Duyuru

Gizle
No announcement yet.

zıpkınla avcılığa serbest bölgeler

Gizle
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • zıpkınla avcılığa serbest bölgeler

  Arkadaşlar ben balıkesir altınoluktan mehmet. Benim sorunum zıpkınla dalış için hangi bölgelerin yasak olduğunu ve gerekçesini ( Tarım Köyişleri Bakanlığı, Jandarma Kom., SCSPF vb. ) öğrenmek istiyorum. Altınoluk görüştüğüm bazı arkadaşlar dalışın yasak olduğunu söylüyorlar. Assosa da gidiyorum ama kimse böyle yasaktan falan bahsetmiyor. Bilgisi olupta paylaşmak isteyen arkadaşlara önemle duyurulur.

 • #2
  bu başlığı kanunlar ve tüzükler bölümüne taşı istersen.Zaten baya tartıştık bunları orada.

  Yorum yap


  • #3
   senin orada assos harabeler ve ayvalıktaki maden adası dalışa yasak diğer yerler serbest. bölgede jandarma varsa onlardan yardım alabilirsin

   Yorum yap


   • #4
    Sayın earthquake bey aslında sahil guvenlık komutanlıgının belirtmiş oldugu dalıcı sınıfına gırmemekteyız yanı aletsız olarak nefesle dalıyoruz bu konudada bizim için yasak konusunun normalde mevzu bahis olmaması gerekmektedir(kimse 40 metredeki batıga inip amfora cıkartamaz veya buna gucu yetmez) o yuzden dalısa yasak bolge tabırı garıp kacıyor bu bolgeler sadece aletlı olarak dalıs yapanlar için yask bolgelerdır.......tabi bu sadece dusuncede kalmakta,bu yuzden kurulan dernegımızın bu konuda gırısımler yapması ıcın sızlerın desteklerınızı beklemekteyız.......

    lutfen profıl bolumunden imza kısmına ısım soy ısım ekleyın...

    Yorum yap


    • #5
     yücel özen yanıldığınızı belirtmek durumundayım. sgnin yayınladığında aletli dalıştan değilde sportif dalışa kapalı alanlar diyor. bende üzgünüm senin dediğin gibi olsaydı keşke ama durum bu.

     Yorum yap


     • #6
      dün boat show dwnizcilik fuarındaydım ve serbest dalış dergisinin yayımcısı Zeynel beyle bu konuyu konuştum.derginizin ileriki sayılarında dalışa yasak yerlerin bir haritasını yayımlasanız nasıl olur dedim oda öyle bir genelleme yok ki dedi.sit alanları haricinde hiçbir yer dalışa yasak olmadığını söyledi.Bunun dışında bazı yerler sit alanı olmadığı halde yasak konuluyo.bu olay ise tamamen o bölgenin sahil güvenlik biriminin çeşitli nedenlerle uyguladığı yasakllar.yani bir dalış yerinde o sene dalış yapmak yasaksa belki 2 sene sonra böyle birşey söz konusu değil.bu olay tamamen oranın sahil güvenlik biriminin insiyatifine bağlı.Yani açıkcası şuralar dalışa yasaktır ve buralar dalışa uygundur diye bir harita veya genelge çıkarmak söz konusu değildir.fakat bu yüzdende çok yanlış olaylar yaşıyoruz,istanbuldan kilometrelerce uzakta biryere kalkıp gidiyosunuz ve orada yasakla karşılaşıyorsunuz.bu piskojiyle yapılan dalıştan zaten hayır gelmiyo.arabada daha giderken yaşıyabileceğiniz problemlerle boğuşmaya başlıyosunuz.bu kimsenin istemediği bir olay tabi.Fakat sinir olmaktan başkabirşey elden gelmiyo.Belki bir dernek çatısı altında toplandığımızda biraz güçlenip üzerimizdeki bu olumsuzlukları biraz dağıtrabiliriz ve sesimiz birazdaha yükselir.

      Yorum yap


      • #7
       sg komutanlığınca yayınlanmış yasak yerler belli. forumlara bakın ilgili yazılar bulacaksınız. pdf dosya halinde mevcut. bulamazsanız 6 mb tutuyor yollarım.

       Yorum yap


       • #8
        Ünsal bey sahil güvenlik sitesindeki bölümde yasak alanlar sit alanlarınıda gösteriyor elinizdeki pdf dosyası bu bakımdan yanıltıcı olacaktır.Sportif olarak bizlere yasaklanan bölgeler 36/2 sirkülerde açıkça belirtiliyor.

        Sahil güvenlik sayfasında aletli aletsiz dalışın tanımı bu şekilde yapılmıştır. detaylı bilgi için http://www.zipkinci.com/forum/viewtopic.php?t=1259 ilgili topikten incelene bilir.


        Tanımlar
        Madde 4 - Bu Yönetmelikte yer alan;


        a) Aletsiz Dalış : Dünya sportif eğitim standartları çerçevesinde hiçbir hava kaynağından faydalanmadan, teknik kuralları uygulamak suretiyle sualtına inmeyi yüzmeyi ve mümkün olduğunca sualtında kalmayı sağlayan dalışları, (ABC dalışları, Skin diving)

        b) Aletli Dalışlar : Dünya sportif eğitim • standartları çerçevesinde su üstünden beslenme yapılmadan (nargile gibi), sadece hava doldurulmuş tüpler ve çift kademeli regülatörler kullanarak derinlik limiti 30 m. (eğitim esnasında maksimum 42 m.) olan, dalma esnasında kesinlikle dekompresyonsuz yapılan dalışları,ifade eder.

        Yorum yap


        • #9
         Selçuk sit alanları aletli dalışa yasaktır. Aletli aletsiz tanımı yukarıdaki şekilde sahil güvenlik sayfasında açıklanmıştır.Sahil güvenliğin uyguladığı yasaklar kişi için tehlikeli olabileceği düşünülen bölge yasaklarıdır .

         Yorum yap


         • #10
          Muzaffer KOÇ Nickli Üyeden Alıntı
          Selçuk sit alanları aletli dalışa yasaktır. Aletli aletsiz tanımı yukarıdaki şekilde sahil güvenlik sayfasında açıklanmıştır.Sahil güvenliğin uyguladığı yasaklar kişi için tehlikeli olabileceği düşünülen bölge yasaklarıdır .
          merhabalar .Türkiyede nedense sahil güvenlik denizlerde çok özel satülü gibi bir durumla karşılaşıyoruz.Geçende bu alteli ve aletsiz dalış mevzunu konuşmuştuk.(her ne kadar bazılarımız böyle bir sınıflandırma yok desede).Sirkülerlerle tc kanunlarıyla belirlenen haklarımıza göre bize özel durumlarla kapatılan yerler hariç(ki buralarda yüzmek bile yasaktır)her yer serbest olmalı.Ama sahil güvenlik her gün yeni yasaklar çıkarıyor.Size en son olayı anlatayım.İnternetten çeşitli yazışmalar ve görüşmeler neticesinde kültür ve turizim bakanlığı ve tarım ve köyişleri bakanlığından aldığım yazılarla büyük bir hevesle daha önce binbir sıkıntı ile daldığım alanya kalesinin etrafına dalmaya gittik.Ne olur ne olma zdiye sahil güvenliğe bir soralım dedik.Tabi hemen bize yasak dediler.Zaten zıpkını duyunca maşallah bizlere yunan askeri gibi baktılar.Tabi ben itiraz ettim (sanki dinliyecekler gibi).Dedim burada herzaman dalış okulları turist daldırıyor.Buseferde o dalanlara yeni statü getirdi.Onlar TURİZİM DALGIÇLARIYMIş.Yasak bölgeye dalabiliyorlarmış.Dedim onların daldığı heryer bize serbest bu seferde bana FOK yasağı çıkardı.Çok ilginç bu tüplü dalgıçlar hem dalabiliyo hemde daldıkları yer fok mağrası etrafı....
          Sizin anlıyacağınız zıpkıncıları suya sokmamak için elinden gelenleri yapıyorlar.Tabi bendne kaçak avcılık hakkımı kullanarak aslında bana serbest olan yerde kaçak dalıyorum.

          Yorum yap


          • #11
           Selçuk bu belirtilen alanlar aletli dalıs için yasak oldugunu hepimiz biliyoruz ama bazı yerler var her turlu dalıcıya yasak buda orada dalanların saglıkları için buda bogazlar felan gıbı.Sit alanında serbest dalıscı dalar ve av yapar cunkı su altında kalınabılecek sureler bellı sıt alanındakı aletlı dalısın yasak olması sadece hırsızlıgı engellıyebılmek ıcındır.Eskiden bununda savunmasını yapıyorlardı işte suda 2 dakıka nefes tutan adam var oda isterse calar dıye(tabı bu sacma hırsızlık yapan nefesle dalmaz).Dernekleşmedeki macımız bu tur sorunlara egılmek ve cozmek dernek calısmalarına artık destek beklıyoruz...............

           Yorum yap


           • #12
            Kerem merhaba fokları rahatsız etmek her dalgıç için yasak zaten 36/2 sirkülerde bizlere yasak olan alan fokların sıkça bulunduğu alan sahil güvenklik sayfasında turizim dalgıcı diye bir ayrım yok aletli ve aletsiz dakgıç var.

            Yorum yap


            • #13
             Kerem esasında bu aramızdan birinin don kişot luk yapmasıyla sona erecek elinde mahkeme kararı olan birimiz en sonunda hepimize örnek teşkil edecek.

             Yorum yap


             • #14
              Aynen oyle bı tane ornek olucak ondan sonra bı daha kımse zırvalamayacak...

              Yorum yap


              • #15
               burada bence çok büyük bir başıboşluk var.Her sahil güvenlik karargehındaki kişiler kendi istekleri ve balıkcıalrın tepkileri sonucu zıpkını istedikleri zaman yasaklıyabiliyorlar.askeriye diye kimsede birşey diyemiyor.Ben yazları şarköy ve civarında dalıyorum.ve daldığım mendireğin üzerinde sahil güvenliğin karargahı mevcut.oradaki askerler kendi kafalarına göre kimi zaman burada dalmak yask diyor kimi zamanda görmezlikten geliyo.bu işe bir kesinlik getirilse keşke.Artık dalışa giderken korka korka suya girmekten bıktık.

               Yorum yap

               Hazırlanıyor...
               X