Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Levrek

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Levrek

Levrek hakkında bilgi edinmek istiyorum. Sığ suda hangi rapalaya gelir? Yemli olarak ne kullanabiliriz? Hangi saatler uygun olur? vs. bu 3 soruma cevap istiyorum...
    Saygılar.

Levrekli ilgili diğer topicleri okuyabilirsin

Kıyıdan ortalama 80-50 cm suda çalışacaksan sahte yemin (Rapala vs.) "floting" olanını tercih et. Fazla dalmaz çapariz olmasından kurtulursun ve sathın bir karış altından geleceği için daha avcı olur, daha sığ su içinde gagasını kesebilirsin. Canlı yada ölü yem kullanabilirsin levrek için, sardalya, karides, teke,mamun, boru kurdu, Canlı balıklar (kum balıkları, koyvoz) vesaire. Genel av saatleri gündoğumu ve gün batımı bilindiği gibi çırpıntılı havaları tercih et.

Yorum yap

Teşekkür ederim.

Yorum yap

slm adabeyi
        sana levrekle ilgili demeyeyimde daha çok avcı balıklar için demem daha doğru olacağına inandığım lüfer familyası levrek familyası iri zargana için ( kıyıdan at çek yapmak için)
        rapalanın veya yozurinin hamsi ve gümüş balığı olan modellerinden almanı tavsiye ederim dostum...mümkünse 70mm.liklerinden al ve üzerindeki çarpmaları (3lü kanca)çıkarıp yerine mustadın veya norvecin çarpmalarından tak...aklına 70mmlik hafif olur diye bir soru gelmesi normaldir...15gr bir gezer kurşunu oltandaki misinaya ve hemen önüne bir fırdöndü ve fırdöndünün diğer ucuna iki kulaç floracarbon 0,22mm siglon veya timsah misina kullanması öneriyorum,yanlız şunu belirtmeden de geçemeyecem rapala düğümü ve denizin çalkantılı olması daha verimli av yapmanı sağlayacaktır...bide kısa bir anımı sizinle paylaşmak istiyorum arkadaşlar ben görünce şaşırmış hatta bacak gibi bir levrekle 25 dakika mücadele sonucunda onu kıyıya aldıklarında şaşkınlığım iki katına çıkmıştı...geçen sene kardeşimin yanına sinopa gitmiştim ve ordaki balıkcı babaların bildiğimiz canlı fareyle aldıkları balığı görünce inanın resmen kendimi bir boşlukta hissetim...canlı bir fare ve oltaya yapılan bir düzenek ve hemen farenin önüne bir parmak uzunluğunda silindirik bir tahta parçası ve denizin üzerinde o silindirik parçaya çıkmaya çalışan ufak bir fındık faresi sonrasında her kıyıya alınan balığın 3kilodan 8kiloya kadar balık olması beni hayrete düşürmüştü...görüşmek üzere rastgele arkadaşlar

Yorum yap

şimdi birde fare kapanı vesaıre hocam bunlar guzelde bizi bozar.kedi bulacaksınn komşu soracak ne iş abı diyecek balıga gıdecegızde demek zor. :lol:

Yorum yap

Slm Karasulu,
            Bahsettiğin modelin bir foto su var mı?

Yorum yap

Bir de şeyi merak ettim; Levreği suyun içinde görmek zor mudur? Çünkü herzaman gittiğim yerde hiç levrek görmedim. Acaba levrek mi yok , yoksa teknik gerektiren bir şey mi bu levrek???

Yorum yap

tekrar merhaba arkadaşlar
                Alper ne yazıkki yok ama ben o şekilde bir düzeneği bir dahaki gidişimde iyice inceleme fırsatı bulacam o zaman sizinle paylaşırım...

Yorum yap

Serdar suyun ve güneşin durumuna göre renkler değiştirilmeliymiş her durumdada hamsi ve gümüşe benzeyenler arasında hangi renk daha avcı oluyor birde silikondan ufak zarganalar var bunların avcılığı nasıldır :?:
                  Kartalda nasip'in sattıklarını inceledinmi :?:

Yorum yap

serkan merhaba
                    kardeşim öncelikle sana şunu söylemek istiyorum,tamam suyun havanın ve mekanın çok önemli faktörü var fakat tek önereceğim rapala hamsi veya gümüş balığının hemen hemen birebir kopyası yoziri ve rapalanın yüzen yani flothing modelleri...hamsi ve gümüş hiçbir balığın hayır diyemediği ve kolay parçalandığı gibi avcı balıkların göz bebeği...onun için en çok kıyıdan tercih edilen bu...her su için gönül rahatlığıyla bunlardan kullanabilirsin...hatta içini iğneyle delip silikon enjekte edip kaliteli ve ince bir misinayla uzak atışlar yapabilirsin...ben kendim yapıyorum rapalamı ve içini iyice oyup 10_15 tane mercimek büyüklüğündeki kıstırma kurşunları içine doldurup hem ses yapmasını sağlıyordum.sırtını siyaha yan ve alt bölümleri soba boyasıyla griye boyayıp 3 katta yat verniği atıp hem sesli ve hemde yüzen bir sahte yeme sahip oluyorum..2002 ve 2003 senelerini hatırlarsın nasıl lüfer kofana yapmıştı....o zamanlar hem yunus hemde palmiyelerin önünden çok güzel balıklar almıştım sabah 5.30 7.30 saatleri arasında....yanlız düğüm olayı gerçekten önemli...saygılarımla rastgele...

Yorum yap

Serdar ilgimi çekti rapalanı kendim yapıyorum dedin nasıl yaptığını açıklarmısın :?: bende oltacılıkla ilgili bir siteden okuyup uzun olta için oklavadan faydalanarak zargana benzeri bir şey yaptım ama daha denemedim oklavadan 25cm bir parça kesip marangozda boydan boya ikiye ayırttırdım lüfer için kullanılan çelik telin bir ucunu halka yapıp içine bir fırdöndü yerleştirdim bakır yüksükle sıkıştırdım sonra oklavanın ortasına gelecek şekilde tele kıvrım verdim buraya sonradan halka taktımki üçlü iğne takayım telin ucunuda oklavanın diğer kuyruk ucuna getirip tekrar halka yapıp yüksükle sıkıştırdım ve halka taktım. marangozdan bir avuç ağaç talaşı aldım bunu ağaç tutkalıyla karıştırıp oklavanın bir tarafına doldurdum ve diğer fileto gibi ayrı duran parçayı tutkallı yüzeye getirip bastırdım tam yuvarlaklığı vermesi için bantla sardım kuruyunca 0 zımpara çektim ve oklavanın iki ucunu eğeleyerek ovallik verdim en son soba boyasıyla boyadım ve üçlü norveçleri taktım. bu siteyi bulmadan evvel yaptığım için resim çekmedim çekseydim eklemeyi isterdim. :)

Yorum yap

slm serkan
                        rapalayı anlat demişsin...ben malzeme olarak daha ziyade kavak ağacını kullanıyorum çok kolay şekil aldığı için..sistem hemen hemen senin anlattığın gibi...silindirik olan parçayı ikiye kesiyorum boylamasına...daha ziyade teknelerde lüfer avında kullanılan üzeri yeşil naylonla kaplı çelik telin ve ufak kıstırma kurşunların ileri geri rahat hareket etmesi için ve fırdöndü yerlerinide oyduktan sonra içlere lüfer için hazır çelik teller satılıyor yeşil kaplı onlardan takıyorum sonra kurşun kstırmaları da içine atıp çok kuvvetli bir yapıştrıcıyla iki parçaları birbirine yapıştırıyorum...sonra oo zımparayla iyice paso attıktan sonra boya ve vernik işlemleriyle son buluyor..sistem seninkiyle aşağı yukarı aynı saygılarımla rastgele

Yorum yap

Serdar arkadaşım, bilgiler için teşekkür ederim. Fare muhabbetini biliyorum ama gerek yok derim. Amaç zevk, almak iğrenmek değil :?
                          Yazın bunların hepsini deniyecem. Bizim burda hiç öyle 5kg lık falan görmedim ama nasıp bakalım belki denk getiririz. Tekrar sağolasın bilgiler için.

Yorum yap

Rapala,Kaşık bunların hepsi yalan.Tabiki de işe yararlar ama bi canlı yemin yerini hiç bir şey tutamaz bence.Doğalı bir kere.Bir teknede 2 kişi olta atıp sırtı da biri en iyi rapala öbürü canlı yem çeksin sizce hangisine gelir????

Yorum yap

[quote]2 kişi olta atıp sırtı da biri en iyi rapala öbürü canlı yem çeksin sizce hangisine gelir????[quote]

Evren bey bu sorunun bir tek doğrusu yoktur sanırım, öyle olsaydı oltacılıktada bu kadar av malzemesi ve yem çesidi kullanılmazdı. Bu işin başında "Rasgele" var. Amatör avcılıkta canlı yemi her oltacı eş zamanlı olarak tedarik edemeyebilir. Rapala ise her daim arabanın bagajında bulundurabileceğiniz bir malzemedir. Uygun koşullarda kullandığınızda da diğer tüm olta aparatlarından daha zahmetsiz ve keyif veren av aletidir rapala. Kullanımı için en ideali esintili ve çalkantılı denizlerdir. Ben tekneden değil kıyıdan atıp çekme suretiyle kullanıyorum. Rapala ile 1 saat içinde 32 parça levrek, kaşık ile gün doğumundan batımına kadar olan zamanda 850 adet lüfer, yemli (cansız) oltayla bir gecede 39 kg. canlı yemle 35 kg. levrek tutan avcı tanıyorum. Bu limitlere farklı mevsimlerde ulaşılmış olduğu için avcıda av şeklini ve merayı değiştirmiştir. Hangi tekniği kullanırsanız kullanın verim açısından pek farkı yok. Bence avcı şartları değerlendirip ne şekilde avlancağını, hangi malzeme ve yemi kullanacağını bilirse, en azından tahmin etmeye çalışırsa Sorunuzun cevaplarını da bulmuş olur.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X