Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Maskem su kaçırıyor

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Maskem su kaçırıyor

Merhaba arkadaşlar, kışın aldığım ve 15 20 dalış problemsiz kullandığım maske son 5 6 dalıştır tüm dalışı berbat ediyor. Snorkelsiz kullandığımda su kaçırmıyor fakat bu seferde soluk soluğa kalıyorum. Snorkeli taktığım ve nefes almaya başladığım an maskenin alt kısmından su girmeye başlıyor.

Daha önce problem olmuyorduda şimdi neden su alıyor anlayamadım. zayıfladım falan desem yok öyle aşırı kilo falan vermedim zaten zayıfım :)

Acaba silikon zamanla özelliğini kaybedermi ? yada ne yapmalıyım ? yardım Lütfen :)

Merhaba
    Bahsettiğin problem büyük ihtimal maskenin kayışının ayarsız olmasından kaynaklanıyor olabilir.
    Ancak hep aynı noktadan su alıyorsa o bölgeyi bir miktar gerdirip ince çatlak veya yırtık olması ihtimalinide kontrol etmen lazım
    Bursada nerede oturuyorsun,nerelerde dalıyorsun .
    Forumda Bursalılar çoğalmaya başladık

Yorum yap

1-Yeni elbise almışsan başlığın altına maskeyi iyi yerleştiremiyor olabilirsin.
      2-Masken şnorkelsiz takıp su almadığı ayar şnorkel taktığında ayar değiştirmen gerek taktığın tarafdan bir çıt gevşet.
      3-Maske ve şnorkeli takıp suya kafanı sok yavaşça burnundan nefes ver bir müddet sonra maskeye verdiğin hava dengeli bir şekilde(maskenin sağ ve solundan)çıkması lazım, sadece bir taraftan çıkıyorsa maske bir tarafa fazla baskı yapıyordur bunu şnorkel takılı iken avdan önce dengelemek gerek av esnasında çok zor oluyor.
      4-Maske lastiği başının arkasında enseye yakın olmalı.(Kafa şekliyle alakalı olabilir yukarı aşağı deneyerek doğru noktayı bulmaya çalış, makeden maskeyede fark eder)
      5- Maskeni iyi yerleştirdiğine kanaat getirdiğinde av esnasında baş hareketinden sualtında maske hafif su alırsa, satıha çıktığında maskeyi oynatma başını suyun dışıda dik tutup burnundan sert nefes ver su tahliye olur meskeyi oynatırsan ayar bozulabilir.
      6-Zannetmeki ben sorun yaşamıyorum benimde başıma geliyor yukarıda söylediklerimle başetmeye çalışıyorum. Silikonunda sorun olduğunu sanmıyorum olsa şnorkelsizde sorun yaşarsın.

Saygılar

Yorum yap

Kerem maskede yırtık olduğunu sanmıyorum, aynı maskeyi kullanan bir arkadaşımla bir dalış maskeleri değiştik, bende yine aynı problem oldu arkadaşta hiç problem olmadı. Bursada beşyol tarafında oturuyorum msn falan varsa haberleşelim :)

Özkan bey bilgiler için teşekkürler, şöyle diyebilirimki maskeyi aklıma gelen her şekilde denedim. Kayışı sıkı, bol, ve normal olarak. şnorkelli veya şnorkelsiz. Kayışı enseye doğru veya yukarı doğru kaydırarak. Sonuç hep aynı. Ben şnorkel takınca su kaçırmasını şnorkel takılınca ağız dudak bölgesinin şişmesine bağlıyorum. Dün gece evde baya bir uğraştım neden olduğunu anlayabilmek için, şnorkel takılıp dudak kısmı şiştiğinde maske bollaşmaya başlıyor. Kayışı iyice sıkmak çözüm olabilirmi acaba ?

Saygılar.

Yorum yap

Cool Selamlar, Öncelikle profil kısmına isim eklersen kiminle konuştuğumuz daha iyi anlaşılır. Bide forum kuralları gereği böyle.
          şnorkelli lastiğin altından geçirerek kullanıyorsan bu işlem maskedeki dengenin bozulmasına neden oluyor bu bir sebep olabilir,
          Bıyık varmı, yoksa benim gibi her dalış öncesi mutlak bıyıkları traş etmeyi dene, az bile uzayan sakallar maskenin tam oturmasını engelleyebiliyor.
          Ben mutlaka bıyıkları traş ediyorum her dalışta, yoksa herdefasında balıkları besliyorum :)

Yorum yap

maskenin lastiği yumuşak olmalı sert olursa bazı yüz hareketlerinde su alabiliyor. yumuşak lastik+ uygun lastik ayarı olmalı diyorum.

Yorum yap

Cool; kayışı aşırı sıkmak sakıncalı, neticede biz scuba yapıp yarım saat sonra çıkmıyoruz, yeri geliyor 3-4-5 saat kalabiliriz, sıkı kayış dalış sonrası uzunca süre başını ağrıtır hatta elini alnına süremezsin. Arkadaşında problem olmuyorsa ve dediklerime de dikkat ettiysen aklıma maskenin yüz yapına uygun olmadığı geliyor fakat önceki dalışlarımda problem olmamıştı demen, tezimi çürütüyor. Tansu arkadaşımın dediği gibi olabilir(saç sakal) bende tansu gibi dalmadan traş oluyorum dediği doğru fakat sakallı bıyıklı veya pis sakallı olup sorun yaşamayan çok kişi olması beni düşündürmüyor değil acaba bu bizim Tansu ile ortak derdimizmi.

Saygılar

Yorum yap

Söylediğim 3. maddeyi pas geçme

Yorum yap

İşte arkadaşlar.Bir maskede takma ile ilgili bir sorunda bile forum nasıl el birliği yapıp yardımlaşıyor.Ben buna hayran kalıyorum.Başka bir forum olsa yardım yerine dalga üstüne dalga geçilirdi.SÜPERSİNİZ.

Yorum yap

Saç, sakal ve bıyığın, maske silikonu ile deri arasında boşluk oluşturmasıyla maskenin yüze tam oturmamasına ve su almasına neden olabiliyor. Bir de dalıştan önce yüzünüze krem sürmeniz hem yüzünüzün tuzlu sudan, (kışın) soğuktan etkilenmemesini sağlar, maskenin de yüze oturmasını kolaylaştırır (Kremin maske camına temas etmemesine dikkat edin)

Yorum yap

ünsal Nickli Üyeden Alıntı
                      maskenin lastiği yumuşak olmalı sert olursa bazı yüz hareketlerinde su alabiliyor. yumuşak lastik+ uygun lastik ayarı olmalı diyorum.
                      Ünsalın dediklerine aynen katılıyorum.Ekliyecegim sadece yüz mimiklerinden dolayı su alabilecegi....

Yorum yap

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim, yazılanların hepsini deneyeceğim.

Özcan bey bahsettiğiniz Krem özel bir kremmi yoksa bildiğimiz nemlendirici kremlerdenmi ? işe yarayabilir gibime geldi. Belki problem ciltle alakalı olabilir. Özellikle kışın su kaçırmayıp yazın problem çıkartması...

aklıma maskenin yüz yapına uygun olmadığı geliyor fakat önceki dalışlarımda problem olmamıştı demen, tezimi çürütüyor.
                        Özkan bey, inanın bende birsürü tez ürettim ama bir türlü mantıklı bir cevap bulamadım. Cildin kuruması vb bir etken olabilirmi acaba. bu biraz aklıma yattı ama...

Yorum yap

Selamlar Dostlar,
                          Valla ben çantamda artık bir traş bıçağı taşıyorum :)
                          Traş yapmadan suya giremiyorum :)

Özkan Selam, ben cressi super ochio maske kullanıyorum senin maskede aynımı? Acaba diyorum aynı model maskemi yapıyor bunu? Anlamsız ama ?
                          cool bence birde şöyle sinek kaydı bi traş sonrası dene bakalım sorun olackmı?
                          Hem böyle olunca balıkların daha çok ilgisini çekiyorsun :)

Yorum yap

Tansu; Teknisub LooK eski modelini kullanıyorum bir iki değişik model kullandım aynı sorunu yaşadım, birtek Cressi Minima derdime çare oldu fakat ondada görüş çok kısıtlı. Birde belirtiyim yüzüm biraz dar zaten minimada sorun yaşamamam heralde bundan dolayı

Saygılar

Yorum yap

Arkadaşlar, aynı sorunu bende yaşıyorum. Benim de maskem technisub look acaba maskeninin üretim hatasımı var ya da ben mi yanlış kullanıyorum. ben de traş olmadan kesinlikle dalış yapmam saten günaşırı traş oluyorum. sakalım bıyığımda yok. sizlerin tavsiyelerini ben de uygulayacağım. eğer yine sorun sürerse maskeyi değiştirmeyi düşünüyorum.
                              Mür?it Uzuno?lu ?ZM?R

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X