Duyuru

Gizle
No announcement yet.

makara kullanımı?

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• makara kullanımı?

Selam Arkadaşlar,
    sonunda OMER Excalibur uma bi makara aldım ve monte ettim ama ilkkez kullanacağım için önerilerinize ihtiyacım var.

Örneğin menzil kadar misinayı timsah ağzınamı yoksa tetik mekanizmasına mı sararak kalama edeceğim?

misinayı makara ipine fırdöndü ile mi bağlıyayım?

Özetle makara kullanımını anlatabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim.

iyi avlar...

aynı soru bende de apnea dentice 110 var. mağlesef ankarada yaşamanın dezavantajı deneme yapamıyoruz. bir de şok lastiği diye birşey varmış. ama işte getirisi götürüsü nedir bilemiyorum. tecrübeli kalemlerden yazı bekliyelim bakalım.

Yorum yap

Bahadır bey, şok lastiği (bungee) makara kullanmıyosak işe yarayan bir aparat, ipdeki şok gerilimini azaltarak çabuk deforme olmasını önlüyor.
      Ama makara konusunda tecrübeli arkadaşların bilgilendirmelerini beliyoruz.

Yorum yap

makara tabiki şart bence özellikle ege ve akdenizde
        makara atış sırasından surtunmey i artırıcagından
        ben 100 lük tüfeklerimde çift kalama bırakıyorum seatecte böyle çift kalama bırakmak için gzlbir aparat var

oemrde ise tüfeginizi bilemedigim için
        şişi taktıktan sonra ipi sanki normal makara yok gibi makaranın yanından hemen ip bırakma mekanizmasına ordan kafaya takarak boslugu makaradan sıkarak alabilrsiniz 2.bir ip için bir mekanizma yoksa aynı şeyi uygulıya bilirsiniz ama bence yapmayın zira ip karışa bilir

Yorum yap

Peki ip kalamadan sonra makaraya devam edecak anladığım kadarıyla, o zaman makara boşta olduğu için ipte bi boşalma olmuyo mu? makaraya parmağımızla destek olarak mı boşlamamasını sağmıyoruz?

Yorum yap

Piyasada çok çeşitli tüfek markaları ve bu tüfeklerin üzerinde envai çeşit ip bırakma mekanizmaları var.

Tüfeğinize makara takıyorsanız bungee takmayın.

Elinizdeki tüfeğin menziline göre 1 veya 2 kaloma ipi, yine tüfeğinizin üzerindeki ip boşaltma mekanizmasına ya da tüfeğin yanında veya altında bulunan timsah ağzı diye tabir ettiğiniz kıstırma bölümlere, hangi şekilde rahat edebiliyor ve pratik kullanabiliyor iseniz o şekilde takın.

Dikkat etmeniz gereken atış anında ipin çapariz olmadan rahatça boşalabilmesi.

İpin gerginliğini ayarladıktan sonra makarayı kilitleyin.

Her atışta makaranızdan ip boşalıyor ise bu yanlıştır.

Makarayı sadece ihtiyaç anında siz açmalısınız.

Yorum yap

Tamam şimdi taşlar oturdu yerine Teşekkürler Tarık bey.....

Yorum yap

teşekkürler. bir de kalama misinası ile makara ipini birbirine fırdöndü ile mi bağlantı yapıyoruz diye sormuştu tolga arkadaş. elçiye zeval olmaz :roll:

Yorum yap

ben misinayı ip esöyle takıyorum
                  önce alpine butterfly ipe (alp kelebeği düğüm kısmında var) düğümü atıp ortadaki delikten geçirdiğim misinayı klips ile sıkıyorum böylece hem az güçüm atmış oluyor hemde makra ipini misinaya bağlamadığım için pot yapıp yamuk durmuyor dümdüz duruyor

Yorum yap

fırdöndü hk.

Merhaba,ben klipsli fırdöndülerden kullanıyorum.Rahat bir kullanım sağlaması nedeniyle bunu seçtim.Tabiki bunu öneren de yine ustalarımızdan birisiydi. :) .Tecrübeye ve pratik bilgiye saygımız sonsuz. 8) Karşınıza şöyle irice bir kefal gelipte ,şişi geçirebildiyseniz kurtulmak için sarfettiği gayrete ve misinanızı ne kadar çok dolaştırdığına da şahit olmuşsunuzdur :lol: .Yakaladığımız balığı elimizden kaçırmamak için(önceleri böyle birkaç derya kuzusu kaçırmıştım :oops: ...Hiiiç tavsiye etmem çok komik ,bir o kadar da sinir bozucu bişey :roll: ) önce balık teline yada misinasına taktığımızı düşünürsek ortaya tam bir arap saçı durumu çıkmakta.Bu nedenle klipsli fırdöndü kullanmanın faydalı bir yöntem olduğunu düşünüyorum.Balığımızı tele takıp garantiledikten sonra ,misinamızı kalama yaptığımız kısım ile makara arasına yerleştirdiğimiz klipsten ayırınca karışan misina sizi uğraştırmadan açılacak ve sizde çevrenizde dolanan diğer kefallere v.b. balıklara bir adet daha sıkma şansına kavuşmuş olacaksınız.Ben piyasada bulabildiğim en iri klipsi kullanıyorum , kilitli olanından alırsanız çok iri balıklarda açılma riskini önlemiş olursunuz .Saygılarımla ...

Yorum yap

teşekkürler

Yorum yap

FIRDÖNDÜ YİNE

Kilitli klipslerin uçlarını uzun bırakıyorlar.Bunları biraz törpülemek gerekiyor .Aksi halde varsa eldivene ,yoksa ele zarar verebiliyor .Unutmuşum hatırlatayım dedim. :)

Yorum yap

TORİK Nickli Üyeden Alıntı
                          Makarayı sadece ihtiyaç anında siz açmalısınız.
                          buraya kadar çok güzel anlatmışsınız ancak bir eksik var.. makarayı ihtiyaç anında açmaya fırsat olmayabilir.. büyük bir akya vurduğunuzu düşünün eğer makara kilitli ise herşey saniyeler içinde olup biter..tüfek elinizden fırlar bi de bakarsınız akya tüfeği sırtlamış gidiyor.. :lol:
                          bu yüzden her zaman makarayı tam olarak sıkmayın.. makarada ip sıkıştırma sistemi gevşek olsun.. ip çektiğinizde rahatça makara ip bırakacak şekilde dursun..

Yorum yap

tüfek elinizden fırlar bi de bakarsınız akya tüfeği sırtlamış gidiyor..
                            hauuah abi koptum hakakten yeni alliminiumum öle gitse kahrımdan ağlarım suda

Yorum yap

Emreye katılıyorum, Her seferinde bi kaç cm. kaçacak ayarda bir gevşeklik iyidir. Sert asılmalarda da kendiliinden açılır.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X