olan insanlar ben 30 barda acilen sudan cktım taby bu uygun şekilde oldu öyle zınk diye yüzeye çıkmadım ve ertesi dalışlarda 15lik tüple dalmaya başladım onda bile 50 barda cıkıodm sonra düşündüm ya ben bilmediğim bi grupla dalsaydım diye.Bence mümkün olduğunca tanıdığınız bildiğiniz kişilerle dalın ve gerçekten çoğu kişininde dediği gibi yıldızlar güvenmein ben mesela 2 yıldızım fakat su altında yön bulma yetim çok zayıftır o nedenle biryere gittiğim zmnda 3 yıldızdan aşiağı bir insanla kesinlikle dalış yapmam .

Yorum yap

''scubada hic bir zaman brove dalmaz'' diye baslamıstı ilk egitime basladıgımda egitmen, her zaman tecrube onemlidir ve bodynizi gunluk hayattada cok iyi tanıdıgınız birini secerseniz emin olun ki cok daha rahat olursunuz...

Yorum yap

arkadaşlara tum kalbimle katılıyorum.dalışı yapanın bröve olmadıgını hepimiz ıyı ve kotu bı şekilde tecrube etmişizdir.Ancak sunu da unutmamalıyız; kişinin kendını bılmesı burdakı en onemlı unsurdur.
                            ben de yaklaşık 2 senedır dogru durust dalış yapamıyorum.2 yıldızı alana kadar ve aldıktan sonra da hem dalış sayımı hem de tecrubemı elımden geldıgınce artırdım.tecrubelı abılerımız hocalarımızla dalışlara katıldım.3 yıldız ıçın lıderlık egıtımı aldım ancak nasıp olmadı 3 yıldıza baslayabılmek...
                            tum scubacı arkadaşlara selamlar
                            bu arada belirtmeliyim kı hala kendıme bı dalış arkadası bulamadım tekliflere acığım...
                            sevgilerle...
                            GOKHAN YILMAZ
                            ANKARA 1984 (yazları izmir ve tekirdağ)
                            2(**) balıkadam

Yorum yap

KISACA ARKADAşLAR
                              '' EGİTİMN şART ''

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X