Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Amatör balıkçılar gözaltına alındı

Gizle
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Amatör balıkçılar gözaltına alındı

  Sahil Güvenlik Komutanlığı, tüp ve zıpkın ile izinsiz balık avlayan 4 kişiyi yakaladı

  - Mustafa KURT

  Sahil Güvenlik Komutanlığı, dün Sahil Güvenlik botu tarafından yapılan denetimlerde 4 kişiyi izinsiz tüp ve zıpkın ile balık avlarken yakaladı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ekipler, bir ihbarı değerlendirerek çalışma başlattı. Uygunsuz şartlarda balık avlayan 4 kişi gözaltına alındı. Malzemelerine el konulan kişiler, adli makamlara teslim edilirken zıpkın ile yakaladıkları balıklar İlçe Tarım Müdürlüğü'ne teslim edildi. İlçe Tarım Müdürü Umut Olgun, kişi başına 556 YTL ceza verildiğini açıkladı. Denizlerde tüp ve zıpkın ile yapılacak avcılığın yasak olduğunu belirten Sahil Güvenlik yetkilileri "Her türlü şekilde, zıpkın ile balık avlanamaz veya tüple dalarak avcılık yapılamaz. Yasaların belirlediği kurallar dışında avcılık yapanları çevre sakinlerinin duyarlılığı sayesinde engelledik. Bu konuda halkımıza büyük iş düşüyor"dediler...

  Arkadaşlar bu haber Alanya'nın yerel bir gazetesinden alıntıdır..Haberi bugün okuyunca biraz şaşırdım..

  Bu konuda sahil güvenliğin açıklamasındamı bir çelişki var yoksa yazıyı yanlışmı değerlendirdim emin değilim..Bu konuda sizlerinde fikrini almak istedim..Tüp + zıpkınla dalışın yasak olduğu varizbir gerçektir..Bu konuda hemfikiriz zaten ama her türlü zıpkınla avcılık derken?

  Haberin kaynağı

  http://www.yenialanya.com/default.asp?PG=77506

 • #2
  "Her türlü şekilde, zıpkın ile balık avlanamaz veya tüple dalarak avcılık yapılamaz. Yasaların belirlediği kurallar dışında avcılık yapanları çevre sakinlerinin duyarlılığı sayesinde engelledik. Bu konuda halkımıza büyük iş düşüyor"dediler...
  NASIL YANİ ???Burda bir yanlış var... yok yok kesin yanlış var :D

  Yorum yap


  • #3
   katılıyorum ali bi sana

   Yorum yap


   • #4
    Haberi yazan muhabirin işidir büyük ihtimalle.
    "Totally Addicted To Bass"
    Av.Mustafa PAKER (1980) - Göztepe/?ZM?R

    Yorum yap


    • #5
     Mustafa Paker Nickli Üyeden Alıntı
     Haberi yazan muhabirin işidir büyük ihtimalle.
     ne yazik bazen boyle seyler oluyor. muhabir sirkuleri nerden bilsin duyduguna istemeden yorum katiyor. bunun bircok insani yanlis bilgilendireceginin, yaniltacaginin farkinda bile degil. balikla zipkin vurmak yasaktir yazmadigina sukredin.
     Kemal Erbatur
     1969

     Yorum yap


     • #6
      Umarım muhabirin işidir.Muhabiri zıpkınla kovaladığımı düşünüyorumda ne matrak olurdu

      Yorum yap


      • #7
       Her türlü şekilde, zıpkın ile balık avlanamaz veya tüple dalarak avcılık yapılamaz.

       Burada hertürlü derken işe gececileri,nargilecileri ve ağın içine girerek yapılan av şekillerinide kastediyorlar.Hemen umutsuzluğa kapılmayın sirkülere v.s göre avlandığınız takdirde içiniz rahat olsun,bu durumda herhangi bir taciz olursa ilgili makamlara bildirmekten kaçınmayın.

       Yorum yap


       • #8
        yok yok yanlışlık var..

        Yorum yap


        • #9
         iyi artık denizede girmeyelim bari.:)

         Yorum yap


         • #10
          Yerel gazeteler.........Ucuz kağıt parçaları.......ucuz elemanlar.....şanlı medyamızın onurlu mücadelesine yeni başlamış genç arkadaşlar.......ne yapsın garipler....Bu kadar oluyor işte.

          Yorum yap


          • #11
           Arkadaşlar izmir sahil güvenlik komutanlığından izmir ve çevresi için dalışa yasak bölgelerin haritasını bir dilekçeyle tekrar istesek ve bunu çoğaltıp yanımızda taşısak iyi olurmu.Bu dilekçe ve yazı işini mustafa iyi yapıyor.Ne dersin mustafa...?

           Yorum yap


           • #12
            Arkadaşlar bu habere karşı tepkimizi dile getirmemiz lazım. Sessiz kalırsak bu hepimizin aleyhine ve hakkımızda yanlış düşüncelere neden olur. Ben aşağıdaki maili ilgili gazeteye yolladım. Sizde ya bu mailin aynısı ile yada farklı şakilde tepkinizi dile getirin. Mehmet zaten gazetenin adresini vermiş http://www.yenialanya.com/default.asp?PG=77506 buda yollanacak mailin adresi http://www.yenialanya.com/bizeyazin.aspx verdiğim bu mail adresinde sorun yaşarsanız alternatif olarak şu adres var. [email protected]

            Yolladığım mail,

            ''Amatör balıkçılar gözaltına alındı''adlı haberinizde "Her türlü şekilde, zıpkın ile balık avlanamaz veya tüple dalarak avcılık yapılamaz.'' Denildiğini okudum. Bu haberde yanlış bir bilgilendirme var. Zıpkın avcılığı çeşitli kurallara uymak kaydıyla serbesttir. 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve buna ait Su Ürünleri Yönetmeliği'nin 6 ncı maddesi gereğince; bu kurallar aşağıda açıklanmıştır. Lütfen yayınladığınız haberi haberi düzeltme yoluna gidiniz.

            DENİZLERDE VE İÇ SULARDA AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN 36/2 NUMARALI SİRKÜLER

            BİRİNCİ BÖLÜM
            Amaç ve Tanımlar

            Amaç
            Madde 1
            Denizlerimizde ve iç sularımızdaki doğal yaşam alanlarının korunması, buralarda bulunan su ürünleri kaynaklarımızdan amatörce yararlanılması, sorumlu ve sürdürülebilir avcılık için amatör balıkçılığın belirli kurallar çerçevesinde yapılmasının sağlanması amacıyla, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve buna ait Su Ürünleri Yönetmeliği'nin 6 ncı maddesi gereğince; 1 Eylül 2004 - 31 Ağustos 2006 tarihleri arasında geçerli olmak üzere Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca, aşağıda belirtilen yasak, sınırlama ve yükümlülükler getirilmiştir.

            Tanımlar
            Madde 2
            Bu sirkülerde geçen terimlerin tanımları aşağıda belirtilmiştir.

            2.1. - Genel Tanımlar:
            Amatör Balıkçılık: Sadece spor veya dinlence amacıyla yapılan, maddî ve ticarî kazanç gayesi gütmeyen balıkçılık etkinliğidir.

            Amatör Balıkçı: Maddî ve ticarî kazanç amaç gütmeden, sadece spor ve dinlence amacıyla su ürünleri avcılığı yapan gerçek kişidir.

            Amatör Balıkçı Yarışması: Amatör balıkçılar arasında, amatör balıkçılığı özendirmek amacıyla düzenlenen ve belirli kurallara uygun olarak yapılan balık tutma yarışmasıdır.

            Amatör Balıkçılık Turizmi: Amatör balıkçıların maddî kazanç sağlamaksızın, bu sirküler ile belirlenen kurallar çerçevesinde, iç sular ve denizlerde yaptıkları balıkçılık turizmi etkinliğidir.

            Sportif Balıkçılık: Spor amacıyla, maddî ve ticarî kazanç gayesi gütmeyen ulusal ya da uluslar arası balık avcılığı federasyonları kurallarına uygun olarak yarışma amacıyla bireysel ya da takımlar hâlinde yapılan amatör balıkçılık etkinliğidir.

            Sportif Balık Avı Yarışması: Ulusal ya da uluslar arası balık avı federasyonlarınca konulan kurallara göre yapılan balık avı yarışmasıdır. Ulusal kurallar uluslar arası federasyon kurallarına uygunsa elde edilen rekorların Türkiye ya da Dünya rekorları olarak kabul edildiği yarışmalardır.

            Su Ürünleri : Denizler, iç sular ve sun’î olarak yapılmış havuz, baraj, depolama, gölet, dalyan ve çiftlik gibi tesislerde tabiî veya sun’î olarak istihsal edilen, yetiştirilen su bitkileri, balıklar, süngerler, yumuşakçalar, memeliler, sürüngenler, kabuklular gibi canlılarla, bunlardan imal edilen ürünlerdir.

            İstihsal Yerleri : Su ürünlerinin yetiştirildiği veya doğal olarak ürediği, avlanma, üretim, yetiştirme ve istihsal yapılmak üzere içinde veya üzerinde herhangi bir istihsal vasıtasının veya tesisinin kurulabildiği, kullanılabildiği su sahalarıdır.

            Balık Boyu (Toplam Boy) : Ağzı kapalı iken balığın alt çenesinin ön ucu ile kuyruk yüzgecinin arasındaki ölçülebilen en uzun mesafesidir.            Boy Limiti: Balık türlerinin nesillerini devam ettirebilmeleri için bir balığın en az 1 kere yavru vermiş olarak kabul edildiği en küçük yasal avlanma boyudur.

            Sayı limiti: Her amatör balıkçının yasal metotlarla avlanarak beraberinde götürebileceği en fazla balık sayısıdır.

            Zaman Yasağı: Avlanma zamanına ilişkin düzenlemenin yapıldığı yılda su ürünleri avcılığının yasak olduğu tarihleri ifade eder. Bu yasakların başlangıç ve bitimini gösteren günler, getirilen düzenlemeye dâhildir.

            Gönüllü Amatör Balıkçılık Kuruluşları : Amatör balıkçılık yapan kişilerin bu etkinliklerini sürdürmek ve geliştirmek üzere kurdukları tüzel kişiliklerdir.

            Amatör Balık Avı Rehberi: Bakanlık ile Bakanlıkça yetkin kılınan Gönüllü Amatör Balıkçılık Kuruluşları tarafından eğitilen ve bu eğitimin sonunda Bakanlığın yapacağı sınavı başarıyla geçerek Amatör Balık Avcılığı Rehberi belgesini almaya hak kazanan gerçek kişiyi ifade eder.

            Bakanlık : Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nı ifade eder.

            İl - İlçe Müdürlüğü : Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüğü’nü ifade eder.

            2.2. - Araç, Gereç Ve Yöntem Tanımları
            Balık Ağı : Balık avında kullanılan değişik ağ gözü açıklığına sahip her türlü ağı ifade eder.

            Yemlik Uzatma Ağı: Uzunluğu en fazla 5 metre, yüksekliği en fazla 1,5 metre, göz açıklığı en fazla 28 milimetre olan, sadece canlı yem yakalanması amacı ile kullanılan fanyasız uzatma ağı türüdür.

            Olta Takımı: Olta ipi, beden, köstek ve iğneyi bir arada bulunduran avlanma kabiliyeti olan vasıtadır.

            Misina: Sentetik materyalden yapılan tek başına av kabiliyeti bulunmayan olta ipi türü.

            Olta ipi: İp veya misina ya da metal liflerden mamul bir ucu mantara, kasnağa veya makaraya sarılı diğer ucu bedene bağlı olta takımı hazırlamada kullanılan materyal.

            Olta: Mantara, kasnağa veya makaraya sarılı, olta takımının elde bulundurulan kısmı.

            Beden: Oltanın ucuna genellikle bir fırdöndü vasıtası ile bağlanan ve kalınlığı oltanın kalınlığına eşit ya da daha az olan olta ipi parçası.

            Fırdöndü: Çok az bir yük altında bile kolaylıkla dönebilen, ikiden fazla uçlu klipsli yada kopçalı olarak yapılan, olta takımının bozulmasını, misinanın gam almasını engelleyen parça.

            Köstek: Bedene iğnenin bağlanmasını sağlayan, kalınlığı beden kalınlığından daha az olan, bir ucu bedene, diğer ucu olta iğnesine bağlı olta ipi parçası.

            Çapari: Bir beden üzerinde her biri ayrı köstek ile bağlı, ikiden fazla tüylü veya tüysüz, yemli veya yemsiz iğne bulunan olta takımıdır.

            Parakete (paragat, barigat, barikat): Suyun içinde asılı veya dibe uzanmış, serili olarak duracak şekilde düzenlenmiş, bir beden üzerinde çok sayıda kösteğe bağlı iğne taşıyan balık avcılığı aracıdır.

            Livar: Tutulan balıkların alıkoyulmak üzere canlı olarak bekletildiği file, saz, kafes, tekne bölmesi v.b. gibi balığın yaşam ortamı ile su alışverişini doğrudan sağlayan bölmedir.

            Balık Taşıma Sepeti – Filesi – Kıtkası: Yakalanan balığı nakletmek üzere tasarlanmış araçlardır.

            Pinter (Sepet): Balık ve diğer su ürünlerinin avlanmasında veya yakalanmasında kullanılan kasnak ve ağlardan yapılmış tuzaklardır.

            Kepçe: Tutulan su ürünlerini sudan karaya veya sandala almakta kullanılan torba şeklinde, saplı filedir.

            Kakıç: Tutulan balığı sudan karaya veya sandala almakta kullanılan ucu kancalı gereçtir.

            Balık Yemi: Amatör balıkçılıkta kullanılan her türlü canlı veya cansız, doğal veya yapay yemlerdir.

            Yapay Yem: Tüy ve iplikten yapılan sinekler, bir veya daha çok uçlu iğne ile donatılmış yumuşak plâstik yemler, muhtelif kaşıklar, döner kanatlı yemler, çeşitli şekillerde ve renkte yemlerdir. Her bir yapay yem, üzerindeki tüm donanımlarıyla 1 olta iğnesi eşdeğeri olarak değerlendirilir.

            Mamul Doğal Yem: Fabrikasyon, rafinasyon gibi yöntemlerle işlenip balık avı için kullanıma hazır halde sunulan cansız organik yemlerdir.

            Su Altı Tüfeği: Su altında balık avında kullanılan lâstik veya metal yaylı, gaz veya hava basınçlı tüfeklerdir.

            Tırıvırı - Paraşüt: Bir olta ipi ucuna bağlı olarak kullanılan, çeşitli ebattaki misina ağ parçalarından imal edilmiş ve misinadan yapılmış olması nedeniyle kolayca kopup yıllarca suda kalabilen, bu özelliği nedeniyle doğal yaşama büyük tehdit oluşturduğu için kullanılması kesinlikle yasak olan, olta ile atılabilen her türlü ağ parçasının genel adı.

            Yorum yap


            • #13
             Attığım maile gelen cevap:

             FARUK BEY MERHABA

             SÖZ KONUSU HABERDE YER VERDİĞİMİZ BİLGİLER SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI YETKİLİLERİNDEN ALINMIşTIR. GAZETEMİZ, ZIPKIN YA DA TÜPLE BALIK AVCILIĞINA KARşI DEĞİLDİR. BİZ SÖZKONUSU HABERDE, GÖZALTINA ALINAN BALIKÇILARIN HANGİ GEREKÇEYLE ALINDIĞINA YER VERDİK.

             UYARINIZ İÇİN TEşEKKÜR EDERİZ

             Yorum yap


             • #14
              Faruk Bey konuya olan hassasiyetiniz ve duyarlılığınız için teşekkür ediyorum...Bu konu hakkında gazetede çalışan bir arkadaşla bir konuşma planlamıştık..Konuya netlik kazandırma açısından ve alanya halkının yanlış bilgilendirilmesini önlemek amacıyla bir bilgi alacaktık fakat pazartesiye ertelendi...
              Halkın elinde zıpkın gördüğü her avcıya yanlış gözle bakması şahsen ben ve benim gibi bir çok kişi açısından pek olumlu olmayacaktı...Bu nedenle pazartesi gazeteden bir arkadaşla sahil güvenlik komutanlığına olayı netleştirmek amacıyla gitmeyi düşünüyoruz..Telefonla olan konuşmamızda tam net bir cevap alamamakla beraber (bilgimiz yok) gibisinden bir cevap almamızda kafamızda bazı soru işaretlerini canlandırdı.....
              Birileri bir şekilde haberin doğruluğunu ve yanlışlığını kabul etmek istemiyor....Üstü kapalı cevaplarla geçiştiriyorlar.Sanırım en mantıklısı bire bir konuşmak...Elimden geldiğince konu hakkında bir araştırma düşünüyorum :roll:

              Aynı zamanda göndermiş olduğunuz mailden etkilenip bende birşeyler yazdım ve habere olan sıkıntımı dile getirdim...Umarım bu sıkıntımızı anlayışla karşılayıp bir çözümünü ararlar..Aksi halde ciddi sorunlar yaşatacağa benziyo :cry:

              Konuya olan hassasiyetiniz ve duyarlılığınız için hepinize teşekkür ediyorum..

              Yorum yap


              • #15
               Mehmet bana adımla hitab edebilirsin inceliğine teşekkür ederim. Shl.Güv.K.lığına gitmeden önce temin edebilirsen Su Ürünleri Yönetmeliğini yanına alman iyi olur. Gazetede yazdığı gibi ''yasak'' kelimesiyle karşılabilirsin. Resmi bir kuruma gideceğiniz için, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüğünden ricada bulunup, su ürünlerinden yetkili bir kişiyide yanınıza alıp öyle giderseniz daha başarılı olacağınızı düşünüyorum. Ondan sonra gazetede işin doğrusunu anlatan bir yazı yayınlanırsa amacımıza sayende ulaşmış oluruz. Hassasiyetin için bende sana teşekkür ederim. Diğer arkadaşlarında bu konuda görüş ve önerilerini yazmalarını bekliyorum.

               Yorum yap

               Hazırlanıyor...
               X