Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Rapala ile Levrek Avında kullanılacak teknikler

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Rapala ile Levrek Avında kullanılacak teknikler

İki, üç aydır rapala ile Levrek avı konusunda yaptığım araştırmalar konusunda topladığım bilgileri sizinle paylaşmak istedim arkadaşlar.
    Akşam Fransız Chesse Peche (Av ve Balıkçılık) kanalında adamların levrek avında kullandıkları rapalaları görünce doğru bilgilere ulaştığımı bir kez daha anladım.....

Rapala Boyu:
    Tercihen, 7 veya 9 cm olmalıdır. Ben 7 cm olanlarını tercih edeceğim. Nedeni ise büyük boy rapalaların levrekleri ürkütecebileceği....

Rapala derinliği:
    Rapalanın yüzeceği derinlik en fazla 2 karış olmalı (su yüzeyinden 20 cm.) olmalı. Yani levrek için yüzen (floating) rapalalar tercih edilmeli. Botla çok az gazla (hatta rolantiye yakın) kıyıdan en fazla 30-40 mt. açılarak insanlardan uzak (özelliklede dere yataklarına yakın) sahiller taranmalıdır. Rapala botu 25-30 mt geriden takip etmelidir, kullanılan takımda kurşun kullanmaya gerek yoktur....

Rapala Rengi:
    Bence levrek avında en önemli konu rapalanın rengi.Rapalanın sırt rengi YEşİL ve YEşİLİN tonu olmalıdır. Karın kısmı fazla parlak olmamalıdır. (Rapala parlarsa levrek ürkebilir)..şimdi neden Yeşil diyeceksiniz? Biliyorsunuz levrek genelde gümüş balığı (Aterina) sürülerinin peşinde dolaşır. Gümüş balığının sırtı güneşli sularda yeşile yakın bir görüntü almaktadır. (Ben bunu internetteki bazı gümüş balığı resimlerde bizzat gördüm). Akşam Chesse Peche kanalındaki balıkçılarda yeşil tonlu rapalalarla levrek yakalıyorlardı....

şimdilik edindiğim bilgiler bunlar......
    Hepinize rastgele.

Benim izlediğim avlarda rapala rengi önemli değildi valla adamlar ne atsa çekiyolar levrekleri hemde kıyıdan :? fark etmiyo balık oldumu hepsine atlıyo.Bende bikere denedim at çek, at çek gına geldi artık, ağzıma ne geldiyse saydım sövdüm, taktım yemleri iğneye bildiğimiz usülle devam :D
    Bilgiler için teşekkürler sana iyi avlar

Yorum yap

serkan vermiş oldugun bu bilgiler için çok teşekkür ederim bende bu yapay yemlerle levrek avını yaklaşık 2 aydır araştırıyorum bende levrek için kullanılacak yemin yeşil ve 7 cm civarı olduguna karar vermiştim ama marka konusunda karar veremedim biliyorsun batanı,su üstünde kalanı.çekerken su cıkaranı bir sürü suni yem var ama ben gittim rapalanın magnumunu aldım ve yo-zurininde hamsiye benziyen 7cmlik Crystal Minnow Suspendingini ve belki görmüşündür markasını unuttum neyse yapay zarganalar onlardanda aldım ama yinede en verimli olabilecek şudur diyen bir yer yok ve çok kararsızım bu konuda ama şimdide bulabilirsem yine rapalanın skitter pop'la skitter propunu alcam eger marka konusundada araştırma yapıysan bana hangi suni yemin işe yarıyacagını söylermisin hafta sonu gidicem kastamonu/catalzeytin'e deniyecem şimdiden teşekkürler

Yorum yap

arkadaşlar size şunu söyleyeyim özellikle bu aylarda daha çok plastik balık 5cm çapari deneyin. eğer bulursanız adana yapımı rapalalar var tanesi 5 ytl üzeri yeşil içindeki parlayan kısım kare şekilde olacak. finikede adamlar adana yapımı ile kiloluktan aşağı çekmiyo kendi gözlerimle gördüm.
        birşey daha günü her saatinde farklı renkler kullanmalısınız. mesela sabah gün doğmadan açık mavı gündoğarken pembe güneş çıktıktan sonra turuncu öğlen güneiş tepeteyken yeşil siyah gibi

Yorum yap

daiwa princess modelleri özellikle uskumru desenleri marmara da levrek avı için bir numaradır

Yorum yap

Acaba

valla ne derseniz den ama zıpkınla avlamak gibisi yok. giriyon ve alıp çıkıyon okadar basit. yok şu rengiymiş yok 9 cm imiş hibirini tasa etmeniz gerekmiyor. eğer balık varsa teldedir. yoksada yoktur der çıkarsınız. rapalanın arkasında saatlerce beklemek adama gına getiriyor.

Yorum yap

Re: Acaba

bbg33 Nickli Üyeden Alıntı
              valla ne derseniz den ama zıpkınla avlamak gibisi yok. giriyon ve alıp çıkıyon okadar basit. yok şu rengiymiş yok 9 cm imiş hibirini tasa etmeniz gerekmiyor. eğer balık varsa teldedir. yoksada yoktur der çıkarsınız. rapalanın arkasında saatlerce beklemek adama gına getiriyor.
              Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı olur. Bu bir zevk meselesi. Ben hiç bıkmadan kayıkla 2 gün devamlı suda kalırım. Zıpkın ayrı bi zevk olta ayrı.

Yorum yap

arm59 Nickli Üyeden Alıntı
                daiwa princess modelleri özellikle uskumru desenleri marmara da levrek avı için bir numaradır

+1

Yorum yap

bu zıpkıncılar da çok uyanık yahu. öyle balığı babam da yakalar. dal denize çek tetiği al balığı.
                  :)
                  bence kıyı veya tekne farketmez ama bu iş zevk işi kardeşiiiiiimmm. kıyıdan ise şöyle cumartesi günü öğleden sonra saat 2-3 gibi avlanacağın yere gidersin oturursun paşa gibi yakarsın mangalı hava şimdi soğuk ya daha zevkli oluyor dona dona bu işler. takımları çıkarır atarsın. bir yandan da köfteleri, pirzolaları, sucukları, salatayı ekmeği v.s. hazırlarsın. rakıyıda açarsın ama sessiz sessiz ona göre haaaaaa. sonra keyif başlar. hem piyizlenir hem de huzur içinde günün ve gecenin keyfini çıkarırsın. pazar öğlene kadar. bumudur budur kardeşiiiiiiiimmmmmm budur !
                  bak kudurdum yine yahu.
                  sevgi ve saygılarımla,
                  :)

Yorum yap

Olta işi biraz daha konforlu oluyor açıkçası :D

Yorum yap

Selam,
                      Arkadaşlar rapala konusunda güzel fikirler vermişler.
                      Herşeyden önce o bölgede levreğin en çok nelere rağbet ettiğini araştırmakta fayda var. Bu, hangi tip sahte kullanmanız gerektiği konusunda size ardımcı olaktır.
                      Levrek avında kullanmanızı tavsiye edebileceğim bir sahte de raglou, yeşil fosforlu tipi olacaktır. Ağırlık kullanmadan, karakıyıdan yaptığınız bu sırtıyla randıman alma şansınız da epey yüksek.
                      Rastgelsin,
                      Serdar Altınbilek
                      Sea you...

Serdar ALTINB?LEK

Yorum yap

Serkan demişki:

Rapalanın yüzeceği derinlik en fazla 2 karış olmalı (su yüzeyinden 20 cm.) olmalı. Yani levrek için yüzen (floating) rapalalar tercih edilmeli. Botla çok az gazla (hatta rolantiye yakın) kıyıdan en fazla 30-40 mt. açılarak insanlardan uzak (özelliklede dere yataklarına yakın) sahiller taranmalıdır. Rapala botu 25-30 mt geriden takip etmelidir, kullanılan takımda kurşun kullanmaya gerek yoktur....

Rapala Rengi:
                        Bence levrek avında en önemli konu rapalanın rengi.Rapalanın sırt rengi YEşİL ve YEşİLİN tonu olmalıdır. Karın kısmı fazla parlak olmamalıdır. (Rapala parlarsa levrek ürkebilir)..şimdi neden Yeşil diyeceksiniz? Biliyorsunuz levrek genelde gümüş balığı (Aterina) sürülerinin peşinde dolaşır. Gümüş balığının sırtı güneşli sularda yeşile yakın bir görüntü almaktadır. (Ben bunu internetteki bazı gümüş balığı resimlerde bizzat gördüm). Akşam Chesse Peche kanalındaki balıkçılarda yeşil tonlu rapalalarla levrek yakalıyorlardı....

elinize sağlık güzel bilgiler elbette ki faydalı. lakin belirtmek istediim 1 2 unsur var. Olta balıkçılığı için en onemli unsur BALIĞIN SUYU nu bulmaktır. Biz Tekneden avlananların kıyıdan avlananlara gore elbette avantajları vardır. Aslında tek avantajı vardır diyebilirim. Oltayı daha doğrusu yemi (ister taklit ister canlı yem olsun) balığın suyuna indirebilir ve suyun akışı yada duruluğuna gore gerkli olan HAREKETLİLİĞİ yada SABİTLİĞİ ( yerine gore kiskandirarak, yerine gore hafif rolantide, yerine gorede durdurarak) sağladığımız takdirde kıyıda balık tutanlara gore her zaman avantajımız vardır.
                        Yanlız dikkat edilmesi gereken bi unsur var. Kıyı dan surf kamışlarla açığa yapacaginiz atişlar sonrası kıyıya kada LURE dediğimiz taklit yemi çalıştırırken yine balığın suyuna girmeliyiz. aksi halde yok şu marka LURE yok rapala yok youzuri yok daiwa princess hepsi hikaye olur.
                        Tabiki FLOATING Lure lar ( ki rapala , youzuri markalarin adlaridir) randımanlıdır. Sinkingler direk olara batışa geçeceği için sonuç lamak imkansizdir. taşlara vs yosunlara kalır kaybedersiniz.
                        yani 20 cm yok su yuzeyinde yok suyun altında 40 cm olmalı diye kesinlikle şartlanmayıp LURE u baligin YEMLENDIĞI suya kadar indirmek gereklidir. Orada çalışmak kesinlikle farkedecektir. Floating adı uzerinde yuzer.. Hemde satıhta ... Sinking de batar... kurşun bile kullansak LURE belirli bi mesafeye kadar inmesine karşın LURE bağlı bulunduğu KOSTEKLE beraber yukarida yuzmeye devam edecektir. şimdi uyguladığımız yontemden bahsetmek istiorum...
                        Akıntının şiddetine gore , yada suyun durumuna gore LURE kösteğine, lurden 1 karış mesafeye denemelerle sececeginiz farkli gramajlardaki kıstırma kurşunlarını takın... ve balığı bulana kadar deneyin...
                        kıstırma kurşunları LURE yani halk diliyle RAPALA die adlandirdiğimiz taklit yemimizi belirli mesafelere kadar indirecektirçç.. Buarada Youzurinin SUSPENDED serisi ki bi arkadas bahsetmis .. Orta suda yuzen Rapala cinsinden. daha randimanli oluyo .
                        Diğer önemli unsur. Arkadaşlar levrek çiftleşme döneminin ortalarına doğru YEM YEMEZ. AKIL FIKRI TABIRI CAIZSE SEXE odaklanmistir.. ALAYLI die tabir edilir bu durum özellikle ege taraflarında... hayvan resmen yatar. ki bu zipkinla dalmaya henuz başlamadığım fakat ege taraflarına dolasmaya gittigim zaman bazı balıkçı arkadaslarımla cok sık şahit oldugum bi durum...
                        rapala yada LURE seçimine gelince... Levrek kıyıladı yada oynağa kalktı diyelim??? balık fışkırıyor??? ilk once fışkıran balığa bakın, HAMSIYEMi? sardalyayamı?? gümüşemi?? neye dalıyor hayvan??? gidip ona gore LURE TAKIN. tabikki sardalyaya saldirdigi sirada gumus rapalayi da yiyebilir? lakin SARDALYA taklidi takarsaniz o esnada o zaman randımanınız %70 %80 artacaktır..
                        Son olarak değinmek istediğim , paylaşmak istediğim nokta. LURE SEÇIMI... piyasada farklı kalitelerde lure bulunmakta ama siz yinede balık almak istiyorsanız RAPALA yada YOUZURI markalara rağbet edin... daiwa , princess gibi markalarin yaralı balık çırpınan balık hareketini yukarda bahsettigim RAPALA ve yauzuri kadar ii yapmadığı bir gerçek... he onları yemezmi?? elbet yer. ole anlar oluyoki hayvan LURE seçmiyor. SUYUNU bulduktan sonra HAREKETE direk atlıyor... Bu lüfer dede levrek dede aynı...
                        Crystal Minnow serilerininde gece karanliginda COK ii is gorecegini asla unutmayin. VE sert değil. KOSTEKLER ICIN YUMUSAK MISINA KULLANIN... LURE u cekerken her ritmi deneyin... Unutmayın. BALIĞI kiskandirmak ve SUYUNA girmek önemlidir ( balığı yakalamak için ) . Balığı kıyıya çekebilmek içinde Kaliteli YUMUşAK mümkün olduugnca inc olan misinadan hazirladiğiniz KOSTEK balığı kıyıya çıkarmak yada sandala almak için önemlidir...
                        Saygılarımla.. Rastgele...

[/b]

Yorum yap

sayın kkopi kardeş anlattıklarını ilgiyle okudum. bilmediğim şeyler öğrendim sağolasın bu forumda herkesin iyiniyetli olduğunu biliyorum herkes bildiğini yazarsa gereksiz yere maddi harcamalar,emekler harcamayız. Yozuri-rapala gibi pahalı markalar (ama kaliteli) çeşitleri çoktur ben istiyorumki arkadaşlar LURE alırken bu pahalı markalardan 50-100 tane alıp (ortalama 1 milyar) hangisi iş yapacak diye uğraşmasın bu markaların çoğu bizim denizlere zaten uymaz. herkes favori luresini yazsa zaten sorun çözülür bendede bu pahalı markalardan çok çoğu boşuna alındı.ben yozuri lure ile balık tutmaya çalışırken yanımdaki adamın 3-5 kg. levrekler çekiyordu tabii bende tıss yok. bir bakıyorsun adam çin malı daiwa (5 milyon) lure ile yakalıyor ve hayatında 2. veya 3. balığa çıkışıdır. yani işin özü denenmiş olan herzaman geçerlidir. öteki türlü hem çok para,hemde zaman harcar.

Yorum yap

unutmayalımki armağam bi oltacılık kısmet işidir balıkçılığın bütün dalları bu düşüncenin içine dahildir yozuri marka bizim denizlerimizde çok iyi iş görüyo

Yorum yap

levrek avı

Kardeşler ben nette yeniyi ama levrek işinde ustayım. Size şukadarını söyleyeyim sahte ile bu balık için en önemli kıstas birincisi denizin durumu ikincisi havanın durumu. Yok rapalaydı, yok yazuriydi hikaye. En iyi mevsimler ilkbahar (mart-nisan-mayıs) sonbahar (eylül-ekim-kasım-aralık). Hani deniz bozuyor ya, bol bol dalga oluyor bide hava kapalı ise vede yağmur çiseliyorsa çöpe ip bağla at çek yap dalar bu balık hemde gözleri kapalı dalar. Etraf sakin olsun gürültü yok sadece denizin sesi. Dere ağızı olan yerler en iyisidir. Haricen dökmelik kayalıklar , mendirekler, hatta liman ağizları mendirek üstünden. Bıkma sürekli at bak ne oluyor görürsün.
                              DARL?NG THE SEA...

OKTAY /?STANBUL

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X