Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Sinop neden fiyasko?

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Sinop neden fiyasko?

MUZAFFER BEY BU KONU HAKKINDA VERDİĞİNİZ BİLGİLER YETERSİZ.
    İLLA YARIşMALAR TEMİZ SULARDA YAPILACAK DİYE BİR KAİDE YOK.
    KARADENİZ'DE SADECE EşKİNA DEĞİL LEVREK ,KEFAL, MİNEKOP, KOFANA,PALAMUT ,TORİK,KARAGÖZ GİBİ BALIKLARDA VARDIR VE SÜREKLİ AVLANIR AMA KİKLA AVLANMAZ AYRICA BURAYA GELEN AVCILAR KULÜPLERİ TARAFINDAN İYİ AVCI OLDUKLARI İÇİN SEÇİLİR.
    TÜRKİYE şAMPİYONASINDA'DA KİMSE GELİP TECRÜBE KAZANMAK İÇİN YARIşMAZ ARTI BULANIK SUDA BALİK VURMAK ÇOK BÜYÜK TECRÜBE GEREKTİRİR.
    SİNOP'UN KÖTÜ BİR MERA OLDUĞUNU NEREDEN BİLİYORSUNUZ
    YARIşMALARDA SAYI DEĞİL GRAMINA GÖRE PUAN SİSTEMİ VARDIR.
    HER VURULAN BALIĞIN GRAMI 1 PUANDIR PARÇA BAşINADA 500 PUAN VERİLİR.
    FUAT KASMALAR (SELAMLAR)
    sigpic
    Tolga ÖZMERAL 1973

Yarışma yarışmadır.Burada bunu sabahlara dek tartışsak çözemeyiz.Yarışmanın yapılıp bitmesini beklemeliyiz.Ondan sonrada eleştri ve memnuniyetlerimizi paylaşırız.Ama balık olmayacağını bende düşünmüyorum.Tabi yarışma önceden talan edilmiş bir yerde yapılmazsa.Ama yarışmayı düzenleyen arkadaşlarda verimli bir yerde yapar herhalde bu yarışmayı.Umarız tüm katılımcılar için eğlenceli ve kazasız bir yarışma olur.

Yorum yap

sinopta derece yapacak arkadaşlar dünya zıpkınla balık avı yarışmasına gitmeyecekmi evet ben ve benim gibi marmara avcısı olan arkadaşlar için karadeniz sorun olmaz hatta daha iyi olurda egede ve akdenizde derin dalışa ve akdeniz ege balığına alışmış arkadaşlar için dezavantajları olur bence uluslararası yarışmaya gidilecek bi yarışmada bence akdeniz veya egede olmalı idi uluslar arası yarışmalarda ilk ona bile giremeyecek yarışmacılar katılacağına en azından bu işi hakkı ile yapan her türlü şartta av yapacak hem derin dalacak hem iyi avcılığı olan arkadaşların o yarışmaya gitmesi gerek bence ayrıca bence en önemliside yarışmada hakemlerin ve ilgili komiteninde yarışmada çok dikkatli olması gerek her türlü üç kağıtın dönecği bir ortam olacağı aşikar dışardan balık sokmak takım arkadaşlarının vurduğu balığı bir kişiye vermek daha neler neler

Yorum yap

Fuat KArdeşime KAtılıyorum.Sevgilerimle

Gecelerin Yargıcı....Eyvallah

Yorum yap

yarışma sonrası derece yapan ve dünya şampiyonasına katılmaya hak kazanan arkadaşlar dünya şampiyonasına giderde umarım ordada iyi derece yapar ama şu bir gercek dünya şampiyonası karadenizde yapılmayacak karadenizde sadece karakıyı avcılığı olan veya yaptığı üç kağıtla derece yapanlar dünya şampiyonasında artık kaçıncı olur ben bilemem ben isterimki dünyada iyi bir derece yapalım tanıdığım bazı iyi zıpkıncılığı ve dalıcılığı olan arkadaşlar sırf karadenizde yapılıyo diye yarışmaya katılmadı neyse ne diyim hep beraber görcez neler olcak kim derece yapacak ben karadenizli biri olarak sert poyrazın ve yağan yağmurun karadenizde nasıl etki yaptığını iyi bilen biri olatak umarım tatsız süprizlerle karşılaşılmaz neyse artık iyi olan kazansın...

Yorum yap

Fuat bey

Yetersizlik kavramı neye göre ? Bahsi geçen balıklar elbette karadenizin balıkları bir karedenizli olarak bunları gayet açık biliyorum.Marmara avcısı olarak bulanık sulara aşinayım karadenizli olarak ta dalgalara.

Kiklayı ne sebeple örnek verdiğinizi anlamadım, geçtiğimiz yarışmalarda kikla ve lapin avlanmadımı.?

Grama verilen puanlamayı biliyorum 200 gr lık karagözün içinden çıkan 200 gr lık kurşunları livarda saklanan balıkları vs vs.

Kocaeli büyük şehir su sporları adına sinoptaki yarışmada olucaz.

Bana göre olan fiyasko yarışmalarda orfoz lahoz eşkina vs diğer tüm balıklar avlanır özellikle taş balıklarını avlamak avlamanın ötesinde taştan çıkarmak maharet ve beceri ister tecrübesi olmayan arkadaşlar uluslararası müsabakalarda hüsrana uğruya bilir.Bunun yanısıra Sinop özellikle karadeniz olması, hava şartları dolayısıla, her şarta ava , yarışmaya onay vermeye bilir.

Gözüken ve yazılanlar odur ki sualtı dergisi yahoo guruplarda yazılanlar açıkça belli etmiştirki yarışma sinop' a bazı güçler tarafndan aldırılmış niyet ve amaç açıkça bellidir.

Umarım iyi olur kötü olmasını zaten istemem mümkün değil.Benim için fiyasko budur.

Yarın öbürgün Haliçte de yapılır durum zaten ona gidiyor. Ha tavır böyle, isteyen katılır istemeyen katılmaz mantığı olmamalı şeref'in dediği gibi yarın öbürgün sizi layık gördükleri foseptik çukurunda yaparlar.Sesinizi çıkaramazsınız isteyen gelsin istemeyen gelmesin derler gelmeyen oldumu yarışmayı iptal ederler.

Yazının başında belirtildiği gibi fikrim sorulmuş cevabımı vermişimdir.Düşüncelerim bana göre bunlardır ifade etme özgürlüğüm var saygı duyup duymamak sizin elinizde.

Saygılar sevgiler.

Yazım diğer topikte Sn Önder Er'e verilen cevaptır Başlığı değiştirilmiştir.

Yorum yap

selamlar

Arkadaşlar tartışmanın boyutu ilkokul talebelerinin kavgalarına döndü gene (foseptik çukurunu layık görürler ) vs gibi kelimeler ancak birliğimize zarar verir.Neticede yapılacak olan zıpkınla balık avıdır.Hiçbir avcı avlanmaya gideceği meranın durumunu (dalga boyu ,suyun bulanıklığı, ruzgarın yonu, akıntı şiddeti ) bu tip etkenleri değiştiremez, yanlız ve yanlız o anki şartlara ayak uydurabilir.İyi avcı o anki şartlara en iyi adapte olan avcıdır.Ne Sinopdaki şartlar nede dunya şampiyonasının yapılacağı yerdeki şartlar şuanda belli değil.Benim Sinoptan yana tek korkum şiddetli poyrazdır. Burada eğer dunya şampiyonasına gidecek zıpkıncılarımız belirlenecekse bu avcılar her turlu deniz şartlarında çok iyi performans gosteren avcılarımız olmalıdır.(ben daha başarılı olurdum ama su bulanıktı , akıntı çoktu ) gibisinden mazeretler uretmemek için herturlu su ve deniz şartlarına eniyi ayak uyduran avcımızın birinci olmasını diliyorum.Birde Muzafferin dediği gibi bir takım ayak oyunları dönüyorsa bu kesinlikle kabul edilemez ve ahlaksız bir durumdur.Olayın bu boyutu hakkında fazla bilgimizde yok .

Muzafferin (Bana göre olan fiyasko yarışmalarda orfoz lahoz eşkina vs diğer tüm balıklar avlanır özellikle taş balıklarını avlamak avlamanın ötesinde taştan çıkarmak maharet ve beceri ister tecrübesi olmayan arkadaşlar uluslararası müsabakalarda hüsrana uğruya bilir.) gorusune katılmam mumkun değil.şunu diyebilirsiniz milli takım 1-2 aylık bir kamp yapacaktır Karadeniz bu açıdan diğer denizlerimize gore evet doğrudur kısırdır, ve boyle bir kamp organizasyonu için elverişli değildir.Fakat 2 günlüğüne yapılacak bir yarışmada yarışmacıların tecrübe edinmeleri neredeyse imkansızdır.Zaten yarışmanın amacı tecrübe kazandırmak değil en tecrübeli avcıyı ortaya çıkartmaktır.Neticede Sinopta vatanımızın güzide illerinden biridir, bu güne kadar karadenizden kalkıp Egeye Akdenize yarışmalar için gelen arkadaşlar bu sefer ev sahipliği yapacaktır.

Yorumlar ,bahsedilen ayak oyunları ne olursa olsun hak edenin kazanacağı bir zıpkınla balıkavı yarışması olmasını diliyorum.Kazasız belasız...Saygılar.
              Mustafa KANMAZ CAD/CAM TOPSOL?D , RH?NOCEROS ,AUTONCAM ,AUTOCAD

"Ben ölünce bir elimi tabutumun d???na at?n . ?nsanlar görsünler ki padi?ah bu dünyadan eli bo? gitmi?tir." {Kanuni Sultan Süleyman}

Yorum yap

Arkadaşlar tecrübeden kastim elbette av tecrübesi değil bunu sanırım anlatamadım veya kişiler anlamak istemedi. Tecrübeden kastim yarışma tecrübesi kazanılmasınıdır. Kişiler çok yarışmaya katılarak heyecanını dizginlemeyi öğrenir buda verimli bir av yapabilmesi için ustalığın yanında büyük etkendir.

Bu heyecanımı yenememem sayesinde bir müsabakada (av yarışması değil) çok rahat birinci olacakken 3. olmuştum.

Yorum yap

arkadaşlar yarışma sinopta oluyorsa oluyor bunu uzatmaya gerek yok hem ayerıca yıllarca mersinde didimde gökçe adada yapıldıda neoldu yine sıfır yine sıfır bunu daha fazla uzatmaya gerek yok hem ayrıca busens dünya şampiyonası yok avrup şampiyonası var vede fransada yapılacak az çok cd lerden seyrettiğimiz kadarıylada fransada sular genelde bulanık vede vurulan balıklar levrek eşkina karagöz vs ayrıca buyarışmada istanbul dalıcılarının ayrıcalığı görülecek hiç birzaman unutulmamalı en ayrıcalıklı dalıcılar herzaman için istanbuldan çıkar çünkü her türlü şartta dalış yapan dalıcılar istanbul dalıcılardır.bugüne kadarda türkiye şampiyonalarında hakkı yenen dalgıçlarda hep istanbul takımlarının dalgıçlarıdır

Yorum yap

Salacaklı dostum 3 tarafı denizlerle çevrili memleketimizde öyle iyi dalgıçlar var ki Mersinden Karadenize Bodrumdan Marmaris'e Kuzey Egede sadece İstanbul dalıcıları dersen biraz fazla iddialı olur.Bir iki sene sonra en iyi dalgıçların nereden çıktığını görürsün.Sana göre çok balık vurmak iyi avcılıktır.Bana göre hakkıyla vurmak denizle bütünleşip hırslanmamak,denizin bir parçası olmaktır.Dediğin gibi önemli olan bu işi hakkıyla yapmak.Saygılar.
                    Ardahan Dikme
                    [email protected]
                    Kuzey Egeliler____
                    Extrablatt geri döndü.
                    Poseidon A?k?na!!!

Yorum yap

:arrow:

Yorum yap

guzel bır yaklasım. ama ne yazıkkı her ıs gıbı buda ımkanlara yada ımkan yaratacak kısılere baglı bır spor. :( sadece tanıdıgı cok olan bıle 1. olabılır. bence budur.. ılerıde federasyonun tanıdıgı ımkanları ve ıcraatları gorecegız. temennım avrupa standartlarına uygun, ahbap cavus ılıskısı olmayan. yarısmalar. dalın saglıcakla.

Yorum yap

Sedat abi,

Torik vurulmaz değildir elbet vurulur.Katılan 150 sporcudan kaçı vurur bilemem, muallak

Benim fiyaskodan kastim elbetteki federasyondaki scubacı güçlerdir.orfoz lahoz avlanmasın diye yarışmayı Sinop 'a aldırdılar yoksa karadenizde avlanmak tabiki zoruma gitmiyor neden gitsin orasıda benim memleketin ve büyüdüğüm yer.
                          balık popülasyonu ne olur ne olmaz kaç senesinde karagözde kırgın oldu detaylı bilirim.Ama öyle kimse karagöz sürüleri içine girmeyi beklemesin. Minekop ona keza kaç avcının önüne çıkarda av yapar bilemem balık bu kısmet işi bakarsın çok iyide av olabilir ama hayal kırıklığıda yaratabilir .En verimli olmasını beklediğim balık eşkina.Torik ve kofana gibi avcı balık varsa zaten kefal olmasınıda beklemeyin kefal sığdaysa levrek ona keza peşindedir.
                          Ama gideceğiz ve göreceğiz yarışmanın ötesinde zaten avcı dostlarla olmak beni fazlasıyla mutlu edecektir.

Ama unutmamak lazım eski federasyon başkanının kıbrıstaki yarışmaya akrabalarını götürdüğünü. Unuttukmu bunları .? Hayır elbet unutmadık ama çelişkileri ve düşünceleri yazmak lazım neticede düşünce özgürlüğü olan bir platformdayız düşünceye ister katılır istemezseniz katımazsınız.

Kimseyle tartışma ve polemik olsun diye yazmadım, bunlar scubacı guruplarda okuduğum yazıların etkisiyle birazda anlayana sitem dolu yazılardı hedefim hiç bir zaman zıpkıncı dostlarım ve arkadaşlarım değildi ama görünen o dur ki bu durumdan memnun olanlar mevcut ama saygı duyuyorum ve düşünceleri dile getirdikleri için teşekkür ediyorum.

Yorum yap

sedat bey böyle bu şekilde saçma sapan vede kçnzla konuşmayında gülmeyinde lütfen benim en iyi dalgıçlar istanbuldan çıkar sözünden kastım her tarafa yakın olmasından dolayıdır istersem sabah suyuna karadenize öğlen marmaraya akşamda egeye dalışa giderim bilmem anlata bildimmi ayrıca ben çalışmama rağmen balık olduğu sürece aşağı yukarı hergün dalıyorum vede 10 değil 20 tane tüfeğim var ayrıca bahsettiğiniz dip sürelerinin vede metrelerin üzerine çıkan öylede çok dalıcı varki inanamazsınız buda istanbullu dalıcıların ayrıcalığı oluyor bu faktörleride küçümsemeyin

Yorum yap

ayrıca şunuda söyliyim dünya ve avrupa şampiyonalarında ot balığıda mığrıda kefalde sinaritte aynı puandır vurulacak balık minimum 500 gr dır puanlamaysa balık adedi ve gram başıdır bununla ilgili bilgileride fedarasyonun internet sitesindeki zıpkınla balık avı yarışma tüzüğü bölümünden okuyabilirsiniz bunlar tamamen CMAS ın uyguladığı kurallardır

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X