Duyuru

Gizle
No announcement yet.

SÖMÜRGE KAFALIMI, ÖZENTİMİ yoksa YALAKAMIYIZ?

Gizle
Bu konu kapalıdır.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• SÖMÜRGE KAFALIMI, ÖZENTİMİ yoksa YALAKAMIYIZ?

Yahu ne bu? Bir yabancı kelime kullanma modası almış başını gidiyor!
    Bilmem ne TEAM, kıyafetlerin %90'ının üzerinde scuba, apnea, balıkların isimlerinde böyle zaman zaman latinceleri. Çok larç bir insanım! Ya şimdi "larç" mı yazmalıyız "large" mı? Daha mı havalı oluyor nedir? Hayır forumda Türkçe bilmeyenler olsa anlayacağım da bu kadarı da yuh be kardeşim!
    Herhalde bire bir Türkçe karşılığı olan kelimelerin yerine yabancı karşılıklarını kullananlar "havalı" görünmek yerine aciz, zavallı ve acınacak hale düştüklerini farkedemiyorlar olsa gerek. Çünkü bu kadar yabancı kelimeyi sadece, tarihlerinin bir bölümünde sömürge olarak yaşamış milletler kullanır. Mesela zamanında Fransız sömürgesi olan Kuzey Afrika ülkeleri. Gidin bakın Libya'da Cezayir'de falan halkın önde gelen sözde "aydın"ları hep fransızca konuşur. Aynı şey, S.S.C.B. ye hayran, fakat Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan gibi ülkelerde yaşayanlarda da vardır; onlarda da Rusca konuşuşmak bir klas gibidir. Veya Güney Afrika Cumhuriyeti, orada da ingilizce!
    Peki biz niye böyle şanlı bir tarihe sahipken, küreselleşen dünya yerine "globalleşen" kelimesi, veya filmin prodüktörü / filmin yapımcısı, ben spikeriniz / ben sunucunuz vs. vs. vs. binlerce...
    Hakikaten sömürge kafalımıyız, özentimi yoksa "barbar Avrupa" yalakasımıyız?

Coşkun Oğuz bey ben bunu daha öncede bir yazımda belirtmiştim ama kimse umursamadı açıkçası o yüzden hiç parmaklarınızı yormayınız , ne de zamanınızı boşa harcayınız, ne de boşuna münakaşaya girmeyiniz.

Saf Türkçe kullanmak yerine aralarda kasıtlı olarak kulağa hoş geliyo diye gösteriş amaçlı ingilizce kullanan kişilerin büyük bir çoğunluğunun ingilizce dil bilgileri olmadığını, ingilizce bilmediklerini çok gördüm.
    Arkadaşım, madem ingilizce bilmiyorsun, neden Türkçeni de bu kelimeleri kullanarak daha da anlamsızlaştırıyorsun...

Saygılar.

Yorum yap

topik hakaret icerdıgı ve politık oldugu gerekcesıyle form kuralları geregı tarafımdan kılıtlenmiştir

Yorum yap

kubılaycıgım haklısın ama ben actım. kusura bakma.

coskun bey yazınız bıraz genıs kapsamlı olmus. cogu kelıme yabancı dılden geldıgı ıcın genelde dıl kurumunun karsılık verdıgı kelımelerı takıp edemıyoruz. o yuzden cogu kelımeyı bu yuzden kullanıyoruz. belkı haklısınız ama tum dunyada sızınde orneklerını verdıgınız gıbıdır bu ıs,bızımde ulkemızde de oldugu gıbı.

yazınızı duzeltıp bıraz daha ılımlı olmanızı beklerım acıkcası.

Yorum yap

şeref abi benim açıkçası karşı olduğum kesim takip edemiyen kesim değil(çünkü ben de takip edemiyorum), mevcut Türkçe kelimeler yerine araya İngilizce kelimeleri koyup kendine ilginç bi hava veren insanlara karşıyım (anlatabiliyormuyum bilmiyorum)..Ve bu kişiler bir Turist te değiller hani Turistler yarı İngilizce Türkçe karışık konuşurlar. Bu kişilere İngilizce birşey sorun cevap veremiyorlar bilmiyorlar çünkü..
          Ayrıca uyardığınızda size felaket fırça atabiliyorlar. Ben eminim sırf bu yazı yüzünden bile insanlar düşman olabiliyor. Sadece hatırlatma yaparız sohbet amaçlı...Yoksa herkes herşeyi yazıp konuşmakta özgür bu ülkede.

Örnek Ajda pekkan (Kendisi Yarı ingilizce Yarı Fransızca Türkçe karışımı bir Lisan kullanıyor)

Yorum yap

Ajdayı derneğe üye yapalım.

Yorum yap

tolga,
              beyazıt ozturkun bır tıplemesı var onun gıbı dıyorsun sanırım. anlıyorum. ama bastakı yazı bıraz genel kacmıs. bence.

Yorum yap

Dün mod arkadaşlardan rica etmiştim ilgili topiğe müdahele edilsin diye.Önce kilitlendi sonra tekrar açıldı.Ramazan dolayısı ile sitenin içine anarşi tohumu serpmeye çalışan bu yazıya herhangi bir cevap yazmıyorum.Bu tarz siyasi ve hakaret bazındaki topiklerinde açık tutulmasını doğru bulmuyor ve bu durumu kınıyorum.

Yorum yap

FRONTOZA Nickli Üyeden Alıntı
                  Dün mod arkadaşlardan rica etmiştim ilgili topiğe müdahele edilsin diye.Önce kilitlendi sonra tekrar açıldı.Ramazan dolayısı ile sitenin içine anarşi tohumu serpmeye çalışan bu yazıya herhangi bir cevap yazmıyorum.Bu tarz siyasi ve hakaret bazındaki topiklerinde açık tutulmasını doğru bulmuyor ve bu durumu kınıyorum.
                  sevgılı engın arkadasın yazısı bıraz agır kacsada anlatmak ıstedıgı seyın paladının soyledıgı sey olduguna ınanıyorum. anarsı ıle ılgılı bır yapı hıssetmedım. ama arkadas bu yazıyı yazıp 3-5 gun ıcerısınde tepkılere yanıt verıp te ne anlatmak ıstedıgını acıklamazsa. atılıp bırakılmıs,takıp edılmemıs bır mesaj oldugunu dusunup. sılınebılırde.

Yorum yap

Dostum şeref bu yazı ile ilgili bir yazı yazmayacağımı belirttim.Senin yazına yönelik cevabımı vereyim.(Sömürge,barbar avrupa,globalleşme,küreselleşme)Bu kelimeler zıpkıncı forumunun değil siyasi bir platformun tartışma konusudur ve burada yeri yoktur diye düşünüyorum.Bu kelimeler mitinglerde ve tv kanallarının haberlerinde ki ara sokak hareketlerinde kullanılır.Daha fazla da uzatmak istemiyorum sizlerin bu konuda ki hassasiyetinizin devamını dilerim.

Yorum yap

Kusura bakma canım kardeşimde, bu kelimeler 24 saatlik yayın yapan sıradan bir televizyon kanalından tutda, en yüksek satış rakamlarına ulaşan herhangi bir günlük gazetede de yüzlerce kez karşına çıkar.
                      Ne anarşisi be? Yuh artık!Bence senin o kelimeyi kullanman hoş olmuyor. Kastettiğim konuyu diğer arkadaşlar gayet güzel anlıyor. Değindiğim konu normal bir insan için çok basit; neden yabancı dilde konuşuyoruz? Bunda ne anarşi var, ne de politika! Gayet açık, gayet samimi, ve gayet dürüst bir yorum! Forumunda "sohbet" bölüne yazılmış bir yazı. İster düşüncelerini yaz, ister yazma, ister yabancı kelime kullanmaya devam et, ister kullanma ama anarşi falan deme işte o yakışmaz!

Yorum yap

slm dun bu topıgı kıtlemem dekı ana sebep ıste bu ıdı engın ve coskun lutfen arkadaslar ozellıkle ıkınızıde bılıyorum ıkınızede bu tutum yakısmıyor mubarek ramazan gunu bırbırımızın gonullerını kırmayalım saygı sevgı ve anlayıs rıca edıyorum zıra bu konu hakkında engınvsenınlede ve coskun senınlede yazıstık saygılar

Yorum yap

Bu site bu şahsın yazılarına seyirci kalıyorsa buna söyleyecek cevap bulamıyoum.Art niyet var diye düşünüyorum.Kendisini muhattap alıp cevap yazmıyorum.Çünkü yazacağım cevap çok ağır olacak.Sıradan topikleri bile kilitleyen mod arkadaşlar bu duruma seyirci kalıyorlarsa bu olaya çanak tutmaktan başka bir iş yapmıyorlar diye düşünüyorum.

Yorum yap

Evet birde bu "Ramazan" konusunu anlamadım. Nasıl bir bağlantı kuruyorlar, ne alakası var benim dediklerimle?

Yorum yap

FRONTOZA Nickli Üyeden Alıntı
                              Çünkü yazacağım cevap çok ağır olacak.
                              İşte bu ayıp oluyor ama!

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X