Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Önemli; Kulak Zarı, Kulak Açma

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Önemli; Kulak Zarı, Kulak Açma

Oldukça gündemde olan kulak problemini, kendi yaşadığım deneyim ile sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hep söylenir " Üst solunun yollarında problem varken dalmak çok tehlikelidir" malesef bazen grip-nezle olduğumuzda denizin cazibesi bizi çeker ve kendimizi " Deniz suyu iyidir, hem burnumuzu temizler" diye bahane üretip kendimizi suya bırakırız. Yine böyle bir gün en nihayetinde dalış sonrası sanki kulağıma pamuk tıkanmış hissi ile evimin yolunu tuttum. " Geçer canım griptik ya ondandır" deyip hadiseyi zamana bıraktım. Aradan ongün geçtiğinde işitme problemi ile hafif ağrı ve akıntı beni doktora götürdü.

Doktora yaptığım açıklama sonrası aldığım cevapları sizinle paylaşmak istiyorum.
    Doktor; en başta konuyu az çok bilmeme rağmen yaptığımın çok yanlış ve telafisi mümkün olmayan arızalara sebebiyet vereceğini söyledi. Konuyu anlayacağım dilde şöyle anlattı;
    Gripal enfeksiyonlar, kulak açma işlevini zorlaştırdığı gibi tamamiyle ortadan kaldırabilir. Enfeksiyondan dolayı içerde oluşan iltihap normalde seni hiçbir şekilde rahatsız etmeye bilir, dalışa geçtiğinde kulağında oluşacak baskıyı enfeksiyon dolayısı ile hissetmiyorsun oysa sağlıklı bir kulak ağrı hisseder ve sen basıncı dengelemek için kulak açma olayını gerçekleştirirsin eğer bir aksilik olursa acı duyduğun için inişini sonlandırırsın, enfeksiyonlu kulakta basıncı ve acıyı hissetmediğin için inişe devam edersin kulağını açtığını zannedersin fakat kulak basıncı dengelememiştir, yani elektrik tesisatındaki sigorta devre dışı kaldığından çalışan cıhazlara zarar verirsin hatta yangın bile çıkabilir, üstelik yırtılma ile denge kaybı gözünde kararma oluşup yönünü seçemezsin, hele serbest dalış söz konusu ise gerisini sen düşün. Sözün özü yaptığı muayene sonucunda kulak zarımın yırtıldığını söyledi. Rontgen çekildi ve bana rontgen üzerinde gösterdiği ile şoka uğradım, rontgen komple kafatasımı içeriyor, sağlam olan sağ kulağımın arkasında boşluk varken arızalı kulağımın arkasındaki boşlukta ceviz büyüklüğünde beyaz bir kese görünüyor, bu kese yırtılan kulak zarımda içeri dolan deniz suyu ile iltihap karışımı bir balon oluşturmuş, daha şoku atlatmadan bir ikinci şok yaşıyorum çünki bu kese biraz daha büyüdüğünde kemiğe dayanıyor ve dayandığı kemiği eritiyor. Ben tabi duyduklarım karşısında bir yandan dalış elden gitti, kulak elden gitti, birde ameliyat gözüküyor diye çökmüş vaziyette dururken, doktor; düşündüğüm kadar kötü görünmüyor güzel bir bakım ve antibiyotik kürü yeterli gelir demesi beni biraz ferahlattı, tabi yaklaşık bir ay dalıştan uzak ve kulağıma pamuk tıkayarak duş almak kaydıyla. Ayrıca doktor; ileriki bir zamanda bu tip bir rahatsızlık nükseder se "Daha öncede başıma geldi " deyip sakın aynı ilaçları aynı şekilde kullanmamamı, her enfesiyon-iltihap ve zar yırtılma olayının aynı olmadığını, her hadise için mutlaka ayrı bir dedavi gerektiğini söyledi ve ekledi, dikkat ediyorsan kulak problemin olmasına rağmen sana hiç kulak damlası yazmadım oysa yine aynı şikayetle geldiğinde eğer kulak zarın yırtılmamışsa ve farklı bir konum söz konusu ise kulak damlası yazılabilir dedi.

İşte böyle. Yeri geldiğinde 15 metrelerde avlanırken, vurdum duymazlık yüzünden 2,5-3 metrede kulak zarımı yırttım. Allah böyle bir hadiseyi hiç birinize yaşatmasın. 17-18 yaşlarında dalgıç bir ağabeyimin çok güzel bir lafı vardı " GRİPKEN YAPILAN DALIş, ALKOLLÜ ARABA KULLANMAYA BENZER".

Rahatsızlığım esnasında yardımlarını esirgemeyen, eğitmen Yalçın kardeşime teşekkür ederim.

Saygılar.

Özkan abi yazı için teşekkürler...

bir kaç sorum olacak :

- grip olduğumuzda üst solunum yollarımız doluyor evet fakat bu dolum bir enfeksiyon mudur?

- grip oldugumuzda kulaklarımızda mı enfeksiyonlu hale geliyor? bir şekilde genzimizi açsak ve dalsak yine de sakıncalı olur mu? (gripken dalmam, bilgi için soruyorum)

- sağlıklı iken kulağımızı açtığımızda hissettiğimiz şey belli..çatır çutur açılıyor...hasta iken açmayı denediğimizde de aynı şeyler mi hissediliyor? bizi yanıltan nedir?

şimdilik aklıma gelenler bunlar..
    kulakla bozduk kafayı şu sıralar...

Yorum yap

x

Sevgili Mustafa'm aslında grip değilde üst solunum yollarındaki rahatsızlıklar diye genelleme yapsak daha garanti oduğu kanısındayım, çünki şahsım adına grip, nezle, sinüzit vb. rahatsızlıkları tam olarak ayır edemiyorum genel olarak üşüttük diyoruz çıkıyoruz. Hepsi ayrı ayrı bir şekilde kulağa ettki ettiğini doktor anlattı ama aklımda tutamadım zaten canımda sıkkındı. Sorularına ancak kabaca cevap verebileceğim. Kulak açmaya yarayan, bir kemik var ismini bilmiyor zarın arkasında orta kulakta bulunuyor işte bu kemik enfeksiyondan dolayı hareket kabiliyeti kısıtlanıyor ve kulağını açtığını zannediyorsun fakat bazen açılmıyor iltihap dolayısı ile basıncı net hissedemiyorsun ve ameliyatlara varan sonuçlar, artı duruma göre uzun yıllar dalış yasağı beraberinde geliyor. Biraz evvel Serbes Dalış dergisinde Jak beyin çok güzel ve teknik anlatımını okudum istersen bir bak.

Sonuç olarak üşüttüğümüzde( Üst solunum rahatsızlığının hepsi) risk almamak için iyileşene kadar dalışa ara vermek en güzeli. Zarım yırtıldıktan üç gün sonra gribi attım, bu hafta gönül rahatlığıyla dalabilirdim şimdi en aşşağı bir ay dalamıyacağım, ne olacağıda haftaya tekrar yapılacak kontrolde belli olacak. Üzerine basarak söylüyorum bu konuyla ilgili her sorun mutlaka doktor ve çekilen rontgen sonrası bir sonuca bağlanıyor. Örnegin bana verilen ilaç, ilaç alerjisi, şekeri ve kalp rahatsızlığı gibi bir sürü konularla bağlantılı verildi. Benim kullandığım ilacı bir başkasına tavsiye etmem kötü sonuçlar doğurabilir. Burnumuzu genzimizi açıp girmemiz içerdeki iltihabı kuruttuğumuz anlamına gelmiyor, bu çok büyük hata ve yıllarca kendi adıma yaptım.

Saygılar

Yorum yap

İşin ilginç yanı doktor; nefes tutarak yaptığımız dalışta kulak zarı yıltıldığında denge kaybı, yön bulamama, gözlerde kararma olabileceğini söylemesi, acaba kaybettiğimiz değerli arkadaşlarımızın ( Rahmetle anıyorum ) başına gelmiş olabileceği, konunun nekader önemli olduğunu bana hissettiriyor. Kulaktır enkötü ihtimalle sağır olur belki birdaha dalamayız fakat bu etkilere aşağıda maruz kaldığımızda....

Vefat eden ağabey ve kardeşlerimizin sığ su bayılması hipervantilasyon hadisesine bağlıyoruz, yukarıda bahsi geçen konu etken olamazmı bilemiyorum.

Saygılar

Yorum yap

Özkan paylaşımın için teşekkür ederim...Geçmiş olsun
          Burda tüm arkadaşlara tavsiyem forumda veya dışarda öğrendikleri ilaç ve tedavi şekillerini uygulamadan önce mutlaka ve mutlaka uzman bir doktora danışmalarıdır....saygılar....

Bunun yanında lafı çok tuttum....
          " Gripken yapılan dalış alkollü araba kullanmaya benzer "
          SURWOOD AH?AP ZIPKIN
          Birol ?ENKUL - 1974
          [email protected]
          0 554 267 93 73

Yorum yap

Ozkan Bey gercekten cok guzeL bir yazI. YazInIzda okudugumun dI$Inda yani kuLagInIza bir pamuk tIkanmI$ hissi dI$Inda herhangi bir $ey hissettiniz mi? Yani diger mesajda saydIgInIz yon buLamama, goz kararmasI gibi beLirtiLeri ya$adInIz mI? Tekrar payLa$Im icin te$ekkurLer.

Yorum yap

Fatihim; yon buLamama, goz kararmasI gibi beLirtiLeri çok şükür yaşamadım, daha derinde olsam belki. Yalnız tam net olmamakla beraber kulağımda bir soğukluk hissettim sanırım yırtıktan içeri giren sudanmıydı yoksa başımı oynattığımda ki su sirkülasyonundanmı bilemiyorum, zaten yırtılmayı hiçbir şekilde ( acı duyma gibi, grip iken ) hissetmedim.

Yorum yap

Özkan bey geçmiş olsun, yaşadığınız tecrübe ile bizleri uyardığınız ve bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

Yorum yap

ozkan bey cok tesekkurler. iki gundur ayni durumdayim. yarin doktora gidiyorum yazinizdan sonra.
                  Kemal Erbatur
                  1969

Yorum yap

gecmi olsun özkan abi nerden buluyonz bole kalıte doktorları burada bırı delık olduğunu anlamaz bıri zar zor anlar bende de anlamadım bu işten doktorlara hıc ama hıc bı guvenım kalmadı bende aynı sorunu yaşadağım ıcın

Yorum yap

gittim doktora. östaki borusu tıkanmış. bir sürü ilaç ve 10 gun dalış yok.
                      Kemal Erbatur
                      1969

Yorum yap

Kemalim büyük geçmiş olsun her işte bir hayır vardır,bazı aksilikler ve sıkıntılar yaşadğımızda ben hep şunu düşünürüm; Allah üzerimize gelecek büyük felaketleri önlemek için bazı böyle ufak tefek sıkıntılar verir seni gideceğin yoldan çevirir. Araba yolculuğunda bir lastiğin patlaması ile orada tamir için geçireceğin zaman az ilerde olan zincirleme kazaya karışmanı önler.

Saygılar

Yorum yap

özkan abi iyi söylemişsin...bende bu tür musibetlere önce sinirlensem ve üzülsemde, başıma gelecek belki daha büyük bir musibeti önleyen küçük musibetler olduklarını düşünür kendimi avuturum...

herşeyde bir hayır vardır...

Yorum yap

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.Geçmiş olsun...

Yorum yap

geçmiş olsun..gerçekten yararlı bilgiler,ama her insanın başına aynı problem gelecek diye bir zorunluluk yok,onun için problemi olanların mutlaka doktora gitmeleri daha iyi olur diye düşünüyorum...

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X