Duyuru

Gizle
No announcement yet.

TOTEM kullanıcılarına

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• TOTEM kullanıcılarına

Arkadşlar, ben 100 lük totem pelagos kullanıyorum. Esas olarak menzilli tüfek niyetiyle almama rağmen son dalışımda iki şey gözlemledim. üzerindeki şiş ve malzeme orijinaldir 20 mm sarı lastik, 6,5 mm devotosub şiş). Tüfek ile üçüncü dalışım.
    1. 8 metre derinlikte yaptığım atışlarda şiş atıştan 3 m. sonra yere düştü. Yani menzil umduğumdan çok kısa geldi. Bu böylemidir, yoksa başka bir topikte bahsedildiği gibi tüfeğin şişini 6.25 veya 6 mm ye indirip 18 lik lastik taksam menzili uzar mı? Aslında tüfeğin orijinal donanımını bozmama taraftarıyım ama hep böyleyse başka çarem kalmayacak.
    2. Bazen çok isabetli atışlar yapan tüfek bazen çok alakasız noktalara atış yapabiliyor. Bu da lastiğin çevirme olmasından kaynaklanabilir mi? Malum alttaki delikten lastik kurulumu esnasında lastik tam ortalanmayabiliyor.

Üşenmeyip cevap verenlere şimdiden teşekkür...

Gövdenin ahşap olması menzili artırmıyor.Tahminin aksine lastik çapını kalınlaştırmak dolayısıyla lastiği sertleştirmek de menzile müsbet etki yapmıyor.şiş kalınlığı zaten erken düşmeye sebep oluyor.
    Hiçbir modifiyeye gerek duymadan kullanılabilen tüfek çok az.Onca para verip totem alıyorsun sonuç hayal kırıklığı.Çok çeşitli tüfekler kullandım. Bunların arasında modifiye etmeden en uzun menzili ve isabeti sağlayanı incelediğimde üzerinde 6 mm şiş ve 16 mm lastik olduğunu söyleyeyim.
    Bilhassa ince ve yumuşak lastikler(tüfek boyuna göre tavsiye edilen standart uzunluktan birkaç santim daha kısa)kullanırsan menzilin artacaktır.
    örnek vermek gerekirse 100 lük tüfeğe standart olarak 18 mm 26 cm lastik takılıyorsa,bunları 16 mm 24 cm lastikle ve 6 mm şişle kullanırsan menzilin artar.

Yorum yap

Tarık lastik olarak önerebileceğin bir marka var mı? Birçok insan omer power 18 öneriyor. 16 lık lastik ince kalır mı? bİr de av derinliği arttıkça lastiği kalın mı tutmak lazım yoksa ince mi? şiş alırsam cressi düşünüyorum. Benim 75 likteki şişin menzil ve isabet performansından çok memnun olduğumu söyleyebilirim.

Yorum yap

Siz yine sarı lastik 18mm.(Standardından biraz kısa olabilir bahsedildiği gibi)bu lastikler çok iyidir ve 6.25-6.3 şiş kullanırsanız çok daha iyi sonuç aldığınızı göreceksiniz.Moralinizi bozmayın kullandığınız tüfek çok kaliteli.Özellikle şiş verdiğim kalınlıklardan farklı olmasın.

Atış dengesizliğine gelince,kafalı tüfeklerden çevirme lastikli tüfeğe geçince bir süre uyum problemi yaşanır,kullandıkça daha iyi sonuçlar alırsınız.Bu değişiklikleri yaparsanız sonuçları yazın.

Keyifli dalışlar.

Yorum yap

Gönen Bey Cressi 16 mm lastik ve 6 mm cressi şiş ile menzilinizi en üst seviyeye çıkartırsınız.100lük tüfeğinize 100 lük comanche lastiği ve şişini takın gerisini düşünmeyin.
          Tek dezavantajı lastiklerin ömrünün kısa olması. Ortalama 20 dalışta bir lastikleri değiştirmek gerekiyor.

Yorum yap

Çok teşekkürler arkadaşlar..

Yorum yap

gonen bey problem burda tüfeğin markası değil kullanılan şiş ve lastik kombşnasyonu. bende ahşap tüfeğimde totemin 19 mm sarı lastiğinden kullanıyorum. lastiği satın alırken ordaki yetkiliye 100 luk için en kısa kullanilebilecek lastik boyunu istemiştim ama gelen lastik yinede çok uzun kaldı ve aynı problemi yaşadım. Lastik aslında çok iyi malzeme ancak bu tip sarı tek malzeme lastiklerin uzama ve esneme katsayısı çok fazla bu yüzden normalden bayağı kısa kullanmak gerekiyor. şu an kullandığım kombinasyon 56 cm 19mm totem çevirme lastik(ip palamutuyla beraber boğma yapınca 54cm kaldı)normalde bana 60 cm olarak gonderilmişti. ayrıca kullandığım şiş 140 cm 6.25 demka . bu tüfekle uzun menzilli sessiz atışlar yapabilmekteyim. bir diğer konu piyasadaki omer, sporasub, picasso tüfekleri incelersek 100 lük tüfeklerde 140 cm 6.5 şiş standart. ancak totemsub, dapiran superjedi, abellansub, gimansub gibi ahşap tüfekleri incelerseniz 100 lukle beraber gelen şiş 135cm yada daha kısa 6.5 mm şişler. şişler daha kısa olduğundan daha hafif kalıyor bu yüzden menzilleri uzamakta. sizin 6.5 şişn boyu kaç cm?? belki şiş kısaltırsanız yada aynı boyda daha hafif bir şiş alırsanız birazda lastiği kısaltırsanız bu problem çözülür..

Yorum yap

+1 Emre.. Lastik boyunu kısaltırsanız daha iyi sonuçlar alabilirsiniz
                Tüfeğin isabetsiz atışlar yapmasının çevirme alstikle bir alakası olduğunu sanmıyorum .

Yorum yap

Emre, bendeki orijinal üzerindeki şiş. Ne lastik ne de şite herhangi bir değişiklik yapmadım. Demka şiş totem kabzasına uyuyor mu?

Yorum yap

devotosub şişlerin kokleri diğer şişlerle aynı diye biliyorum. o halde tetik mekanızması uygundur ama siz yinede aldığınız yere bir sorun. bu arada 100 luk tüfekle gelen şişiniz kaç cm geldi??

Yorum yap

120 cm

Yorum yap

selam
                        cevırme lastıklı tufeklerın tamamı sısı ılk cıkısta yukarıya atar bazen alakasız atıs yapmanım sebebı ıse tyfeyı hareket ettırırken sısın kanaldan cıkması olabılır .lastıkve sıs kombınasyonu ıyı olmaya bılır lastıyın ıncelmesıyle sısın daha uzaga gıdeceyı bır gercektır yalnız lastık ınceldıkce sısın delme gucu zayıflar bu tercıhı yaparken merana ve vurmak ıstedıyın balıgın buyukluyunu, uzaklıgını goz onunde bulundurman gerekır ve enıyıyı deneme yanılma yoluyla bula bılrsın ve ahsap govdelı tufekler herzaman dıyer godelerden haha uzaga ve daha ısabetlı atıslar yapma olanagı saglar
                        (lastıyını 2 /3 santım kısaltırsan daha ıyı sonuclar alabılırsın )

Yorum yap

Fuat Kasmalar Nickli Üyeden Alıntı
                          selam
                          cevırme lastıklı tufeklerın tamamı sısı ılk cıkısta yukarıya atar
                          Fuat bey bu yukarı atmanın sebebi nedir ? ve
                          Sizin kullandığınız tüfek kombinasyonunu yazarmısınız ?

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                          X