Duyuru

Gizle
No announcement yet.

zıpkın avının neresindeyiz?

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• zıpkın avının neresindeyiz?

foruma katılan tüm arkadaşların içtenlikle cevap yazmaları rica olunur.arkadaşlar hepimiz çalışan insanlar olarak,tüm haftanın yorgunlugunu işimizin stresini atabilmek için en ufak bir fırsatta,dalışa kaçarak degerlendirmiyormuyuz?dalış sonrasında ise vurulan balıkların soframıza gelince verdigi haklı gurur ve sevinci para ile satın alınabilirmi?çekilen resimlerin sitede yayınlanması,paylaşımı,bizleri daha'dabirbirimize kaynaştırmıyormu?ben şahsım adına böyle arkadaşlarımdan gurur duyarak resimlerini zevkle izliyorum.takdir ediyorum.ama ölçüsünde kaldıgı takdirde.ölçü ne olmalı?işte cevap ihtiyacı duyulansoruda budur.cem kardeşimiz elkadarda olsa denizlere balık bırakarak katılımcı olmamız ,konusunda destek isterken,bizlerde el kadar balıkları vurarak iyi birav diyebilirmiyiz?dernek dogrultusunda yer alanzıp.com.da dernegin yasalara uymayı taahhüt ederek kuruldugunu ve bizlerinde haklarının savunucusu olacagına,güvenimiz sonsuzdur.o halde dernek çatısı altında olupta üye oldugumuz formun geregi,kanun ve yasalara önce bizlerin uyması gerekmezmi?öyle ise bizler bilinçli iyi birerçevrecide olmalıyız.herşeyden önce ticari zihniyetle degilde!sportmence av mantıgı ile hareket etmemiz gerektigini düşünüyorum.gelecekte denizi bizim gibi seven çocuklarımızda aynı sporu yapabilsinler.lütfen cevaplandıralım ticarimi?spormu?ticari dersek zaten bunu yasalarda yasaklıyor.bu yasaklarıda dernek çatısı altında delmeye hakkımız yok diye düşünüyorum.dernek,yasaları korumak ve uymak için vardır.benim kanım spor oldugunu düşündügümüz sürece zıpkıncılık güzel ve saygı duyulması gereken bir spordur.amacım tartışma ortamı yaratmak degildir,yeni katılan genç kardeşlerimizigördükçe,bizlerinde onlara bir nebze olsun örnek olması gerekir diye düşünüyorum.

saygılarımla :lol: :lol: :lol:

Kemal abi sana sonuna kadar katılıyorum ve destekliyorum.Güzel bir konu başlığı tebrikler.

Yorum yap

tebrikler abi iyi bi konuya değinmişsin....tabiiki spor yanıtını vereceğim ben...

Yorum yap

Kemal bey işin ticari yanı ile uğraşanlar da vardır o konu çok kapsamlı ve yasak bı konu klavye önde vicdanlar parmak ucunda ama çoğumuzun bu işe spor yönüyle baktığını geçen sohbetlerde ve konu içeriklerinde oluşan samimi davranışlardan ; tüketebileceğin kadar sloganını uygulamaya çalıştığımızı düşünüyorum(Günahıyla-Sevabıyla) SELAMLAR-SAYGILAR
        Cengiz ?ENGÜL-1958
        ?ZM?R-?STANBUL

Yorum yap

Kemal abi ben sanırım son demlerimi yaşıyorum :D

Yorum yap

Serbest dalış herkeze göre farklılık gösterir. Kimilerine spor, kimilerine para, kimilerine ego tatmini, kimilerine av hırsı, özenmek, ben de varım demek, eve yemek götürmek, misafirlere yeterli yemek sonmak gibi birçok farklı düşünce ile kafalarda belirir. Bunların içinde en zararlısı yeni nesiller olan ufak balıklardır. Ticari boyut yasak olduğundan zaten deinmeyeceim fakat şu var ki insanlar dememelidir:
            "Ben sizler kadar iyi vuramıyorum, bunlarla idare edeyim"

Bu çok yanlış bir düşüncedir. Bir ipte 1kg lık levrein yanında 10 tane karış kadar kefal durmamalıdır. Bu katliamdır. Biz de annemizden bu işi bilerek doğmadık ama kendimizi adadık. ben daha 9 yaşımdayken hergün üşenmeden o kadar malzemeyi 150 merdiven indirir-çıkarır taşıyıp dalardım. Av olmadığında ki o zamanlar çok taze idim, 20 sn. dip süresi falan, balıkların hal ve hareketlerini incelerdim. Asıl önemli budur. Bir avcıyı iyi yapan balıkları değildir, tecrübesidir. ne nefes süresi, ne de ipindeki 5 kg. lık levreği. Balık şans ve kısmettir, artık ekmek taştan çıkar durumda, bomboş meradan levrek çupra çıkarma vakti. Kayda değer av yoksa dalın, çoıkın, balık neye geliyo, neden kaçıo, hangi doğa şartlarında nasıl hal-huyu olabiliyor bunların bilinmesi sizi her suda her mevsimde her derinlikte istediğiniz balığa ulaştıracaktır. Bu konunun iyi kavranması dileğimle, güzel avlar dilerim

İyi avcı, seçerek av yapandır

Yorum yap

Kemal abi tebrik ederim.Ben defalarca yazıp çizdim ama kimse iplemedi.Ama yarın dernek toplantısı var.Neyin ne olduğunu orada ortaya koyacağız.Seni gönülden destekliyorum.

Yorum yap

Arkadaşlar yanlış anlamayın ama bu olayı kaşıyıp durup ne elde etmeyi düşünüyorsunuz anlamış değilim... Zıpkın avından para kazanan arkadaşları siteden uzaklaştırmak mı istiyorsunuz? Açıkça yazın o zaman!.. Bir ikincisi kimlik bunalımına düşmüş gibi yaptığımız iş spor mu değil mi, can almak spor olur mu olmaz mı uzun süredir forumda tartışılan bu konuyu tekrar tekrar temcit pilavı gibi ortaya koymanın anlamı nedir?
                şu mudur amaç;
                -Biz giriyoz 5 kiloyu geçmiyoz onlar giriyor kilolarca vurup satıyor...Ben yap(a)mıyorsam onlarda yapmasın kardeşim!!
                şeklindeki serzenişi, hazmedemeyişi, belkide kıskançlığı?..
                Kendi içimizdeki bu arkadaşları küstürecek uzaklaştıracak
                bu tür yazıları okumak istemiyorum artık. Çünkü biliyorum ki çoğu arkadaşım yasak olmasına rağmen Eşkina vuruyor yasak olmasına rağmen trafikte emniyet şeridine de giriyor, kırmızı işikta da geçiyor yasak yerlere park ediyor hangisini ararsınız?.. Koyun koyun bacağından keçi keçi bacağından asılır. Kanunlar yasak diyorsa eğer yakalandığında cezasını çekerler ki bu ceza bana göre yanlıştır! Sandal balıkçısını düşünün 70-80 parça palamutu trofe levrekleri kilolarca istavriti çinekobu avlıyor ne vergi veriyor nede başka bişey..
                Zıpkıncıda para kazanmak için (teoride aynı işi yapıyorlar) sandalı olmadan dalıyor ve balık avlıyor bunun neresi farklı bana izah edin lütfen.. Tanıdığım çoğu arkadaşımın bu sebeplerden ötürü foruma ilgi göstermediğini biliyorum. Çünkü kaçak avcı gözüyle bakılmak kimsenin hoşuna gitmez.

Yorum yap

:arrow:

Yorum yap

Dostum bizim derdimiz bağcıyı dövmek değil üzüm yemek.Ama üzüm yerken bağı talan etmek te değil.Ne kadar eski bir dalıcısın daha doğrusu bu işin ne kadar eskisini biliyorsun bilmiyorum ama bir zamanlar(90'lı yılların başı) bu ülkede balık avcılığı yasaklanma sınırına getirildi.Federasyon programından balık avcılığını çıkardı,balıkadam klüpleri balıkavcılarına karşı kampanya başlattı.şimdi de gidişat o yolda.Bizim derdimiz senin yarında rahatça dalış yapabilmen.Bilmem anlatabildim mi.

Yorum yap

90'lı yıllarda o evrelere getirilmesinin bana göre yegane sebebi zıpkıncılığı extrem bir uğraş olarak görüp geliştirme konusunda yeterince çaba harcamayan kendi elit tabakası arasından sıyrılamamış, çoğunluğu burjuvalardan oluşan ve içlerine kimseyi kabul etmeyen, kendi içinde birbirlerini çekemeyen ve Türkiye'de zıpkıncılığın ortaya çıkmasından bugüne kadar aşağı yukarı son 50 yıl içerisinde yeterince çaba göstermemiş (tanımamakla birlikte) insanları sorumlu tutuyorum... Bu başlık altında sorulan soruların cevapları yıllar önce verilmesi gerekirdi. Bu cevapları bize halen aratan insanlar "bizden geçti artık gerisi tufan" mı diyorlar??
                      Niye halen bu durumdayız bunu sormak lazım? Ne yapılmadı? Neden yapılmadı? Ne yapılmalıydı esas bunları ortaya koyarsak sorunu çözmek konusunda adım atmış oluruz... (Bu konularda az çok fikir yürütebilecek kadar eski dalıcıyım)

Yorum yap

Peki senin neler yapılması gerektiği konusundaki fikirlerini alabilirmiyiz.Belki başlangıç noktamız orası olur

Yorum yap

Bence ayrım gözetmeksizin genç yaşlı (daha önce yapmış artık bırakmış yada yaşlılığından yapamayan) Zıpkıncılığa gönül veren, satan , hobi olarak dalan, Usta profesyonel kişilerin oluşturduğu bir panelde sorunlarımızı ortaya koyup çözüm aramak... Bu panelde eskiler ne yap(a)madıklarını yeniler ne yapmak istediklerini anlatsın. Eski tecrübelerden yararlanalım. İlk önce sorunu başlıklarla parçalayıp teker teker çözüme gidelim derim...

Yorum yap

yarın dernek toplantısında öneri olarak getiririz bunlari ki zannediyorum zaten konuşulacak konulardır bunlar.

Yorum yap

:arrow:

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X