Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Ahşap Tüfek Yapsak mı?

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Ahşap Tüfek Yapsak mı?

Arkadaşlar şu konuda fikrinizi almak istiyorum.

Tanıdığım bir firma şu yeni lamine ahşap doğrama işi yapıyor. Yani zıpkın yapımında da kullanılar 3-5 kat lamine edilmiş ahşap profil temin etme imkanım var. Ancak bu ahşabı işleme imkanım pek yok.

Basitçe sadece aluminyum gövde gibi yuvarlak bir ahşap gövde yapsam yani şiş yatağı yada kesiti ahşap tüfekler gibi olmayan düz bir boru, bunu aluminyum gövdenin yerine kullansam bir artısı olur mu?

Yoksa boşuna uğraşma mı dersiniz?

vereceğiniz fikirler için şimdiden teşekkürler...

Selim selamlar;

Kullanacagın tüfek boyu ne olacak? Bence bu konuda ahşabın ayrılma noktası bu.90 cm den uzun kullanıcaksan, cıft lastık veya kuvvetlı lastık kullanıcaksan,ahsap bence uygun bır secenek olabılır. Su an cok ınsan bu işle ugraşmakta olduğu için fiyatlar gayet makul o yuzden garantili bir alet alırsan fazla ugraşmaya gerek olduğunu sanmıyorum ama yınede el emegi göz nuru :).Eger msn den ulaşırsan daha detaylı görüşürüz.

Yorum yap

Yücel ilgin için sağol

Aslında amacım ben de birşeyler yaptım diyebilmek (tabiki kendime). Yoksa bu zıpkıncılığa ciddi olarak daha yeni başlıyorum. İşi biraz öğrenince komple ahşap bir tüfek almayı düşünüyorum.

100 'lük bir tüfek almıştım (daha suya girmedi ama) onunla işi öğrenirken zevk için bir 100'lük ahşap gövde yapmayı düşünüyorum, becerebilirsem :? orjinal aluminyum gövdenin yerine de kullanabilirim diye düşünüyorum.

Sırf aluminyum boru yerine kullanılacak bir ahşap gövde yapmak kolay, (belki bir marangozla anlaşabilirsem şiş kanalı bile olabilir). Ama acaba aluminyum gövde yerine aynı ölçülerde ve şekilde bir ahşap gövde kullanmak sence bu tüfeğin kalitesini arttırır mı? yoksa boşa çalışma mı olur?

Bakarsın bu işi kıvırır üstüne kafasız ip atlamalı bir gövde yaparım :D

saygılar...

Yorum yap

Gövde profil şeklinden çok tüfeğin sephiyesi ve dengesi önemli. Silindir gövdenin çapı ne olmalı ? standart 28 mm. işlenirse diğer ahşap profiller gibi sephiye sağlarmı ? şiş kanalı bu tüfeklerin vaz geçilmezi, plastik şiş kanalı monte edilebilir mi? bu sorular aklıma geldi. Belki Sayın Dilşen bir yorum yapabilir

Yorum yap

selcuk bey galiba böyle bir şey yapmıştı (boru yerine ahşap takmıştı) denemek amaçlı eğer kullandıysa o bir yorum yapabilir

Yorum yap

Selim selamlar, bende yücele katılıyorum eğer 90 cm den uzun tüfek istiyorsan ahşap yap. Ama en önemli konulardan birisi ahşap tüfeğin diğer tüfeklere göre en önemli artısı, gövde üzerindeki boydan boya şiş kanalının olması.Bunun yanında palamutun gövdeye vurup çıkardığı seste en aza iniyor.Eğer uygun ağaçları lamine ettirebilirsen gövdeyi tornada yaptırmana gerek yok.Yine haberleşebiliriz, ben iki tane tüfek yaptım az kaldı son kat epoksilerini atıcam. kalın zımpara ile gövdeye biraz uğraşarak ta olsa şeklini verebilirsin.
            SURWOOD AH?AP ZIPKIN
            Birol ?ENKUL - 1974
            [email protected]
            0 554 267 93 73

Yorum yap

Birol uygun ağaçlar neler olabilir kaç cm olarak lamine edilmeli kaç adeti?

Yorum yap

Serkan selamlar, Ahşap zıpkın imalatında en çok kullanılan ağaçlar teak ve maun ağaçları, ama bunlar bile kendi içlerinde farklı sınıflara ayrılmıştır.Sen istersen en kolay temin edebileceğin maun ağacı ile bu işe başlayabilirsin.Sanırım isim olarak aklımda değil ama bulabilirsen sapelli ve diğer bir tür daha maun temin ederek, bunları ahşap ustalarının değimiyle, su yolları ters olacak şekilde, ikişer cm' den üç tane veya 1 cm' den 5 tane ( ama bir cm' liklerin en dışındakiler 1,5 olsun )
                kalınlıkta, 6 cm genişlikte lamine ettirebilirsin.Boy konusunda ise yapacağın tüfeğe göre 100 lük bir tüfek yapacaksan ve kabza da ahşap olacaksa en azından 120 cm uzunluğunda olmalı.İşlerken nasıl olsa fazlasını alabilirsin..Benden şimdilik bu kadar kolay gelsin... :) :)
                SURWOOD AH?AP ZIPKIN
                Birol ?ENKUL - 1974
                [email protected]
                0 554 267 93 73

Yorum yap

yucelozen Nickli Üyeden Alıntı
                  Selim selamlar;

. Su an cok ınsan bu işle ugraşmakta olduğu için fiyatlar gayet makul o yuzden garantili bir alet alırsan .
                  yücel abi uygun demişsin almaya kalkınca ne kadar pahalı olduğu görülüyor valla bir aylık maaş gibi

Yorum yap

birkan Nickli Üyeden Alıntı
                    Selim selamlar;

. Su an cok ınsan bu işle ugraşmakta olduğu için fiyatlar gayet makul o yuzden garantili bir alet alırsan .
                    yücel abi uygun demişsin almaya kalkınca ne kadar pahalı olduğu görülüyor valla bir aylık maaş gibi
                    Aslında bi hata yaptım ikinci el diye yazıcaktım ama yazmamışım.....

Yorum yap

Birol maun ağacını deniz tutkalıyla yapıştırıp pres ettirdikten sonra ne gibi işlemler gerekiyor. elde edeceğim ağaç 6*6 cm 120cm boymu olacak?
                      maun nasıl sert bir ağaçmı ?

Yorum yap

birkan Nickli Üyeden Alıntı
                        Selim selamlar;

Aslında bi hata yaptım ikinci el diye yazıcaktım ama yazmamışım.....
                        haklısın yücel abi yada imkan var ise kendimiz yapmalıyız

Yorum yap

Serkan Ağacı presledikten sonra, her şey senin el becerine kalıyor.Maun kendi içinde ailelere ayrılan bir ağaç yani sertlikleride kendi içinde değişiyor ama genel de sert bir ağaç özellikle sapelli diğerlerine göre biraz daha sert.Boy istediğin tüfeğe göre değişiyor, 100 lük tüfek için 120 cm yeterli olur.Gövdeye istediğin formu verdikten sonra ( bu işi elekt. zımpara ile yapabilirsin) Ben Ufak kesme taşına takılan zımparalar var ondan takıp kabasını aldım ince işçiliğinide elle yaptım.Tamamen senin nasıl bir form vermek isteğine bağlı.İstersen tornaya verip belli bir şekle getirdikten sonra devamını elle yapabilirsin.Gövdeye şekli verdikten sonra kurtlanma olmaması için ve atma yapıp yapmayacağını kontrol için empenye etmen gerekir.Eğer bu işten sonra atma yoksa cilalarını falan atıp gönül rahatlığıyla kullanabilirsin.
                          SURWOOD AH?AP ZIPKIN
                          Birol ?ENKUL - 1974
                          [email protected]
                          0 554 267 93 73

Yorum yap

selım sana bukonu hakkında ozelıne bır mesaj atmıstım cevap gelmedı
                            Tamer Otken / 1965
                            ?stanbul

Yorum yap

Birol sağol maunları elde edince yöntemini deneyeceğim.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X