Duyuru

Gizle
No announcement yet.

VURULAN BALIKLARI AVSONUNA KADAR NASIL MUHAFAZA EDERİZ******

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• VURULAN BALIKLARI AVSONUNA KADAR NASIL MUHAFAZA EDERİZ******

evet arkadaşlar her hafta kilolarca balık vuruyoruz hepimiz, öğrenmek istediğim vurulan balıkların bozulmadan suda yara karada avımız bitene kadar nasıl muhafaza edildiğidir.ben sahsen suda tutuyorum golge bir yerde karadada araba buz dolabında daha değişik şekillerde saklayanlarıda duyuyorum varsa boyle yontemler paylaşalım...
    Mustafa KANMAZ CAD/CAM TOPSOL?D , RH?NOCEROS ,AUTONCAM ,AUTOCAD

"Ben ölünce bir elimi tabutumun d???na at?n . ?nsanlar görsünler ki padi?ah bu dünyadan eli bo? gitmi?tir." {Kanuni Sultan Süleyman}

Tekne ile gidiyorsanız lavar deliğine biraz su koyup bir kaç saatte bir değiştirerek taze kalmalarını sağlayabilirsiniz.
    eğer tekne yoksa araba ile dalışa gidiyorsanız o zaman bir buzluk olması şart,uzun zaman balık suda beklerse her nekadar suyu değiştirsen bile solungaçları beyazlamaya başlıyor.Balıkların üstünün kurumaması içinde bir gazete kağıdını ıslatarak üstüne örtebilirsin.İyi avlar...
    Onur KÜÇÜKMEM??O?LU
    ?ZM?R

Yorum yap

Mustada selam...
      Balıklar bazen belimde bazense şamandıramda duruyor. Özellikle burda su inanılmaz sıcak. Balığın gözleri bi süre sonra beyazlamaya başlıyor. Özellikle karından yara alan ve yarası büyük olan balıkların etine su çabuk yürüyor.Avı kısa tutuyor ve çok çabuk hareket ediyorum.

Yorum yap

gazete kagıdını ıslatarak tutmak cok saglıklı olmaya bilir.Cunku, bircok zararlı kansorejen maddeler iceriyor gazete, tutkal mürekkep v.b. Buzluk en ideali, igloo tarzı buz koyarak sogutma yapan saklama kaplarını kullanılabilir.

Yorum yap

balıkları öncelikle gün ışığından korumak lazım. eğer buzluk taşıyorsanız içinde buz yoksa tamamen ters etki yapar. havadar ve gün ışığı görmeyen yerde muhafaza edilmeli ıslak gazete kağıdı altına ve üstüne uygulanırsa pratik çözümdür. su içinde taşınmamalı.

Yorum yap

Islak çuvala da sarılabilir.
            "Totally Addicted To Bass"
            Av.Mustafa PAKER (1980) - Göztepe/?ZM?R

Yorum yap

Av boyunca mutlaka şamandıra veya belinde taşımak zorundasın zaten. Ama av sonunda eve kadar geçecek zaman için eğer buzdolabımda yoksa en pratik önlem olarak mutlaka balığı denizden çıkmadan temizliyorum.

Belki biraz aykırı gelebilir ama yaz aylarında ben genelde sırtımda taşıdığım balıkların daha uzun süre taze kalması için hemen söndürmüyorum.

Yorum yap

vurulan balıgı ben çabuk öldürmüyorum, bir süre benimle beraber taşıyorum, yanımda ilaç firmalarının aşı taşıdıgı büyük köpük şeklindeki koruyucu kasa kullanıyorum , daha önce buzluk içine yerleştirdiğim 2,5 litrelik cola şişelerini su doldurup donduruyorum ama bu şişeler an az bir hafta buzlukta kalıyorlar, balık vurduk sabahtan öglene kadar daldık kıyıya çıkınca hemen buzluga , ögleden sonraki avdan sonrada tutulan balıklar aynı şekilde köpükten buzlugu içine zaten dalmaya gidelen bölge en az 2-3 saatlik yol , bu bile balıgın bozulmasını saglayabilir, akdeniz hele şu sıralar su çok sıcak , dışarısı ayrı bir sıcak bu nedenle buz taşınmadan olmuyor, balıkları bu şekilde koruyabiliyorum

Yorum yap

strafor,kutular var her dalışa gittiginizde arabada olursa bir çok balıkçıda deniz buzu var.bir kat buz bir kat balık dizerseniz 24 saat bozulmadan istediginiz yere götürebilirsiniz. saygılar. :lol: :lol: :lol:

Yorum yap

campinggazin mavi buzluklari ve bunlara konan plastik siseleri var. siseleri dondurunca kimisi 24 saat kimisi 36 saat boyunca 15 derecenin altinda tutuyor. buyuklugune gore fiyati var.
                    Kemal Erbatur
                    1969

Yorum yap

2 litrelik kola şişeleri difrize atılır ve dondurulursa pil vazifesini yeterince görüyor. Hemde ucuz tavsye ederim.

Yorum yap

Muzaffer KOÇ Nickli Üyeden Alıntı
                        2 litrelik kola şişeleri difrize atılır ve dondurulursa pil vazifesini yeterince görüyor. Hemde ucuz tavsye ederim.
                        +1Birde kurumaması için ıslak bez çuvalla sarılması gerek

Yorum yap

Muzaffer KOÇ Nickli Üyeden Alıntı
                          muzaffer bey sizin resimlerden birinde termoz canta görmüştüm (sizinmi bilmiyorum) taşıma açısıntan dolaplara göre daha kolay oluyor onu nereden buldunuz acaba benim bulduklarım çok küçük

Yorum yap

iglo veya benzeri buzluklar kullanmanizi öneririm yalniz muzafferinde dedigi gibi maliyetsizce kola veya su siselerini su ile doldurup derin dondurucuda bi gün bekletin veya 2-3 ytl ödeyerek balikhanelerden kalip buzda temin edebilirsiniz ve eski bi battaniye parcasi veya o ayarda bi su tutcak kumas parcasida olabilir yalniz battaniye en uygun olanidir buzlugunuza sigacak sekilde bir metre kare büyüklükte kesin buzlugun içine bu battaniyeyi serin baliklari battaniye parcasini iki kat yaparak baliklari arasina yerlestirin NOT. battaniye parcasini deniz suyu ile balik koymadan önce islatin bu sekilde balik islak battaniye içinde buzsuz buzlugu günes altinda birakmadiginiz takdirde 4-5 saat muhafaza edersiniz buz eklerseniz içindeki soguk havayi buzlugun kapagini gereksiz yere açip kapatarak hava sürkilasyonu yapmayin sürekli buzluk içindeki hava degisimi buzlari çobuk eritecektir çok uzak yerden balik getiriyosaniz mesela antalyadan istanbula buzluk içindeki erimis suyu 4-5 saatte bir tahliye edin böylelikle iki gün bile dayanir balikta diri kalir tazeligini korur...

Yorum yap

Mahir sanıyorum Fırat biriken kart puanlarıyla almıştı. Burakta büyük marketlerin birinden temin etmişti ama okuyunca yazarlar sanırım.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X