Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Av yasakları

Gizle
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Av yasakları

  Selam,

  Mail grubuna zaman zaman vurulması yasak balılar hakkında birçok yazı geldi. Ancak ben bu balıkların tam bir listesini bulamadım.
  Hangi balıkların avlanmaması gerekiyor?

 • #2
  Zaman zaman vuruLmasI yasak baLIkLar diye bir $ey yok biLdigim kadarIyLa. 36/2 numaraLI sirkuLerde yasak kapsamInda oLan baLIkLarIn Listesi mevcut (bizi en cok iLgiLendirenLeri orfoz, Lagos, e$kina), ancak amator baLIkcILar icin (ki biz bu sInIfa giriyoruz) herhangi bir zaman kIsItLamasI buLunmamakta. Yani yasak oLmayan bir baLIgI senenin her zamanInda vurabiLirsin.

  Yorum yap


  • #3
   Fatih sözlerine bir yere kadar katılıyorum. Ama balıkların yumurta dökme mevsimleri oluyor. Bu mevsimlerde avlanması bence pek etik degil bu konuya dikkat edersek daha iyi olur düşüncesindeyim..

   Yorum yap


   • #4
    +1
    Aytaç ÇOKGÜNGÖR
    Harita Mühendisi
    -1989-

    Yorum yap


    • #5
     geleceğimizi de düşünelim
     Aytaç ÇOKGÜNGÖR
     Harita Mühendisi
     -1989-

     Yorum yap


     • #6
      Ben oLaya resmi acIdan bakmI$tIm. Yani biz amatorLer icin herhangi kanuni bir yasak yok demek istedim. Bu arada hangi baLIgIn ne zaman hangi boLgede yumurta dokme mevsimi oLdugunu bircok ki$i biLmez sanIrIm. Ben acIkcasI sadece karnI doLu gordugumde atmIyorum.

      Yorum yap


      • #7
       Sayın Özen demiş ki
       Fatih sözlerine bir yere kadar katılıyorum. Ama balıkların yumurta dökme mevsimleri oluyor. Bu mevsimlerde avlanması bence pek etik degil bu konuya dikkat edersek daha iyi olur düşüncesindeyim..
       O zaman kış aylarında levrek avlamayalım

       Yorum yap


       • #8
        .............................

        Yorum yap


        • #9
         bilincli olmak yasalara uymak
         gelecegi dusunmek cok dogru
         ama fazlada abartmamak lazım .....
         yani benim yaptıgım; yasalara uymak
         karnı sismislere dikkat etmek ve
         sanslı oldugum gunlerde bile gerektiginden fazla avlamamak....

         Yorum yap


         • #10
          Öncelikle soruma ilginiz nedeniyle teşekkür etmek isterim.
          Ben bu işte yeniyim, demek istediğim hangi balık ne zaman vurulmazdan ziyade Türkiye denizlerinde hangi balıkların avlanılmasının yasak olduğu
          Bildiğim kadarıyla Eşkina,Orfoz ve Lagos un avlanması yasak. Acaba doğru mu biliyorum?

          Yorum yap


          • #11
           Evet; Lagos, orfoz ve e$kinanIn zIpkInLa avcILIgInIn yapILmasI 36/2 numaraLI sirkuLere gore yasak.

           Yorum yap


           • #12
            alt tarafı iki tane balık vuracaksın yok havyarlı yok yasak sanki denizi kuruttuk bence işine yarayacak yani yiyebleceğin türde ne bulursan vur bak işine tek tavsiyem jandarma ve sahil güvenliğe dikkat et vurduğun balığı (yasak türü) etrafa balıkçıya reklam etme rast gelsin

            Yorum yap


            • #13
             Toplam 1253 kayıtlı kullanıcı, kayıtlı olmayan bilmemkaç dalan arkadaş var. Sadece kayıtlı kullanıcıların yarısı sürekli dalıyor olsa ve herbiri 2 havyarlı balık vursa, erişkin bir balığında yüzlerce yumurta döktüğü gözönüne alınırsa daha fazla hesaba gerek yok. Evet denizi kurutmadık belki ama bu bilinçsizlik yüzünden yarın öbürgün ne bulursun (ya da bulur musun) bilinmez.
             Herkese bilinçli avlar.

             Yorum yap


             • #14
              sonuna kadar katılıyorum.bu zihniyet peşimizi bırakmadıkça,ilerde bu zevkli sporu mecburen bırakmak zorunda kalacağız ve çocuklarımıza sadece hatıralarımızı anlatacağız

              Yorum yap


              • #15
               Ülkemizde balığın azalmasındaki en büyük etken benim görüşüm trol ve radar, radarında balık kütlesini gören balıkçı hemen balığı şokluyor büyük küçük demeden ağ ile çeviriyor fakat şurası bir gerçek şoklanan balık daha sonra serbest bırakılsa bile bir daha hayır etmiyor,ve küçük balığın arkasına gelen büyük balık maalesef ortalıkta küçük balık olmadığı için gelmiyor. Marmara ve karadeniz bölgesinde özellikle karagözdeki (baltabaş) kırgından bahsedilir 87-88 senesinde, ama kimse bu kırgının özellikle salgangoz ve tarama tabir edilen dip balıkçılığının yayılmasından sonra ve salyangozun ihraç değerinin ortaya çıkması ve tarama avcılığının yayılmasıyla bahsedilen kırgın gerçekleşti.Bu tarama yöntemiyle balıkların yuvaları bozuldu. Marmarada bir çok salyangozcu biliyorum bir elinde zıpkınla iniyor salyangoza, iri balık gördümüde avlıyor.15-16 yaşlarında bir karış suda karagöz alırdık ama o dönemler bitti.Sebebini iyi düşünmek lazım balıkçılar bas bas bağırıyor televizyonlarda denizlerimiz kurudu ama ardından öz eleştiride yapıyor biz bu hale kendi kendimize geldik kendimiz yaptık diyor eeee söylenecek başka bişey yok.Ama bizlerde bu konuya dikkat etmeliyiz ileride balıkçılar gibi kendi kendimize öz eleştiri yapmamak için özellikle tüm avcıların yasalara uymasını rica ediyorum.               Sevgiler saygılar.

               Yorum yap

               Hazırlanıyor...
               X