Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Sığ Su Bayılmasına çözüm olabilirmi

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Sığ Su Bayılmasına çözüm olabilirmi

Sığ su bayılması korkulması gereken ve önlem alınması gereken bir durumdur.

Bu konuda bugüne kadar bir problemle karşılaşmadım.(Allah Hepimizi Korusun)

Sığ su bayılma nedenleri ve oluşum ortamları ile ilgili bilgi toplamaktayım.
    Nedeni ise bu konuda emniyet olabilecek bir kaç tasarım geliştirmekteyim.
    Denizle uğraşan ve denize aşık dostlara faydalı olabilirsem ne mutlu.
    Tasarım hakkında biraz bilgi vermek gerekirse, basınç kontrolüne bağlı olarak zaman endeksli bir çalışma diyebilirim. ( biraz teknik oldu :) )

İşlevsel olarak belirli bir zaman aralığında su altında ki basınç ta ufak değişimlerin haricinde bir basınç azalması olmuyorsa - ki dalgıcın belirli bir satıha çıkmaması demek- sistem devreye girerek dalgıcı yukarıya çıkaracak bir system
    Bu projenin başlangıcı olarak bu kadar yazmaka yetiniyorum.Boş zamanlarımda uğraşarak işe yarayan birşeyler ortaya çıkarılabileceğine inanmaktayım.
    Bu konuda bu başlık altında projenin gelişimi ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

Arkadaşlarında katılımda bulunarak bizler için güvenliğimizi iyi bir şekilde sağlayabilecek bir ürün çıkarabiliriz.Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki
    piyasada bu tarz bir ürün olup olmadığını bilmiyorum. Son bir anektod olarak belirtmekte fayda var ki bu ticari bir yaklaşım kesinlikle değildir.

Böyle bir spesifik bir mevzuuda fikir yürütmek ve anladığım kadarıyla bir alet veya cihaz geliştirmek cesaretinde bulunduğunuz için tebrik ederim sizi.
    Ancak ; sığ su bayılması zannedildiği kadar sıklıkta başa gelen bir olay değildir.
    .
    Hatta sığ su bayılmasına maruz kalmak için epey usta ve limitleri üst seviyede bir dalıcı olmak gerekir.
    .
    Geliştirmeyi düşündünüz cihazı ve ya yöntemi kullanıma sunmak, tereciye tere satmak gibi bir
    şey olacak ve benim düşünceme göre asla kabul görmeyecektir.
    Bazı konularda haklı olabilirsiniz fakat benim tereciye tere satmak gibi bir niyetim yok. En azından kendim için böyle bir şey istiyorum.Diğer arkadaşlar için de yararı olabileceğini düşündüğümden böyle bir topik altında fikrimi beyan etmekte bir sakınca görmedim(sizinde aynı düşüncede olduğunuzu yazınızdan anlamaktayım)Ayrıca kesinlikle profesyonel bir yaklaşım içinde olmak gerekir.Küçümseme yaklaşımları beraberinde mutlaka hazin bir sonucu beraberinde getirmektedir.

Zannettiğim kadarıyla 10-15 metreler bu işe meraklı ve birazda uğraşı içinde olan arkadaşlar için çok fazla zor olmasa gerek.
    İnanıyorum ki dalgıç ne kadar tecrubeli ve deneyimli olsa da kendini geliştirmekte ve limitlerini zorlamaktadır.
    1 dk.'larda agaşonda kalan nasıl 1:10,1:20 yaparım diye düşünmektedir yada uygulamaktadır. Zaten bildiğim kadarıyla sığ su bayılmaları limitlerin zorlanmasıyla meydana gelmektedir. Ee denize daldığınızda ve de av da varsa aşağıda limitlerin zorlanması kaçınılmazdır.

Nitekim camiamızda veya ismini bile duyamadığımız kaybettiğimiz dalgıç arkadaşlarımızın da başına gelenleri biliyoruz.

Tedbirsiz ve emniyetsiz bir dalışın kendimizi ve bizleri seven etrafımızdaki insanları sıkıntıya düşürebileceğini hiçbir zaman unutmamalıyız.

Belirtmek isterim ki ben kendi emniyetim için böyle bir şeyle meşgul oluyorum.Fakat bu konuda benimle aynı fikri paylaşan arkadaşlar olursada fikir alış verişinde bulunarak daha güzel şeyler yapılabilir.

Unutmayalım ki insan ne kadar tecrubeli olursa olsun isterse bin (1000)değil bir milyon(1.000.000) dalış yapsın başına böyle bir şey geldiğinde bir milyon ikinci(1.000.002) dalışı yapamıyor ne yazık ki.Nadırde görülse heran başımıza gelebilecek bir durumdur..

Böyle bir duruma gelmekte istemem doğrusu..
    Kazasız dalışlar dileğiyle...

Yorum yap

Kolay gelsin .

Yorum yap

Mustafa bey ümidiniz hiçbir zaman kirilmasin. Çok dogru bir is yapiyorsunuz. Bildiginizden sasmayin. Sinirlarimi zorladigim zaman bazi sinyaller aliyorum. Bu tarz seyler herkesin basina geliyor. Daha kontrollü olmaya çalisiyorum. Ayrica sig su bayilmasi her derinlikte olabilir.

Mustafa bey size bir fikir vermek isterim kabul ederseniz?... Dalgiç su yüzeyine çikarildiktan sonraki durumla ilgili. Dalgiç baygin oldugu ve onu sirtüstü çevirecek bir kisi de olmadigi için sistem dalgici sirtüstü çevirecek sekilde düzenlenmeli. Kendi kendini sisiren bir sistem olacaksa dalgicin karnindan (ama yan tarafindan) olmali ki yan çevirebilsin.

Zamanlama olayina gelincede bazen tral ya da kuzu için orta suda ya da yüzeye yakin yerde bekleme yapabiliyoruz bu biraz zamanlama olayini yaniltabilir ve yukari çikarma sistemini yanlis zamanda harekete geçirebilir.

Projenizde basarilar simdiden tebrikler :)
        Tesekkürler
        Cengiz ÖZÇEL?K - 1978
        sigpic
        " Dive4Life "
        Cep: 0533 620 06 62

Yorum yap

Systemin çalışma şekli ve prensiplerinde biraz bahsetmek isterim.

sistem 5 parçadan meydana gelmektedir:

a) Microdenetleyici
          b) Sıvı basınç sensörü
          c) Hava tüpü
          d) şamandıra
          e) Valf

Prensip olarak basıncın zaman endeksli değişimlerini göz önünde bulunduran microdenetleyicili kontrol paneli belirli basınç limiti dahilinde geri sayıma başlayacaktır.
          Diyelimki su seviyesinde 1 bar olan basınç derine indikçe artmaktadır.
          2 metrelerde 1,2 bar basıç var diyelim.İstiyoruz ki 2 metreden sonraki derinliklerde sayacımız geri sayıma başlasın.Sıvı basınç sensörünün 1,2 barda vereceği data sayaç tetikleme için kullanılır

Takribi olarak agaşon zamanı ve insanın ciğerlerine su dolması için geçen zaman aralığı olarak: agaşon zamanı max 2,5 dk ve su ile dolma zamanı olarakta 5 dk dersek, sistemin 2 metre derinlikte sensörden gelen data sayesinde microdenetleyici zaman sayacını başlatacak sayaç başlamasından itibaren geçen 3 dk. içerisinde 2 metre seviyesine çıkılmadığı takdirde micro denetleyici hava tüpünün bağlı olduğu valfi 3 dk lık zaman diliminin bitmesiyle açarak şamandıranın hava ile dolmasını sağlayacak ve baygın olan dalgıç su sathına kısa sürede çıkacaktır.Elbetteki samandıranın dolum süresi de hesaba katılarak şamandıra dolması belirli bir süre ile limitlenerek şamandıranın patlama veya hava kaçırma ihtimali bertaraf edilebilecektir.

Burada önemli olan tasarımın, dalgıcın rahat hareket kabiliyetine engellemede bulunmamasıdır.Hava tüpünün boyutları düşündürücü olçüde değildir.Aklıma ilk gelen havalı saçma atan tabanca ve tüfekler icin satılan hava tüpleridir.

şamandıranın cırt cırt diye ifade edilen ürünler ile elbise zeminine monte edilmesi dalgıç açısından rahatlık sağlayacaktır.

şamandıranın şekilde görüldüğü gibi yerleştirilmesi dalgıcın su yüzeyine çıktığında solunum yollarının su üzerinde kalmasını sağlayacak bir şekilde pozisyon almasını sağlayacaktır.

Avuçiçine sığacak büyüklükte olabileceğine inanıyorum.

,
          Biraz çalışmadan sonra bunu daha net söyleyebilirim.İlgilenen arkadaşlara az da olsa fikir verebildiysem ne mutlu...

Fikirlerimizi paylaşmayı bekliyorum...

Yorum yap

Arkadaşlar benimde düşüncem şöyle; her dalgıç kendi limitlerini bilmeli . L imit ve derinlik arttırımının hırsla değil yavaş yavaş emniyetli bir şekilde arttırmalı.Eğer bunu yapabilirse kayıplar aza inecektir...Yani öyle cihaz mihazla olacak şey değil.çünkü hiçbir mekanizma insan vücudunu olduğu gibi algılamaz yani güven olmaz. :!: Sadece insana kaygı ve korku verir.Örneğin scuba dalışlarında kullanılan dekomprasyon saatini ele alalım.Bu cihaza ne kadar güvenilebilir sizce...Ben şahsen cihaza güvenmiyorum.Benim güvendiğim tek şey dalıştan birgün önce ki durumumdur.Yorgun olup olmadığım,alkol alıp almadığım vs . İşte bu yüzden kendini bilecek ve bilinçli dalacaksın...
            http://img10.imageshack.us/img10/8146/av99.gif

Cüneyt Ercan
            1970/?ZM?R

Yorum yap

Mustafa bey
              böyle bir düşünce ile Kafa yormanız taktire şayandır.
              Tabii ki limitleri bilmek limitler dahilinde tedbirli olmakta fayda vardır.
              Ancak insanevladıyız hepimiz ve hata yapma yüzdemiz çok yüksek.Nice ustalar masterler denizde çok basit hatalar yüzünden can verdiler.
              Bu yüzden Zaman harcadığınız bu işe canı yürekten katılıyor ve olumsuz yorumların sizi durdurmamasını , şevkinizi kırmamasını diliyorum
              Saygılar

Yorum yap

Mustafa kolay gelsin, iyişallah başarabilirsin.
                Bu da dalgıcın imdat paraşütü - htec'i olacak... :) :)
                SURWOOD AH?AP ZIPKIN
                Birol ?ENKUL - 1974
                [email protected]
                0 554 267 93 73

Yorum yap

Mustafa
                  Senin yapmaya çalıştığını birileri senden önce bulmuş, senin düşündüğüne benzer bir mantıkta. Bir yelek olarak tasarlamışlar. Eğer yanlıiş hatırlamıyorsam bu sitede SIĞ SU BAYILMALARINA önlem gibi bir başlıkta ve hatta Bora yollamıştı diye hatırlıyorum Adresini bulamadım ama bulunca yollarım.
                  Senide taktir ediyorum, bence iyi bir çalışma olabilir. Dene vaz geçme. Nerede lazım olacağı bilinmez.

Yorum yap

her türlü hava kaynagı ile balık avı yasak olduğundan. (kullanmasan bile) yapılsada yasak bir cihaz olur.
                    ayrıca herkesin farklı bir ciğer kapasitesi bulunmakta ve herkes soluduğu havayı farklı sürelerde tüketmekte. cihazı 2 dakikaya ayarlarsan 1.45 tede sığ su bayılması mümkün.
                    bugün en gelişmiş dalış bilgisayarları dahi en düşük limitli insanlara göre ayarlı olduğu halde saate uyulsada vurgun vakaları görülmekte.

Yorum yap

Bence mantıklı, eger adam bir şekilde uzun kaldı ve sıg su bayılması geçirdi.Alet adam bogulmadan su yüzeyine bir şekilde çıkaracak.Bu etraftaki diger insanların anlamasına veya bu sisteme bir ses ilavesi ile uyarı mümkün.Ama en güzel yöntem 2 kişi dalmak......

Yorum yap

yücelin dediği gibi derinde 2 kişi daha mantıklı.

Yorum yap

..

Yorum yap

serkan çok haklı ,katılıyorum...
                            mustafa proje çok mantıklı hatta bu projeye ağırlık kemerinide söken bir sistem ilave edilip dahada geliştirilebilinir .
                            tekrar tebrikler... başarılı olacağına inanıyorum.

Yorum yap

mrb bence denemelisin ve anladığım kadarıyla iyi bişeyler yapmak cabası içindesin sizi yürekten destekliyorum.

Alirıza yıldırım.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X