Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Akciger sorunu YARDIM!!!

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Akciger sorunu YARDIM!!!

Bir süredir derin nefes alırken sağ akcigerimde ince bir ağrı oluyordu. Bazen çok hafifliyor bazende normal nefes alırken bile kendini hissettiriyordu. Cumartesi doktora gittim akciğer grafisi ve tomografi çekildi.
    Tomografi raporunun sonuç kısmında şu yazıyor.
    *Anterior mediastende timik remnant
    *Sol akciğer alt lob superiorda fissür komşuluğunda milimetrik boyutlu parankimal bül formasyonları

Bu sonuçlara bakan doktorum dalmazsan bişey yok ama dalışa devam etmek istiyorsan bunların alınması gerekebilir dedi.

şimdi bana dalış hastalıkları konusunda deneyimli bir dahiliyeci veya gögüs cerrahı lazım.
    Bildiğiniz tanıdığınız bir doktor varsa kendisinede danışmak isterim.

E-mail : [email protected]
    [email protected]

şimdiden teşekkürler

dostum, timik remnantı takma kafana eski bir kalıntı denebilir ancak AC de bül varsa sıkıntı bu büller Akciğerde yer alan minik baloncuklardır ve kendiliğinden patlayabilir dalış bu patlama riskini biraz daha arttırır. Peki patlarsa ne olur pnömothorax denilen akciğer zarı ile akciğer arasına hava kaçmasına neden olur ki bu da o taraftaki akciğerin sönmesine kadar varabilecek sorunlar yaratır, beraberinde nefes darlığı ve ağrı da olur. Bence büyüklerse ve dalacaksan aldır.

Yorum yap

Gökhan açıklaman için sagol, affına sığınarak aldırma operasyonun nasıl yapıldığı ve riskleri hakkındada bilgi rica edebilirmiyim ?
      şimdiden teşekkürler

Yorum yap

çapa su altı hekimligine git doktorların hepsi dalgıç insanın halinden anlıyolar cok işine yarıcak bak :idea:

Yorum yap

Geçmişolsun :arrow:

Yorum yap

Açık cerrahi ile alınıyor, büllektomi denilen bir işlem, değişik yöntemleri var, branşım olmadığı için tam ayrıntı veremeyeceğim ama eğer bül büyükse akciğerin o kısmının alınabileceği gibi bül açılıp o bölgeye bül duvarından yama falan yapılabiliyor. Dönem dönem akciğer grafisi çektirip pnömothorax açısından bir göğüs hastalıkları uzmanına göstermende fayda var, bülü olan ama sorun yaşamayan çok insan var ama dediğim gibi dalarken sorun çıkabilir,

Yorum yap

Sevgili Gökhan aramızda olman çok güzel.
              Bilgilerin ve paylaşımın için candan teşekkürler.
              İyi ki varsın...

Yorum yap

Ferhat abi aranızda olmaktan bende mutluyum, bu foruma girmeden günüm geçmiyor yaa :) kafanıza takılan her türlü soruya dilim döndüğü ve aklım yettiğince cevap vermekten keyif alırım. Umarım hiç bana ihtiyacınız olmaz :)

Yorum yap

Bülent bir de farkettim de senin tomografinde büller için milimetrik yazıyor üstelik parankimdeymiş yani Akciğerin içinde, pnömothoraxa daha çok akciğerin kenarında yer alan ve büyük olan yani santimetrelerle ifade edilen büller yol açar, açıkçası sayısı ne kadar bilmiyorum ama senin akciğerindeki milimetrik büllerin sana çok sorun çıkartmaması lazım. Ama akciğer grafisi takibi konusunda hala ısrarcıyım

Yorum yap

:arrow:

Yorum yap

Azaltmakla beraber hala sigara kullanıyorum. (günde 3 tane)

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                      X