Duyuru

Gizle
No announcement yet.

İçine Su Alan Zıpkın

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• İçine Su Alan Zıpkın

Herkese merhabalar,
    Bir kez daha siz zıpkıncı dostların önerisini almak istedim. Arkadaşımdan arta kalan ve uzun süre kullanmadığım 75 lik zıpkın dalışta batınca boruyu çıkardım. İçinden bol miktarda su çıktı. Tıpalar duruyor, şimdi tekrar takıcam ama iyi izole etmem gerek aklımda 3 fikir var ve sizinde yorumlarınızı merak ediyorum
    1-Borunun içine tamamen ısı yalıtımından kullanılan köpüklerden basmak. ( Bunda yüzerliğin hava kadar iyi olmayacağını düşünüyorum)
    2-Tıpayı olması gerekenden biraz daha aşağıya itip üstüne köpük sıkmak. ( Bunda sıkışan hava miktarı azalacak ve köpüğün suyu geçirmeyeceğinden emin değilim)
    3-Tıpayı olması gereken yere koyup siyah mastik(sertleşince plastik gibi olan) ile izole etmek. (Bunda da siyah mastiğin aluminyum boruya tutunup tutunmayacağından emin değilim)
    Evet sizin başka fikriniz var mı yada bu yöntemlerden birini önerir misiniz, görüşlerinizi bekliyorum.. şimdiden teşekkürler
    Deniz Furtuna Bal?kesir/Akçay

http://www.zipkinci.com/signaturepics/sigpic34371_4.gif

Cevap: İçine Su Alan Zıpkın

içine strafor basıp tıpayı olması gereken yerden mastik veya köpük şeklindeki silikonlarla sabitleyebilirsin. Zamanında yaptığım bir uygulamadır, içi görece olarak dolu olan boru böylece boş borudan daha iyi absorbe ediyor tepmeyi. Bir de böyle faydası var. Aslına bakarsan batıp kaybolma riski hariç su alan zıpkın çok da kötü değildir, rahmetli Yaman Koray kitaplarında boruyu özellikle deldiğinden bahseder.
    Yusuf Ziya ?ipal

Yorum yap

tüp içinde satılan köpükler var pu foammı ne ole bişi kapı çevrelerine fln sıkılıyor ondan alıp bence borunun içine direk sıkın bırakın iki taraftanda çıksın hiç tapa fln koymayın zaten köpük tapadan kadar belki dahada hafiftir iki tapadan.borunun iki tarafındadanda çıksın hiç ellemeyin 1 2gun iyice kuruduktan sonra az bişi borunun içinden köpüğü kazırsınız kabzeyi ve kafayı sokmak için hem hafif hemde ömür boyu su alamaz bi gövdeniz olmus olur
      Erman Doyum
      13-07-1984
      ÇE?ME/?ZM?R

Yorum yap

3 numara, sıvı contayı denedim alüminyum gövdeye pek tutunamadı+ bir de başıme bunu kazıma derdi çıktı. Tavsiye etmem.

Yorum yap

Yusuf Ziya şİPAL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
          içine strafor basıp tıpayı olması gereken yerden mastik veya köpük şeklindeki silikonlarla sabitleyebilirsin. Zamanında yaptığım bir uygulamadır, içi görece olarak dolu olan boru böylece boş borudan daha iyi absorbe ediyor tepmeyi. Bir de böyle faydası var. Aslına bakarsan batıp kaybolma riski hariç su alan zıpkın çok da kötü değildir, rahmetli Yaman Koray kitaplarında boruyu özellikle deldiğinden bahseder.
          Benimde en kafama yatan bu ama ici strafor dolu bi tufek icin dediginiz sey(su alan tufek) gecerli olabilir, fakat 5 metrede tufegin ici su dolunca inanin kaldirmakta zorlandim,

Yorum yap

Erman DOYUM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
            tüp içinde satılan köpükler var pu foammı ne ole bişi kapı çevrelerine fln sıkılıyor ondan alıp bence borunun içine direk sıkın bırakın iki taraftanda çıksın hiç tapa fln koymayın zaten köpük tapadan kadar belki dahada hafiftir iki tapadan.borunun iki tarafındadanda çıksın hiç ellemeyin 1 2gun iyice kuruduktan sonra az bişi borunun içinden köpüğü kazırsınız kabzeyi ve kafayı sokmak için hem hafif hemde ömür boyu su alamaz bi gövdeniz olmus olur
            +1
            kesinlikle katılıyorum...

Yorum yap

Erman DOYUM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
              Doğru ama bir noktaya değinmek isterim, taparlar yüzerliliği sağlamıyor, araya hava sıkıştırıp boruyu şamandıra haline getiriyor ve en iyi yüzerlik bu şekilde sağlanabilir, köpükte çok iyi tek bilmediğim bu köpük içine su çekiyormu? Süngeri düşünün suya atsanız yüzer içine su çekince batar

Yorum yap

105 lik tüfeğimi kısaltıp 90 lık yapmıştım. kendi tapası ve sıcak silikonla boruyu kapatıp suya girdiğimde tüfeğin gülle gibi olması 5 dakika sürdü.
                daha sonra bir arkadaşımın önerisi üzerine "çatı köpüğü de" denen tüp içinde satılan köpüğü, borunun içine boruyu tamamen kaplıyacak şekilde sıktım.
                ancak şuna dikkat etmelisiniz: köpük sıkılır sıkılmaz kabarmaya başladığından borunun içine sıkılan köpük bir çubuk vasıtası ile devamlı karıştırılmalıdır ki boruna altına kadar ulaşsın.
                (tapayı kesinlikle kullanmadım)
                yaklaşık 20-25 dalıştır böyle kullanıyorum, tüfek şişsiz rahatlıkla yüzebiliyor.hiçbir sorun yaşamadım.
                umarım işinize yarar...
                EROL ÇEL?K
                1982
                (Cep:5069138709)
                "HERKESE EMN?YETL? DALI?LAR"

Yorum yap

Köpük iyidir boruya dolgunluk ve mukavemet de sağlayacaktır ancak bildiğim kadarıyla bir süre sonra su emiyor.Tapalar kalsın diyorsan cam silikonu (şeffaf silikon) sık ve kurumasını bekle.Mum silikon demiyorum onlar sertleşiyor.Akvaryumlarda kullanılanlardan demek istiyorum.Tarafımdan denenmiştir ve hiç sorun yaşamadım.Yapışma özelliğine ihtiyacın olmayacak ancak yinede yapıştıracağın yüzeyin kuru,yağsız yani temiz olmasına dikkat etmeni tavsiye ederim.

Yorum yap

melanor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                    Doğru ama bir noktaya değinmek isterim, taparlar yüzerliliği sağlamıyor, araya hava sıkıştırıp boruyu şamandıra haline getiriyor ve en iyi yüzerlik bu şekilde sağlanabilir, köpükte çok iyi tek bilmediğim bu köpük içine su çekiyormu? Süngeri düşünün suya atsanız yüzer içine su çekince batar
                    zaten söylemek istediğim 2 tapadan daha hafif olucak(olabilir) o içine sıktığınız köpük.buarada 2 tapayıda sökün derim ve öyle sıkın köpüğü ik tararftan taşsın
                    Erman Doyum
                    13-07-1984
                    ÇE?ME/?ZM?R

Yorum yap

Tapanin ustune akfix epoxy yapistirici alip onu sik en etkili yontemdir 4,5 lira baska hic birsey yapmana gerek yok su alirsa suratima tukur :)

Yorum yap

zek_tani Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                        Tapanin ustune akfix epoxy yapistirici alip onu sik en etkili yontemdir 4,5 lira baska hic birsey yapmana gerek yok su alirsa suratima tukur :)
                        Bir daha sökmemek üzere, kesin çözüm! :)
                        sigpic
                        Turgut Üyrü?
                        1977 - 0 RH (-)
                        Mu?la - Dalyan
                        ?stanbul - ?i?li
                        Mail: [email protected]
                        Tel: 0542 789 23 24

Yorum yap

Ben sıfıra sıfır strafor yerleştirdim, içine su almıyor. Alsa da suyun duracağı yer yok sanırım, bir daha söküp bakmadım çünkü... :)
                          sigpic
                          Turgut Üyrü?
                          1977 - 0 RH (-)
                          Mu?la - Dalyan
                          ?stanbul - ?i?li
                          Mail: [email protected]
                          Tel: 0542 789 23 24

Yorum yap

Vala ben cok iyide sokuyorum geri teknik meselesi :) sende ogrencen zamanla :)

Yorum yap

DalyaNTurguT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                              Ben sıfıra sıfır strafor yerleştirdim, içine su almıyor. Alsa da suyun duracağı yer yok sanırım, bir daha söküp bakmadım çünkü... :)
                              turgut abi kimin zıpkını atıştan sonra şişten önce batıyordu :)
                              ERÇA? YILDIRIM
                              ?STANBUL / Beylikdüzü Marmara
                              84
                              o Rh +
                              F?NANS

sigpic

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X