Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Zargana Avı

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Zargana Avı

Arkadaşlar merhaba,
    Zargana avı için kullanacağımız ipek ne renk olmalı?
    :?: Bu konuda deneyimlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum? 8)

Serkan kardeşim ben genellikle zargana için ipek falan kullanmıyorum ama zargana topu dedikleri ufak toplar baya işe yarıyor bedene fırdöndüyle topu bağla topun ucuna yine bir fır döndü ve yaklasık 35-40 cm kadar sonra misinayla sinek iğneyi bağla çok işe yarıyor göreceksin tekneyle açılırsan bu işi sadece tek fırdöndüyle yap daha yüzeydeyken misinanın gerildiğini göreceksin rastgele.
    Özgür ?ener 1978 ?ZM?R / GAZ?EM?R
    http://img275.imageshack.us/img275/4...erteam13yk.jpg
    Herkese sayg? göster ama kimseye yaltaklanma.

0532 161 66 20

Yorum yap

Özgür ucuna takacağın yemi söylemeyi unutmuşsun. Onuda ben tamamlayım. Sinek iğne beyaz olsun ucunada taze istavritten şerit şeklinde çıkaracağın flatoyu bu iğneye tak. Sonra yakaladığın zargananın birini feda et aynı flatoyu ondan çıkar ve dene zargana kendi etine dayanamaz göreceksin.

Yorum yap

Biz kavuniçi ipek kullanıyoruz,güzel sarıyor.En iyisi yavru gümüşle olan avcılık.

Yorum yap

hepsine okey peki bir gün başka balıklar yakalamak için gittiniz ve bir ton hazırlık yaptınız ama gittiğiniz yerde oldu ki her yerde zargana var. tabii ki ustalar hep hazırlıklıdır ama. diyelim ki siz değilsiniz ipek mipek yem falan. işte imdadınıza bana olduğu gibi sigara içmenin faydasını görebileceğiniz an geldi. sigaranın gümüşi kısmını alırız ve küçük parmak eninde ikiye katlarız ve sinek iğnemize bağlarız hadi yine yırttınız sayemde kardeşim.
          not: bizzat yaşanıp denenmiştir.
          sevgi ve saygılarımla,
          :)

Yorum yap

ben ne olur ne olmaz diye aliminyum folyoyuda eksik etmem takım çantamdan.
            hem av hemde ateş yakıp balığı pişirmek için.
            :)

Yorum yap

arkadaşlar kıyıdan topla zargana avı için iri midyenin dudağını 4 cm gibi kesip 11 numara altın sarısı kısa saplı mustad iğne ve 0.18 veya 0,20 1,5 kulaç misinayla tam sonuç alabilirsiniz...püf noktalarına gelince küçük ama sağlam iğne zargananın ağzına o kadar güzel oturuyorki iğneyi yuttumu bir daha kesinlikle çıkaramıyor. toptan sonraki 1,5 kulaçlık misinaya vazelin sürerek oltanın ve yemin sürekli suyun üzerinden gelmesini sağlayabilirsiniz...ayrıca yem olarak 3cm boyundaki canlı tekelerden kuyruğundan takarak kullanabilirsiniz...özellikle tekeyle o meranın en iri zarganalarını alabilirsiniz...ayrıca çok sık rastlanılan bir sorundur kıyı avcıları için beden oltanın misinasına dolanmaktadır...bunuda atışınızı yaptıktan sonra topun suyun üzerine düşmesine 2m. kala oltanızın ipini tutup kamışınızı geriye doğru çekerek misinanın kalamasını alarak yemli iğneni ileri düşmesini sağlayabilirsiniz.böylelikle yeminizin olduğu misina oltanıza dolaşmamış olur...ayrıca topu yavaş yavaş çekerken arasıra topa kısa ama sert vuruşlar yaparak topu suyun üzerinde kaydırmanızda balığın kıskanmasına sebep oluyor...saygılarımla rastgele

Yorum yap

arkadaşım yem olarak tavuk göğüsünüde kullanabilirsin vede çok dayanıklı yemdir benden tavsiye. bence sen ipek işini boşver midye işide güzelmiş

Yorum yap

normal şartlar altında.,yani etrafta gümüş varken zargana pek ipeğe rağbet etmez. Eğer normal yemli oltaya zargana çok atlıyor ve kurtuluyorsa ben ipeği deniyorum. ipekten asla kurtulamıyor dişlerinin ters yapısından dolayı. Bu arada öZGÜR arkadaş toptan sonra 35- 40 cm misina bırakıp iğne tak demiş. Bence bu mesafe çok kısa olur. Zargana topu görünce ürküyor. Topla yem arasında mesafe 1,5 metre civarında denemelisin. Atışta dolaşmayı önlemek için de top suya düşmeden hafifçe misinaya el freni.

Yorum yap

ha bi de ipeğin rengini sormuşsun. renk sarı ya da parlak bir renk olmalı ki zarganamız farkede. bu arada fosfor özelliği çok zengin olsada ben zargananın tadını hiç sevmem,sadece tutması müthiş zevkli olduu için takılırım bazen. tuttuğumu da başkasına veririm.

Yorum yap

abi eger ipek diosan turuncu derim ist bogazında baya iyi tutuorus ama gene de zargana topuna warsa cok saglam 0.15 hatta 0.12 bagla 1-1.5m,
                      ucuna da 11no mustad çapraz iğne kullan bi de hırsız iğne bağla yani 2 iğne olsun ardarda cok ii olur yem olarak balık kullan we daha sonra ilk tuttugun zargananın en ucundan yem kes onu kullan daha iyi netice verir
                      we yemin 3-4 cm ince olmasına dikkat et...
                      insallah istedigin zarganaları tutarsın ben bu yontemle kolum kadar(yaklasık 70cm) zargana yakalamıstım...
                      Sen hep bizimlesin Ozan YILDIRIM
                      Gerçek Arma?an
                      ?stanbul / Dikili / Montreal
                      17.01.1992
                      +1 (929) 280-9130
                      0535 260 47 21

Yorum yap

zargana için

arkadaşlar 2 yerde gördüm zargana avıyla alakalı olan konu. ben aslen giresunluyum ve fındık zamanından yani ağustosun 20 sinden sonra eylül diyebiliriz bizim oralarda kalın bir misina ucuna sadece iğne takıyoruz. bu arada bu teknik için suyun biraz düz olması gerekmekte.(koy gibi yerlerde denerseniz daha uygun ve etrafınızda ev veya araba olmasın dikkat edin:)

evet iğnenin boyu normal de olabilir biraz daha büyüğü de olabilir. yalnız yanınıza yarım torba kadar misinanızı atabilmek için yassı taşlar toplamanız gerekiyor. elinizdeki misinanın ucuna jiletle kesilmiş uzunca bir yem(zargana veya istavrit veya yavru çinekop) yavru çinekop dedim çünkü bizim oralarda neye bulurlarsa atlıyorlar hayvancağızlar. misinayı iki parmağınızın içinden kıvırarak içine bahsettiğim yassı taşı koyun ve sallayarak atın.taş sallarken düşmez ancak suya temas ettiği anda taş misinadan ayrılır.özelliği budur. asıl mesele ise suyun içindeki misinayı hızlıca su üzerinde iz yaptırarak çekmektedir. tek elinizin içinden geçen misinayı yukarı doğru kaldırıp diğer elinizle sert bir şekilde çekerseniz siz de gözünüzle yeminizi takip edin. zargana buna dayanamaz.çektikten itibaren yeminizin olduğu yerde küçük bir girdap görmüşseniz yeminizi ısırmış büyük bir zarganayla karşı karşıyasınızdır demektir. biraz misinayı boşluk bıraktıktan sonra sağlam bi tek vuruşla zarganayı mavi marlinler gibi zıplatabilirsiniz. yavaşça kıyıya çekin ancak kesinlikle biriktirmiş olduğunuz misinanın üzerinde düşürmeyin yada koymayın.

Not : bu teknik karadeniz için geçerli olup yerleşim birimleri yakınlarında yapılması ve başa gelecek olan cam kırılması ve küçük kafa yarılmaları için sorumlu olan bu işi yapandır.hiçbir hak iddia edilemez :)

şaka bir yana

biraz karışık değilmi

laz işte yapmış uşaklar ama emin olun baba zarganalar geliyor.

rastgele

Yorum yap

Merhaba arkadaşlar,
                          Yukarda Yasin kerdeşimin anlattığı metotla ben Trabzon'da 4-5 saatte 200ad. zargana yakaladığımı bilirim.Biraz karışık bir yöntem gibi gelir fakat çok kolay ve bence olta balıkcılığında en keyifli avlardan biridir.Gecen sezon marmarada(selimpaşada) bu yöntemle bir iki saatte 45 ad. yakaladım yanımda kamış kullanarak yakalamak isteyenler şok gecirdiler. Denemenizde fayda var...hem keyiflidir..hem bol av verir.Sizin için zor olan tarafı bahsettiği taşları bulmak ve bağlama şeklini bilmek.
                          Herkese iyi avlar...

Yorum yap

slm arkadaşlar ben burak geçen gün 12 de zargana ya gittim benim takım normal mavi şamandıra 2 metre 0 20 misina sonuna siyah sinek iğnesi iğneyede midyenin dudağını sıkıca takıyorum ve ben bir yemle 2 3 tane zargana yakalıyabiliyorum geçen gün 8 tane zargana tuttum rastgele

Yorum yap

Re: zargana için

magellan Nickli Üyeden Alıntı
                              arkadaşlar 2 yerde gördüm zargana avıyla alakalı olan konu. ben aslen giresunluyum ve fındık zamanından yani ağustosun 20 sinden sonra eylül diyebiliriz bizim oralarda kalın bir misina ucuna sadece iğne takıyoruz. bu arada bu teknik için suyun biraz düz olması gerekmekte.(koy gibi yerlerde denerseniz daha uygun ve etrafınızda ev veya araba olmasın dikkat edin:)

evet iğnenin boyu normal de olabilir biraz daha büyüğü de olabilir. yalnız yanınıza yarım torba kadar misinanızı atabilmek için yassı taşlar toplamanız gerekiyor. elinizdeki misinanın ucuna jiletle kesilmiş uzunca bir yem(zargana veya istavrit veya yavru çinekop) yavru çinekop dedim çünkü bizim oralarda neye bulurlarsa atlıyorlar hayvancağızlar. misinayı iki parmağınızın içinden kıvırarak içine bahsettiğim yassı taşı koyun ve sallayarak atın.taş sallarken düşmez ancak suya temas ettiği anda taş misinadan ayrılır.özelliği budur. asıl mesele ise suyun içindeki misinayı hızlıca su üzerinde iz yaptırarak çekmektedir. tek elinizin içinden geçen misinayı yukarı doğru kaldırıp diğer elinizle sert bir şekilde çekerseniz siz de gözünüzle yeminizi takip edin. zargana buna dayanamaz.çektikten itibaren yeminizin olduğu yerde küçük bir girdap görmüşseniz yeminizi ısırmış büyük bir zarganayla karşı karşıyasınızdır demektir. biraz misinayı boşluk bıraktıktan sonra sağlam bi tek vuruşla zarganayı mavi marlinler gibi zıplatabilirsiniz. yavaşça kıyıya çekin ancak kesinlikle biriktirmiş olduğunuz misinanın üzerinde düşürmeyin yada koymayın.

Not : bu teknik karadeniz için geçerli olup yerleşim birimleri yakınlarında yapılması ve başa gelecek olan cam kırılması ve küçük kafa yarılmaları için sorumlu olan bu işi yapandır.hiçbir hak iddia edilemez :)

şaka bir yana

biraz karışık değilmi

laz işte yapmış uşaklar ama emin olun baba zarganalar geliyor.

rastgele
                              toprak sana tamamen katılıyorum giresunda o yöntemle cok zargana tuttum ama,ilk başlarken sinir olmustum kan ter içinde kalmıstım :lol:
                              sebebide tası misinaya koyuyorum fakat sallarken her seferinde düşüyordu,ama nasıl sinir oldum bir bilsen ama zamanla alışıyorsun ve dediğin gibi harbi baba balıklar geliyo,hele onu cekmesi yokmu oy oy oy...
                              bence zargana avı yapmak isteyenlere gercekten güzel bir yöntem
                              herkese bol zarganalı günler dileğiyle

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X