Duyuru

Gizle
No announcement yet.

YENİR Mİ YENMEZ Mİ

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• YENİR Mİ YENMEZ Mİ

VATOZ YENİR ,ÇİÇİNA YENMEZ...BU BİR EFSANE MİDİR,YOKSA ASLİ VAR MİDUR?KALKAN DİYE VATOZ SATABİLİYORLARSA VATOZ BU KADAR LEZZETLİ MİDUR ,YOKSA MİLLET BİLMİYO DA ONDAN MI OLAYİDUR? HA BU SAYDUKLARUMDAN YİYEN VAR MİDUR?ACELE CEVAP ,HEPUNUZUN CÖZLERİNDEN ÖPEYİRUM... :lol: :lol: :lol:

bildiğim kadarı ile vatoz ve benzerleri köpekbalığı ile aynı türden geliyor ve haram(İslami inanca göre)
    kalkan diye satanın günahı boynuna. Bilerek yiyene afiyet olsun .
    Bal?k ça??rmay? bilmem, onlar beni ça??r?r

Can ARSLAN ?stanbul 13/11/1971

Yorum yap

yası köpekbalıkları (pelurotremata) orda da füziform köpekbalıklarından(hypotremata) ayrılsalar da aynı subclassis te ki balıklardır çiçina dediniz balık vatoz denilen balıkla aynı subordo(rajoidei) içindedir.
      Bu familya üyelerinin bağzılarının yenilip tüketilmesi bağısak enfeksiyonu oluşturabilir. Dini açıdan günah oldunu hiç bir yer de duymadım ama kesin bir şey söyleyemem bunu da din ulemasına sormak lazım.

Yorum yap

Ulema kısmını bilmem haklısın, fakat kıkırdaklı balıklar bildiğim kadarı ile yenmiyor, bu ara memlekette yeterince ulema tartışması var, aman yenisine sebep olmayalım. Deniz salyangozuda bana sorarsan yenmez, yemem ama yiyene afiyet olsun
        Sonuç itibarı ile vatandaş ne demiş denizden amcam çıksa yerim! yoksa babammıydı?
        Bal?k ça??rmay? bilmem, onlar beni ça??r?r

Can ARSLAN ?stanbul 13/11/1971

Yorum yap

slm

arkadaslar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak lazim sanirim..(ozell dini konularda)kikirdakli baliklar akd tum islam ulkelerinde daha cok yenir..ete benzediginden)ben sahsen tunus ta suriye de tum bu cinslerin sinarit ten orf.. daha pahali oldugunu gordum..

turk tuketilir ama baliga benzemedikleri icin tereddutlu yenilir..gidin buyukmarketlere et baligi diye satt sapan baligidir(keler)

ama yapmasi biraz zahmetlidir!!!!marine vs gerekir...

Yorum yap

Ben sadece okulda öğrendiğim kadarıyla balık sistematiği hakında bildiklerimi yazdım. İslami açıdan da bu konuyu araştırmadım ama tartışma ortamı oluşturacak bir şey yazdıysam affımı arz ederim.

Yorum yap

1- Çiçuna ıle vatoz aynı balığın değişik adlarıdır.
              2- Hiçbir köpekbalığı türünü yemek haram değidir. Emin olmadığınız bilgilerle ortalığı bulandırmayın. Dahası denizden çıkan hiçbir balık v.s nin haram olduğunu duymadım. Onun için de denizden babam çıksa yerim denilmiştir.
              3- Sapan balığı keler değildir. Sapan balığının gövdesi normal köpekbalığı gibidir ancak kuyruğunun üst lobu neredeyse kendı kadar uzun olur. Alt lobu normal boyda olur. Keler dip köpekbalığı türüdür.

Buyrun size sapan balığı
              http://www.fishbase.org/Summary/Spec...ry.php?id=2535

Bu da keler:
              http://www.fishbase.org/Photos/Thumb...ary.php?ID=736

Kelerin bir çeşidi: Uzunkeler, kemane balığı veya gitar balığı da denir.
              http://www.fishbase.org/Photos/Thumb...ry.php?ID=5016

Yorum yap

bence bilmediğiniz,bir tat denemeyin arkadaşlar.

Yorum yap

İsmail bey madem düzeltmişsiniz benim de gözüme takılan Küçük bir yeri düzeltmeme umarım kızmazsınız. Dip köpek balığı türü diye bir sınıflandırma olmaz. O nun yerine Yassı köpekbalıkları daha doğrudur. Vatoz balıkları Rajidae familyasına ait balıklardır. Ülkemiz de 8 değişik türü vardır.
                  Raja miraletus
                  Raja asterias
                  Raja clavata
                  Raja batis
                  Raja oxyrinchus
                  Raja alba
                  Raja radula
                  Raja naveus
                  çiçuna balığı da Dasyatidae familyasına ait bir balıktır. Bu familyanın da denizlerimiz de 3 türü bulunur.
                  Dasyatis pastinaca
                  Dasyatis violancea
                  Dasyatis altavela
                  Bu iki familya da Hypotremata Ordosuna Aittir
                  Bu iki balığın Tüketilmesin de Bir sakınca yoktur. Hatta Bir Çok ülke de
                  Tüketimi Oldukça yaygındır. Ülkemiz de Hatrı sayılır Bir şekilde Avcılığı Yapılmamaktadır.

Yorum yap

Dikensiz vatozları(üstü benekli) yiyenler var ama dikenli vatozlar yani rina, fulya, kazıkkuyruk yenmiyor diye biliyorum.

Yorum yap

bir arkadas1m vurmustu hemde baya büyük birseydi ve yediler, söyledigine göre tad1da fena degilmis ...ama bidaha vurdugunu görmedim.....

Yorum yap

ünsal Nickli Üyeden Alıntı
                        Dikensiz vatozları(üstü benekli) yiyenler var ama dikenli vatozlar yani rina, fulya, kazıkkuyruk yenmiyor diye biliyorum.
                        egede 150 kgrama kadar gördüm eğer yenilse herhalde bu kadar büyümesine fırsat verilmezdi :D

Yorum yap

x Nickli Üyeden Alıntı
                          egede 150 kgrama kadar gördüm eğer yenilse herhalde bu kadar büyümesine fırsat verilmezdi :D
                          O kazıkkuyruk, rina yada fulyadır. normal vatozlar 1-2 kg oluyor buralarda.

Yorum yap

x Nickli Üyeden Alıntı
                            O kazıkkuyruk, rina yada fulyadır. normal vatozlar 1-2 kg oluyor buralarda.
                            kazık kuyrul olabilir babamdan öğrendiğime göre dikeni tekyönlüymüş girince sadece ileri doğru gidermiş geri çekilemezmiş.belki bu özelliğinden dolayı kazıkkuyruk deniyordur biz ırıp çekerken 100 kilogramlık üzeri yakalamıştık tartmadık ama kayığın arka gövdesini kaplıyordu 100 kg üzeri olduğu kesindi.

Yorum yap

tadı fena degıl :twisted:

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X