Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Başlamadan önce ustalardan malzeme eleştirilerini bekliyorum>>

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Başlamadan önce ustalardan malzeme eleştirilerini bekliyorum>>

Cümleten iyi akşamlar.
    Kısaca kafamdaki düşünceleri anlatıp, edindiğim malzemeleri sizlerle paylaşmak ve tavsiyelerinizi almak istiyorum.

Yaklaşık bir aydır boş zamanlarımda forumu dolaşıyorum.
    Yazları sürekli suyun içinde olduğum için bu tarz sporlara/avlara ezelden beri meraklıyımdır. Zıpkına önceleri de hevesliydim ancak pek desteklenip yardım göreceğim birileri olmadı etrafımda. Yaş da ufaktı. Cesaret edemedik..

Bu yıl artık yüzmek ve dalmanın yanında bu sporla/avla da meşgul olmak niyetindeyim. Uzunca bir süre araştırma yaptım. Ben yalnızca yazları bu avı yapabileceğim için kafamda ona göre bir plan oluşturdum. Bakalım siz ağabeylerim, kardeşlerim ne düşüneceksiniz.

Öğrenci olduğum için fazla bir sermayeye sahip değilim. Peder beyden de bu merakım için para talep etmek istemiyorum. Olur da yapamazsam yahut bir aksilik olur Allah korusun.. Ayıp olmasın.

İlk olarak zıpkından başlayayım: Yeni başlayanlar adlı tüm konuları okuyup en son Apnea power point 75'lik zıpkında karar kıldım. Modifiye vs hakkında hiçbir bilgim yok. Tamamen orjinal hali ile kullanmak durumunda olacağım. Varsa öneriniz beklerim

Paletlerim: Zaten sürekli yüzüp dalış yaptığım için halihazırda elimde Apnea Xspeed paleti mevcut.

Elbise: Elbiseye ayıracak pek param kalmadı. Aslında beni en çok düşündüren mevzuda bu. Kafamda şöyle bir plan oluşturdum: Uzun yüzüşlere gittiğimde giydiğim kolsuz neoplan bir üstüm var. Aynı şekilde uygun da bir mayom var. 2mm neoplan çoraplarım paletimle tamamen uyumlu. Eldivenim yoktu. Onu da edindim. Oda 2mm Tribord glv 100.
    Yeterli olur mu? Cevaplarınızı merakla bekliyorum.

Ağırlık ve Bıçak: Bıçağım bacak bandajlı hem kara, hem deniz de kullanılabilecek iyi bir bıçak. En çok takıldığım diğer mevzu ise Ağırlık.. Ağırlığı belden sağlamak niyetinde değilim. Bir sırt ağırlığı almayı düşünüyorum. Bu malzemelere uygun olur mu? meraktayım..

En son şu hususları da bildirmemde fayda olacaktır.
    Zıpkın avını yalnızca yaz aylarında yapacağım (bu yüzden elbise almamayı düşündüm). Zıpkınla fazla derinlerde avlanma ve dalışta çok fazla zaman geçirme gibi bir niyetim de yok. Çünkü yanımda bana eşlik edecek biri yok ne yazık ki. Güvenlik açısından kıyı kesimlerde olacağım.

Kuşadası'nda dalacağım. Suyu bana göre sıcak bir bölge. Gelen, gören bilir belki. Ona göre değerlendirebilirsiniz.

Boyum 1.80 / Kilom 74 / Yaşım 19

şimdiden okuyan, okumayan herkese teşekkürler. Sağlıcakla kalın.

Cevap: Başlamadan önce ustalardan malzeme eleştirilerini bekliyorum>>

ahmet hoş geldin bir kaç öneri yapayım ben

1-paletlerin kesinlikle yeterli
    2-ege için zıpkın boyu en az 90 alman iyi olur hem kıyı avı yaptırır hemde biraz geliştirirsen yarı yolda bırakmaz lastik ise 20 mm çekmesi biraz zor ama sert atışlar yapar 18mm ise kolay kurarsın yine yeterli derecede güzel atışlar yapar ve tüfekte makaran olursa çok iyi olur..
    3- çorap eldiven sağlamsa iş görür yazın ve kıyı avı yapacağın için maddi durumun kötü olsa bile 1 tl lik inşaat eldiveniyle de elini koruyabilirsin..
    4-ağırlık bel ve sırt olarak ikiye ayırırsan daha konforlu olur 74 kg sin kıyı için yani en fazla 5 metre diyelim 9-10 kg iyi olabilir ..
    5-bıçak kolay ulaşabileceğin yerde bel kemeri veya ayak kol nereye uygunsa artık ve keskin olsun yeter
    6- 3mm elbise alırsan çok iyi edersin hem dış etkenlerden vucudunu korur hemde sıcaklığı muhafaza eder üşütüp hasta olmazsın onun için kiliseye uğrayıp pederden destek alırsan hiç fena olmaz forumdan 2. elden takip edersen uygun fiyata bulabilirsin umarım..

uzunca yazmışsın ve saat olmuş gece 3 hala buradasın cevap vereyim dedim :) yine forumdaki ustalar daha sağlam bilgiler verir yardımcı olur ,daha çok konu başlığı da okursan faydalı olur ahmet kolay gelsin ..
    Yavuz YILDIRAN
    1985 - ÜNYE
    sigpic
    [email protected]
    cep: 555 747 78 31
    z?pk?n avlar?m: http://www.youtube.com/user/unyem52

Yorum yap

Öncelikle teşekkür ederim bu saatte üşenmeyip okuduğun ve cevap yazdığın için :) Hoşbulduk..
      Söylediğim malzemeler zaten mevcut şuan elimde. Eldiven çorap vs.. Zıpkını 75'lik aldım yalnız. Aklımda Apnea competition 90'la power point 75 vardı. power point tercih ettim. iyi mi ettim kötü mü bilmiyorum. Henüz dokunmadım bile buradaki yorumlara göre değiştirebilirim.
      Saat 4 hala okuyorum forumu :) Yani araştırma gece gündüz devam ediyor..
      Tekrar sağ ol.

Yorum yap

Ahmet merhaba, Ada da dalan birisi olarak en azından 3mm bir elbisen olsun derim.. ben davutlar tarafında dalıyorum kıyafetsiz 1 saat sonra titremeye başlıyor insan sabah suyunda..
        Bende ilk başladığımda 75 lik ile başladım ama bir kaç dalış sonra anladımki 75 lik yetmeyecek ertesi sezon hemen birde 95 lik zıpkın daha aldım .. fırsatın varsa 90 lık ile değiştir derim

şimdiden rastgele
        Eren KULALI
        [email protected]
        1983
        ?zmir Bursa Ku?adas?

Yorum yap

Anlaşıldı benim 90lık la değiştirmem daha iyi olacak zıpkını. Kıyafet bakınıyorum forumdan olsun dışarıdan olsun. Edinmeye çalışacağım. Bu arada adada dalıyorsan tecrübenden yararlanmak isterim abi :) Bizim yazlık da Davutlar taraflarında. Teşekkür ederim yorumun için.

Yorum yap

Benim aileninde yazlık davutlarda oralarda balık işi şans işi.. ama sübyedir ahtapottur hep denk gelir : )
            Güzelçamlı tarafı daha hareketli davutlara göre ama asıl meraları bende bilmiyorum adadaki.. En iyi mera bildiğin mera mantığı geçiyor kısıtlı zamanda geldiğim için ..
            Eren KULALI
            [email protected]
            1983
            ?zmir Bursa Ku?adas?

Yorum yap

Anladım abi teşekkür ederim. Bakıcaz artık Güzelçamlıya da davutlarada :)

Yorum yap

Ahmet zıpkını 90 lık power point ile değiştir.Ben kullanıyorum memnunum

Yorum yap

Yavuz YILDIRAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                  ahmet hoş geldin bir kaç öneri yapayım ben

4-ağırlık bel ve sırt olarak ikiye ayırırsan daha konforlu olur 74 kg sin kıyı için yani en fazla 5 metre diyelim 9-10 kg iyi olabilir ..
                  arkadasin dediği agirlik kismina katilmiyorum elbisesiz dalacaksan eger ; 3 kg agirlik sana fazlasiyla yetecektir... ben 95 kg yim elbisesiz 0-5 m lerde 4 kg ile daliyorum.... elbiseli konusuna gelincede yine 95 kg yim 0-5 m 9 kg falan daliyorum yanliş bilgilendirmelere dikkat et yaziyi okuyan arkadaslar hak verecektir... yaptiğimiz sporun sakasi olmayan ciddiyet isteyen bir spordur saglicakla dal...
                  ONUR ALTINKOÇ
                  1985 ?STANBUL

Yorum yap

onr6nkoc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                    arkadasin dediği agirlik kismina katilmiyorum elbisesiz dalacaksan eger ; 3 kg agirlik sana fazlasiyla yetecektir... ben 95 kg yim elbisesiz 0-5 m lerde 4 kg ile daliyorum.... elbiseli konusuna gelincede yine 95 kg yim 0-5 m 9 kg falan daliyorum yanliş bilgilendirmelere dikkat et yaziyi okuyan arkadaslar hak verecektir... yaptiğimiz sporun sakasi olmayan ciddiyet isteyen bir spordur saglicakla dal...
                    Bu oneri 3mm elbise tavsiyesiyle yapilmis sanirim yoksa elbisesiz birine 10kg tak denmez :) Fakat 3mm icinde 74kg birisi icin 9-10 kg fazla gelebilir.
                    Çocuklu?umuzdan kalan en soylu dü?üncedir Mustafa Kemal...Bir ya?am? onurland?ran en asil rehberliktir..

"Cahille girme münaka?aya. Ya sinirini z?plat?r tavana! Ya da yaz?k olur Adab?na"

"Suskunlu?um asaletimdendir. Her lafa verilecek bir cevab?m var. Lakin bir lafa bakarim laf mi diye, birde soyleyene bakarim ADAM mi diye?"

Biyolog
                    / Profiler

Yorum yap

hemen düzelteyim o zaman kg önerisini, tabi ki elbiseli olarak yazdım , elbisesiz zıpkın avcılığı kesinlikle önermiyorum..
                      9-10 kg biraz fazla gelirse o halde 8 e 7 ye düşürür sonuçta kıyı avcılığı kıyı şeridinde 1-2-3 metre gibi sığlıklarda bir kaç kg ağır olması avantajdır daha verimli av yapar batmak için ve dipte kalmak için enerjisini boşa harcamaz ,ses gürültü, debelenme gibi faktörler azalır. deneyimlerime dayanarak önerdim , ve ustalar daha sağlam bilgi verir yazdım ,başlıkları iyi oku yazdım, ahmet i ölüme yollamadım!!! abartmışsınız.. bizimkisi ön bilgi ve öneri gerisi zıpkıncıya kalmış.....

kg hesaplaması Jak Boeno beyin kitabından alıntı http://www.zipkinci.com/zipkinla-bal...tablolari.html

Birde kg ni ve elbise kalınlığını girerek hesaplama var A la chasse sous-marine

buralardan da yararlanabilirsiniz ....
                      Yavuz YILDIRAN
                      1985 - ÜNYE
                      sigpic
                      [email protected]
                      cep: 555 747 78 31
                      z?pk?n avlar?m: http://www.youtube.com/user/unyem52

Yorum yap

Yavuz YILDIRAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                        hemen düzelteyim o zaman kg önerisini, tabi ki elbiseli olarak yazdım , elbisesiz zıpkın avcılığı kesinlikle önermiyorum..
                        9-10 kg biraz fazla gelirse o halde 8 e 7 ye düşürür sonuçta kıyı avcılığı kıyı şeridinde 1-2-3 metre gibi sığlıklarda bir kaç kg ağır olması avantajdır daha verimli av yapar batmak için ve dipte kalmak için enerjisini boşa harcamaz ,ses gürültü, debelenme gibi faktörler azalır. deneyimlerime dayanarak önerdim , ve ustalar daha sağlam bilgi verir yazdım ,başlıkları iyi oku yazdım, ahmet i ölüme yollamadım!!! abartmışsınız.. bizimkisi ön bilgi ve öneri gerisi zıpkıncıya kalmış.....

kg hesaplaması Jak Boeno beyin kitabından alıntı http://www.zipkinci.com/zipkinla-bal...tablolari.html

Birde kg ni ve elbise kalınlığını girerek hesaplama var A la chasse sous-marine

buralardan da yararlanabilirsiniz ....
                        Ben anladım abi sağ ol. Gerek yok gerilmeyelim. Cevap yazamadım çünkü dışarıda durumlar malumunuz evde duramıyoruz. Yorum yazanlara teşekkürler. Fırsat bulunca daha detaylı okuyacağım.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                        X