Duyuru

Gizle
No announcement yet.

KROM MALZEME SERTLESTIRILEBILIRMI

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• KROM MALZEME SERTLESTIRILEBILIRMI

Sevgili Zipkin Dostlari, Su Alti Tutkunlari,
    Kendi şişimi kendim imal ediyorum fakat,
    Kullandığım malzeme yanlış olsa gerek,
    çünkü kullandığım 6mm lik krom malzeme
    1 bilemedin 2 kullanımdan sonra yamulu-
    yor.
    Benim sormak istedigim acaba krom mal-
    zeme ısıl işlem ile sertleştirilebilirmi?
    Ve sertleşebiliyorsa bu işlemden sonra da
    paslanmaz ozelligini koruyormu?

Bu Konuda yardımcı olucak arkadaşlar varsa
    konuyu forumda gorusebiliriz. Keza krom kaplama
    gerektirmediğinden , çok ucuza geliyor.
    Bir Boyu 3 metre ve iki adet 90 lık tufek için şiş
    elde etmek mümkün. Bir boyun maliyeti 4,5YTL.

Saygilarimla,

Orhan bey,Adana da ısıl işlem yapan birkaç yere bu konuyu sordum...Krom şişlere ısıl işlem yapılıp sertlik verilebiliyor fakat bunun için en az 1,5 metre lik fırın olması gerekiyormuş. Maalesef o boyda fırın burada yok...Gebze de muhtemelen olabilir,zira sanayi bakımından daha gelişkin..İyi dalışlar.

Yorum yap

orhan bey krom sertleşe bilir fakat sertleşme olayı çok farklıdır bunun için krom malzemenin özel bir krom olması gerekiyor genelde türkiyede bu tür malzeme bulamazsınız genelde standart malzemeler vardır bir de ince ve uzun malzme sertleştirme işlmi yaparken çarpılma olayı olduğundan sertleştirmek baya dert anlıyacağın en iyisi piyasadaki sert paslanmaz şilerden alman apneanın bu tür şişeleri var ve gayet kaliteli sertlikte rengi kahve rengi ve paslanmaz hemdi piyasadaki şişlerden daha ucuza

Yorum yap

Selam Orhan sen muhtemelen 301, 301 veya 416 denilen krom şişlerden kullanıyorsun evet onlar yumuşak ama ısıl işlem yaptırarak sertleştirecek ter bulman zor.
        Sana tavsiyem paslanmaz Yay çeliği. Bu malzemeyi Karaköyde bulabilirsin şimdi ismini hatırlayamadım. Ben aldım yaptım krom malzemelere 5 basar. Isıl işlemide aynı dükkan yapıyor.

Forumlar içince yay çeliği diye arat firma ismini bulursun kesin
        Olmazsa konuşuruz yine

Yorum yap

Sevgili Tansu,
          Cok tesekkurler ama karakoye gitmek biraz zor geliyor.
          Ben yinede tavsiyenize uyup yay celigi bakacagim .
          Bu arada firma veya dukkan ismi aratmama ragmen bulamadim.
          Bugun elemanım Karakoye gidecek eger dukkan ismi verirseniz.
          Hemen aldirayim.

Saygilar,

Yorum yap

sevgili orhan

bende sana bir tavsiyem var biraz parana kıy doğru dürüst bir zıkkım al burdaki arkadaşlar öyleydi böyleydi diyor ama tehlikede olan benim beni vuracan o olacak ozaman görürsün ısıl işlemi obür tarafta

uA
            1975 KOCAELİ

Yorum yap

Sevgili UA,
              Imza kısmından isim soyad eklemek mecburidir derken isim ve soyaddan
              bahsediliyor. UA diye isimmi olur. Adam gibi yazsana ismini. :twisted:
              Burak KAVÇİN - DARICA / KOCAELI 1975 diye.
              Hem nedir bu UA niki benim sana taktığım isimlerden memnun değilmisin
              de boyle uyduruk isimler takıyon kendine. UA :evil:
              Hem korkma ben sana kıyamam Allah korusun, biliyorsun bir kere
              mekanizmada problem vardida sis bosaltiyordu. Hep sende uzaklarda
              dalmistim. BALIK OLMASADA. :oops:

Saygilarimla,

Yorum yap

Valla Orhan
                Eğer elinde alet edevat yoksa bencede UA yı dinle uğraşma. Evet baya ucuza geliyor ama iyi bir balığı kaçırdığın zaman çok üzülüyorsun.
                İzmitli Fikri nin şişlerinden al tavsiye olunur 6.3mm kalınlığında bence mükemmel.
                Ama yok hertür alet mevcut diyorsan ozaman sana yay çeliği diyorum.
                Firma ismini halen hatırlayamadım. Karaköyde cainin arka sokağında çok eski bir yaycı kime sorsan yaycı diye o dükkanı söylüyor zaten.

Yorum yap

Tansu Cok Tesekkurler,
                  UA (Burak Kavcin) dogru soyluyor ama, sermayeyi kalkip da yabanciya vermek hos olmuyor. Ben yay celigini deneyecegim. Karakoye yarin gidecem herhalde gittigimde bulacagim.
                  Abicim koca fabrikanin tum alet edevatini kullanabilirim. Ama malzemeyi benim bulmam lazim.

Saygilarimla,

Yorum yap

vurmaztansu Nickli Üyeden Alıntı
                    Selam Orhan sen muhtemelen 301, 301 veya 416 denilen krom şişlerden kullanıyorsun evet onlar yumuşak ama ısıl işlem yaptırarak sertleştirecek ter bulman zor.
                    Sana tavsiyem paslanmaz Yay çeliği. Bu malzemeyi Karaköyde bulabilirsin şimdi ismini hatırlayamadım. Ben aldım yaptım krom malzemelere 5 basar. Isıl işlemide aynı dükkan yapıyor.

Forumlar içince yay çeliği diye arat firma ismini bulursun kesin
                    Olmazsa konuşuruz yine
                    301 ve 416 sanırım paslanmaz malzemeler. krom degıl ve yumusak olur. ve bunlara ısıl ıslem olmuyor. tutmuyor. ben denedım.

Yorum yap

Krom nası yamulur yaw o kadar çabuk :?

Benim eski printer in içinden çıkmıştı krom çubuklar, almıştım onları bayrak direği olur tekneye diye, üstüne bi zımpara yapayım dedim olmadı, matkaba takıp o dönerken ben de taşla oydum ucunu, 15 dakkada anca sivrildi. + ucunu çekiçle dövdüm, bana mısın demedi o kılcalları bile yamulup düz yüzey vermediler

Nese, sen gene de yay çeliğine talip ol istersen, yada sana seatec şişlerni önerebilirim. 6.35mm 180kg/cm2 çekebiliyorlar ve kelebek için şişin üstünde giriş var, şiş balığa girerken pürüz yapmıyor

Yorum yap

Bendeki krom 316 sertliginde ve bu nedenle yamuluyor.
                        Daha sert kromlar olabilir muhakkak ama ben buladim.

Bende son care olarak yay celiginden yeni sisler yapacagim.

Saygilarimla,

Yorum yap

bencede krom malzemeye ısıl işlem yapmak yerine yay çeliği kullanmak daha mantıklı..çünkü krom malzemedeki karbon oranını bilmediğimiz için yapacağımız ısıl işlem ters tepebilir ve aşırı kırılgan bir malzemeye sahip olabiliriz...

Yorum yap

selam dalan ve dalmayı seven bütün arkadaşlara
                            kıymetli bir abime bayrampaşa biyasasından yay çeliği aldırdım
                            fakat gerçekten yay gibi :)
                            yanibüyük toplar halinde olmalı ki yarım daire şeklinde
                            iki adet 1.50 kestirip getirmiş sağolsun
                            şimdi bunları sıradan bir torna atölyesinde düzelttirebilirmiyim.
                            diyelimki düzelttik bu ısıl işlem denilen ne ki :?:
                            yay çeliğine gerekir mi :?:
                            gerekirse nerde yaptıracaz :?:
                            ne kadar çok soru sordum yavvv :roll:
                            bi şiş sordum 30 € çektiler dedim baba bu ne güdümlü falan mı :shock:
                            neyse bilgi sahibi olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.herkese saygılar

Yorum yap

şiş için ideal olan yay çelikleridir. Bu çeliklerin avantajı kalıcı deformasyona uğramadan en fazla esnekliği sağlamasıdır. Malzemenin darbeyi emebilme kabiliyetine tokluk denir. Malzemenin darbe dayancıyla tokluğu ters orantılıdır. Biri arttığında diğeri azalır. Isıl işlem hazır ürün olarak satılan yay çeliklere uygulanmaz bunun sebebi malzemenin özelliğini kaybetmesidir. Isıl işlemin amacı tokluğu arttırmaktır, tokluk arttıkça dayanç düşeceğinden zıpkın şişi darbeye maruz kaldığında deforme olur. Isıl işlem yapmak yerine baştan doğru çelik seçimi yapmak daha faydalı olur. Piyasada bulunabilirseniz 60SiCr7, 55Cr3, 50CrV4, 51CrMoV4 yay çelikleri istenilen zıpkın şişi özelliklerini sağlar. Bu çelikler paslanmaz yay çelikleridir.
                              Daha önceden yazılmış olan 300 ve 400 serisi paslanmaz çelikler şiş için pek uygun değildir. Yapı çeliklerine göre dayançları fazla olsada toklukları az ve ağır olurlar. Düşük karbonlu olanları ve stabilize olanları dışında kesinlikle ısıl işleme uygun değillerdir. Isıl işlem sonrası tebeşir gibi dağılabilirler.
                              Yay çeliklerinde karar kılarsanız ve ben illaki esnek bir şiş istiyorum o yüzden ısıl işlem yaptıracağım derseniz çeliği aldığınız yere mutlaka aldığınız malzemenin yüksek alaşımlı olup olmadığını sorun. Yüksek alaşımlı ise kesinlikle 250-400 derece arasında ısıl işlem yaptırmayın aksi taktirde çok esnek ama kolayca deforme olan bir şişiniz olur.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X