Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Acemiliğin gözü kör olsun

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Acemiliğin gözü kör olsun

Herkesin yeniyılını kutlar esenlikler dilerim.Sormak istediğim bu yıl nasipse avını deneyeceğim levrek üzerine teknikleri okudum ama yoktu levrek avında vurmuş olduğumuz levreğin sürüsünü dağıtmadan tekrar tekrar av yapılabilinir mi yada başka nasıl olur?soruma ilgilenip cevap verdiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Gökalp selam.Sanırım Alanyada avlanıyorsun.şimdi levreğin inanılmaz değişken bir balık olduğunu dün gözlerimle gördüm.Saat 10 da meraya dalarken levrek umuduyla 2 saat sığlıkları taradım.Levrekten eser yok daha önce levrek aldığım yerlerde yeller esiyor.Artık üşümeye başladım ve taş balığı vardır umuduyla açığa geçtim ve dönüşe başladım.Derinlik bazı yerlerde 10 m asla buralarda levrek görmediğim bir derinlik yani.7 8 m civarında gezerken etrafımı sardı levrek sürüsü.Yaklaşık 50 parça.Zorla birini aldım.Ama sürü dağıldı bu arada.Daha öncede levrek avladığımda sürü hep dağıldı.Fakat merada çok sürü olabiliyor.Eğer balık kıyıladıysa sürü daha sonra tekrar seni bulabilir.Geçen hafta suyun çok net olduğu bir merayı denedim ama bu seferde levrekler ilerden beni çok çabuk farkettiler menzile hiç girmediler(ispendekler hariç) Bulanık suyu en azından net suyu sevmediği kesin.Fakat Alanyada daha derin yerlerde de avladım bu balığı.Belli meralarda 3 erli 5 erli levrek sürülerinden aldığım levrekten sonra kalanlardan bazıları ya da biri uygun bir taşın içine kaçabiliyor.Dikkatli olursan taşaltında da alabilirisin.Aynen minekop da öyledir sürünün geri kalanı taşların içine dağılabilirler.Ama atıştan sonra şişteki balıkla değil kaçanlarla ilgilenmek gerekir.Alanyada minekopta çok var.Levrekler Özellikle mendirek girişlerinde,nehir ağızlarında ve dalga alan burunların sığlık,kumluk,kayalık ve erişteliklerin bir arada olduğu bölgelerde.Örneğin fuğla burnu.Lonicera otel önü gibi.Özkaymak otel önündeki küçük dökme taşların arasında.Mart Nisan ayında oralarda çok olur levrek.Havyarlılara dikkat.Fırtına sonraları çok dikkatli olmalısın.Özellikle kıyılan erişte parçaları balıkla senin arana bir perde gibi örülür.O zaman tetikte ol.Çünkü görüş iyi fakat balık seni çoğu zaman görmez.Ama sen balığı görürüsün.Mendireklerde açıktan sığa doğru aguşon yapar ve dökme taşlara adeta ellerinde yumuşak bir şekilde kıyıya doğru tırmanırsan kolay av verirler.Levrekte asıl ip ucu açıktan sığa doğru yatmaktır.O zaman daha bir meraklı yaklaşıyorlar.O dönemde sargozlarda yumurta dökmek için taşlardan çıkarlar.Çok irilerini vurdum.Kilonun üzerindekiler çok yakın mesafelere kadar yaklaştırır seni...
    Bol levrekli avlar...

Yorum yap

suruden bıkac levrek almak ıcın levregın geceyı gecırmek ıcın kıyıladıgı yere denk gelmen gerekır.

Yorum yap

Bu hafta sonu yaptığım dalışta aynı sürüden 12 parça kadar levrek alabildim, bence işin sırrı levreği gördüğün yer, Onur'un anlattığı gibi derinde ise sürüyü tekrar bulman çok zordur, ama kıyıda ve özellikle bulanık suda ise balığı vurduktan sonra ani hareket etmeyip kendini saklamayı başarırsan sürü dağılmadan aynı mekanda kalabiliyor.

Yorum yap

Üreme döneminde dişi bireyin peşine erkekler takılıyor sürekli dişiyi aralarında tutmaya çalışıyorlar böylelikle küçük sürüler oluşuyor 5 ile 10 bireylik. Çoğunlukla dişi sürübaşı ve avın en irisi, avcıylada pek işleri olmuyor seks yaparken :lol: agaşonda beklerken zırt diye geçip gidiyorlar varmısın yokmusun umurlarında değil. :shock: bu küçük sürüden son balığı alırsanız genel olarak dişiyi havyar dökmeye zorlayan diğer erkek bireyler meranın diğer noktalarında toplanabiliyor. Hatta merada birden fazla dişi varsa 50-100 erkekte oradadır ve saklandığınız noktada yüzeydeyken bile yanınıza kadar gelebiliyorlar acele edip tetiğe basmayın çünkü iri bireyler etrafınızdadır mutlaka.

Yorum yap

cevaplarınız için çok teşekkür ederim,ayrıca onur buayın sonlarına doğru alanyada olacağım orada olursan dalışların eşlik edebilir miyim hemde tanişmiş oluruz.belki jawsta olacak

Yorum yap

Hazırlanıyor...
            X