Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Turna Avi

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Turna Avi

Merhaba,

Tatli su balik avinda en zevkli av olarak kabul edilen av turna avidir. Mucadeleci ve agresif yapisi, onu sportif avciligin tatli su zirvesine tasimistir. Lezzetli eti de bu ava apayri bir tat katar.

Turna bir onceki paragrafta belirttigim gibi cok agresif bir baliktir ancak gunun her saatinde ayni verimde av vermez. En verimli av verdigi donem oglen vaktidir. Turnalarin cekilmeye basladigi arenayi gunes batarken sudak (eger golde mevcutsa) doldurur.

TAKIMLAR
    Kullanilan kamis/makine cesitleri tekneden avlaniliyorsa tercihen orta-agir/agir refleksli baitcasting takimlar ya da orta refleksli spinning takimlar, kiyidan avlaniliyorsa orta refleksli spinning takimlardir.

Agir refleksli casting takim:

Orta refleksli spinning takim:

MISINA
    Turnalarin cok keskin disleri vardir bu sebeple misina tercihi orgulu misina olmalidir. Yalniz orgulu misinalar, naylon monofilament misinalar kadar gorunmez degildir, aksine cok rahatca farkedilirler. Pekiyi mono filament misina kullanmamiz gerekli cunku misinanin farkedilmesini istemiyoruz. Turna avi icin 30 pound yuk kaldirabilecek 0.50 mm.' lik monofilament misinalar kullanmaliyiz, ancak kalin monofilament misina bizim atis menzilimizi dusurecektir. Benim bir cozum yolum var. Monofilament beden. Evet arkadaslar, asagidaki resimde goruldugu gibi, oltada 0.15 mm. capinda, 30 pound yuk kaldirabilen orgulu misina, bedende de 0.50 mm. capinda monofilament misina:

Turna avinda, Turkiye de yaygin olarak sogut yapragi tarzi kasiklar ve doner kasiklar kullanilir.

Sogut yapragi kasiga guzel bir ornek, alba star' in 503 desenli turna kasigidir.

Kullanacaginiz doner kasik ozellikle iyi bir marka olmalidir cunku bu kasik yarali bir deniz canlisi veya bocek taklidi yapar. Suya duser dusmez donmeye baslamalidir ki, avcinin dikkatini cekebilsin. Oyle ki rastgele mail grubunda,bazi amator balikcilar gordukleri suda seyreden mepps leri bazen bocek zannettiklerini belirtmislerdir.

Mepps, doner kasiklarda ustunlugu ile amator balikcilarin dilinde doner kasiklara genel olarak verilen ad olmustur, ayni rapala gibi.

Rapala' nin Shad Rap lerini ve Husky Jerk' lerini, ozellikle ABD deki amator balikcilara siddetle tavsiye ederim.

Husky Jerk

Husky Jerk, ozellikle kiyidan turna avinda rakipsizdir. FT kodu ile uretilen Fire Tiger (Ates Kaplani) ve CLN kodu ile uretilen Clown renkler her turlu isikta iyi is yapar. G kodlu Gold (Altin) rengi gunduz, SB (Silver Blue-Gumus Mavi) ve S (Silver-Gumus) renkler de gunesin bulutlarin arkasinda kaldigi, kapali havalarda tercih edilen renklerdir. Renk secimleri konusunda bu kriterler tum yapay yemler icin gecerlidir.

Shad Rap

Shad Rap ler' in genellikle modelleri cok ama cok hafiftir (ornek, 7 gram, 14 gram, ...), hizli aksiyonlu kamislar kullanmayi gerektirmektedir. Bu yuzden kucuk Shad Rap' leri turna avinda pek tercih etmemek gerekir. Turna avinda yaygin olarak Super Shad Rap' ler kullanilir.

Turna avi icin dizayn edilmis Super Shad Rap' lere goz atalim:

Super Shad Rap:

Hazir yemleri de Rapala Dugumu ile baglamanizi tavsiye ederim:

Kiyaslamak gerekirse, benim naciz tavsiyem, Husky Jerk kiyidan avda daha iyidir. Super Shad Rap ise tekneden avlarda, ozellikle sirtida daha iyi bir hazir yemdir. Ayrica son uyari olarak belirtmeliyim ki, kesinlikle baligi kiyiya ya da tekneye almak icin yaninizda bir fileli kepce bulundurun. Turna cok ama cok mucadeleci bir baliktir.

Rastgele,
    Mehmet

Gercekten, turna cok ama cok mucadelecidir. Ben 4 feet (120 cm civarlari) civarlarinda bir baligi ayaklarimin dibine kadar cekmistim. Gures dahil her sporu yapmis birisi olmama ragmen, sol kolumu bir saat kullanamadim. Bu arada balik hazir yemimi alip goturdu. :(

Cidden, kesinlikle bir file bulundurun yaninizda. Gelecek bahara doktora sinavlarim bitmis olursa, yanimda bir yardimci ile gidecegim. Belki video da cekebilirim.

Inanin, turna avini tum arkadaslarimiza bu kisa omrumuzde bir kere de olsa tatmayi siddetle tavsiye ediyorum.

Turnayi yakalar yakalamaz, muhakkak filetosunu cikarin. Cunku kemikleri etin icine geciyor. Baligin oldugune emin olduktan sonra keskin bir bicakla filetosunu cikarabilirsiniz. Bu arada karin bolgesindeki et, yayin avi icin cok elverislidir. Unutmayin, turna gollerin kralidir, yayin ise imparatoru. ;)

Rastgele,
    Mehmet

Yorum yap

mehmet bey turna avı için en iyi zaman ne zamandır ve hangi yemi kullanmalıyız??

Yorum yap

Canli yem veya gercek yem hic kullanmadim, bu konuda yorum yapmam dogru olmaz.

Ancak Turna avi icin en iyi zaman gunesin tepede oldugu zamanlardir. Gunes batarken ve gunes dogarken genelde dinleniyorlar.

11.00-5.00 guzel zamanlar.

Yorum yap

mehmet bey
          hangi ayda turna balığı avlanır ben kocaelinde oturuyorum da bölgelere göre değişirmi???

Yorum yap

mehmet bey
            turna avı için kullandığınız takımı da ayrıntılı olarak tarif edebilirmisiniz.
            teşekürler.

Yorum yap

Cevap: Turna Avi

evet bende kocaelide oturuyorum biz adapazarına gidiyoruz ama genelde turna sabah 10 na kadar vede akşam üstüne doğru vuruyor oysa sizin dediğiniz çok farklı neden olabilir?

Yorum yap

Cevap: Turna Avi

şu kısa hayatımda hiçbirşey bilmiyorsam turnayı bilirim bebekliğim turna yakalamakla geçti ergenlik çağım ve gençliğimde, hala ilk fırsatta turnalı sular ararım benim tecrübelerim turnanın yakalanma saati olmadığı yönündedir yanlız kapalı ve yağmurlu ancak fırtına olmayan zamanlarda büyük boylarını yakalayabilmeniz daha olasıdır bulunduğu çevreye göre alışkanlıkları değişir örneğin kimi göllerde dipten yemlenir ve kaya balıklarını avlarken akar sularda derinliklerde yukarı doğru pusu kurar en sevdiği yem parlak renkli gümüş balıklarıdır ancak bulunduğu havzada gümüş yoksa en bol bulunan küçük balığı menüsünde tutar eğer 1 metre yanında sevmediği bir av var ama 5 metre uzağında sevdiği av varsa emin olun o riski alır ve sevdiği ava yönelir bir defasında kayıktan kaşık ile tuttuğumuz ve yaklaşık 50 cm yavru bir turnayı nereden geldiğini anlayamadığımız herhalde 120 ila 140 cm arası boyu olan başka bir turna yarı yolda yakaladı biz çektikçe hırs yaptı ve sonunda ağzına giren 3lü zokaya rağmen balığımızı aldı saldırganlığı dehşet vericidir bizim kayığa alabildiğimiz en büyük boy 97 cm bir dişiydi 7.5 kilogram gelmişti ancak suda 145 cm ölü bir balık buldumuzuda düşünürsek sanırım 150cm kadar büyüyebiliyorlar .
                turna balığının en lezzetlisi 2 yaşındakiler olur daha küçükleri ocakta kurur büyükleride lezzetini kaybederler......dalın sağlıcakla

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                X