Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Ahşap Zıpkın Hakkında Bir Kaç Soru

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Ahşap Zıpkın Hakkında Bir Kaç Soru

Merhaba bende aranıza yeni katılan dalış meraklısı biriyim. Benim bi kaç sorum olacak.
    Bende 100 cm lik ahşap gövdeli bir zıpkın var. Çevirme lastik kullanıyorum. Lastik olarak picassonun 20mm lik siyah latexlerinden kullanıyorum. Kabza olarak beuchat ve 6.5mm inox şiş kullanıyorum. Palamut olarakta apneanın vidalı palamutunu kullanıyorum.
    1- Zıpkını kurduğumda şiş bombe yapıyor. Kanala düz bir şekilde oturmuyor. Bunun sebebi ne olabilir?
    2-Palamut zamanla gövdeyi baya sıyırdı bunu nasıl önleyebilirim. (İp palamut nasıl yapılır?)
    3-Galiba şiş ve lastik seçimim yanlış çünkü hedefe attığımda 1m den sonra pek etkili oluyo sanki. 2,3m den balıklara atamıyorum genelde atsamda vuramıyorum.
    Not:Misinayı şişin üzerinden geçirerek kabzaya takıyorum. Yanılmıyorsam totemlerde var bu sistem. Genelde gezer av yapıyorum inşallah agaşonuda öğrenicem. Terimlerde hata yaptıysam kusura bakmayın.
    Teşekkürler
    Saygılar

merhabalar ahşap tüfeklerde nasıl şiş kanalı varsa o kanalın iki yanındada boylu boyunca palamut cepleri olmalı.yani vidali palamutun serbest hareket etmesi için iki taraftada kanal olmalı. bu kanallar sende olmayabilir ya da yanlış tasarlanmış olabilir. palamutların govdeyi çizmesi bu yüzdendir. ayrıca ahşap tüfeklerde plastik palamut kullanımı govdeye her türlü zarar veriyor o yüzden boğma öneririm..şişin bombe yapmasıda bahsettiğim konuyla ilgili. eğer palamutlar iki taraftan boşlukta olursa lastiği gerdiğin zaman şiş aşağı çekilecek ve kanala tam oturacaktır.eğer palamutların için yeterli boşluk yoksa palamutlar govdeye oturur ve palamutun aksı şiş aksının üstüne çıkar, lastik gerildiği zaman şişi hafiften yukarı kaldırır boylece şiş kanala oturmaz , dengesiz ve isabetsiz ayrıca bayağı gürültülü ve govdeye zarar verici bir atışla sonuçlanabilir. zıpkının menzil konusu şişin ve lastiğinin seçimiyle ilgili, kendini çabuk toplayan amerikan latex sarı lastiklerden oneririm piyasada çeşitli kalınlıkları var 19mm i ben kullanıyorum gayet memnunum şişi daha ince kullanabilirsin yada var olan 6.5 şişini kısaltıp hem tüfeği daha hareketli hale getirirsin hemde menzilini uzatabilirsin.. benim kullandığım kombinasyon http://www.zipkinci.com/forum/viewtopic.php?t=6360 linkinde mevcut..ip palamut yapımı ise gayet kolay ve ahşap tüfekler için bir vazgeçilmez..bunun yapımını da el yapımı bölumunde arkadaşlarımız konu başlığı altında yayımladılar, ordan öğrenebilirsiniz..
    bol trofeli keyifli avlar....

Yorum yap

Cevapların için teşekkür ederim bu ip palamutlardan İzmir de nerede bulabilirim kendim yapıyım dicem ama elim pek yatkın değil böyle işlere malesef :(
      Saygılar

Yorum yap

İzmir de Kemeraltı/Hisarönünde Çağlar Av var..Orda Erkan Beyle görüşürsen yardımcı olacaktır..

Yorum yap

İzmir de Kemeraltı/Hisarönünde Çağlar Av var..Orda Erkan Beyle görüşürsen yardımcı olacaktır..

Yorum yap

Yorum yap

Yorum yap

Teşekkürler

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                X