Duyuru

Gizle
No announcement yet.

İSKELE BABALARINA .....(PAYLAşIM)

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• İSKELE BABALARINA .....(PAYLAşIM)

insan; yaşadığı toplumun kültürü ile vardır. kültüründe yanlışları ayıklarsın yada kültürünü geliştirirsin ama başka kültürlere özenen olsa olsa eziktir. kendini bulamamış, kim olduğunu kavrayamamış insanlar her zaman batının kültürüne özenmiş, iki arada bir derede kalarak yaşadıkları ülkeyi ve kültürlerini beğenmez olmuşlardır.

almanyada bulunupta almanla evlenen ve çocuk sahibi olan bir çok insanın karısı ve çocukları, alman arkadaşları yanında türkiyeyi, islamı, ezanı, türk kültürünü karaladığına şahit oldum. güya kendisini onlarla bütünleştirmek ve çıktığı kabuğu beğenmediğini belirtmek suretiyle ayrıcalıklarını ortaya koyacaklar. bunlardan türkiyedede aramadığın kadar var. türk kültüründen, örf ve ananelerinden bir çırpıda kurtulmak isteyen türk insanları türkiyeye ne verebilirler? askerlik bile yapmak istemeyen gençlerimiz, dış ülkelerde yaşama sevdasına kapılmış, fırsat bulan gidiyor.

peki herşey paramı?
    bu ülkeyi kimler kalkındıracak?
    başkalarımı gelip bizim için çalışacaklar?

kendi tarihinden ve tarihimizde mihenk taşı olmuş şahsiyetlerden bihaber olan gençler, batının herşeyinden haberdarlar. sağda solda gençlerden sikayetçi olan ana babalar ise çocuklarına hiçbir nasihatte bulunmamakla birlikte daima şikayet etme teranesindeler. söylediğinde, "şimdiki gençlere bir şeymi söyleniyor" cevabı alırsın. o zaman doğur, koy cebine parayı, sal sokağa. evet yaptığımız bu.

ben, şikayetçi olunan hususlarda tek suçluyu ana-babalar olarak görüyorum. ana-baba olmak zor iştir. iskele babası yada deniz anası olmaksa gayet kolaydır. ilişkiye girersin, bebek olur, seversin, büyür, cebine koyarsın parayı yallah salarsın sokağa. ya iskele babası olursun yada deniz anası.

çocukken yanında gezdirirken cips paketini sokağa attığında uyarmazsın
    küfür ette amca bir duysun dersin, küfrettirirsin
    şımardığı zaman sen dahada şımartırsın
    okula gönderdiğinde öğretmenin başına bela kesilir, adamın işine karışır, öğretmenlikten bezdirirsin
    kavga ettiğinde hep döven olmasını istersin, kavga etmemesini ikaz etmezsin
    büyüklerin yanında oturmasını kalkmasını bile öğretmezsin, misafir geldiğinde çocuğun gelir misafire tekme atar, tükürür
    ne dinini öğretirsin ne kültürünü öğretirsin
    biraz büyüdüğünde tamamen alakanı kesersin, kendi başına buyruk olur laf söz dinlemez
    anasına "ulan", babasına "yürü git ya" der
    sağda solda evlatlarından şikayete başlarsın, kulağına gider sana düşman olur
    listeyi uzatmak mümkündür

evlenecek ve çocuk sahibi olacaklara tavsiyem, bunları yapacaklarsa cidden gitsinler kuş-kedi, köpek beslesinler ....

................................................

Yorum yap

Al bendende o kadar.Ağzına sağlık

Yorum yap

Doğru söze artık eklenecek birşey yok.Katılıyorum..

Yorum yap

Spearo Nickli Üyeden Alıntı
          Öğretmenlerimden biri lisede kızdığı zaman "5 dakikalık zevkin ürünleri" derdi.
          Çocuk yetiştirme sorumluluğu hakikaten ciddi iş.
          Sen Bornova Anadolu Lisesinden mi mezunsun?

Yorum yap

güzel bir yazı. teşekkürler..

Yorum yap

........................................

Yorum yap

gönen başer Nickli Üyeden Alıntı
                Öğretmenlerimden biri lisede kızdığı zaman "5 dakikalık zevkin ürünleri" derdi.
                Çocuk yetiştirme sorumluluğu hakikaten ciddi iş.
                Sen Bornova Anadolu Lisesinden mi mezunsun?
                İstanbul Saint Joseph
                Bizde de aynısını söyleyen bir hoca vardı da...

Yorum yap

cocuk yetiltirme ve onun geleceğini hazırlama tamamen sorumluluk işi

bir cocuğu dünyaya getirmekle iş bitmiyor geleceğini ve nasıl bir birey olacağınıda planlamak gerekiyor.

ben Türkiye standartlarında eşiminde çalışması ile birlikte ortalama bir hayat sürdürebilmeme karşın 2 cocukla olayı bitirdim daha düşük gelir grubu olan kişilerin 5,6,7,8, çocuğu nasıl dünyaya getiriyorlar hayret ediyorum.

Televizyonda görüyoruz cadırda yaşıyorlar kış kıyamette cocuklar yanlıyak geziyorlar ve anne baba ne yapalım dünyaya gelen büyür diyor ve kadın hamile???

bu tip insanlar nasıl bir gelecek verecekler?

erdemli bir insan yetiştirmek için illa ki paranız olması gerekmez ama maddiyet olmadanda cocukları okutup iyi bir gelecek hazırlamanız mümkün değil haksızmıyım?

Yorum yap

Nejat Bey çok doğru yazmışsın.Ağzına sağlık.Çocuk sokakta yüzüme baka baka ööohahaktuuh diye yere tükürüyor ve üstüne basıyor.Çünkü
                    babası da aynı şeyi yapıyor. Çocuğa hiç bir zaman evladım uluorta tükür
                    mek ayıptır.Hem de mikrobik bir olaydır.İnsana yakışmaz dememiş.Üstü
                    ne basması da kabahatini gizleyen kedi misali bir çeşit ironik toplum
                    bilinci göstergesi olmalı!!!Yediği/içtiği şeyin kutusunu/çöpünü çöp kutusuna
                    atmasını öğütlemek yerine yol kenarına fırlatıp atarak çocuğuna modellik
                    ettiğine emin olabilirsiniz.Çocuk yine babasından örnek alarak elindeki
                    tespih bozması zinciri,toplum içinde kimseye saygı duymadığını vurgular
                    biçimde sallamakta;kollarını geriye atarak belindeki kemere sıkıştırılmış,
                    kelebek ya da sustalı çakıyı sergileyip kendisine bulaşılmamasını lisan-ı
                    hal ile tavsiye etmektedir.Toplumsal eğitimin kaynağı ailedir. Asıl suçlu o değil ebeveyni gibi görünse de asıl suçlu cahilliktir dostlar.Saygılar.
                    Selim

Yorum yap

tebrıkler guzel bır yazı..

Yorum yap

Nejat bey size gönülden katılıyorum, fakat bir yerden sonra kontrol aileden çıkıyor(çıkmasa bile azalıyor) ve okul devreye giriyor. İzmirde bence aynıdır, istanbulda artık ortaokul öğrencileri bile esrarı, hapı sıradan sayıyor. Çoğu racon peşinde, kız çocukları bile kopmuş, öğretmenler büyük şehirlerde günü ve kendilerini kurtarma peşinde.Onlarında durumları malum. Yani konu aileden çıkmış ve toplumsal bir çöküş halini almış. bu ülke için ölecek insan bugün yinede bulunur, 20 sene sonra bu yetiştirilme tarzı ve hergün değişen eğitim sistemi, tv lerden pompalanan saçmasapan yoz kültür, karaktersizlik ve döneklik üzerine kurulu hayat felsefelerinin, saçma sapan giyim ve konuşma tarzı,
                        bu ülke insanları milli kimlik ve kültürüne sahip çıkıp, satılan ruhunu tekrar geri almak zorundadır ve bence tek kurtuluşumuz budur, yoksa yıkılan 17. türk devletinin bireyleri olacağız, bence.
                        Bal?k ça??rmay? bilmem, onlar beni ça??r?r

Can ARSLAN ?stanbul 13/11/1971

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                        X