Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Istakoz avı

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Istakoz avı

Merhaba arkadaşlar,

Bazen zıpkın avında taş altlarında ıstakozla karşılaştığım oluyor,üzerine hamle yaptığımda geri kaçıyor ama sonra hemen geliyor zıpkın atsam sert kabuğundan girmediği oluyor.Tutup çıkarsam büyük kıskaçları birşey yapar mı? :cry: Onu o şekilde çıkarabileceğim bir yöntem biliyor musunuz?

Kıskaçlarının kuvvetli olduğunu söylerler, şahsen tecrübem olmadı ensesinden tutabilirsen etkisiz kılarsın ama yuvasının içinde o daha rahat genelde zıpkınlıyorlar bu benim hoşuma gitmiyor zedelemeden alabilirsem alırım yada bırakır giderim. Yuvanın ağzını mazmozlayabilirsin büyük ihtimalle yuvanın ağzına kadar gelir ensesinden yakalayabilirsen yakala. Eğer zıpkınlarsan deliğe pamuk tepip şokla bu şekilde muhafaza edilebiliyormuş tanıdıklarım böyle tarif eder.

Yorum yap

Zıpkınsız almaya özen göster hem sağlık hemde lezzet açısından çok önemli.

Yorum yap

Bende ıstakoza zıpkın atma taraftarı değilim fakat çıkartırken kabuğuna zara verirsek ne gibi bir zararı olur?

Yorum yap

Akadaşlar hiç görmedim ben istakoz.Karavida da görmedim inanın yengeç dahi göremiyorum Yengeç biraz abartı olduda bu istakozdan hiç görmedim kaç m de olur bu hayvanlar?

Yorum yap

Bizim buralarda 3-5 mtlerde başlar meranın müsade ettiği kadar sığlaşıp derinleşebiliryor yaylımı, birde bizim mendireklerde de mevcut. Geçen Baharda 5 mtde ikitane bulduk dinazor gibiydiler max 2şer kilo vardı keratalar ama yuva çok derindi 3 oda bir salon vardı içerde, biraz uğraştık alamadık zıpkınlamakta istemedik. Sonra bir belgeselde istakoz avlayan yerliler görmüştük o aklımıza geldi ortalama 70 cmlik şiş kalınlığında bir çubuğun ucunda misinadan kemet yapmışlar köpekleri falan yakaladıkları tipte bir aparat, avcı kementi uygun bir şekilde istakoza takıyor çubuğu çekip kementi boğuyor istakoz üstünde patır patır topluyor. Buna benzer bir aparat yapıp tekrar yuvalara gittik ama istakozları bulamadık. Sürekli bu aparatı taşımak içinde şamandıra kullanmaka lazım.

Yorum yap

Birde istakozun kollarına yapışım asılmayın kopuverir.

Yorum yap

valla ben hiç denizde görmedim fakat babam birdane görmüş fakat eliyle almaya koktugu için zıpkıyıp cıkarmış
                Ama birzıpkınla balık avı kitabın da okudugum kadarıyla iş antenlerde bitiyor eger istakoz taşınaltındaysa ve antenlerini tutabiliyorsanız antenlerini tutup arkaya dogru itin. hemen öne dogru bir hamle yaparmış ve taş altından çıkarmış kısacası antenini hangi yönde itersen oyönün tesine dogru hamle yaparmış veondan sonra sırtından yakalamak gerekiyor (tabi yiyiyorsa) :D :D

Yorum yap

İstakozu ancak tüplü dalışlarda görüyorum.Hiç zıpkın atmaya yeltenmedim, etine meraklı değilim.
                  İri bir istakozun insanın parmağını kırt diye koparabileceğine hiç şüphem yok.Bir tanıdığın tüfeğinin lastiğini kıskacıyla kesmişti.

Yorum yap

istakoz tüfekle vuruldugunda değerinin çoğunu kaybeder
                    çünkü pişerken bu delilkerden eti boşalır
                    illaki tüfekle vurcam diyorsanız küçük bir tüfekle yanaşıp tüfeği istakozun boyuna 90 derece duracak şekilde yanaştırıp burnunun yarım santim içine zayıf bir atış yapıcaksınız. orası yeterince sağlam değil tabiki ama istakoz zıpkını yiyince kollarıyla şişe sağlamca tutunacak ve çıkana kadarda bırakmıyacaktır.

Yorum yap

ıstakoz avı

ıstakoza zıpkın atılmaz eti çok akıcı olduğu için akar sualtında karşılaşırsan
                      ız hayvanın dikkatini başka yöne çekip ensesinden yakalamak başka türlü
                      mümkün değil bir arkadaşım yıllar önce işaret parmağını bıraktı,yuvada tavsiye etmiyorum. saygılar.

Yorum yap

slm

Ben ıstakoz yakalamak için yuvanın önüne vurduğum balıkları koyuyorum.Hayvan hemen üstüne atlıyor ve sonra elimle yakalıyorum.Eğer çıkmıyorsa kuruğunun yelpazesinden yani alttan görünen kısmına zıpkın atarak çıkarırım.En sonuncu avımda uzun bi kanca kullandım oda işe yaradı.Tercih sizlerin.
                        Berk TA?ÖREN
                        06/12/1979 ?ZM?R

Yorum yap

.....................................

Yorum yap

ciddimisin spearo atıyorsun gibi geliyorbana. :lol:

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                            X