Duyuru

Gizle
No announcement yet.

sularımızda manta gördünüzmü?

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• sularımızda manta gördünüzmü?

3 yıl önce eğitim aldığımız kurumun her sene geleneksel olarak kursiyeler arasında yaptığı zıpkınla balıkavı yarışmasına katıldım.
    yer saroz erikliden biraz ötedeki yayla sahili civarı biryerdi. kıyıdan yaklaşık 300 metre civarı uzaklıkta 7-10 metre derinlikte idim. birden orta suda yüzen vatoz türevi birşey gördüm. kanat aralığı 1.5 metre vardı. ilk anda irina sanmıştım. dikkatli bakınca irina olmadığını kanatlar sivri olmasına karşın fulyada olmadığını anladım. çünkü ağız kısmında mantaya özgü iki adet yandan ağıza doğru uzanan uzuv mevcuttu. eğer mantaysa sanırım o boyuta göre yavru olup şaşırıp sularımıza girmiş olmalı. şimdiye kadar kime sorsam sularımızda manta görmedikleri söylediler. belkide sadece mantaya benzeyen kendine özgü bir türdü ne dersiniz.

Çeşme yaz dalışlarımdan biri .ortalama 4-5 metre derindeyim ve elimde sadece fotoğraf makinem.onunda son pozunu çektim çıkıcam.bir anda o yaz güneşi kayboldu.ben ne oldu derken üzerimden 2 metre büyüklüğünde vatos -manta karışımı ortalama 2 metre incecik kuyruklu suda sanki uçarcasına kanat çırparak bir yaratık geçti.tam şaşkınlığım geçti derken sol yanımdan 3 tane daha geçti.suyun altında agaşonda bile kalmadım bu kadar.ama her dalgıcın görmesini isterim.süper bir andı.

Yorum yap

mantada ağız bölgesinde 2 uzuv vardır gördüklerinde varmıydı

Yorum yap

Ünsal bey manta dediğiniz nedir.Eğer sitedeki tuzlu su balıklarında gördüğümüz vatozsa silivride çok var.

Yorum yap

dediğiniz buysa mantadır..
          Engin ÜNAL
          Bodrum-Turgutreis
          Boom Cafe&Bar
          SSI Freediving Instructor Level 2
          React Right Instructor

Yorum yap

erıklının karsı tarafında semadırek adası cevresı ve dedeagac (enezın sol tarafı) nda gorenler var. bızım kıyıyada arada gelıyor olabılır. bodrumda ırına ve fulya bocana var. sarozda ben daha gormedım.

Yorum yap

Bildiğim kadarıyla Türkiye karasularında manta bulunmuyor.Ama büyük vatozlardan bende çok gördüm irina ya da kazık kuyruk diyorlar...

Yorum yap

Evet, fotoğraftaki manta. Ben hiç görmedim. Denizlerimizde olsa scubacılar fark ederdi, hadi onların gözünden kaçsa bizim balıkçıların ağlarından hiç olmazsa bir tane çıkardı.
                "Totally Addicted To Bass"
                Av.Mustafa PAKER (1980) - Göztepe/?ZM?R

Yorum yap

Yok buysa ben görmedim.

Yorum yap

evet baştanda belirrtiğim gibi ağız civarındaki iki uzantı mevcuttu. başka balıkta yoksa yoksa bu uzuvlar manta idi.

Yorum yap

geçen sene burakla bozcadada yaptıgımız bir dalısta cok iri bir hayvan 10 mt önümüzde kumun üzerinden kalkıp önmüzden geçti, kanat açıklığı 1,5-2 mt civarındaydı gibi ama şimdi ağız yapısını tam hatırlayamıyorum, belki mantada olabilir. Ama işin güzel tarafı yaşanan olaydı.
                      Burak hemen altımda zeminde bir eriştelikte agaşona yatmıştı ve bende yüzeyde sıramı beklerken onu ve çevreyi izliyordum, hayvan onun görüş alanında değildi, kalkıp hareket etmeden az önce altımdan geçen bir akya sürüsüne atış yapıp birini henüz vurmuştu ve toparlanıp çıkmak üzereydiki karşısından hayvan geçince şaşırmasını görmek eğlenceliydi.
                      Gerçekten böyle iri hayvanları görmek güzel oluyor hele suda çok berraksa... :) :)

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                      X