Duyuru

Gizle
No announcement yet.

trollere kesin çözüm

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• trollere kesin çözüm

hep bir şeylerden şikayet ederiz şöyle yapılsın böyle yapılsın diye ama kimse ilk adımı atmaz benim aklıma bir yöntem geldi troller için kesin çözüm olan bir şey var yapımı kolay fazla maaliyet gerektirmeyen bir çözüm izin verirseniz yazayım ve ilk adımı atalım en azından trollerden şikayetçi olanlara yol gösterebiliriz.
    50 litrelik petrol varillerine varillerinin dışına trol ağına takılması için demir kama kaynaklayıp içine ağırlık yapacak taş hurda demir kurşun vb metal koyarak ağzını çimento ile kapatarak denize atabiliriz bu sayede troller o bölgeye giremeyeceklerdir ben kendi merama 2 adet attım ancak yeterli olmadı kanısındayım benim önerim belli meralara dalan arkadaşlar birleşip 30 40 adet bu kazıklı varillerden atamazlarmı yada
    bizden daha önemli olarak bu işten ekmek yiyen balıkçılar neden birleşip 3 mile kadar olan yerlere bunlardan döşemiyorlar benim av yaptığım yerde yaklaşık 140 adet profesyonel balıkçı var her biri kendi imkanlarıyla 2 adet yapsa ve büyük bir tekne ile bunları atsalar 300 tane kazıklı varil bir bölgedeki balık neslini kurtarmaz mı? yanlış mı düşünüyorum bizim millet olarak tek eksiğimiz gerektiğinde organize olamamak birlik olamamak sadece şikayet etmekle kalmamalıyız diyorum saygılar .

:arrow:

Yorum yap

sedat abi espri güzelde ekmek derdi olmasa zaten çalışmaz bu balıkçılar biz kimsenin ekmeğine mani olma taraftarı değiliz herkez çalışsın ama kara kıyıda balık neslini tüketerek değil zaten ayrıca bu çözüm ile balık nesline katkıda bulunup bir nevi onların torunları için uğraşmış oluyoruz

Yorum yap

varil iyi fikir de daha sonra bu tak1lan aglar1da denizin dibinden toplamak gerekir bal1klar bosuna tak1l1p ölmesin diye......
        yada hepsini biraraya toplay1p benzin döküp yakal1m derim...... hardcore bir çözüm oldu galiba .....

Yorum yap

Bence etkilemez... İki katı ağırlıktaki kayaları makarna süzer gibi topluyorlar. En fazla bir bölüm ağı onarırlar o kadar.... Hurda tekne alıp batıralım derseniz o başka tabi:) hem yuvalık olur...

Yorum yap

kayalardakinden farklı olarak kazıklar trol ağının yırtılmasına ve büyük hasara yol açıyor benim attığım yerden hiç trol geçmiyor ayrıca takılan ağlar balıklar için bir tehlike oluşturmuyor çünkü trol bezi gergin bir bezdir ayrıca çok az bir bölümü varilde kalır trol bezi kolay tamir edilen bir malzeme değil kayaları kaldırabiliyorlar ancak kayalarda bezi yırtacak bir uzuv olmadığı için fazla sorun olmuyor ancak varil güzel bir çözüm hurda tekne otobüs hatta otomobil de kesin çözüm ancak maaliyetli bu fikrimi sahil güvenlikten komutan ile görüşürek okeylettim hukiki yönden her hangi bir problem olmaz aksine bizde bu olayı destekleriz yabancı ülkelerde de bu ve benzeri tuzaklar çok işe yarıyor gibi olumlu sözler duydum bence bu konuya eğilelim ben en azında öyle yapıcam

Yorum yap

ayrıca bölgelerde bir çok balıkçılık kooperatifleri var bunlar bu işe öncü olabilirler teşvik etmek bize kalıyor arkadaşlar

Yorum yap

birkan Nickli Üyeden Alıntı
                hurda tekne otobüs hatta otomobil de kesin çözüm ancak maaliyetli bu fikrimi sahil güvenlikten komutan ile görüşürek okeylettim hukiki yönden her hangi bir problem olmaz aksine bizde bu olayı destekleriz yabancı ülkelerde de bu ve benzeri tuzaklar çok işe yarıyor gibi olumlu sözler duydum
                Hurda tekne, otomobil, otobüs vs. yapay resif kapsamında değerlendirileceği için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan izin alınmalıdır.
                "Totally Addicted To Bass"
                Av.Mustafa PAKER (1980) - Göztepe/?ZM?R

Yorum yap

Bence gayet iyi fikir, benim imkanım yok bunu yapmaya ama yapanlara teşekkür ederim. :)

Yorum yap

Mustafa Paker Nickli Üyeden Alıntı
                    birkan Nickli Üyeden Alıntı
                    hurda tekne otobüs hatta otomobil de kesin çözüm ancak maaliyetli bu fikrimi sahil güvenlikten komutan ile görüşürek okeylettim hukiki yönden her hangi bir problem olmaz aksine bizde bu olayı destekleriz yabancı ülkelerde de bu ve benzeri tuzaklar çok işe yarıyor gibi olumlu sözler duydum
                    Hurda tekne, otomobil, otobüs vs. yapay resif kapsamında değerlendirileceği için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan izin alınmalıdır.
                    İZİN OLAYI KOLAY ÖZELLİKLE KÜÇÜK şEHİRLERDE BU İZNİ BİR GÜNDE ALABİLİRİZ ZATEN BALIK NESLİ İÇİN YARARLI OLDUĞUNDAN SICAK BAKILIYOR OLAYA

Yorum yap

abi iyide troller sizin meranızda trol çekmez zaten dapiran olmayan insan en fazla 20 metre dalar bu adamlarda trolü derin ve kumluk meralarda çkiyor hedef belli kum balıkları, izmirde barbun , karides ve dil üzerine avcılık yapılıyor diğer yerleri bilemiycem.

Yorum yap

Merhaba,
                        Trol ve algarna ile yapılan avcılığın, özellikle yuva ve yumurtalara zararı büyük. Sorun, bizlerin avlayacağı yetişkin balık ve avlanma derinliği değil, yuva ve yumurtaların tahrip edilmesi, dolayısı ile de balık neslinin ciddi tehdit altında kalmasıdır.
                        Aynı sorun Kuzey Ege bölgesinde de ciddi olarak var. Tüm ihbarlara rağmen, sahil güvenlik birimlerinin olay yerine intikaline kadar, önceden uyarılan tekne toparlanarak yerini terketmektedir.
                        Sağlıklı denetim için sahil güvenlik botunun kesintisiz o bölgede kalması ve devriye gezmesi gerekiyor. Henüz gerçekleştirilebilmiş değil.
                        Tüm yasak, ikaz ve cezalara rağmen hala sürdürülen trol yöntemine karşı kesin çözüm, sizin de belirttiğiniz gibi yapay dip engelleri oluşturmaktır.
                        Bir kaç sene önce bu konu ile igili düşünce ve girişimimiz, askeri hurdalıklardan istenebilecek ağır vasıta ve benzeri hurdaların bu bölgelere dökülmesi idi. Bu operasyonu gerçekleştirebilmek için taşıyıcı gemilere gerek olduğundan, sorun nakliye ve dökme işinde çıktı. Askıya alınmış bir düşünce olmaktan da öteye gidemedi. Ciddi ve güçlü ilişkiler, ve tabi ki bol zaman gerekiyor.
                        Dolu varil fena fikir değil. Ancak iş görebilmesi için bahsettiğinizden çok daha ağır olması gerekiyor. Trol ağları ağız bıçakları ile oldukça sağlam ve güçlüdürler.
                        İşin başka boyutlarına da bakmak lazım. Belirlediğiniz bölgede böyle bir çalışma gerçekleştirdikten sonra, o bölgede trol ile avcılık yapan balıkçıları uyarmak, hatta bu uyarıyı sahil güvenlik birimleri ile yardımlaşarak yapmak işe yarayabilir. Bu insanlar bilerek malzemelerine zarar vermek istemeyeceklerdir.
                        Sonuç alınabileceğine inanıyorum.
                        Saygılar
                        Jak Boeno
                        1955
                        ?stanbul

Yorum yap

Buna benzer bir çalışma sanırım Samsun tarafları idi, o bölgedeki bir vali tarafından balıklara yuva olması amacı ile hurda araçların suya atılması ile ilgili bir girişimde bulunmuştu ve hatta birkaç araç suya atabilmişti. Ne oldu biliyormusunuz admı trolcüler daha yüksek mevkideki adamlarını kullanarak durdurdular. :?: Ve bir vali bu işi yapamadı.
                          Bu tarz bir çalışma evet bencede yararlı olacaktır. Hatta variller üzerine karnaklanan demirler ağları kolayca parçalasın diye keskinleştirebilirmi?

Ama en önemlisi dostlar bu işi yaparken hiç kimsenin haberi olmasın. yoksa trolcülerle yüz yüze kalırsınız ve çok ciddi sonuçlar doğabilir. Bu işi çok sessiz ve kimseyi uyandırmadan yapın. Yani balıkçı teknelerinden falan sakın yardım almaya kalkmayın.
                          Başınız belaya girmesin.

Trol yapılan bölgeleri bilen arkadaşlar burada bu yerleri paylaşalım. Belki bir yararımız olur.

Yorum yap

Cevap: trollere kesin çözüm

Buna benzer bir çalışma duymuştum beton bloklar dökülmüş ve trollerin avlandığı yerlere atılmış ancak trollerin dinamitle o blokları patlatması sonucu bir sonuç elde edilememiş

Yorum yap

Cevap: trollere kesin çözüm

bence 50 kg cok az celik halatlarla cektiğini düşünürsek en az bi 200kg üstünede sağlam kazık lazım şahsen ben bunu yapamam..
                              ?lhan GÜNDÜZ 0 rh +
                              07.02.1989
                              izmir ekonomi üniversitesi
                              sigpic

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X