Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Deprem-Özeleştiri

Gizle
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Deprem-Özeleştiri

  Can sıkıcı bir konu ama olsı bir depreme karşı hangimiz ne önlem aldı.
  Sanırım hayatı,hayatımızı pek önemsemiyoruz.Dilerim gelecek cevaplar beni utandırır.


  12 KASIM 1999 Üzerinden 6 koca yıl geçti.2191 gün içinde ne yaptık?Aşaıda uzun bir liste var.Okuyunca utandım,zira ben bunların çoğunu yapmadım.Enazından herkes her odaya 5 lt su koyabilir.Göçük altında su ve insan sağlam kalırsa yaşama şansını nekadar artacağını bir düşünün.

  Dpremsiz sağlıklı günler dileğiyle.


  Deprem Öncesinde Yapmanız Gerekenler

  1.Önceden hazırlıklı olmak hayatınızı kurtarabilir. Bunun için, olası bir depremden önce Acil Durum Planınızı yapın ve bu planı aile fertlerinize ve yakınlarınıza öğretin. Planınızın tatbikatını ailenizle veya komşularınızla birlikte yapın. İşbölümü yapın. İhtiyaçlarınızın listesini çıkartıp, temin edin.
  2.Ağır beyaz eşyayı, mobilyayı, mutfak ve kitap raflarını düşmeyecek şekilde duvara vida yardımı ile sabitleyin.
  3.Olası bir depremde, çıkabilecek olası bir yangın için Yangın Söndürme Cihazı bulundurun ve bu cihazın kullanımını öğrenin ve ailenize ve yakınlarınıza öğretin.
  4.Herhangi bir yaralanma, bayılma, şok olaylarında neler yapılması gerektiği konusunda ilkyardım bilgilerini öğrenin ve yakınlarınızı bu konularda eğitin. İlkyardım Çantası hazırlayın.
  5.Deprem sigortası konusunda sigorta şirketleriyle görüşüp, ev ve ev eşyalarınızı depreme karşı sigorta yaptırın. Bu davranış, deprem sonrası maddi kaybınızı karşılayacaktır.
  6.Deprem olayı bittikten sonra, yanınıza almanız gereken önemli evrak, para veya eşyalarla birlikte dışarıya çıkmanın planını ve bunun tatbikatını yapın.
  7.Değişik mekanlarda depreme yakalanacağınızı varsayarak, o mekana göre deprem anında neler yapılması gerekiyorsa o bilgileri okuyup öğrenin, yakınlarınıza da anlatın.
  8.Ailenizle dışarıda bulundukları süre içerisinde iletişim kurabilmeyi düzene koyun. Olası bir depremde aile bireylerinin birbirlerine ulaşamadıkları durumlar için alternatif buluşma yerleri belirleyin.
  9.El altında kurutulmuş, bozulmayan yiyecek ve su bulundurun.
  10.Deprem sonrası radyo, el feneri gibi cihazlara ihtiyacınız olacaktır. Bunların pille çalışır olmasına dikkat edin ve yetecek miktarda pil alınız. Yanınızda acil telefon numaralarını, telefon kartı veya jeton bulundurun.
  11.Aile üyelerinize; doğalgaz, su vanasının ve elektrik şartelinin yerleri ve kapanış şekillerini öğretin. Deprem anında bu cihazları etkisiz hale getirmeyi öğretin. Tatbikatını aile bireylerinizle birlikte yapın.
  12. Depremde evinizin çökebileceğini hesaba katarak, evin en güvenilir bölümü tespit edin. Bunun için yatağınızın iki yanına tahta sandıklar yaptırmanız ve içlerini kitapla doldurmanız yararlı olabilir. Kitaplar büyük bir ağırlık altında ezilmeyecek, etrafına saracağınız kalın ip sandığın patlamasına engel olacaktır. Sandık yoksa yatağın kenarına veya yanına yan yatarak cenin pozisyonunu alma tatbikatını yapın.
  13.Kıymetli evraklarınızın (tapu, pasaport, nüfus cüzdanı) ve faturalarınızın (elektrik, su, telefon, doğalgaz) noterden onaylı birer fotokopilerini bir yakınınızda muhafaza ettiriniz.

 • #2
  Ne kadar yazık ki 3 veya 4 maddeyi tam olarak yapmışımdır.

  Yorum yap

  Hazırlanıyor...
  X