Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Dış kulakta mantar oluşumu

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Dış kulakta mantar oluşumu

Arkadaşlar dalışa bağlı olarak dış kulağımda mantar oluşumu varmış
    Doktor dedi.Ancak ne kadar sorduysamda çok fazla açıklama yapmadı
    konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlar veya hekim arkadaşlardan konu hakkında bilgi alabilirmiyim

nasıl ve ne kadar bir zamanda geçirdin
    Bende biri bitmeden diğeri nüksediyor
    Nasıl geçireceğim şaşırdım valla

Yorum yap

aynı durumdayım
      sana geçmiş olsun
      banada acil şifalar
      biraz ayrıntıya girermisin? kullandığın ilaçlar,toplam kullanım süresi ve iyileşme süresi gibi
      Zira dalamıyorum,dalamayıncada kafayı yiyorum

Yorum yap

doktordan aldığım bilgi %2 alkol borik solüsyon damlanın mantar oluşumunu engellediği yönünde...

aynı etkiyi sirkeli su da yapıyormuş...

dalmadan önce ve sonra kullanıyorsun...

ben denemedim hiç...

"tabii ki kulak..." başlığında başka bir arkadaş, benim dış kulak enfeksiyonum için tavsiye etmişti...doktor enfeksiyonu değil ama mantarı engeller dedi..

bilgine...

Yorum yap

geçmiş olsun..hiç bekletmeden doktora git,mantar gerçekten bir baş belası..kurtulmak çok uzun zaman alıyor,tekrarlama şansı %85 onun için ilaç tedavisine hemen başla...

Yorum yap

İlginize teşekkürler
            Zaten doktor gözetiminde ilaç kullanıyorum ve hafiflemeye başladı
            Ancak tedavinin başlaması daha 2 hafta bile olmadı
            .Peki bu süreçte hiç dalmamakmı gerekiyor.dalsakta ilaç tedavisine ve hijyene azami dikkat göstersek olmuyormu??
            Dalmazsak ne yaparız ki yahu
            Kabus gibi valla

Yorum yap

çok şükür hiç mantar şikayetim olmadı...

belirtileri ve verdiği sıkıntı nedir??

kaşıntı falan mı yapıyor?

ağrısı sızısı var mı?

Yorum yap

Mustafa bey
                Allah kimseye vermesin
                Öncelikle kulakta hafif bir sancı ve tatlı bir kaşıntı ile başlıyor.
                yaklaşık bir birbuçuk gün sonra sancı şiddetlenmeye ve kulaktaki kıkırdakların hepsi sanki kulağın çekilmiş veya yumruk yemişçesine ağrımaya başlıyor.
                Mantarın olduğu kısım ayrıca zımparalanırmışçasına acıyor.
                İşin iyi tarafı ağrı, ağrı kesicilere cevap veriyor.
                Zira çekilmesi mümkün değil.İşin kötü tarafı biri biter bitmez diğeri başlıyor.
                Nasıl kurtulacağız bilmem
                Doktorun verdiği tüm ilaçları kullanıyorum ancak tedavi süreci oldukça uzun.
                Yaklaşık 1 ay dalmayacağız herhalde

Yorum yap

a

Bu mantar oluşumu veya dış kulak enfeksyonu,elbisenin içine ihtiyaç giderilmesinden de kaynaklanabilir mi? :?:

Yorum yap

Arkadaşlar, bende dış kulak problemi vardı ve hala da olabilir bunu önlemek maksadı ile %2 alkol borik solusyon eczanede 50cc hazırlatıp kullanıyorum. faydasını gördüm. dezavantajı çok kullanırlırsa kulakta birikim yapabiliyor. Aşırı ve gereksiz yere kullanmayın kulağı temizletmek zorunda kalabilirsiniz.

Ağrı kulakta oluşuyor ise bu bana göre bir enfeksiyonun habercisidir (yani yüzücü kulağı, swimmer ear). Enfeksiyon oluştuktan sonra bunu çözmek icin antibiyotik (gerekirse agızdanda kullanılabiliyor) ve diğer kulak damlalarını kullanmak gerekiyor. Tedaviden sonra ise kulakta kullanacaginiz alkol borik solusyon bakteri oluşumuna engel oldugu icin enfeksiyon oluşmuyor :? Ama miktarı önemli şu an ben dalıştan sonra 2 gün boyunca akşamları 4 - 5 damla koyuyorum yetiyor.

Tabiki bu işin uzmanı olan kişilere danışmak en iyisi. :)

Hepinize sağlıklı dalışlar dilerim

Yorum yap

Çok geç bi cevap verdim ama faydalı olur diye düşünüyorum...
                      Ağrı ve kaşıntı varsa bakteriyel bir enfeksiyon da vardır..Yani mantar enfeksiyonu ve bakteriyel enfeksiyonlar bir arada olabiliyor.(mix enfeksiyon)bu yüzden tedavi her ikisi içnde yapılmalı..
                      daha önce başıma geldi. :( kulagımda mantar varken agrım yoktu sadece bir tıkanıklık hissediyodum.
                      En iyisi bir uzmana gitmek..kulagın dalış için en önemli organ.. :)

Yorum yap

Yakın zamanda bende kulak rahatsızlığı geçirdim.Aslında kulağımdan hiç derdim olmazdı. Bu arada edindiğim bilgileri aktarayım.
                        Dalış sırasında sıkça yaptığımız kulak eşitleme yani valsalva hareketi, yanlış uygulandığı zaman kulak için pek hayırlı bir hareket değil.
                        Biz kulak zarımızın basınçtan dolayı içeri doğru çökmesini ve olası bir hasarı engellemek (aynı zamanda oluşan ağrıdan kurtulmak) için valsalva hareketi yapıyoruz.
                        Yutkunarak kulaklarını eşitleyebilenler şanslı. Burnumuzu elimizle kapatıp öztaki kanalından hava üfleyerek kulak eşitlemek ise kulak zarına haddinden fazla içeriden basınç uygulamamıza sebep olabiliyor.
                        Bu durumda kulak zarı dışarıya doğru çökebiliyor ve zarın bağlı olduğu dış kulak duvarlarıda, zarla birlikte dışarıya doğru hareket ederek deformasyona uğrayabiliyor.
                        Bu deformasyona uğrayan bölgeler ise enfeksiyona çok hassas hale gelip
                        mikrop kapınca mutlaka tedavi gerektiren ağrısı ve ızdırabı çok bir rahatsızlığa dönüşüyor.
                        Bundan kaçınmanın yolu ise kulak eşitlerken kulak zarına gereğinden fazla iç basınç uygulamamak.
                        Bunu nasıl başaracağız ?
                        Dibe inerken sık aralıklarla az az basınç uygulayarak kulak eşitleyeceğiz.
                        Kulağımız eşitlenmiyorsa bunumuzu kapayıp daha çok basınç uygulayarak yumruk zoruyla açmak bu rahatsızlığın baş sebebi.
                        Eğer öğrenip uygulayabiliyorsanız, frenzel tekniği, kulak eşitlemenin en zararsız yolu.
                        Dış kulak yolunda mantar ve enfeksiyon oluşumu ayrı rahatsızlıklar. Bunlar ayrı ayrı başınıza geleceği gibi her ikisine birden de yakalanabilirsiniz.
                        Mantar oluşumunu engellemek için alkol borik solüsyon kullanabilirsiniz. Ama enfeksiyon halinde antibiyotik tedavisi gerekiyor.
                        Kulağınız tamamen iyileşene kadar suya girmemeniz dalış hayatınızın devamı için en hayırlısı.

Yorum yap

Arkadaşlar Tarık Bey oldukça faydalı bilgiler vermiş..
                          kulagımz açılmıyorsa sakın zorlamayın..ilk önce burnunuzu ve genzinizi iyice bir temizleyin..ve bunu dalış sırasında sık sık yapın..burun dolu oldugu zaman östaki borusunun tıkanma ihtimali oldukça yüksek.ve bu durumda istediginiz kadar hava verin açılmaz yada agrili açılır.sonucundada zedelenme meydana gelir..efeksiyon oluşma riski artar.. :!:

ayrıca kulak eşitlemeyi geç yaparsakta zedelenmeye sebep olabiliriz.ki bu durumlarda kulak agrılı açılır..
                          çok dikkatli olalım..saglıklı dalşlar...:)

Yorum yap

merhaba arkadaşlar;
                            bu kulaktaki mantar probeminden bende de malesefki var ve diğer hastalıklara göre çok şükür yine iyi ama insanı en ufak bi baş ağrısı bile rahatsız ederya bu da öle işte..

bir çok dr.a gittim bi dolu ilaç verdiler kullandım. ama özellikle tüm dr.ların dediği şuydu kesinlikle ve kesinlikle tek bir damla su kulağına girmeyecek.
                            ve bu mantar şuan bende iltihap oluşmuş. kaşınması başka bi felaket. kaşıntı oluyo kaşıyosun sora kanıyo en sonda yara ve sonuç acıma.
                            bu bende yaklaşık 2 yıldır var ve her kış dahada artıyo yaz geldi geçer demiştim ama pek bi farkı yok. dr. bir damla veriyo günde 5 defa kullan ve malum damlayı damlatırsın biraz yatarsın ilaç tesirini göstersin akmasın diye ve çalışma hayatında bu 5 damla çok zor iş yerinde olucak işte değil valla bilmiyorum. her hastalığın kötü tarafı var. elbette buda böle bişe.
                            bi başka dr da alkollü bi karışım vermişti ama demekki o kadar ilerlemişki oda fayda etmedi.
                            ve bi süe sonra kulak temizlenmesi gerekiyo ama dr. temizletemezsin dedi malum oda suyla oluyo. valla napıcam bilmiyorum bi çaresi olsa keşke.. :(

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                            X