Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Özel bir kişi özel bir hayat JEAN TAPU

Gizle
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Özel bir kişi özel bir hayat JEAN TAPU

  Balıkçılık ile ilgili bir kanalda denk geldim az evvel paylaşımda bulunmak istedim. İsmi JEAN TAPU. 1930 yılında doğmuş(tam olarak emin değilim). İzlediğim programda banamısın demiyordu inadına derinlere iniyordu maşşallah. Tahiti de doğmuş büyümüş. 5 yaşından itibaren zıpkınla balık avlamış. Kendileri zaten ya balıkçılıkla ya da tarımla geçinen insanlar. Oranın inanışlarına göre doğum yapan anne doğum bağını denize atarsa bebek balıkçı , toprağa gömerse de çiftçi olurmuş, bu Jean amcanın da anası denize atınca mecbur kalmış bir bakıma , zıpkıncı olmuş.

  1967 yılında Kuba da düzenlenen Dünya zıpkın balık avcılığında inanılmaz ve kırılması çok zor olan bir rekor kırarak 2 gün içerisinde sporculara ayrılan vakitler içerisinde 250 adet balık - 1532 lb yani 694,9 kg balık yakalayarak (kendisine ayrılan bu vakiti tamamen kullanmayıp - su altı kameralarını çok beğendiği için su altında da saatlerce resim ve video çektirmiş hazır su altı kamerasını çekmişken :) ) en yakın rakibine bile kat ve kat farkla birinci olarak ülkesine dönmüş.

  İlk zıpkınlarını gösterdi izlediğim programda inanılmaz ilkel zıpkınlardı.

  Aşağıdaki zıpkın da sanırım onun zıpkınlarından birisi ancak 1967 yılında birinci olduğu zıpkın daha da ilkeldi, tetiği yay değil lastikle bir kaç kere sararak sıkıştırmış ve destek kolu o kadar kısaymış ki zıpkın kurulu iken nişan aldığı zaman gerilen şişten dolayı tetiğin verdiği tepkiyi yenemeyip balığı kaçırdığı çok olmuş :)  Bunlar da bir kaç videosu, bütün bulabildiklerim bu kadar ve gerçekten çok etkileyici bir kişiliği vardı.

  En üzüldüğü şey ise benim gençliğimde çok az gelişmiş teknoloji ile balık yakalardık ancak şimdi teknolojinin gelişmesi ile çok kaliteli ekipmanlarla dalış yapılıyor, balık popülasyonu da aynı oranda azalıyor olması imiş.


  Sağlıklı dalışlar.
  Konu rowdyseqo tarafından (https://zipkinci.com/member/33222-rowdyseqo Saat 09-06-2013, 03:25 ) değiştirilmiştir.


  Seçkin Bozdemir.

  09/1987 ?stanbul-Bak?rköy

 • #2
  Cevap: Özel bir kişi özel bir hayat JEAN TAPU

  Çok güzel bir paylaşım.Teşekkür ederim.

  Yorum yap


  • #3
   Cevap: Özel bir kişi özel bir hayat JEAN TAPU

   Paylaşım için teşekkürler.

   Yorum yap

   Hazırlanıyor...
   X