Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Bir kepçe yeter!!

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Bir kepçe yeter!!

Bu foto Galata köprüsünün ayağını süsleyen fotoğraflardan biri.Belki aramızdan birinin bu fotoğraf hakkında detaylı bilgiside vardır.
    İstanbulda yaşamayan arkadaşlarada hoş bir bakış olur.Birzamanlar olta-zıpkın değilde kepçe ile tutulurmuş baba torikler.

Tabiki bir zamanlar biz denizlerimizi kirletmeden ve yok etmeden önce üzüntü verici yazık.

Teşekkürler paylaşım için.
    Özgür ?ener 1978 ?ZM?R / GAZ?EM?R
    http://img275.imageshack.us/img275/4...erteam13yk.jpg
    Herkese sayg? göster ama kimseye yaltaklanma.

0532 161 66 20

Yorum yap

Rahmetli Dedemin anlatmasına göre Haliç Tersanesinin gemi havuzlarında kepçe ve elle yakalarmış herkes, o kadar bolmuş balık.

Yorum yap

Arkadaşlar, Karadeniz ve Boğazda deniz soğu denen bir olay var mutlaka duymuşsunuzdur. Bu durum ortaya çıktığında balıkllar sersemleşerek yüzeye çok yakın yerlere geliyorlar kendim şahit oldum kırlangıç, lüfer, o anda ne varsa kepçeyle alıyolar. Tabi bu deniz soğunun şiddetine bağlı olarak değişiyo... :)

Yorum yap

Balığın öylesine bol olduğu zamanlarda yaşamak isterdim doğrusu.Bu günlerede şükür.

Yorum yap

80 lerde yine olmuştu, balığın kulağına kar suyu kaçtı yada vurgun diyorlar bildiğim kadarı ile bu günlerde olabiliyor.
            Bal?k ça??rmay? bilmem, onlar beni ça??r?r

Can ARSLAN ?stanbul 13/11/1971

Yorum yap

balığın bol oldugu zamanda yasamak super olurdu her halde....

Yorum yap

Haliç'e giren palamutu kepçeyle tutarlarmış.Bu foto bahsettiğiniz ''kırgın ''olayda olabilir.Belki bir bilen vardır forumda diye konu açmıştım ama sanırım fotonun asıl hikayesini bilenimiz yok.

Yorum yap

Babam anlatır : eskiden karadenizde sahilde hamsiyi kovalarla toplarlarmış.
                  Bende bir kere barbunyalara rastlamıştım böyle nadir olarakta iskorpitler vardı hala canlıydılar tüm kıyı dolmuştu.

Yorum yap

Teknik olarak söle açıklamaya çalışayım: Karadenizde belli derinliklerden sonra devamlı var olın kristal tabaka (4-6 C sıçaklıkta su tabakası) belli durumlarda rüzgarın ve akıntının deniz yüzeyindeki sıcaksu tabakasını süpürmesiyle aniden su üstüne yükselir. Ani sıcaklık değişimi balıkları sersemleştirir. ve insanlar kıyılarda kepçeyle balık tutarla. buna Sinop ta deniz soğuğu denir.

Yorum yap

arkadaşlar dayımın anlattığına göre (o 1940 da gelmiş istanbula) hgaliçte eskiden dalyanlar varmış balıklar tuzaklara girince kepçe ile alırlarmış y ani okadar bol değil bu balıklar sadece dalyanlardaki tuzaklardan bu görüntüler

Yorum yap

biraz daha kalitelisini buldum resmin ekleyeyim dedim...
                        Sen hep bizimlesin Ozan YILDIRIM
                        Gerçek Arma?an
                        ?stanbul / Dikili / Montreal
                        17.01.1992
                        +1 (929) 280-9130
                        0535 260 47 21

Yorum yap

işte cehalet ve sonuçları büyüklerimizin bilinçsizce balık hiç bitmeyecekmiş gibi avlanmaları bizlere sadece bu güzelim fotoğrafları imrenerek seyretmemizi yadigar bıraktı. yeni nesil ne kadar bilinçli bu konuda bunu da düşünmek lazım.
                          ve hala utanmadan sıkılmadan trolla, tırıvırıyla, aküyle, gece fener ve serpme ile, gece tüple fenerle vs dalarak sözüm ona balık avlanılıyor. ve işin en ilginci de insanlar bunu matah birşey yapmış gibi sağda solda anlatıp insanların kanına girmeye devam ediyorlar.

Yorum yap

abi bu adamın yaptığıda katliam değilde ne? biz 2 tane vursak hemen deniz araştırmacıları zıpkıncılar denizi tüketti diye ortalığı velveleye veriyorlar :evil:

Yorum yap

Bence bu adam kuruttu denizleri :) Saka bir yana Dedemde anlatirdi hep ... baliklari yemsiz oltayla avlardik diye.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X