Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Efsaneler 3 MİMAR SİNAN USTADAN MEKTUP VAR

Gizle
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Efsaneler 3 MİMAR SİNAN USTADAN MEKTUP VAR

  yakın bir zamanda , Süleymaniye Camii'sinin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı anlaşılmış. Eğer çözüm bulunamazsa, koca cami kısa bir zaman içinde yıkılacakmış. Caminin tüm taşıyıcı yükü kemerlerindeymiş. Bu kemerlerin ortalarında bulunan kilit taşları zamanla aşınmış. Ama elde yazılı bir proje olmadığı için nasıl değiştirileceği bilinmiyormuş.

  Hemen Türkiye'nin en yetkin mühendis ve mimarlarından oluşan bir heyet oluşturulmuş. Ortaya bir sürü fikir atılmış. Her kafadan bir ses çıkmış ama sonuç alınamamış. Tartışmalar sürerken caminin içinde büyük bir karmaşa sürüyormuş. Ülkenin çeşitli bilim kuruluşlarından bir sürü mimar, mühendis kemerleri inceliyormuş. Bu adamlardan biri ortalarda dolanırken, kazara, gizli bir bölme bulmuş. Bölmede, üzerinde eski yazı olan bir not varmış. Uzmanlara inceletilen kağıdın orijinal olduğu belgelenmiş.

  Bu kağıt parçası bizzat Mimar Sinan'ın imzasını taşıyan bir mektupmuş. Mektupta yazılanlar tercüme ettirilince ortaya şöyle bir metin çıkmış. "Bu notu bulduğunuza göre kemerlerden birinin kilit taşı aşındı ve nasıl değiştirileceğini bilmiyorsunuz." Koca Sinan, kademe kademe, kilit taşının nasıl değiştirileceğini anlatıyormuş. Heyet Sinan'ın söylediklerini aynen yapmış. Süleymaniye camisi böylelikle kurtarılmış. Bu mektup şu an Topkapı Sarayı'nda saklanıyormuş.

 • #2
  Bende Süleymaniyenin kubbesi için yapılan integral hesabının şimdi bile çözülemediğini duymuştum...
  Hatta sanırım yine forumda okuduğum bir yazıda...
  Japon bir turisti Süleymaniye 'de kubbenin altında yerde yatıp kendi kendine birşeyler sayıklarken görmüşler. Bir şey olduğunu sanıp yardım için yanına gitmişler.Adamın sağlık durumunun iyi olduğunu görmüşler.Ve turisti içerden çıkarırlarken adam hala " imkansız, imkansız, bu binanın ayakta durması imkansız " diye sayıklıyormuş..

  Eeeeeeeee boşuna " Koca Sinan " dememişler...
  SURWOOD AH?AP ZIPKIN
  Birol ?ENKUL - 1974
  [email protected]
  0 554 267 93 73

  Yorum yap


  • #3
   Nejat,selam.bildidiğim kadarıyla Sinan bu notları kemerin tam ortasındaki son kilit taşını takmadan önce koyarmış.konuyu çok güzel anlatmışsın.Silivri den her geçişimde,yaptığı ve halen kullanılan köprüyü görüp rahmetliyi anarım.

   Yorum yap


   • #4
    büyük ustanın adetiymiş bu not bırakma hikayesi..
    her eseri için bırakmış belli yerlere bu notlardan ...ilerdeki kuşaklar yararlansın, tamir yapsın diye.

    Görüyorsunuz değilmi neden BÜYÜK USTA MİMAR SİNAN dendiğini.....

    Yorum yap


    • #5
     agzına saglık abı boyle bılgıler hoş herzaman cepte olmalı sagol abı emek vermıssın saygılar

     Yorum yap


     • #6
      Bunu daha önce de duymuştum.... Keşke efsane değilde gerçekliğinden emin olsak .... Ama çok hoşuma gitmişti.... Bu kadar zeki , ileri görüşlü bir insan olması ne müthiş.... Eserleri insanı hayrete düşürüyor.... Tabiii konunun uzmanları daha güzel fikirlerle daha sağlıklı yaklaşabilirler....

      Yorum yap


      • #7
       Eldeki imkanlarla,teknolojiyle nasıl yapmış o camileri,binaları hiç anlamış değilim :!: :roll:

       Yorum yap


       • #8
        muhteşem

        Yorum yap

        Hazırlanıyor...
        X