Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Palamut niye patlar???

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Palamut niye patlar???

Apnea power point tüfeğime comancheden çıkarıdğım palamutları takmıştım.Dünkü av esnasında kafamı sudan çıkarmış dışarıya bakıyordum."poff" diye bir ses duydum.Tüfeğe baktığımda tek lastiğin gerili olduğunu ve palamutun yukarıdaki halini gördüm.Bunu sebebi sizce nedir?

Neyse çıktım karaya comanche tüfeğimi aldım.Bu tüfeğin üstünde de omerin kısa palamutu var.Bayadır kullanıyordum ve menmundum.Avın sonuna doğru bir balık daha vurdum.Balığı belime astım lastikleri kurarken elim kaydı!Az kalsın parmaklarımı palamutta bırakıyordum.Eldivenlerin kayma sebebinin balık olduğunu düşünüyorum.Neyse korka korka tekrar kurdum lastiği.Az sonra bir "poff" sesi daha.Buseferde palamutun bir tarafı lastikten çıkmış.Ama diş kısmında sıyrılma falanda yok.Ben yine taktım yerine iyice sıktım ve avı kasasız belasız bitirebildim çok şükür.Bunun sebebi sizce ne olabir? s45 lastikle omerin palamutunun uyumsuzluğu ya da gevşemiş olabileceğinden dolayımıdır?Gidicem birazdan power 18 lastikle omer palamut alıcam tekrar.Herkese keyifli avlar...

.............................

Yorum yap

Bahsettiğin firmanın palamutundan hiç kullanmadım ama ; bazı firmalar lastiğin,plastik dişli bölümden sıyrılmasını engellemek için imalat aşamasında lastiğin iç kısmına celik bir bilye koyuyor.. sanki bu bilye dışarı sıyrılarak çıkmışta , palamutun gövdesini patlatmış gibi..
      Selçuk Nasuho?lu

Yorum yap

abi aynısı dün dalısta benim basıma geldi lastiklerden tutim dedim pofff dedi ne korktum dedim arkadan biri havalıyla belimdeki balıga attı galiba ellerim sızımsızım sızldı :oops: :shock:

Yorum yap

her ihtimale karşı eldiven kullanmak gerekir ben pek önemsemiyordum cogu zamanda eldiven kullanmıyordum ama yaz başında benimde zıpkını kurarken balamut poff deyipde işaret barmagımdan biraz et kaldırınca her dalışımda kullanmaya başladım

Yorum yap

Eldivensiz zaten olmaz.Ben tam olarak anlam veremedim palamutun diş sıyırmadan çıkmasına.İlk palamutta çürüdüğünden olsa diye düşünüyorum.Vadesi doldu herhalde :)

Yorum yap

Lestiklerini de değiştirdinse lestikler tüfeye ve kısa gelmiş olabilir ve palamut bunu kaldıramamıştır.Eyer lestiklerimi değiştirmedim diyorsan palamutunun işi birmiştir artık ve dayanamayıp patlamıştır.Veyahut imalinde bir problem vardı.Ben başka bir olasılık düşünemiyorum.

Yorum yap

Genelde böyle sorunlar tüfeklerin dalış öncesi güneşte veya arabanın bagaj kısmında uzun süre kalması sebebiyle aşarı ısınmasından kaynaklanıyor.Aşırı ısınan lastikler ve palamutlar suda hızla soğuyunca sorun çıkarabiliyor.

Yorum yap

selam

arkadaşım palamut sevgili meslekdaşım plastik kalıpcısı kapcığın vidalandığı kısımdan sonrasındaki mal payını (et kalınlığı) ince tutarsa patlar tufeğin ustune ağırlık kemerini atarsın agır birşey koyarsın herkez böyle yapmazda, çoğunluk zıpkınını evin yada garajın veya bagajın en kötü koşesinde saklar ve bu yuzden çatlar zedelenir vede oradan patlar yuku gorunce. birde uretici firma bu üründe nylon 66 kullanır genelde bu hammaddenin özelliği kırılgan olmayışı vede esnek oluşudur .şayet üretici firma hammeddeyi değişik tutarsa ( maliyet açısından kar edecekya ) kırılgan bir hammadde kullanırsa gene patlar .üretici orijinal hammaddeden değilde hurda çekilmiş hammeddeden bastı ise ürünü hammadde 2-yada 3 sefer enjeksiyondan geçtiği için ozelliğini kaybeder vede kırılganlaşır vede patlar.
                  Mustafa KANMAZ CAD/CAM TOPSOL?D , RH?NOCEROS ,AUTONCAM ,AUTOCAD

"Ben ölünce bir elimi tabutumun d???na at?n . ?nsanlar görsünler ki padi?ah bu dünyadan eli bo? gitmi?tir." {Kanuni Sultan Süleyman}

Yorum yap

Re: selam

BaRBaR Nickli Üyeden Alıntı
                    arkadaşım palamut sevgili meslekdaşım plastik kalıpcısı kapcığın vidalandığı kısımdan sonrasındaki mal payını (et kalınlığı) ince tutarsa patlar tufeğin ustune ağırlık kemerini atarsın agır birşey koyarsın herkez böyle yapmazda, çoğunluk zıpkınını evin yada garajın veya bagajın en kötü koşesinde saklar ve bu yuzden çatlar zedelenir vede oradan patlar yuku gorunce. birde uretici firma bu üründe nylon 66 kullanır genelde bu hammaddenin özelliği kırılgan olmayışı vede esnek oluşudur .şayet üretici firma hammeddeyi değişik tutarsa ( maliyet açısından kar edecekya ) kırılgan bir hammadde kullanırsa gene patlar .üretici orijinal hammaddeden değilde hurda çekilmiş hammeddeden bastı ise ürünü hammadde 2-yada 3 sefer enjeksiyondan geçtiği için ozelliğini kaybeder vede kırılganlaşır vede patlar.
                    Gittim omerin palamutuyla lastiğini aldım.Hem palamut patladı hem fiyatlar

Yorum yap

Umut bende de patlak palamutlar var.Birleştirip bir tane yapalım :)
                      Ardahan Dikme
                      [email protected]
                      Kuzey Egeliler____
                      Extrablatt geri döndü.
                      Poseidon A?k?na!!!

Yorum yap

Extrablatt Nickli Üyeden Alıntı
                        Umut bende de patlak palamutlar var.Birleştirip bir tane yapalım :)
                        Cacık olmaz bunlardan artık :roll:

Yorum yap

slm

uzun sure once bu konuda bir sorun yasamis ve yazmistim..ama bu apnea ya aitti..ama omer de bu sorun yasaniyorsa ayip...!!
                          bu tamamen yapim teknigi ve kalitesi ile ilgili ve maliyeti var..o palamutun fiyatı 10 ytl sanirim..ben 4/5 tane aldim avrupanin yerien kull diye olmadi maalesef yari yolda birakti..
                          ama elimde beush ve picass lar var 4/5 senedir kull bir sorun yok..ustelik21 lik megatonlada kull halde..ozell picass sanki teknik ve malz olarak daha kaliteli gibi....

Yorum yap

bir avlarına bir de şu kısaltmalarına hastayım mehmet abi :)

Yorum yap

m.çolpan Nickli Üyeden Alıntı
                              slm

uzun sure once bu konuda bir sorun yasamis ve yazmistim..ama bu apnea ya aitti..ama omer de bu sorun yasaniyorsa ayip...!!
                              bu tamamen yapim teknigi ve kalitesi ile ilgili ve maliyeti var..o palamutun fiyatı 10 ytl sanirim..ben 4/5 tane aldim avrupanin yerien kull diye olmadi maalesef yari yolda birakti..
                              ama elimde beush ve picass lar var 4/5 senedir kull bir sorun yok..ustelik21 lik megatonlada kull halde..ozell picass sanki teknik ve malz olarak daha kaliteli gibi....
                              Mehemet abi palamut cressinin palamutu.Dediğin gibi bunların olması firmayı karalıyor biraz...

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X