Duyuru

Gizle
No announcement yet.

DENİZDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• DENİZDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Merhaba,Herkes kötü tecrübelerini yazarsa iyi bir uyarı konusu yaratmış oluruz.Kendim çok az da olsa Edindiğim tecrübeleri yazmak istiyorum.

1 - Denizde çok temkinli olun, gök yüzünden denizin bir sonraki hamlesini bilmeniz gerekir.
    2 - Denizi bilmeyen birini Teknenize almayın , Motordan anlamayan birine motoru kullanmasına müsade etmeyin.
    3 - Yüzmeyi doğru düzgün bilmeyen birine kesinlikle maske şnorkel vermeyin.
    4 - Ciddiyetsiz, işi geyiğe vuran , bilmeyen arkadaşlarınızla zıpkınla ava gitmeyin (Örnek olarak başımdan şöyle birşey geçmişti : Tekne giderken Yanımızdan geçen yunuslara zıpkınımla ateş etmek istemişti arkadaşım, zar zor elinden almıştım.Ateş et desem edecekti.)
    5 - Bot kullanırken Rüzgara doğru önde ağırlık yokken son sürat gitmeyin.
    6 - Arkadaşınızla beraber dalarken onun önünden veya arkasından gitmeyin, zıpkın heran kendi kendine ateş edebilir.
    7 - Merayı herkese söylemeyin. kulaktan kulağa yayılarak en sonunda birgün bir bakarsınız balıkçılar ağlarla çevirmiş görürsünüz. Üzülürsünüz çünkü ordaki türlerin sonu gelmiştir.
    8 - Zıpkının şişini bilerken sivrilmiş olan ucun busefer eskisinden daha kısa zamanda köreldiğini görürsünüz, bileme işinde mutlaka soğuk suya sokmanız gerekir yoksa şişin ucu her bilemede daha yumuşar.
    9 - Ayaklarınız buz gibi olduğunda duşa girip sakın kaynar su ile ayaklarınızı ısıtmaya çalışmayın kılcal damarlarınızı çatlatıp 1 hafta yürüyemez hale gelirsiniz acıdan. Bunun yerine soğuk suyla ayaklarınızı ovun.
    10 - Tecrübeli kişilerin fikirlerini almadan alışveriş yapmayın.
    11 - Denizi sewmeyen kişilerle dalışa gitmeyin, kısa zamanda sıkılıp geri dönmek isteyeceklerdir.
    12 - Kesinlikle motora güvenip sert poyrazlarda açılmayın. Çapa tutmayıp motor ıslanıp zor durumda kalabilirsiniz.
    13 - Mercury'lerde motor çalışırken kesinlikle çekme ipini çekmeyin.
    14 - Tekne kullanırken güneşe doğru giderken sudaki dalgıçlar hiçbir zaman gözükmezler o yüzden mutlaka güneş gözlüğü takın veya, çok dikkatli bakın.
    15 - Tekneyle veya Botla Kıyıya yakın geçmemeye gayret edin.
    16 - Zıpkıncıysanız mutlaka eldiveniz olmalı. Parmakları kesilmekten, bazen zıpkının boşalmasından dolayı parmağa çarparak parmağı koparmasını engeller.
    17 - Vücudunuz esmer bile olsa kesinlikle güneşe alışmadan 10 ile 2 arası güneş altında olmayın, güneş çarpması kalbin çok aşırı atması, ateşiniz çıkararak yazın yorgan ve battaniyeyle bile titremenize yol açar. Yaşları büyük kişiler için Ölümcül bile olabilir. Özellikle kalbi çok yorar güneş çarpması.

şimdilik bukadar hatırlayabildim, sürekli güncelleyip aklıma geldikçe eklemeyi düşünüyorum. Lütfen siz de ufak az da olsa tecrübelerinizi yazınız.
    Saygılarımla

Tolgahan verdiğin bilgiler için teşekkürler, bu işe yeni başlayan arkadaşlar için çok güzel hatırlatmalar.
    18. diyebilirmiyim : Asla ve Asla tek başınıza dalmayın.
    Her an ters bir durum ile karşılaşabiliriz.Birbirinizi ve su içindeki hareketlerini tanıdığımız bir partneriniz olsun.
    SURWOOD AH?AP ZIPKIN
    Birol ?ENKUL - 1974
    [email protected]
    0 554 267 93 73

Yorum yap

Bütün arkadaşların kulağına küpe olması ve istenmeyen olayların yaşanmaması dileğiyle ...

Yorum yap

haklısın tolgahan abi cok güzel yazı

Yorum yap

ben de bi kaç hatırlatma yazayım...
          1- asla üzeri tırtıklı snorkel modeli kullanmayın hayatınıza mal olabilir.
          2-Rüzgarlı havalarda dalgalı denizde dalacaksanız önceden,''hava bozarsa acaba nereden çıkabilirim?'' diye kendinize çıkacak yer belirleyin ve aşırı dalgalı havada kıyıya ve özellikle kayalara yakın yüzmeyin.
          3-Suda duyduğunuz motor seslerini mutlak kontrol ediniz,bu eğer bir jet ski ise siz dur bakarım diyinceye kadar üzerinizden geçebilir(şahsen test ettim :D )
          4-büyük tekneler bazen size doğru gelirken sanki görmüşler gibi manevra yaparlar ama çoğu kez görmezler bu yüzden teknele çok dikkat.
          5-Mendireklerde dalan arkadaşlar partnersiz dalmamaya çalışsınlar bence en tehlikeli avlaklar mendirekler.
          6-Uzun bir dalıştan sonra kıyıya kayalıklardan çıkarken dikkat edin suda kaldığınız süre içinde dengeniz alt üst oluyuor ve o yorgunlukla düşmeler oldukça çok oluyor.

Yorum yap

bende bir iki tane ekleme yapayım...
            1)_Belinizdeki balıkları mümkün oldugu kadar yanınızda tasımayın(tas altına bakarken,bi tas arasına agason a yatarken müren,mıgrı gelip biraz beslenebilir)tabi sadece balıgı deil bakarsınız ufaktan sizinde bi tatınıza bakar
            2)_Her 2-3 dalısınızdan sonra eger zıpkın kullanımınız yogun şekilde olduysa klipsleri ve zıpkınınızın iplerini yenileyin(çünkü öle bi tane şiş kaybettim :cry: )
            Daha birsürü sey war ama şimdi aklıma gelmiyo nese bi ara aklıma gelince yazarım :lol:
            SAGLICAKLA...

Yorum yap

1-Sakın partnersiz dalmaya gitmeyin.
              2-Dalgalı havalarda denize çıkmayın
              3-Elbisenizi denizden cıktıktan sonra evde mutlaka tuzlu sudan arındırın.
              4-Teknecilerle agız kavgasına girmeyin...
              Bir kactanede ben yazayım dedim...

Yorum yap

bravo paladin böyle uyarılara devam.
                özellikle burunlarda dalarken dikkat balıkçılar ve sürat tekneleri buralarda yolu kısa tutmak için yakın geçiyorlar. sürat tekneleri dalgıç için çok sakıncalı. 1 dakika dip süresinde 40 mil hız yapan tekne yaklaşık 1 km öteden üstümüzde olur.
                yani tekne uzak diye dalmıyacağız agaşonda iken farklı bir yaklaşan tekne sesi duyduğumuzda hemen agasonu kesip yüzeye çıkıp güvenliğimizi sağlamalıyız.
                vede bizde kendi teknemizle kıyılarda sürat yapmamalıyız.

Yorum yap

Bazı tekneler rolantide giderken sesi suda duyulmuyor, ses duymasakta ara sıra özellikle dalmadan önce etrafı kollamakta fayda var. şahsen bir kere dalış yapan tekneli biri çok yavaş yanıma geldi anca bana seslenince farkettim.

Bıçak çok keskin olmalı, daha önce bahsetmiştim; atılan ağa takılan bir vatozu kurtarmak için ağı kesmeye çalıştım bayağa bir uğraştım ozaman anladımki su altında ağ kolay kolay kesilmiyor takılan ben olabilirdim.

Saygılar

Yorum yap

paladin kardeşi kutluyorum çok doğru bilgiler ve dikkat etmek lazım.bende bikaç tane ekliyim.
                    1-akşamdan çok alkol alıp ertesi gün suya girmeyin.
                    2-maskeyi kafaya çıkartmayıp boğaza indirin
                    3-partnerinizi çok iyi tanıyın konuşmadan bakışarak anlaşacak kadar
                    4-mutlaka bıçak bulundurun.
                    5-tecrübeye her zaman önem verin duymamazlıkdan gelmeyin bigünlazım olabilir.

şimdilk bu kadar aklıma geldikçe paylaşırım

Yorum yap

Arkadaşınızla birlikte gittiğiniz zaman dalıştan önce dalış planı oluşturup birbirinizle paylaşın. Hangi bölgede avlanacağınızı ( ayrı ayrı avlanacaksanız ) ve yaklaşık sudan çıkış zamanını belirleyin.

Konu için tebrikler Tolgahan...

Yorum yap

paladin bu konuları bi baslık altından
                        birden toplaman cok guzel olmus
                        saolasın

Yorum yap

kendinizi halsiz,uykusuz hissediyorsanız kesinlikle dalmayın..
                          sualtının renkli dünyasına kapılıpta kendi limitlerinizi zorlamayın... (2tanecikte benden :) )

Yorum yap

Tekneyle oltacılık hakkında bir iki tavsiye rica edebilirmiyim. Daha önceden bu konuda hiç tecrube sahibi değilim arkadaşlar.

Yorum yap

çok degerli tecrübelerini paylaşan herkese teşekkürler

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X