Duyuru

Gizle
No announcement yet.

kulakta basınc eşitlemesi

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• kulakta basınc eşitlemesi

kulakta basınc eşitlemesi hakkında bir sorum olacak dalarken bir sorun olmuyor ayarlıya biliyorum (yinede anlatırsanız iyi olur az bir derinlikdeysem geğirmeye benzer bir hareket yapıyorum oyetiyor ama 5 mden sonra elimle burnumu tıkıyarak yapıyorum)asıl sormak istediğim çıkarken kulaklarımda ters bir basınç oluşuyor (sizdede oluyormu babama sordum bende belli belirsiz oluyor beni rahtsız etmiyor dedi)oluyorsa bunu nasıl gideriyorsunuz :?:

anlattıgın olayı bende yasadım.dalıs hocama derdimi anlattıgımda,satıhta kulak esitlemeye basla dedi(dibe dalma esnasında)aynen yaptım sorun ortadan kalktı(yanlısım varsa düzeltirseniz sevinirim)sağlıklı dalısşlar

Yorum yap

dalıştan önce çiklet çiğne dalarkende kulaklarda basınç hissetmeden açmaya başla

Yorum yap

Bu sorunu bende çok yaşadım.şimdi sorunumu bir nebze çözdüm gibi,şöyle yapıyorum.

1-Dalıştan önce deniz suyunu burnumdan cekerek önce güzel bir üst solunum yollarını temizliyorum.

2-Birde ünsal karrdeşimin söylediği gibi kulaklara basınç gelmeden belimi büktükten hemen sonra kulaklarımı eşitliyorum ve basıncı yemeden eşitlemeleri yapmaya çalışarak aşagı iniyorum.

3-Dalmaya başlarken önce 5-6m gibi derinliklerde agaşon yapıp kulaklarımı eşitleyene kadar tekrarlıyorum.

4-Derin dalışlarda yüzeye geldiğim de mutlaka kulaklarıma bir kez eşitleme yapıyorum.

Umarım sana da faydası olur.

Yorum yap

tevfik Nickli Üyeden Alıntı
          4-Derin dalışlarda yüzeye geldiğim de mutlaka kulaklarıma bir kez eşitleme yapıyorum..
          bende orayı yapamıyorum herhalde nasıl eşitkiyorsun nefesi gerimi çekiyorsun :roll:

Yorum yap

en basitini kullan sadece burun tıka. baştan 2-3 sefer 3-5 metrelik alıştırma dalışı yap sonra kulaklarda acıyı hissetmeden aç

Yorum yap

kulak eşitleme mevzuu ilk önce zıpkınsız olarak sadece antreman dalısı yapılarak kendi kendine beynin arka lobunda yer etmesi saglanmalı.Cünki balık, mera durumu dalıs heyecanı bu ıse yenı baslayan arkadaslar için bazı yapılması gerekenlerin gerekli zamanda yapılmaması durumunda olabılıcek terslıklere hazır olması gerekmektedır..........

1.Geniz temizlemek iyi bir baslangıc cünki tıkalı burun ve sinüsler kulak esıtlemede sorun yaratabılır.

2.Dalısa baslar baslamaz kulak esitleme yapılması ve derin yapıldıkca buna devem edilmesi gerekmektedir....

3.Satıhta(su dısında) kesinlikle antreman niteliginde dahi olsa kulak esitleme yapılmaması gerekıyor. bu konuyla ılgılı genıs bılgıyı jac boeno nun su altı avcılıgı kitabında bulabılırsınız....

Yorum yap

arkadaşlar sağolun fakat genelde dalarken kulak eşitlemesinden bahsetmişsiniz (en azından ben öyle anladım)dalarken eşitlemede bir problem yok ama satıha çıkarken dışarı dogru bir basınç oluyor (dalarken oldugu kadar kuvvetli değil ama rahatsız ediyor ve nekadar derine daldıysam okadar fazla oluyor)

Yorum yap

Dostum bu olay tamamen bahsedilen olaylarin disinda kulaklari tam esitleyememenden kaynakli. Ayni problem bende de vardi, dalarken esitliyorum saniyordum fakat sonra anladim ki esitleyemiyormusum.

Temizlik, esitlemeye ilk metrelerde baslamak ve once 3-5 mt arasi dalislar yapmak sorununu giderecektir.

Yorum yap

bır muddet sonra esıtleme gereken derınlıgınızı bulursanıs ınmeden degıl ındıkten sonra esıtleyebılırsınız. ben dalıs durumuna gore. 8 mt cıvarlarında esıtlıyorum ama sık dalıslardan sonra 2 saatlık bır dalıs sonu bu 3-4 mt lere dusuyor. ne kadar gec esıtlersenız hava performansınızdan o kadar az kaybedersınız. :)

Yorum yap

Orta kulak iltahabı yaşayan arkadaşlar var mı?Daha doğrusu 10 dalıştan sonra kulaklarımda kısmende olsa orta kulak iltahabı başlangıcını yaşıyorum.Bazı solüsyonlar kullanarak idare ediyorum.Benim yaşadıklarıma benzer şeyler yaşayan arkadaşlar var mı? fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim..
                      Onur KÜÇÜKMEM??O?LU
                      ?ZM?R

Yorum yap

sevgili Mığrı,

Tabiiki nefesimi geri çekmiyorum satıh ta nefesi boşalttıktan sonra burnumu tutarak normal bir hava göndererek yapıyorum.Bunu ben hep yapıyorum ve rahat olduğumu hissediyorum. sevgili Boneo nun tavsiyelerini de okudum,ayrıca kimseyle bu konu da tartışmaya girmek istemiyorum sadece kendim bu sorunumu nasıl aştığımı paylaşmak istedim.

Saygılar.

Yorum yap

Merhaba Arkadaşlar,
                          Kulak eşitleme konusunu çok ciddiye almak gerekiyor. Aramızdaki doktor arkadaşlar çok daha detaylı bilgi vereceklerdir.
                          Satıhtaki bir bar basınç, suyun yoğunluğundan dolayı ilk metrelerden itibaren havadaki gibi milibarlar seviyesinde değil 10 metrede 1 bar seviyesinde hızla artar. Dış basınç artmaya başladığı anda, kulak zarımız da bu basıncın artışına oranla içeri doğru kavislenir. Bu değişikliği çok hafiften şiddetliye doğru giden bir ağrı ile hissederiz.
                          Ancak ağrı hissi bir tepkidir, yani kulak zarımız basınca maruz kalmıştır ve hemen eşitlenmesi gerekir. Eşitlemede gecikmek veya problem olduğu halde devam etmek ciddi sorunlara neden oluyor.
                          En sık sorun üst solunum yollarının çeşitli nedenlerden dolayı enfekte olması. Eğer kronik bir problem değilse dalış öncesi denizde yıkayın. Sümkürmek yerine burnunuzu kuvvetle çekip ifrazatı ağız yolu ile dışarı atmak daha iyi.
                          Eşitleme yapmak için frenzel veya valsalva yapıyoruz. Her iki yöntemde de amaç, östaki yolu ile içeri doğru kavislenmiş olan kulak zarına hava ulaştırıp, eski haline getirmektir. Genellikle enfeksyon veya nadiren başka sebeplerle östaki kanalı açık değilse kulağımızı eşitleme sorunu yaşarız.
                          Sn. Özyurt’ un şikayeti de aslında aynı nedenlere bağlı. Kulak eşitlerken kullandığımız yönteme göre ciğerlerimizden yahut arka ağız boşluğumuzdan, östaki kanalına havayı belirli bir güçle göndeririz. Sorun varsa bile güç nedeni ile eşitleme işlemini de iyi kötü gerçekleştiririz. Ancak satha çıkarken dış basıncın azalmasına paralel olarak ters eşitlenme kendiliğinden olur ve güçlü bir işlem değildir. Sorun varsa bu eşitlenme çıkış hızına paralel olmaz ve ağrı yapar.
                          Basıncın azalma eğilimi gösterdiği durumlarda yani satha çıkarken kulak eşitleme işlemi yapmayın. İçeride mevcut olan ve azalmaya çalışan basıncı tekrar arttırırsınız.
                          Kafatasımızda bir çok sinus boşluğu yer alır . Bunların içinde bizleri ilgilendirenler hava ile dolu olanlardır. Yüzün her iki yanında burun çevresinde dörder tane ve alın kemiğinde göz yuvalarının üstünde ve arasında iki adet hava sinüsümüz var. Bütün kafatası sinüslerinde, soğuk algınlığına bağlı enfeksyonlar sonucunda sinüzit ( sinüslerin kronik veya aküt iltihaplanmaları) oluşabilir.
                          Kafatası kemiklerinde yer alan sinüslerin her biri üstyutağa açılır yani sorun yoksa dışarısı ile hava irtibatı vardır. Bu kanalların sinüzit dolayısı ile tıkanması, sinüslerin basınç farklılıklarında kendini eşitleyememesine neden olur.
                          İniyorsanız vakum çıkıyorsanız basınç oluşur. Her iki halde de keskin acı hissedersiniz. Özellikle inerken oluşan vakum nedeni ile sinüs duvarlarındaki mukozada ve kan damarlarında yırtılmalar ve dolayısı ile kanamalar olur.
                          Biraz uzun oldu ama bir şey daha ilave etmek istiyorum, kafamızdaki toplardamar sinüsleri, beynimizi kaplayan sert zarın katmanları arasında yer alıyor. Bu sinüslerde, beyin toplardamlarından gelen kan toplanıyor ve iç boyun toplardamarına dökülüyor.
                          Bu sinüslerle burun toplardamarları arasında doğrudan bağlantı var. Kısaca burundaki herhangi bir enfeksyon doğrudan beyne yayılabilir.
                          Üst solunum yolları enfeksyonları için muhakka bir kbb uzmanına görünün.
                          Saygılar sevgiler
                          Jak Boeno
                          Jak Boeno
                          1955
                          ?stanbul

Yorum yap

Saol Jak boeno tamda benim aradıgım bilgileri koymuşsun...Ellerine saglık

Yorum yap

Fevzi Nickli Üyeden Alıntı
                              Saol Jak boeno tamda benim aradıgım bilgileri koymuşsun...Ellerine saglık[/img]
                              Alemsin Fevzi yahu...
                              Sertan SAVA? - ?stanbul

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X