Duyuru

Gizle
No announcement yet.

SSS ler ve diğerleri hakkında

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• SSS ler ve diğerleri hakkında

Sevgili arkadaşlar,

Kimseye özel bir kin ya da kötü bir duygu beslemediğimi kesinlikle belirterek söze başlayayım. SSS ( Sık Sorulan Sorular ) bölümünün gerektiği gibi kullanılmadığı kanısındayım. Beni böyle düşünmeye yönelten etmen, daha önce defalarca yazılmış ve tartışılmış olmasına rağmen hala bazı arkadaşların aynı soruları sormakta ısrar etmeleri, bazı arkadaşlar da burada yine kısıtlı bilgileriyle ısrarla aynı yanlış cevapları vermeye devam ediyorlar.

"xxx tüfekte x mm x cm şişle x mm x cm lastik kullansam ne olur, ikinci lastiği taksam mı takmasam mı, ahşap gövde iyi midir ?" ve benzer sorular.

Tekrar belirtiyorum, amacım kimseyi kötülemek değil sadece doğruyu göstermek, yanılgıdan kurtarmak.

Bugün artık 30 yıldan fazla serbest dalış ve balık avı tecrübesi olan bir kişiyim. Geçmişte zıpkınla balık avı yarışmalarına katıldım ve İstanbul şampiyonluğu dahil birçok dereceler aldım ve milli takım kampına çağırıldım. Bunlara ek olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunuyum ve sporumuzun bu mesleğin bilim dallarıyla çok iç içe olduğunu söyleyebilirim, akışkanlar mekaniği ve ısı transferi gibi.

Daha önce de yazdığım bazı bilgileri şimdi son kez olarak yazıyorum, lütfen eski başlıkları okumadan, cevabınızın burada zaten yer almadığına emin olmadan aklınıza gelen her soruyu buraya yollamayın. Gereksiz soru cevap yığını içinde arayanın aradığını bulması da zorlaşıyor. Amacınız muhabbetse, bu forumda onun ayrı yeri var.

1. Tüfeğe daha güçlü lastik takmak menzili uzatmaz kısaltır. Sudaki sürtünme hızın KARESİYLE doğru orantılı olarak artar dolayısıyla tüfeği çok hızlı terkeden şiş, çok yüksek sürtünme kuvvetleriyle karşılaşır ve çabucak düşer. Eğer böyle olmasaydı tüfeğimize örneğin 8 adet lastik takıp 50 metre menzil elde etmemiz gerekirdi ne yazık ki doğa kanunları buna izin vermediğinden yapılamamakta. Ciddi araştırma ve geliştirme süreçleriyle tasarım ve üretim yapan firmalar bugünün teknolojisiyle artık en iyi malzemeden OPTİMAL çap ve boyda lastiği tüfeğe orijinal olarak takıp öyle satıyorlar, yeterli teorik bilgiye sahip olmadan yapacağınız herhangi bir modifikasyon muhemelen tüfeğinizin performansını azaltacaktır.
    2. Hafif şiş daha uzağa gitmez aksine taşıdığı kinetik enerjiyi sürtünme kuvvetiyle çok çabuk kaybeder ve çabucak iner. Eğer ağır bir şişle ve daha büyük itme kuvvetiyle ama sudaki sürtünmeyi arttırmadan çalışma imkanı bulsaydık o zaman daha uzun menzil elde ederdik, eğer çelik şiş kullanıyorsak (ki öyle yapıyoruz) ağırlığı arttırmamız demek şişin hacmini ve dolayısıyla yüzey alanını arttırmamız demek olacaktı, yüzey alanı büyüdükçe sürtünme artar, eğer özgül ağırlığı çelikten yüksek bir madde kullansaydık o zaman çok iyi bir sonuç alabilirdik ama ne yazık ki bu metaller de çelik kadar dayanıklı değiller.
    3. şişte titreşim (vibrasyon) düz tutulup nişan alınan bir tüfekte, iki nedenle oluşur. a. Aşırı güçlü lastik b. Doğru olmayan yörünge. Eğer kanalsız ya da tam boy kanallı olmayan bir gövde kullanıyorsanız ki bu çok sık görülür, yörüngesi tam olmayan şiş güçlü lastiğin aşağı yukarı bazen de sağa sola çekmesiyle titreşmeye başlar ve bu atış boyunca devam ederek şişin sapmasına sebep olur bazen hatalı palamutlar ya da eşit olmayan lastik boyları da bu soruna sebep olabilir.
    4. Lastikler için şu kadar mm bu kadar cm demek YANLIşTIR çünkü neredeyse, dünyada ne kadar adet lastik varsa o kadar çeşit lastik vardır diyebiliriz, lastik birçok maddenin karışımının belirli işlemlerden geçmesi ile elde edilen bir maddedir ve en küçük farklılıklar bile lastiği etkiler. Bunu önemsemesek bile her firmanın kullandığı hammaddeler ve üretim yöntemleri birbirinden farklılık gösterir o yüzden farklı markalar aynı boydaki tüfeklere farklı farklı ölçüde lastikler verebilmektedir ama hiçbir ciddi firma tüfeğine 19 mm den kalın lastik takmamaktadır o da oldukça yumuşak bir lastiktir, bu da bize göstermektedir ki 20 mm ve üstü lastikler sadece özel amaçlarla kullanılabilir, ama Akdeniz Ege Marmara ve Karadenizde balık avlamak için değil.

Umarım yönetici arkadaşlar bu forumun gereği gibi kullanılması için gerekli duyuruları yapıp önlemleri alırlar.

Saygılar
    Selçuk Dilşen
    2

Selçuk.Sana özelden cevap verdim lütfen oku.Amacı anlaman dileğiyle.Tekrar teşekkürler.Başlığıda istek ve öneri olduğu için buraya taşıdım affına sığınarak.

Yorum yap

Bende özelden bir mesaj attım size .şimdiden teşekkur ederim.

Yorum yap

yazıyı okudum tümüne katılıyorum. birde şiş boyunun ne gibi etkisi var onu belirtmemişsiniz. bence şiş boyu uzarsa mesafede uzar doğrumudur?
        bazı markalar kafadan 30 cm şiş çıkarırken bazısı 50 cm çıkarıyor. her ikisindede şiş boyu hariç aynı malzemelerin kullanıldığını varsayarsak uzun şiş daha uzağa gider kanaatindeyim. siz ne dersiniz?

Yorum yap

"bazı markalar kafadan 30 cm şiş çıkarırken bazısı 50 cm çıkarıyor. her ikisindede şiş boyu hariç aynı malzemelerin kullanıldığını varsayarsak uzun şiş daha uzağa gider kanaatindeyim."

Selamlar...şiş boyunun uzaması, şiş ağırlığının artması ve sürtünmeye maruz kalan alanında artması anlamına geliyor. Buna göre şiş boyu hariç aynı malzemeler kulanılırsa ağır ve sürtünme alanı daha fazla olan şiş mi daha uzağa gider yoksa nispeten daha hafif ve sürtünme alanı daha az olan mı...Bence de 2. seçenek yani hafif ve sürtünme alanı daha az olan. Tabi kafadan 30 cm veya 50 cm şiş çıkaran markalar ona göre lastik ve şiş kombinasyonunu oluşturuyorlardır.
          Sertan SAVA? - ?stanbul

Yorum yap

sertan sana katılmıyorum. dediğin doğru olsa tabanca kurşunu suda daha fazla yol alırdı. şişin uzaması ağırlığını arttırıyor. ağır bir cisimde belli bir hıza ulaştığında suyun karşı koymasına daha kuvvetle karşı koyup mesafeli gider diye düşünüyorum. (tabiki aynı capta ve hidrodinamide.)
            selçuk bey konuya daha hakim onun yanıtını bekliyorum.

Yorum yap

Slm, dediğim kesinlikle doğru diye birşey yok,yanlış da olabilir. Tabiki katılmayabilirsin herkesin görüşü farklı ben kendime göre yorumladım.Aslında esas olan yorumlar değil bilimsel verilerdir bu konuda. Bu konuyu da yani akışkanlar mekanigini mesleginden dolayı Selçuk Bey bize nazaran daha iyi bilir. Ben de onun görüşlerini bekliyorum.
              Saygılar...
              Sertan SAVA? - ?stanbul

Yorum yap

Hazırlanıyor...
              X