Duyuru

Gizle
No announcement yet.

VURGUN

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• VURGUN

VURGUN
    azot gazının basınc altında sıvıya donusup kan ıcerısınde dolasırken yukarı cıkıs esnasında basınc ortadan kalkmasıyla kabarcık halıne gelıp kan dolasımında herhangı bır yerı tıkayarak,o bolgenın ıslevsellıgını yıtırmesıdır.

Yazar Mesaj
    dentice Tarih: Pts şub 21, 2005 00:03 Mesaj konusu: VURGUN

--------------------------------------------------------------------------------

VURGUN
    azot gazının basınc altında sıvıya donusup kan ıcerısınde dolasırken yukarı cıkıs esnasında basınc ortadan kalkmasıyla kabarcık halıne gelıp kan dolasımında herhangı bır yerı tıkayarak,o bolgenın ıslevsellıgını yıtırmesıdır.

diye belirtmiş arkadaşımız. Anlattığı doğrudur fakat ufak bir anlatım değişikliğine ve biraz daha bilgi aktarımına ihtiyaç duydum.

Dekomprasyon hastalığı dediğimiz bu olay (halk arasında vurgun diye bilinir) kanda sıvı halde bulunan azot gazının yukarı çıkış esnasında basıncın ortadan kalkmasından dolayı oluşmaz. Eğer öyle olsaydı tüm sualtına inen dalıcılar sualtından çıkamazlardı.

Dekomprasyon hastalığı ani basınç değişiklikleri sonucu kandaki sıvı halde bulunan azotun, gaz haline dönerek oluşturdukları hava kabarcıklarının dokuları tıkaması sonucu oluşan bir hastalıktır.

Bu hastalığı oluşmasında; yaptığımız dalışta dekompresyon zamanlarına uymamak veya dekomprasyon yapmamak, gün içerisinde bir kaç mükerrer dalışı arka arkaya sık bir şekilde yapmak, dalıştan sonra 24 saat içerisinde uçağa binmek, derin ve uzun süreli dalışlar yapmak hastalığa yakalanma riskimizi çok büyük ölçüde arttırır.

Dalış esnasında oluşabildiği gibi dalıştan 12 saat sonra bile ortaya çıkabilir.

tedavisinde ise Kesinlikle basınç odasında yapılmalıdır. Gerçi basınç odalarına uzak yerlerde su içerisinde tedavisi yapılabilmesine rağmen tercih edilmeyen bir tedavi yöntemidir. (Enson çare olarak kullanılabilinir)

iki türü vardır.
    tip 1 denilen basit türünde oluşan hava kabarcıkları kas ve iskelet sistemini tutar. eklemlerde ağrı, kızarıklık, karıncalanma hisleri ile kendisini belli eder.

tip 2 dediğimiz ciddi türde ise oluşan hava kabarcıkları merkezi sinir sistemi dediğimiz omurilikte ortaya çıkar. böylece burada oluşan kabarcıklarda sinir sisteminin işlevini yitirmesine neden olur. Örneğin ayağa giden sinirleri etkilediği zaman ayakta his kaybı oluşarak kısmi felç durumuna kadar ilerleyebilir.

Tüplü dalışlar hakkında daha fazla bilgi isterseniz herzaman çekinmeden sorabilirsiniz. elimden geldiği kadarı ile cevap vermeye çalışacağım

Yorum yap

Misafir Bilgi için teşekkürler.
      Kim olduğunuzu yazmamışsınız ama heralde bir nedeni vardır.
      nedeni yok ise forumumuza üye olamanızı ve bilgilerimizi birbirimizle paylaşmamızı öneriyorum.

Yorum yap

şeref abi kusura bakma sanada teşekkürler. :oops:

Yorum yap

misafir kardeşim üye olda bilgilerinden istifade edelim

Yorum yap

bılgıler ıcın tesekkurler. acılım daha ıyı olmus. ısmınızle hıtab etmek ısterdım. genede tesekkurler.

Yorum yap

Serbest dalışlarda vurgun yememek için nelere dikkat etmeliyiz :?:

Yorum yap

kaç metreden sonra vurgun yenir?
                UMUT ARSLAN

Yorum yap

Serbest dalısta vurgun olamaz diye biliyorum(scubacılarda oluyo) ama yine de tam bir arastırama yapmak gerekli böla kafadan atmama ile olmaz...

Yorum yap

benim bildigim serbest dalışta da oluyor ??? emin degilim.. bilgisi olan biri aydınlatırsa iyi olur :) serbest dalışta özellikle satıha çıkışta vurgun olayı gerçekleşiyor die aklımda kalmış benim.. scubada da 20m den sonra vurgun tehlikesi olusuyor (die biliyorum ??? )

Yorum yap

serbest dalistada vurgun yenilebilir. sonucta cok basit olarak kaninizda biriken azot miktari ile alakalidir. ama cok ugrasmaniz gerekir !!!. sualti dergisinin eski sayilarinda bu konuyla ilgili detayli makale vardi bulup eklemeye calisicam.

Yorum yap

Merhaba Arkadaşlar,
                        Serbest dalışta da, dış basıncın artışı nedeni ile inert bir gaz olan Azot’un kanda erimesi ve birikmesi söz konusu. Belirli birikim miktarına ulaştıktan sonra, dış basıncın ortadan kalkması ile açığa çıkan azot gazı, çeşitli dokulara yerleşip problem yaratabilir.
                        Burada söz konusu olan serbest dalıştan önce sualtı avcılığıdır. Bir av günü boyunca defalarca inip çıkıyor, daha önemlisi bu çıkışlarımızı çabuk yapıyoruz. Her dalışta, dış basıncın artması ile kanımızda belirli miktarlarda azot gazının erimesini sağlıyoruz.
                        Buna rağmen, konu ile ilgili tablolara baktığınız zaman, çoğumuzun avlandığı 12 -17 metrelere yapılan dalışların gözardı edilebilir olduğunu göreceksiniz. Bir örnek vermek gerekirse, 25 metrelerde avlanıyor olmanız durumunda, gaz ambolisi tehlikesinin ortaya çıkması için 1 saat boyunca bu derinliğe yaptığınız iniş sayısının 37 seferi geçmesi gerekiyor. Avlanma süreniz 3 saat olursa bu sayı 30 lara düşer. Kısaca dert edecek bir şey yok.
                        Serbest dalış sporu, önceden belirlenen derinliklere belirli kategori şartlarında inip çıkmayı hedefler. En büyük tehlike senkop'tur. Ancak antrenman veya yarışma olsun, emniyet kuralları dahilinde tüm dalışınıza eşlik edilir, dolayısı ile en küçük problemde müdahale edilecektir.
                        Tüplü dalışlarda, bilgisayarınızın size bildirdiği limit dip zamanlarınızı aşar ve dekompresyon eşiklerini atlar veya gerektiği kadar deko yapmazsanız,
                        dekompresyon hastalığı oluşur yani vurgun yersiniz. Bu problemin oluşacağı bir derinlik limiti yoktur. Ancak basınç arttıkça, kanınızda eriyen azot fazlalaşacağı için deko süreleri uzar.
                        Saygılar
                        Jak Boeno
                        1955
                        ?stanbul

Yorum yap

teşekkürler jak bey
                          **Murat Akyi?it**

*1976*

Yorum yap

merhaba ben 19/6/2005 tarihinde saat 12.30 da 40 metre derinliğe tüplü dalış yaptım 20 dakika kadar sonra kural hatası yaparak gerekli duraklamaları yapmadan hızlı çıkış yaptım. o andan itibaren sol koluma dayanılmaz ağrı girdi. bulunduğumuz yerde dekomprasyon odası yok. bunun başka tedavisi varmı. kendi başina nekadar zamanda geçer.teşekkür ederim

Yorum yap

Merhaba Sn. Misafir,
                              Dalıştan hemen sonra, kullanıyor idiyseniz bilgisayarınız kendini bloke ettiği için kaçırdığınız dekoları tahmini emniyet dekosunu da ilave ederek dolu bir tüp kuşanarak bulunduğunuz yerde, size eşlik edecek bir arkadaşınızla yapabilirdiniz. İstanbul' da iseniz Çapa Tıp Sualtı servisine görünün. Bu şekilde bilmek mümkün değil, bol sıvı alın. Ağrıların kaybolması mikro kabarcıkların hangi dokularda yerleştiğine de bağlı. Kemik dokusu en dirençli olanı. Zaman gerekiyor.
                              Geçmiş olsun
                              Jak Boeno
                              1955
                              ?stanbul

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X