Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Yeniden başlamak...

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Yeniden başlamak...

selam arkadaşlar zıpkıncı.com a tesadüfen girdim giriş o giriş ve uzuncz bir aradan sonra yeniden dalmaya karar verdim ama bir baktım bizim malzemeler tarih olmuş,elbisenin içine girmek mümkün değil vs..kısacası yeniden malzeme temin etmem lazım ama bu konuda sizlerin önerilerize ihtiyacım var şu elbise şöyle,falan palet böyle gibi şimdiden teşekkürler

cem sanırım karşıyakalısın.bende göztepeliyim.ama sana yardım ederim.burda herkez kardeştir.kendini bir tanıt.bende sana ekipman ve dalış için elimden gelen bilgi ve yardımı yapayım.

Yorum yap

:D oktay ilgine teşekkür ederim 35 yaşındayım 95 kg. öncelikle palet ve elbise almam gerekiyor arkası atkılı palet düşünüyorum(patikli) elbise için bir fikrim yok aslında ara vereli baya bir zaman oldu ama yeni başlıyormuş gibi temelden başlamak istiyorum ve işin raconuna uymak istiyorum bu arada nerelerde dalacağımı bile bilmiyorum anlıyacağın benim işim zor..

Yorum yap

okadar dert etme... bende uzun bi aradan sonra geri dönüş yaptım...
        öncelikle kendine bir dalış akadaşı bul... bu iş tek başına gerçekten zor çünki...
        malzeme olayına gelince içi opencell tabir edilen çıplak neopren olan bir elbise al kendine... siyah yada kamuflaj bu tamamen sana kalmış bişey... elbisenin bahçevan deil yarım olması bence avantajlı...
        bunun dışında paletler 3 aşağı 5 yukarı aynı... uzun palalı serbest dalış paleti alacaksın... önerebileceğim markalar;
        sporasub, omer, picasso...
        iyi birde zıpkın al bence... başlangıç için 75lik ideal... av türüne göre (taşaltı, agaşon) ileride yeni bir tüfek alırsın...
        örsan
        damarlar?mda tuzlu su dola??yor...

Yorum yap

malzeme

Selamlar,

Ben de 37 yaşında bir gencim !

Karşılaşabileceğin sorunları tahmin edebiliyorum şimdiden. Sigara içiyorsan dostum kesinlikle bırak. Ben 18 yıl içtikten sonra geçen yıl bıraktım ve kendimi inanılmaz rahat hissediyorum artık.

Malzeme yeni bir başlangıç için tabii ön şart olacaktır. Eğer maddi açıdan çok rahat değilsen, ikinci el malzemeyle başlamak iyi bir seçim olabilir çünkü yeniden dalışa başlamaya karar vermiş olsan da hevesin bu uğraşı ne kadar devam ettirmeye yetecek, 6 ay sonra belki de devam etmek istemeyeceksin ya da koşulların buna elvermeyecek, fazla para harcamadan bu başlangıcı yapmak daha iyi.

Bu forumda "Satıyorum" köşesinde ikinci el malzeme ilanları var, örneğin Ozan'ın sattığı 5mm/5 beden cressi elbise senin için uygun olabilir. Başlangıç olarak 5 mm kalınlıkta elbise seç, orta kalınlık olduğundan yılın çoğunda rahatça kullanabilirsin, yine Ozan'ın Cressi Gara paletleri var ayağına olursa tavsiye ederim palet olarak cressi gara 2000hf, OMER, Sporasub Dessault, başlangıç için cressi gara veya sporasub daha iyi,eğer paletlerinin palaları değişebiliyorsa ve pala sertliğiseçimi yapabiliyorsan orta sert pala tercih et. Arkası kayışlı palet KESİNLİKLE ALMA, bu türler serbest dalışa uygun değildir, ayağı tamamen sarması gerekir. Ayrıca sporasub palet alırsan daha sonra Hisarönündeki dükkanlardan yan sanayi pala alıp pala değiştirebilirsin, palet büyüklüğünü denerken kesinlikle kullanacağın neopren çorabı giyerek dene ve öyle satın al, ayağını sıkan veya bol gelen bir paletle avcılık ızdırap olur. Maske olarak Sporasub, Cressi Superocchio, Mares, OMER olabilir siyah veya yeşil (şeffaf değil) silikondan, iç hacmi küçük bir maskeyi yüzünde deneyerek al. şnorkel olarak sporasub'u tavsiye ederim en basit şnorkeli al yalnız ağızlığı silikon olsun borusu da yumuşak malzeme olsun. Bıçak küçük boy sivri ve keskin kolay saplanabilir olmalı, ağırlık kemeri yine sporasub'ın esnek kauçuktan kemerlerini tavsiye ederim ilk başlangıç için biraz maliyeti yüksek olabilir, normal bir kemer de alabilirsin, tokası parlak kemer alma. Tüfek olarak kullanacağın tekniğe göre uzunluk seçmek en mantıklısı, daha çok taşaltı yapıyorsan 75cm uygun ( bu ölçüler boru boyudur ,tüfeğin tam boyu değil ) eğer hem açık su hem taşaltı avı diyorsan 90 cm ortalama bir boydur, tüfek tahitiyen şişli olmalı, hesaplı olması için yılmaz sniper tercih edebilirsin, ya da apnea, yılmazın lastik sorunu var apneanın da tetiği çok sert, iyi bir marka istiyorsan OMER, Cressi, Sporasub, Beuchat, Picasso tercih et yalnız kalın lastikli tüfek alma, lastik çapı 16 mm olsun ( 18 de olabilir ama 16 mm tercih et ), tüfeğinin altında makara olursa büyük ebatlı avlarında avantaj sağlar, başlangıç için şart değil.

Sevgiler saygılar.

Yorum yap

cem öncelikle para durumun hepsini almaya yetermi bilemem ama çok para lazım.ilk başta malzeme çok önemli.dalışıda dert etme bizimle her zaman gelebilirsin.sen paranı ayarla ben neyi nerden ucuza alıcağını sana yazarım.yeterki iste :D :D :D hoşgeldin....

Yorum yap

selam girne cad. sonunda(ksk dolmuş durağı köşesinde balıkçı var ya onun yanındaki yoldan gidebilirsin;girne cad. ç.kale yol çıkışına yakın) engin deniz akt. var orada hemen hemen her marka oradan temin edebilirsin
              bence elbise olarak
              5 mm yılmaz ya da apnea
              kemer kauçuk kemer (ben apnea dan aldım çok memnunum)
              bıçak olarak sivri bıçak lazım ama bıçakçılarda çin işi güzel dalış bıçakları var 15 ytl
              palet olarak black team öneririm ama alacağın paletin palası değişebilir olsun
              maske oılarak h.dessault samurai ya da çağlar avda no name maskeler var onları da öneririm ama technisub luna-look-idea da olabilir
              eldiven ve patik önemli patik paletle giyerken sıkmamalı eldiven için omer in brasil modeli var içi güderili çok iyi o olabilir
              şnorkel olarak picasso no do öneririm

Yorum yap

:arrow:

Yorum yap

:D :D :D arkadaşlar valla bu kadar destek göreceğimi bilseydim bu işe daha önce soyunurdum hepinize teşekkür ederim maddi sorunum pek yok yavaş yavaş eksikleri düzerim bu arada bir arkadaş sigaradan bahsetmiş hiç kullamadım sadece kilo sorum var 11 sene futbol hakemliği yaptım ve 6 yıldır faal değilim aktif sporu bırakan çoğu gibi kilo aldım sanırım bu biraz sorun olacak,malzeme için öncelikli olarak elbise ve palete ihtiyacım var engin in yerini biliyorum ilk işim oraya gidip bir fikir edinmek istiyorum tavsiyelerinizi bekliyorum.

Yorum yap

cemksk Nickli Üyeden Alıntı
                    :D :D :D arkadaşlar valla bu kadar destek göreceğimi bilseydim bu işe daha önce soyunurdum hepinize teşekkür ederim maddi sorunum pek yok yavaş yavaş eksikleri düzerim bu arada bir arkadaş sigaradan bahsetmiş hiç kullamadım sadece kilo sorum var 11 sene futbol hakemliği yaptım ve 6 yıldır faal değilim aktif sporu bırakan çoğu gibi kilo aldım sanırım bu biraz sorun olacak,malzeme için öncelikli olarak elbise ve palete ihtiyacım var engin in yerini biliyorum ilk işim oraya gidip bir fikir edinmek istiyorum tavsiyelerinizi bekliyorum.
                    Benim dediklerimi ciddiye alın yalnız. Yırtılmaması için jarse aldım ama kaya altı avında bile kayaya vücut temasım olmuyor. Dışarıda kurumuyor bu benim için büyük bir sorun.
                    saygılar

Yorum yap

:D tolgahan teşekkür ederim ciddiye alacağım.

Yorum yap

cemksk Nickli Üyeden Alıntı
                        :D tolgahan teşekkür ederim ciddiye alacağım.
                        Yani size örnek veriyim :) benim demek istediğim yırtılmayan bir hakem forması giydiğinizi düşünün , Ama bu forma yağmurda sünger gibi su çekecek ve kurumayacak... Yırtılmayan forma giymenize ne gerek var sonuçta futbolcularla bire bire temasa girmiyeceksiniz dimi ? :) aynı mantık işte.

Ama eğer Kurumama problemi benim için önemli değil diyorsanız sorun yok :) Bir de jarsede dikkat ettiğim diğer bir rahatsız edici nokta uzun mesafe yüzücüsü iseniz , jarse olmayan elbiselere nazaran hız kesiyor.

Yorum yap

jarse

Elbise de diğer tüm malzemeler gibi kişinin kullanımına göre değişir. Jarsenin olumlu ve olumsuz taraflarını paladin yazmış, benim açımdan jarse kaplı olmayan bir elbise kullanmak saçmalık çünkü agaşonda ilişken kaplı taşların üstüne yatınca çıplak neopren lime lime olur, ellerime eldiven giymeyi unuttuğumda ellerim yaralanır ve 2 - 3 gün sızlar, elbiseyi alıp 6 ay kullanıp atma lüksüm olsaydı smoothskin i tercih ederdim, ama genelde elbiselerimi 4-5 yıl kullanıyorum.

Sevgiler saygılar.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                          X